Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir? 13 Bitkisel Çözüm

Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir? 13 Bitkisel Çözüm Tarifi

Doğal Yöntemlerle Alerjik Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntı vücudun herhangi bir noktasında pek çok sebeple meydana gelebilir. Kaşıntı hissedilen yerde bazen ağrı bazen de kabarcıklar oluşabilir. Kaşıntıya neden olan faktörler incelendiğinde pek çok madde sıralanır. Strese bağlı kaşıntılar yaşanabildiği gibi, bir besine ya da maddeye karşı oluşan alerjiden kaynaklı kaşıntılar da dikkat çeker.

Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

 • Maden suyu
 • Limon suyu
 • Aloe vera
 • Karanfil yağı
 • Limon
 • Kırlangıç otu
 • Papatya suyu
 • Hindistan cevizi yağı
 • Avokado kabuğu
 • Yeşil çay
 • Yulaf samanı
 • Siyah üzüm çekirdeği
 • Lavanta
alerjik kaşıntıya ne iyi gelir

Alerjik kaşıntının en doğru kaynağına ulaşmak elbette konunun uzmanı bir hekimden destek almakla mümkündür. Deri alerjileri ve tedavi yöntemleri için dermatologlardan randevu alabilirsiniz.

Vücutta kaşıntı sebebi olan hastalıklar arasında en sık rastlananı deri rahatsızlıklarıdır. Alerjik kaşıntı nedenleri nelerdir sorusundan yola çıkılarak araştırma yapıldığında ilaç, lateks veya besin alerjisi, mevsim alerjileri, alerjik egzama gibi rahatsızlıklar karşımıza çıkar; bu hastalıklarda birçok farklı semptom da ortaya çıkabilmektedir.

Kaşıntının alerjik olduğu nasıl anlaşılır derseniz bu sorunun net ve tek bir cevabı yoktur. Özellikle spesifik bir şeyi yedikten ya da bir şeye maruz kaldıktan sonra bariz şekilde kaşıntı oluyorsa; ancak alerji durumu netleşebilir. Bu durumu en net şekilde saptamak için alerji testi de yaptırabilirsiniz. Alerjik kaşıntıya hangi krem iyi gelir diye merak ediyorsanız bu soru da alerji tipinin ve kişinin vücut özelliklerine göre değişecektir; tüm ilaç kullanımlarında mutlaka doktor görüşüne başvurmalısınız.

alerjik kaşıntıya ne iyi gelir

Her yaşta alerjik kaşıntı oluşma ihtimali vardır. Alerji kaşıntı için bitkisel çözüm ve uzman doktor kontrolünde medikal destek önerilir. Cilt hastalıkları doktorunuz ya da aile hekiminiz tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı sonucunda alerjik kaşıntı iyileştirilebilir. Alerjinin yeniden meydana geldiği dönemlerde önerilen merhem ya da ilaçlar kullanılmalıdır.

Şimdi bu satırlarda alerjiye kaşıntıya ne iyi gelir sorusunun bitkisel çözümlerine değineceğiz. Kaşıntılı alerjiye ne iyi gelir diyenler kaşıntıyı giderecek etkili yöntemlerle tanışacak. Pek çok kişinin sık sık aklına takılan alerji ve kaşıntıya ne iyi gelir endişesi şimdi bu sayfada açıklığa kavuşacak.

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Alerjik Kaşıntıya Ne İyi Gelir? 13 Bitkisel Çözüm

Aşağıdaki yöntemleri denemeden önce doktor onayı alınız; ilgili ürüne karşı alerjiniz olmadığından emin olunuz. Kesin tedavi yöntemleri için uzman doktor görüşü alınız.

1) Maden Suyu

Vücuttaki alerjik kaşıntıya ne iyi gelir diyenler, buzdolabındaki maden suyuyla kaşıntıya iyi gelebilir. Maden suyu, mineral kaynağıdır ve ciltte oluşan kaşıntılar için tercih edilebilir. Toza, baharata ya da herhangi bir besine karşı duyulan hassasiyet sonrasında maden suyu, bir miktar suyla karıştırılıp bölgeye sürülür. Maden suyu ve su karışımı, kaşıntının olduğu bölgeyi rahatlatabilir.

İlginizi çekebilir: Maden Suyu Faydaları, Cilde Faydaları – Çok Şaşıracağınız Bilgiler

maden suyu

2) Limon Suyu

C vitamini kaynağı olan limon, antioksidan bir besindir. Limon suyu, ciltte oluşan alerjik kaşıntıyı giderme konusunda etkili olabilir. Kaşıntıyı gidermek için bir miktar limon suyunu sodayla karıştırmalısınız.

Karışımı bir pamuk yardımıyla, kaşınan yere sürüp masaj yapabilirsiniz. Kaşıntıya ne iyi gelir evde ne yapabilirim diyenler için her evde bulunan limondan faydalanmak pratik bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir: Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

limon suyu

3) Aloe Vera

Cilt rahatsızlıkları söz konusu olduğunda ilgileri üzerine toplayan aloe vera, alerjiye bağlı oluşan kaşıntı ve kızarıklıkları gidermeye yardımcıdır. Aloe verayı kaşıntı durumunda kullanmak için jelini tercih edebilirsiniz. Aloe veranın suyunu çıkarıp kaşınan bölgeye masaj yoluyla sürebilirsiniz. Vücutta kaşıntı nedenleri araştırıldığında ortaya egzama çıktıysa aloe vera özellikle önerilen doğal çözümler arasındadır.

İlginizi çekebilir: Aloe Vera Suyunun Sizi Hayrete Düşürecek 8 Faydası

aloe vera

4) Karanfil Yağı

Karanfil yağı, ciltte meydana gelen kabarcıklar ve kaşıntı durumunda tercih edilen bir bitkisel yağdır. Karanfil yağının uygulanması, deri üzerindeki kaşıntı hissini giderebilir. Pamuk yardımıyla karanfil yağını kaşınan bölgeye sürün ve dairesel hareket çizerek masaj yapın.

İlginizi çekebilir: Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

karanfil yağı

5) Yulaf

Yulaf, kaşıntıyı doğal yöntemlerle iyileştirmek için kullanılabilir. Peki ama nasıl? Yulafı bir miktar suyla karıştırın ve lapa kıvamına getirin. Hazırlanan yulaf lapasını kaşınan bölgeye sürün. En az 5 dakika kadar lapanın cildinizde kalmasını sağlayın.

İlginizi çekebilir: Yulaf Ezmesi Faydaları Nelerdir?

yulaf

6) Kırlangıç Otu

Kaşıntı problemine bitkisel bir destek arıyorsanız; kırlangıç otundan faydalanabilirsiniz. Kırlangıç otunu aktardan temin edip suyunu kaynatmanız önerilir. Soğuyan kırlangıç otu suyunu, pamuk üzerine dökün ve kaşınan bölgeye masaj yoluyla yedirin. Eğer sırt ve bacak gibi geniş bölgelerde kaşıntı meydana geliyorsa, bir bez yardımıyla bu suyu cildinize yedirin.

kırlangıç otu

7) Papatya Suyu

Papatya suyu, cildi rahatlatan kan dolaşımını hızlandıran faydalı bir sudur. Papatya tanelerini sıcak suda kaynatıp soğutarak kaşıntı için kullanabilirsiniz. Alerjik kaşıntı ve kabarma nasıl geçer diyorsanız papatya suyu size iyi gelebilir.

Şayet kaşıntı durumunda elinizde papatya taneleri yoksa papatya çayını da kullanabilirsiniz. Antioksidan etkiye sahip olan bu bitki sayesinde kaşıntı kızarma ve kabarmaları önlemiş olursunuz. Sinirsel kaşıntı belirtileri yaşıyorsanız papatya çayını içmeniz de sizi bir nebze rahatlatabilir.

İlginizi çekebilir: Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

papatya suyu

8) Hindistan Cevizi Yağı

Alerjik kaşıntıya ne iyi gelir bitkisel olarak şöyle hoş kokulu bir öneri var mıdır diyenleri buraya alalım. Cilt hasarlarında oldukça etkili sonuçlar veren Hindistan cevizi yağı, alerjiden dolayı yaşanan kaşıntı için de etkili olabilir. Hindistan cevizi yağından bir parça alıp kaşınan yüzeye sürün. Yağın bir süre cildinizde kalmasını sağlayın.

Eğer güneşe, toza ya da farklı bir duruma karşı alerjiniz varsa, Hindistan cevizi yağını güne başlarken nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hindistan Cevizi Yağı Faydaları, Mucizevi Etkileri

hindistan cevizi yağı

9) Avokado Kabuğu

Hücrelerin yenilenmesine yardım eden avokado kabuğu, kaşıntı durumunda fayda sağlayabilir. Avokado kabuğunu kaşınan bölgeye kapatın ve bir süre bekleyin. Eğer avokado kabuğunu soğuk bir şekilde uygularsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Avokado Maskesi, Tüm Ciltler İçin 5 Tarif, Cilde ve Saça Faydaları

avokado kabuğu

10) Yeşil Çay

Alerjik kaşıntı için önerilen bitkisel tavsiyelerden bir diğeri de yeşil çaydır. Gün içinde sağlıklı beslenmek için demlediğiniz poşet yeşil çayı, bu defa alerjik kaşıntı için demleyin. Poşeti biraz sulu bırakacak şekilde minik bir kaseye alın ve bu kaseyi de buzdolabında bekletin.

Yeşil çay poşeti soğuduğunda, alerjik kaşıntının hissedildiği bölgelere masaj yaparak bu çayı sürün. Yeşil çayın cildi rahatlatma, kızarıklığı giderme etkisi olduğu için alerjik kaşıntının da dinmesini sağlayabilir.

Demlenen yeşil çay suyunu da soğutup el ve ayaklarda oluşan kaşıntı için kullanabilirsiniz. Ellerinizi ve ayaklarınızı bu suda bekletebilirsiniz.

Bunun için sadece kaşıntıyı gidermek adına kullanacağınız bir kap seçin. Demlenen yeşil çayı bu kap içine dökün ve buz küpleri de ilave edin. Alerjik kaşıntının dinmesi için soğuk uygulama yapabilirsiniz. Yeşil çayın içinde yer alan mineraller, kaşıntıya neden olan durumları iyileştirebilir.

yeşil çay

11) Yulaf Samanı

En iyi kaşıntı ilacı tabii ki doktorunuzun önerisine göre belirlenir; ancak bir uzman olan İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesine de kulak verilebilir. Alerjik kaşıntıya ne iyi gelir Saraçoğlu tarafından masaya yatırılan bir soru olmuştur ve yulaf samanını önermektedir.

Yulaf samanını suda 5 dakika kaynatın. Ilımış yulaf samanı suyunu 12 saat boyunca kaşıntılı bölgelere pamukla uygulayarak kullanabilirsiniz. Yulaf samanının yeşile kaçan renkte olmasına dikkat etmenizde fayda vardır.

yulaf samanı

12) Siyah Üzüm Çekirdeği

Egzama ve sedefe bağlı kaşıntılarda siyah üzüm çekirdeğini tüketebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat sonra bir tatlı kaşığı siyah üzüm çekirdeğini ezerek 1 kase yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz.

siyah üzüm çekirdeği

13) Lavanta

1 tatlı kaşığı lavantayı 15 dakika kısık ateşte kaynatın. Akşam yemeğinden sonra içiniz. Lavanta özellikle polen mevsiminde alerjik kaşıntıları yaşayanlara önerilmektedir.

alerjik kaşıntıya ne iyi gelir

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Vitiligo Tedavisi: 10 Bitkisel Çözüm

Siğile Ne İyi Gelir? Evde 10 Doğal Tedavi

Vücudunuzu Arındıracak 20 Antioksidan Besin

Saç Egzaması Nasıl Geçer? Evde 8 Bitkisel Çözüm

Homeopati Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir Tarifi

Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Bitkisel Şurup Tarifi

Bitkisel Şurup

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Çöz Kavurma Tarifi

Çöz Kavurma

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
+13 Bebeğimin Yoğurdu Tarifi

+13 Bebeğimin Yoğurdu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Antibiyotik (Videolu) Tarifi

Bitkisel Antibiyotik (Videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Çaylı Muhallebi Tarifi

Bitkisel Çaylı Muhallebi

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Doğal Bitkisel Şifacı Tarifi

Doğal Bitkisel Şifacı

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası Tarifi
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası

En Çabuk Nohut Haşlamanın Püf Noktaları Dünya genelinde kırmızı, yeşil ve siyah nohutlar yetiştirilmektedir. Bu…

Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer? Tarifi
Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer?

Tavada Balık Pişirmenin Püf Noktaları Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki balık…

Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Şık Davetler İçin Peynir Tabağı Sunum Fikirleri Peynir tabağı sunum yapılacak sofralarda ve davetlerde öne…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası Tarifi
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası

En Çabuk Nohut Haşlamanın Püf Noktaları Dünya genelinde kırmızı, yeşil ve siyah nohutlar yetiştirilmektedir. Bu…

Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer? Tarifi
Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer?

Tavada Balık Pişirmenin Püf Noktaları Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki balık…

Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Şık Davetler İçin Peynir Tabağı Sunum Fikirleri Peynir tabağı sunum yapılacak sofralarda ve davetlerde öne…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

Tarifler Geri
Videolar Geri