10 Soruda Ramazanda Merak Edilenler Diyetisyen Cevaplıyor

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
10 Soruda Ramazanda Merak Edilenler Diyetisyen Cevaplıyor Tarifi

Ramazanda Sağlıklı Beslenme İpuçları

Soru – Cevap

Ramazan ayında sıkça sorulan sorular ve merak edilenler beslenme uzmanı Büşra Aral tarafından sizler için cevaplandı. İşte, ramazanda en çok merak edilenler!

1) Ramazanda diyete uyarak kilo verebilir miyiz?

Ramazanda kilo verme sürecini durağan duruma getiriyoruz. Çünkü değişen metabolizma hızımız bu durumdan daha fazla etkilenirse eğer sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimaliniz artmaktadır. Bunun için kilo vermekten çok kiloyu korumayı hedefliyoruz.

diyet

2) Ramazanda ne kadar su tüketmeliyiz?

Normal zamanda hedeflediğimiz su içimi 2.5-3 litre iken ramazanda bu durum iftardan sahura kadar 2-2.5 litre suya düşmektedir. Ancak ne olursa olsun suyu ihmal etmemeliyiz!

su

3) Ramazanda su tüketimini nasıl artırabilirim?

Ramazanda belki de en büyük problemlerimizden birisi vücudumuzun su ihtiyacının artmasıdır. Çoğumuzda vücut suyunun yapılan ölçümlerde düştüğünü görmekteyiz. Bunun için de iftardan sonra yanınızda muhakkak litrelik cam şişelerden bulundurmanız gerekir. Çay, kahve kesinlikle su yerine geçmez! Ancak şekersiz kendi yaptığınız ev kompostoları, cacık ile vücudumuzdaki kaybettiğimiz suyu biraz daha yerine koyabiliriz

su

4) Ramazanda çay tüketimi nasıl olmalıdır?

İftardan yaklaşık 45 dakika sonra çay içmeniz demir emilimi için de faydası olacaktır. Sahurda çay içmek isterseniz eğer 1 çay bardağını geçmeyelim. Çünkü çay zaten diüretiktir. Bu da daha çok susamanıza sebep olmaktadır.

çay

5) Ramazanda pide yiyebilir miyiz?

Pideyi ekmek grubu değişiminden alacak olursak 1 avuç büyüklüğünde ramazan pidesi tüketebilirsiniz.

6) Ramazanda ağırlık vermemiz gereken yiyecek grubu hangileridir?

Özellikle protein grubu yiyecekler ramazanda bizim için önem arz etmektedir. Çünkü vücut uzun süre açlıklardan dolayı kas yıkımına geçer. Bu kas yıkımına engel olmak için özellikle süt, yoğurt, kefir, cacık, yumurta, peynir, et ve et ürünleri tüketmeyi unutmayınız!

kalsiyum

7) Ramazanda tatlı tüketimi nasıl olmalıdır?

Ramazanda tatlı tüketmek istiyorsak sütlü tatlılara yönelmeliyiz.1 kase sütlaç, kazandibi veya 3 pinpon topu büyüklüğünde dondurma yiyebilirsiniz. Ancak bunu ramazanda alışkanlık haline getirmemenizi öneririm.

8) İftardan sonra şişkinlik problemleri için ne yapabiliriz?

İftardan 1-2 saat sonra sade maden suyu içilmesi hem şişkinlik sorununuzun geçmesini sağlar hem de vücuttaki iyon dengesinin kurulmasına yardımcıdır.

maden suyu

9) Ramazanda tartılırken en doğru sonucu ne zaman alırız?

İftara 1-2 saat zaman kala tartılırsak en doğru sonucu yakalayabiliriz.

tartı

10) Ramazanda sporu nasıl düzenleyeceğiz?

Ramazanda kendinizi yormayacak şekilde iftardan 1.5-2 saat sonra yürüyüş yapmanız sağlığınız ve kilo korumanız için faydalı olacaktır.

spor

Diyetisten M. Büşra ARAL ÖZYURT

Tarifleri için: Diyetisyenin mutfağı

Instagram: @diyetisyeninmutfagi.aral

Facebook: Diyetisyen Büşra ARAL Özyurt

Web: www.diyetisyenbusraaral.com

İlginizi çekebilir: Sahurda Susatmayacak Yiyecekler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
10 Soruda Ramazanda Merak Edilenler Diyetisyen Cevaplıyor 31.05.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , ,