Aloe Vera Bitkisi Bakımı: Evde En Kolay İpuçları

Aloe Vera Bitkisi Bakımı: Evde En Kolay İpuçları Tarifi

Aloe Vera Bitkisi Bakımı En İyi Nasıl Yapılır?

Kızılderililerin “cennetin sihirli değneği”, Mısırlıların “ölümsüzlük bitkisi” ve Sümerlerin kil tabletlerinde “gençlik çeşmesi” olarak tanımladığı, Hintililerin Ayruveda’sında ise 16 kutsal bitkiden biri olarak kabul edilen aloe vera bitkisi her derde deva, mucize bir bitki.

Tarih boyunca birçok uygarlık tarafından farklı uygulamalarda kullanılan bitki, günümüzde hala pek çok rahatsızlığa çözüm olarak kullanılır. Kaktüs sevenlerin evlerinde sıkça rastlanan bu bitki ortama kattığı estetik görselliğin yanı sıra, insan vücudu için de şifa deposu.

Pek çok ülkede ise, ticari olarak aloe vera yetiştiriciliği yapılmakta ve bu sayede bitkiye erişim kolaylaşmaktadır. Gelin bu mucizevi bitkiyi birlikte tanıyalım!

aloe vera bitkisi nasıl bakılır

Aloe Vera Nedir?

Ana vatanı tam olarak bilinmeyen aloe vera çiçeğinin Afrika, Mezopotamya veya Yemen kökenli olduğuna inanılır. Tarihin çok eski zamanlarından beri cilt problemlerinden yanıklara, kesiklerden sindirim sistemi problemlerine kadar birçok sorunun çözümünde kullanılan bu bitki, ülkemizde “tıbbi sarısabır” olarak bilinen şifalı bir bitki.

Aloe vera kaktüs mü? Hayır. Aloe vera görüntüsü itibariyle kaktüsü andırıyor ve kaktüs severlerin ilgisini çekiyor olsa da aslında zambakgiller (Asphodelaceae) ailesinin bir üyesi. Bazı türleri çiçek açarken, bazı türleri sadece yeşil yapraklı olarak yetişir, çok köklüdür.

Tropik iklimde veya tropik iklime benzer iklimlerde doğal olarak yetişen aloe vera, diğer iklimlerde kültür bitkisi olarak yetiştirilir. Günümüzde kozmetikten, parfümeriye, tıptan gıda sektörüne, pek çok alanda yaygın olarak kullanılır.

Ayrıca aleo vera Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bir bitkidir. Uzun yapraklı ve dikenli bir yapıya sahip aloe vera bitkisi üç ana bölümden oluşur: yeşil kabuk bölümü ve yapışkan sarı sıvı ve jel. Sert ve etli bir yapıya sahip yapraklarının kendine has, acımsı bir öz suyu bulunur.

Çok yapraklı bir yapıya sahiptir ve suyu tutabilme özelliği sayesinde, bitkinin bazı türlerinin boyu dört metreye kadar uzayabilir. Mucizevi bitki aloe veranın ticari amaçlarla yetiştiriciliği Güney Amerika, Meksika ve Hint Adaları’nda yapılır. Aloe veranın içeriği, mucizevi olarak anılmasını sağlayan amino asitler, mineraller ve vitaminlerden oluşur. Bitkinin bu bileşenlerinden cilde uygulanarak yararlanılabildiği gibi doğrudan ağız yoluyla tüketilerek de yararlanmak mümkün olur.

“Aloe vera nasıl yenir?” diye sorarsanız, oldukça basit: yaprağın yeşil kabuğunu soyduğunuzda karşınıza çıkan şeffaf jelden bir miktarını alıp suyla karıştırıp ev yapımı içecek hazırlayabilirsiniz. Tüketmeden önce doktora danışınız.

aloe vera yetiştiriciliği

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Tıbbi açıdan yararlı hale gelebilmesi için 3-4 yıl olgunlaşması gereken bir bitki olduğundan, aloe vera çiçeği tohumunu ekerek yetiştirmeye başlamak yerine aloe vera fidesi edinerek toprağa dikme usulü ile yetiştirmek, bitkiden daha çabuk yararlanmanızı sağlar. Ekerek yetiştirmeyi tercih ederseniz, aleo vera tohumunu internet üzerinden temin edebilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe vera bakımındaki en önemli nokta sulamadır. Fazla sulandığında hızlıca çürür. Genç bitkiler için toprak yüzeyinden 2 cm, olgun bitkiler için ise 7 cm’lik bir kısmın kurumuş olması, bitkinin sulama gereksinimini gösterir. Sulama sırasında bitkinin yaprakları sulanmaz.

Sulama kadar toprağın nem dengesini koruyabilmek de önemlidir. Toprak yüzeyine küçük çakıl taşları yerleştirmek, toprağın nem dengesini korumanıza yardımcı olur. Aloe vera toprağı humuslu ve mineralli olmalıdır.

Toprağın besleyiciliğini artırmak için torf da ilave edilebilir. Bitki erişkin boya geldiğinde, köklerin toprakta rahatça uzayabilmesi için en az 45 cm çapında bir saksıya ihtiyaç duyar.

aloe vera bakımı

Aloe Vera Toprak Seçimi ve Saksı Değiştirme

Toprak

Aloe vera yetiştirmeye karar verdiyseniz işinizi en iyi görecek toprak çeşidi organik maddelerden zengin ve humuslu topraktır. Bahçe toprağı da denilen paket topraklardan satın alarak aloe vera yetiştirebilirsiniz. Yılda 1 kez gübre vermeniz yeterlidir. Toprağa muz kabuğu veya yumurta kabuğu da karıştırabilirsiniz. Bitkiyi bu karışım besleyecektir.

Saksı

Seçeceğiniz saksının altında fazla suyu akıtacak delikler bulunmalıdır; zira fazla su aloe veralarınızı çürütür. Aloe vera saksı değiştirme işlemi yapacaksanız havaların ısınmaya başladığı bahar aylarını tercih etmelisiniz; en ideali ne zaman derseniz cevabımız nisan ayı. Aloe veranızın saksısını yılda 1 kez değiştirebilirsiniz. Saksı değiştirme işlemini bitki çok büyüdüğünde yapabilirsiniz; sık sık saksı değiştirmeniz gerekmiyor.

aloe vera çoğaltılması

Aloe Vera İçin En Uygun Sıcaklık ve Ortam

Bir tropik iklim bitkisi olan aloe vera ağacı, güneşi ve sert olmayan rüzgarı çok sever. Soğuktan kolay etkilenen bir yapısı olması sebebiyle 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda iç mekanlarda tutulmalıdır. Aksi halde kökleri ve yaprakları çürür. Aloe vera için en uygun ortam sıcaklığı 10-15 derecedir.

Peki, aloe vera evde nerede durmalı?

Mayıs ayında balkona ya da dışarıya eylülden itibaren iç mekana almalısınız. Evinizde yaz mevsiminde balkonda kış mevsiminde ise iç mekanda konumlandırabilirsiniz. Güneş alan bir odanızda, direkt gün ışığına maruz kalmadan aydınlık yerlerde aloe veranız daha hızlı gelişecektir. Tamamen gölgede kalan, ışık almayan ve soğuk havaya maruz kalan aloe veralar solabilir.

aloe vera nasıl yetiştirilir

Aloe Vera Nasıl Sulanır?

Aloe vera bir sukulenttir. Fazla sulandığında çürüyebilen bir bitkidir; düzenli sulamaya ihtiyaç duymaz. Peki, aloe vera kaç kez sulanır?

Yaz aylarında haftada 1 kez sulamanız yeterli olacaktır. Kış aylarında ise ayda 2 kez yani 15 günde 1 defa olacak şekilde sulayabilirsiniz. Sulamak için en uygun zaman toprağın üzerinin birkaç santimetre kuruduğu zamandır.

aloe vera çoğaltılması

Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır?

Çok köklü yapısı sayesinde aloe vera çoğaltma işlemi kolayca yapılabilir. Dip kısmından sürekli çıkan yeni kökler (yavrular) alınarak başka saksıda bir toprağa batırıldığında kısa süre içerisinde fide haline gelir ve çoğalır.

aloe vera yetiştiriciliği

Aloe Vera Yaprakları Yumuşadı Ne Yapmalıyım?

Aloe veranın yaprakları yumuşuyor ve canlılığını kaybediyorsa saksıdan dikkatlice alıp bitkinin köklerini kontrol edin. Çamurlaşmış toprak var ise köklerden arındırın ve bitkiyi başka bir saksıda kuru toprağa tekrar dikin. Bir süre sulamayın. Yumuşama nedeni fazla sulama olabilir.

aloe vera coşturma

Solan Aloe Vera Nasıl Canlandırılır?

Aloe vera nasıl coşturulur merak ediyorsanız aspirin ve kuru maya karışımı önereceğiz. Toz haline getirilmiş aspirin ve kuru mayayı suda güzelce karıştırıp belirli aralıklarla aloe verayı sulamak için kullanabilirsiniz.

aloe vera toprağı

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

Aloe veranın mucizevi içeriği sayesinde pek çok faydası vardır:

 • Jel yapısı harici olarak tüketildiğinde mantar tedavisinde, iltihaplı yaraların tedavisinde inatçı sedef hastalığının ve egzamaların tedavisinde fayda sağlar.
 • Dahili olarak tüketildiğinde yarattığı müshil etkisi sayesinde, temiz bir kolon ve temiz bir mideye sahip olmanızı sağlayan aloe verayı içmenin faydaları arasında sindirim sisteminin düzenli çalışması yer alır.
 • Bitkinin kökünden elde edilen aloe vera suyu laktasif preparatlarda sıkça kullanılır.
 • Hücre yenileyici özelliği sayesinde aloe vera omega 3 ile desteklendiğinde kemik erimesinin yavaşlatılmasında etkilidir.
 • Beyaz kan hücrelerinin yenilenmesi, kırışıklıkların giderilmesi, astım hastalığının tedavisi ve kalp damar performansının artırılması aloe veranın faydaları arasındadır.
 • Yapısındaki anti-bakteriyel özellik sayesinde aloe vera, sinek ve böcek ısırıklarından kaynaklanan kaşıntıların giderilmesine yardımcı olur ve bakterilerin üremesini engeller.

Detaylı bilgi için: Aloe Veranın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

aloe vera sulama

Aloe Vera Bitkisi Neye İyi Gelir?

Aloe vera bitkisinin yeşil yaprağının altından çıkan jel yapı, bitkinin tedavi edici kısmını oluşturur. Mucizevi aloe vera etkisini pek çok alanda görmek mümkün:

 • Anti-bakteriyel özelliği sayesinde, aloe vera akne tedavisinde son derece etkili bir çözüm sunar.
 • Yaprağın altından çıkan jel yapı, aloe vera maskesi olarak cilde uygulanır.
 • Bileşiğinde bulunan polisakkaritler, antioksidanlar ve enzimler sayesinde aloe vera zayıflamaya yardımcı olur, yağ yakımını hızlandırır.
 • Bileşenleri arasında bulunan ve nüfuz etme özeliği olan lignin sayesinde aloe vera çatlakların azalmasına yardımcı olur.
 • İçerdiği enzimler ve polisakkaritler sayesinde dengeleyici özelliğe sahip aloe vera reflü tedavisinde doğal bir alternatif sunar.
 • Jel kısmı saç diplerine uygulandığında kepek sorununun çözülmesine yardımcı olur.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

aloe vera bitkisi bakımı

Aloe Vera Çeşitleri Nelerdir?

Aloe vera faydası çok fazla olan bir bitki olmasına rağmen, sanılanın aksine her çeşidi tıbbı açıdan kullanılabilir değildir. 300’den fazla çeşidi bulunan aloe veraların her bir çeşidi farklı özelliklere sahiptir.

Aloe vera türleri arasında yalnızca 4’ü şifalı bitki olarak kullanılabilir.

 • Aloe Barbadensis (Barbadensis Miller) tıbbi açıdan aralarında en fazla kullanılanıdır.
 • Aloe arborescens, Aloe dichotoma ve Aloe nyeriensis şifalı olan diğer üç türüdür.
 • Aloe nyeriensis türü neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya olup, IUCN kırmızı listesindedir.
 • Aloe arborescens aleolar arasındaki çiçekli türlerden biridir ve çiçekleri aloe vera çayı yapımında kullanılır.

Aloe vera kullananların yorumları ve yapılan araştırmaların sonuçları aloe vera etkilerinin olumlu yanlarını vurguluyor olsa da kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

aloe vera nasıl bakılır

Aloe Vera Ürünleri Nelerdir?

Cildi besleme özelliğine sahip, mucize bitki aloe vera kozmetik sektöründe çokça kullanılır. Aloe vera kürü içeren ürünlere gün geçtikçe yenisi eklenir.

 • Aloe vera yüz temizleme solüsyonları cildi besmele özelliği sayesinde, aloe vera yüz kremleri yaşlanmayı geciktirici etkisi sayesinde pek çok kullanıcı tarafından tercih edilir.
 • Uzun süren ve her zaman sonuç vermeyen kimyasal ilaçlara alternatif olarak doğal aloe vera egzama kremi kimi hastalar tarafından tercih edilir.
 • Aloe vera yağı cildi besleme özelliği sayesinde gündelik hayatta sıkça kullanılır.
 • Aloe vera sabunu sivilce ve akne sorunu yaşayanlara doğal bir çözüm sunar.
 • Aloe vera parfümleri sektöründe de sağlam bir konuma sahip. Günümüzde astım hastalarının bile rahatça kullanabileceği parfümler bu bitkinin özünden üretilir.
 • Aloe vera zeytinyağı ile birleştiğinde saçlar için mucizevi bir maske görevi görür ve bu ürünleri artık piyasada yaygın olarak bulmak mümkün.
 • Bunların yanı sıra, gıda sektöründe de bitki çokça kullanılır. Aloe veralı içecekler pek çok market rafında yer alır.

İlginizi çekebilir: Aloe Vera Yağı Nasıl Yapılır, Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe vera ürünlerini doktor onayı olmadan kullanmayınız.

aloe vera bitkisi

Aloe Vera Yenir Mi? Fark Yaratan 5 Fikir

Aloe Vera Çiçeği Bakımı, Faydaları, Ne İşe Yarar?

Aloe Vera Suyunun Sizi Hayrete Düşürecek 8 Faydası

7 Farklı İhtiyacınıza Özel En İyi Aloe Vera Maskesi Tarifleri

Aloe Vera Nasıl Kullanılır? Çok İşinize Yarayacak 7 Farklı Yöntem

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

3. Gün İftar Menüsü

İftar menüsü önerilerimizle 3. günde sizlerleyiz! Bugünün enfes iftar çorbası başlangıcı cennet çorbası! Beğenilen ramazan yemekleri  teremyağlı, patatesli, ıspanaklı, mantarlı graten ardından iftar salataları kuşağında kavrulmuş arpa şehriye salatası ile devam ediyor. Günün iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar (7)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bakla Tarifi

Bakla

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Bakla Tarifi

Bakla

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Bakla Kızartması (Bakla Balığı) Tarifi

Bakla Kızartması (Bakla Balığı)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Yoğurtlu Bakla (Bakla Cacığı) Tarifi

Yoğurtlu Bakla (Bakla Cacığı)

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Bakla Yemeği Tarifi

Bakla Yemeği

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bakla Fava Tarifi

Bakla Fava

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 2 saat 30dk Pişirme
Dereotlu Bakla Tarifi

Dereotlu Bakla

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Bakla Kızartması Tarifi

Bakla Kızartması

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bakla Yemeği Tarifi

Bakla Yemeği

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat 30dk Pişirme
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri Tarifi
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama 11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir.…

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri Tarifi
İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İslam Alemine Özel Dilekler: Hayırlı İftarlar! Ramazan coşkusu ülkemizde büyük bir neşe ile yaşanmaktadır. Ramazan…

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi
İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır? Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için…

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi
Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir…

Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Yemek Kilo Yapar Mı? Hurma; yüksek lif, demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan…

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri Tarifi
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama 11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir.…

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri Tarifi
İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İslam Alemine Özel Dilekler: Hayırlı İftarlar! Ramazan coşkusu ülkemizde büyük bir neşe ile yaşanmaktadır. Ramazan…

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi
İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır? Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için…

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi
Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir…

Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Yemek Kilo Yapar Mı? Hurma; yüksek lif, demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan…

Market Zincirleri Ramazan Kolisi Fiyatları, İçindekiler 2023 Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Kolisi Fiyatları, İçindekiler 2023

Ramazan Paketi Bereketli Fiyatları 2023 Ramazan paketi ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak nitelikte…

Medine Hurması Faydaları, Fiyatları, Nasıl Kurutulur? Tarifi
Medine Hurması Faydaları, Fiyatları, Nasıl Kurutulur?

Medine Mebrum Hurması: Doğal Tatlandırıcı! Hurma, en eski çağlardan beri değerlidir ve raf ömrü uzun…

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruçluyken Kan Verilir Mi? Kan vermek sağlık kontrolleri için gerekli olan bir durumdur. Genel sağlık…

Burun Kanaması Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Kanaması Orucu Bozar Mı?

Burun Kanadığında Oruç Bozulur Mu? Burun kanaması orucu bozar mı Diyanet tarafından her sene ramazan…

Kefaret Orucu Nedir? Kaç Gün? Nasıl Niyet Edilir? Tarifi
Kefaret Orucu Nedir? Kaç Gün? Nasıl Niyet Edilir?

Kefaret Orucu Nasıl Tutulur? Müslümanlar için farz olan ramazan orucu, zaman zaman çeşitli nedenlerle bozulmak…

Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi? Tarifi
Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi?

Nafile Oruçlar: Sünnet Kabul Edilen İbadet Manevi doygunluk veren ibadetlerden biri olan oruç, birden fazla…

Tarifler Geri
Videolar Geri