2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlayacak? Kaç Gün Tatil?

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlayacak? Kaç Gün Tatil? Tarifi

Huzur ve Bereketle!

Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlayacak?

Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı, evlere bereket ve neşe vermektedir. Küsleri barıştıran, dargınları konuşturan ramazan ayı, geldiği gibi toplumu yumuşatan bir dönemdir. İslam kültüründe birlik ve beraberliğin en yoğun şekilde hissedildiği bu dönemde ekmekler bölünür diğer yanda bulunan kişilerle paylaşılır. Paylaşılır ki daha da çoğalsın ve artsın diye. Çünkü ramazan bolluğu ve birliği temsil eden kutsal aylardan biridir.

Sahur vaktinde niyet edilen oruçlar, iftar zamanında okunan ezan ile açılır ve önce Allah için sonra da insanlık için tutulan oruçlar kabul edilir. Oruç tutarak dini görevlerin yerine getirilmesi, İslam inancına göre büyük öneme sahiptir. Oruç hem manevi hem de maddi doygunluk vermektedir. Maddi doygunluğun bu konudaki karşılığı bedenin rahatlamasıdır. Oruç saatleri içinde yeme yasağı olduğu için mide dinlenir. Dinlenen mide iftar ezanı ile ödüllendirilir. Bir aylık bir süreç olan ramazan ayı, Ramazan Bayramı’nı kutlama ile sonlandırılır ve bir sonraki sene için bekleme süreci başlar. Bayramın gelmesi ile evlerdeki neşe, sohbet, kalabalık durmak bilmez.

Peki, Ramazan Bayramı 2019 senesinde hangi tarihler içinde yaşanacak? Sevdiklerinizi ziyaret etmek için Ramazan Bayramı tatili planları yapıldı mı? Ramazan Bayramı kaç gün gibi tüm meraklarınızı sonlandırmak için daha detaylı bilgi vereceğimiz bölüme geçelim!

ramazan bayramı ne zamandır

Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor? Kaç Gün Tatil? Başlangıç – Bitiş Tarihleri

Ramazan pidelerinin, güllaçların, dost meclislerinin bir arada görüldüğü ramazan ayı ülkenin dört bir yanında aynı heyecanla yaşanmaya devam ediyor. İftara dakikalar kala pide kuyruklarının oluşturduğu samimi görüntü, belki uzun süredir görüşemeyen komşuları da bir araya getirmekte. Özenle hazırlanan iftar sofralarında, eller semaya açılırken açların doyurulması, evsizlerin ev bulması niyetlenir. Ramazan herkes için ve aynı şartlarda yaşanması gereken bir mübarek aydır. Bir evde çorba pişerken, komşunun da payı hesaplanır. Çünkü mübarek ramazan ayı, birliğin temsilidir.

Sabır ve niyetle geçen ramazan ayının sonunda belki de herkese moral ve huzur veren Ramazan Bayramı yaşanır. Bu Ramazan Bayramı’nda ise hemen hemen pek çok kişi memleketine gider. Şeker ve çikolataları hazırlamak, baklavaları taze tutmak için Ramazan Bayramı hangi gün hesapları yapmaya başladıysanız hemen bu konuyu netleştirelim:

  • 3 Haziran 2019 Pazartesi – Ramazan Bayramı Arife günü
  • 4 Haziran 2019 Salı – Ramazan Bayramı 1. Gün
  • 5 Haziran 2019 Çarşamba – Ramazan Bayramı 2. Gün
  • 6 Haziran 2019 Perşembe – Ramazan Bayramı 3. Gün

Ramazan Bayramı kaç gün tatil? 3 günlük 2019 Ramazan Bayramı tatil süresi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 Haziran 2019 tarihlerini kapsamaktadır. Bayramın 1. 2. ve 3. gününe ek olarak bir önceki haftanın hafta sonu, 3 Haziran 2019 Pazartesi arife günü, 7 Haziran 2019 Cuma günü de dahil edilerek 9 gün tatil edilmiştir.

Yukarıdaki listede de ifade edildiği gibi Ramazan Bayramı ayın kaçında sorunuza yanıt olarak 1 Haziran 2019 tarihini vereceğiz. 1 Haziran 2019’da başlayan Ramazan Bayramı tatili 9 Haziran 2019’da sona erecek. Eğer Ramazan Bayramı için ufak tefek planlar yapılacaksa bu tarihlere dikkat etmenizde fayda var.

ramazan bayramı ne zamandır

Ülkemizde Ramazan Bayramı’nın halk arasında bilinen bir diğer adı da Şeker Bayramı’dır. Ramazan Bayramı gelmeden önce evlerde şeker tepsilerinin hazırlanması ve çocuklara ufak hediyelerin alınması asırlardır yaşayan bir gelenektir. Bu geleneği devam ettirerek hem manevi zincirin bir parçası olabilirsiniz hem de çocukların yüzünü güldürerek onların sevincine ortak olabilirsiniz. Ramazan ayı, diğer aylar gibi iyiliğin ve yardımseverliğin devam ettiği bir kutsal dönemdir.

Ramazan günlerinin sonlarına doğru iş yerlerinden izinler alınıyorsa ve planlar yapılıyorsa son günlerin gündemi Ramazan Bayramı ne zamandır konusu olmaktadır. Haziran ayına girdikten sonra 1 Haziran’ı tatil başlangıç günü olarak kabul edebilirsiniz. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Haziran günlerini ise Ramazan Bayramı’nın tatil günleri olarak geçirebilirsiniz. 9 günlük süresi olan Ramazan Bayramı tatil günlerinde, sevdiklerinizle bol bol görüşüp moral depolayabilirsiniz. 11 ay beklenen ramazan, evinize huzur ve bolluk getirsin. Ekmeğiniz çoğalırken, dertleriniz azalsın.

Nefis Yemek Tarifleri ailesi hayırlı ramazanlar diler!

ramazan bayramı ne zaman

Ramazan Bayramı Mesajları – 2019 Yılının En Hayırlı 10 Dileği

10 Soruda Ramazanda Merak Edilenler Diyetisyen Cevaplıyor

Ramazanda Kilo Vermek İsteyenler İçin 10 Altın Öneri

7 Farklı Ramazan Diyeti Listesi ile Sağlıklı Beslenme İpuçları

Ramazan Ayının Önemi – Bu Ayda Nelere Dikkat Etmeli? İşte O Bilgiler!

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlayacak? Kaç Gün Tatil? 11.03.2019 tarihinde yayınladı.