34 Haftalık Gebelik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
34 Haftalık Gebelik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey Tarifi

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

34 Haftalık Gebelik: Hamileliğin 34. Haftasında Neler Oluyor?

Ve beklenen zamana çok az kaldı. Gebeliğin 34. haftasında iken çoktan hastane çantanız, bebeğiniz için aldığınız kıyafetler biberon ve emzik setleri hazırlandı bile. Bir an önce meleğinizin dünyaya gelmesini bekliyorsunuz değil mi? İçinizde oluşan o heyecan, bebeğiniz dünyaya geldikten sonra ikiye katlanacak. Çünkü hayalini kurduğunuz annelik hayali artık sizin için bir gerçek…

Tatlı telaşlı anneler için 34 haftalık bebek gelişimi ve annede görülen değişimleri inceledik. Bu yazı ile 34 haftalık gebelik annedeki değişiklikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sağlıkla bebeğinize kavuşmanız dileği ile…

34 haftalık gebelik bebek kilosu

34 Haftalık Gebelik, Anne ve Bebekteki Gelişmeler

Gebeliğinizin 34. haftasında bebeğiniz karnınızda adeta yeni doğmuş gibi hareket eder. Uyurken gözleri kapatır, uyanırken açar. Bolca hareketli bir dönemdir. Bu dönemde bebeklerin boyu yaklaşık 45 cm olarak gelişir. Bu dönemdeki bebekler günün ortalama 8 saatini uyanık şekilde geçirirler. Dış kulakları tam geliştiğinden de ortamdaki tüm sesleri duyabiliyorlar.

Bebeğiniz erkek ise; bu dönemde testisleri testis torbasına iner. Ayrıca bu zamanlarda bebek kendi yüzüne dokunur. Göbek kordonu onun o dünyadaki oyuncağıdır. Parmak emmeye de başladığı bir dönemdir. Ayrıca 34 haftalık gebelikte bebekler; pürüzsüz cilde sahip olurlar. Vücut ısısı düzenlenir. Mavi renkli bir göze sahiptir. Doğumdan sonra bu renk oturacaktır.

Anne adaylarında ise genel bir yorgunluk ve stres hali görülür. Karın bölgesinde gerilme olacağı için vücutta kaşınma da söz konusudur. Yükselen hamilelik hormonlarından dolayı bulanık görme, gözlerde kuruluk oldukça normaldir. 34 haftalık gebelik sancıları ile beraber sırt ağrılarının da yaşandığı bir dönemdir. 34 haftalık gebelik cinsel ilişki isteğinin strese bağlı en aza indiği bir süreçtir. Bu stresinizi eşiniz ve doktorunuzla paylaşıp kendinizi rahatlatabilirsiniz. Doğuma günler kalmışken, stres hayatınızın her noktasında kendini belli edecektir.

34 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler

34 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu dönemde annenin stressiz bir şekilde davranması gereklidir. En ufak bir gerginlik veya stres erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle heyecanlı ve negatif ortamlardan kendini uzak tutmalıdır. Sadece bebeğini kucağına alacağı günü planlamalıdır. Dünya stresinden uzak bir şekilde yaşayan anne adaylarının doğumları da daha rahat ve sağlıklı geçecektir.

Bolca dinlenmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca 34 haftalık gebelikte rahim ağrısı da görüleceği için ev içinde veya dışarıda hafif yürüyüşler yapılmalıdır. Yürüyüş kaslarınızı rahatlatacaktır. Oturma ve uzanma esnasında ayaklarınızda kan toplanır. Bu gibi durumlarda aniden kalkmayın. Tansiyon düşebilir ve bayılma görülebilir. Sağlıklı beslenmeye ve bol su içmeye de özen gösterilmelidir.

Gebeliğin son dönemlerinde rahim büyür. Bu durum da 34 haftalık gebelik mide bulantısı olarak anneyi bir süre rahatsız eder. Mide yanması ile beraber görülen kısa bulantılar, mide asitlerinin yukarı çıkmasından kaynaklanır. Gebelik hormonları sindirimi yavaşlattığı için de bulantı ve yanma bu süreçte normaldir.

34 haftalık gebelik bebek kilosu

34 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu Kaç Olmalı?

Hamileliğinizin 34. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 45 cm olacaktır. Bu boya göre ise kilosu ortalama 2000- 2150 gram olacaktır. Bu rakam bebeğin gelişimine ve annenin beslenmesine göre 100, 200 gram değişkenlik gösterebilir. İdeal kiloya sahip olması için annenin gebeliğin ilk haftasından itibaren sağlıklı beslenmesi gereklidir.

34 haftalık gebelik kaç aylık olur

34 Haftalık Gebelik Kasık Ağrısı Doğum Belirtisi Mi?

34 haftalık gebelik karın ağrısı görülen bir dönemdir. Yalancı doğum ağrıları olarak bilinen ağrılar uzun süreli yaşanır. Alt karında ve kasıkta görülen ağrılar, doğum yaklaştıkça ortaya çıkar. Kısa süreli ağrılar doğum belirtisi olarak görülmez fakat; karında görülen şişlikle beraber dinlenince geçmeyen ağrılar doğumun habercisi olabilir. Yaklaşık 5 dakikada bir gelen ağrılar gün içinde geçmezse ve su veya sıvı da gelmeye başladıysa vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekecektir.

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Bebeklerde Gelişim, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişimi

Emziren Anneler Yemeli? Süt Arttıran 14 Besin

Hamilelikte Beslenme, Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Baby Shower Nedir? Baby Shower Parti Fikirleri

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
34 Haftalık Gebelik Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey 13.08.2018 tarihinde yayınladı.