Anason Nedir? Anasonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Anason Nedir? Anasonun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi

Kendine Özgü Esansı ve Şifalı Etkileriyle: Anason

Her bitki kendi DNA’sında farklı kodlar taşır. Genel olarak bitki literatüründe adı ‘’Pimpinella anisum’’ olan anason da içindeki organizmaları ile sağladığı faydalarla birlikte modern tıp dünyasında alternatif yöntemlerden biri olarak kullanılır.

Genel olarak botanikte anason çeşitleri iki tanedir. Fakat anason rakının ham maddesi olarak bilindiği için pek çok kişi de sadece onun uyuşturucu etkilerini bilmektedir. Bu açıdan anason helal mi diye sorgulama gereği duyabilirsiniz.

Fakat tıpkı şarap yapımında kullanılan üzümün tüketilmesinde sakınca olmadığı gibi anasonun kullanılmasında da sakınca yoktur.

Anason Nedir?

Bir bitki türü olan anason kökü, tohumu ve yapraklarından ibarettir. Genellikle ilaç yapmak için kullanılan anason özü, pek çok rahatsızlığa karşı etkili yöntemlerden biri olarak kullanılır.

Tatlı ve aromatik bir lezzete sahip olan anason rakı, süt ürünleri, jelatin yapımı, şekerlemeler gibi pek çok gıda alanında kullanılır.

Üretilen anason kokusu ile sabun, parfüm ve krem gibi ürünler de yapılabilmektedir. Anason meyvesi tohumdur. Pek çok kişinin bildiği anason ekstraktı ise genelde rakı malzemesi olarak kullanılır.

Anason Bitkisi Nerede ve Nasıl Yetişir?

Otsu ve narin yapısı ile maydanozgillerden olan anason, 60 cm’ye kadar uzayabilir. Gıda ve pek çok üründe kullanılan anason tam olarak bitkinin tohumlarından elde edilir.

Ülkemizde üretimi daha çok Burdur’da yapılan anason tarımı, Muğla ve Antalya gibi sıcak ve nemli bölgelerde yapılabilir.

Anason büyümek için kireç bakımından zengin, organik maddeler içeren hafif kumlu toprak türüne ihtiyaç duyar. İnceliği nedeni ile rüzgar yönünden ve hızından dahi etkilenen anason yetiştiriciliği özen gerektirir. Anason ekimi yapıldıktan sonra temmuz ve ağustos aylarında bitki, hafif tatlı kokuya sahip küçük beyaz veya sarı çiçekler çıkarır, bu çiçekleri eylül ayında siyah tohumlar takip eder. Hasadı bir kereye mahsus olmak üzere eylülde yapılan anason tohumları dikkatli bir şekilde toplanır.

Anasonun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Eski çağlardan beri kullanılagelen anason tohumu, Mısır’a özgü bir bitkidir. Çeşitli kültürlerde daha çok yemeklerde kullanılan anasonun pek çok faydası vardır. Özellikle uyku problemi yaşayan kişiler, anason uykusuzluğa iyi gelir mi diye merak edenler deneyebilir.

 • Sindirim sistemini iyileştirici etkileri ile anason, kusma, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, gaz sorunu, spazm yaratan gaz ve gastrit gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Ayrıca, iştah arttırıcı olarak da kullanılabilir.
 • Katarakta iyi geldiği öne sürülen anason hastalarda sabah akşam uygulandığında rahatlama yaratır.
 • Yatmadan evvel anasonlu çay içimi uyku bozukluklarının yönetiminde etkilidir.
 • Bronşit, astım ve öksürüğün vücuttan uzaklaştırılması için faydalıdır.
 • Mikrobik etkenlerle yayılan hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan anason, virüslerin dağılımını da engeller.
 • Anasonun doğumu kolaylaştırıcı ve süt arttırıcı etkileri bulunur fakat bitkinin kişiye uygun olup olmadığının önce doktora danışılması gerekir.
 • Orta düzeyde balgam söktürücü özelliği bulunan anason kadar anason yağı da grip ve sinüzit tedavisinde de etkilidir.

 • Anason yağı sayesinde akne ve sivilcelerin yayılması önlenebilir.
 • Gargara yapılarak düzenli kullanılan anason sayesinde ağızda oluşan kötü kokular ve iltihaplar giderilebilir. Bu nedenle diş ağrısına iyi gelir mi diye beklemek yerine zararı olmadığı için deneyebilirsiniz.
 • Anason bebek için gaz ve mide şikayetlerinde başarılı sonuçlar almayı sağlayabilir.
 • Anason yağının sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri bulunur. Sinir atakları durumunda kullanılması uygun görülür.
 • Libido geliştiren afrodizyak etkili anason erkeklerin andropoz dönemlerini daha rahat atlatmalarını sağlar.
 • Kadınlarda adet döngüsünü düzenleyici etkilere sahip olan anason çayı aynı zamanda adet kramplarını da hafifletir.
 • Ağrı kesici etkisi sayesinde anason yağı pek çok romatizma ve eklem ağrısına iyi gelir.
 • Anason, kan basıncı seviyesini kontrol altında tutma konusunda faydalı özellikler gösterir.
 • Yağ hormonlarını vücut içerisinde uyarıcı etkilerle uyaran anason metabolizmayı daha hızlı çalıştırarak diyetlerde de kullanılabilir.

Anason Yağı Nerede Kullanılır?

Genel olarak anason yağı tohumunun ezilmesinden elde edilen yağ esansı hafif kokusu ve kremsi duruşu ile pek çok hastalıkta sağlık açısından fayda sağlayacak nitelikler gösterir. Anason yağı faydaları açısından kişiye içeriden ve dışarıdan bazı etkiler sağlar.

Anason kurusu olarak satın aldığınız tohumları kendiniz de ezebilirsiniz. Genelde anason likit özellikler gösteren yağ ile de fayda sağlanabilir. Sağlık ve gıda sektöründe kullanılan anason esansı uygun miktarlarda ve tedavide ön görüldüğü şekilde kullanılması mühimdir. Yağ dışında sakinleştirici olarak anason tütünü de kullanılır.

Anason Çayı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Tıpkı bitkinin kendisi gibi anason çayı olarak tüketilmesi de sağlığa şifalı etkiler sağlar. Anason otu olgunlaştıktan sonra elde edilen tohumların sıcak suda bekletilmesi ile elde edilen çay, bal ile tatlandırılarak tüketilebilir.

Sıcak içilmesi tavsiye edilen anason çayının faydaları tıpkı bitkinin kendi yararları kadar fazladır. Lakin aşırı tüketimde faydaları kadar anason çayının zararları da bulunur. Pek çok hastalığa şifa olan bitki, farklı malzemelerle birleştirilerek anason şurubu da yapılabilir.

 • Anason çayı, kramplara ve ağrılara karşı sakinleştirici özellikler içerir.
 • Anason çayı ile ishal ve mide ağrıları giderilebilir.
 • Anason çayı, hem etkileri hem de anason aroması ile sinirlilik halinde krizi yatıştırabilir.
 • Anason çayı, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum mineralleri bakımından zengindir.
 • Anason çayı hazımsızlık için kullanılabilir.
 • Anason çayı içmek ağız sağlığı için oldukça faydalıdır.

Devamı için anason çayı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Anasonun Zararları Nelerdir?

Etkili bir bitki olan anasonun yüksek dozlarda alımı faydasından çok zarar almanıza sebep olur. Uçucu yağ grubunda yer alan anasonu uygun miktarlarda doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Aksi halde ciltte uygulanan bölgede tahriş yapabilir.

Anasona karşı alerjik duyarlılığı olan kişilerde kasılma nöbetleri yaratabilir. Hastalığınız için kullandığınız diğer ilaçlarla birlikte etkileşime girebilir. Özellikle kadınsal hastalıkları olan kişilerde, kullanılan ilaçların etkisini azaltıcı özellikleri bulunan anasonun kanser hücrelerinin oluşumunu tetikleyici olması nedeni ile güvenli bir kullanım sağladığı söylenemez.

Özellikle anason şekeri ya da şeker hastalığına yakalanma riski olanların dikkatle kullanması gereken bir baharat çeşididir. Herhangi bir hastalık için anason kürü uygulamadan evvel tüm tetkiklerinizi yaptırmanız önemli bir detaydır. Çünkü anason kullanımı zarara yol açmamak adına dikkat gerektirir.

Normalde uyku yapıcı özellikleri bulunan anason bebeği uyutur mu sorusunun cevabı olumludur; fakat yine de dikkat edilmesi gerekir. Zira anason çayının bebeklere faydaları sadece küçük dozda kullanıldığında şişkinliği alması ve uyuması içindir. Şayet dozu artırırsanız bebeğe fayda yerine zarar da verebilirsiniz.

Anason Aromasıyla Fark Yaratan Tarifler

Değişik aroma içeren anason suyu alan tarifler bitkinin tek başına kullanımından doğan zararları hafifletebilir. Pek çok tarifte kullanılabilen anason baharatı değişik lezzetler yakalamanız mümkün.

Anason ağacı olarak anılan bitkiden çıkan anason çekirdeği özel yöntemlerle anason tozu haline getirilerek, yemeklerde ve hamur işlerinde kullanılabilir.

1) Lezzet Durağı Anasonlu Çıtırlar ve Çubuklar

Anasonlu çıtır çubukları misafirlerinize tattırarak, akıllarında kalabilirsiniz. Anasonlu Çıtırlar ve Çubuklar

2) Ağızda Dağılan Anasonlu Kurabiye

Güzel bir tarif olan kurabiyeyi çay saatleriniz için değerlendirebilirsiniz. Anasonlu Kurabiye

3) Lezzeti Yerinde! Çayın Yanına: Anasonlu Gevrek Bisküvi

Tıpkı bir bisküviyi andıran anasonlu tarifi uzun süre bayatlamadan tüketebilirsiniz. Anasonlu Gevrek

4) Mükemmel Bir Lezzet Anasonlu Galeta

Evde kendi galetanızı hazırlamak için şifa dolu bir tarifi deneyerek mükemmel bir lezzete sahip olabilirsiniz. Anasonlu Galeta

5) Rahatlaması Gereken Bebekler İçin Rezene, Anason ve Kimyon Çayı

Sürekli gaz sorunu yaşayan bebeklerin rahatlaması için güzel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bebekler İçin Rezene Anason ve Kimyon Çayı

6) Denenmeye Değer Anasonlu Kıtır Çörek

Tatlı tuzlu arası bir tarif olan kıtır çöreği çay saatlerinizde deneyerek farklılık sunabilirsiniz. Anasonlu Kıtır Çörek

7) Çift Etkili: Zayıflatan ve Süt Arttıran Yıldız Anason Çayı

Metabolizma hızlandırıcı etkileri ile bilinen anason çayını tok bir şekilde sabah akşam tüketebilirsiniz. Zayıflatan ve Süt Arttıran Yıldız Anason Çayı

8) Yeni Lezzet Anasonlu Zerdeçal Çayı

Farklı tatlar denemeyi sevenler için güzel bir lezzet sunan anason ve zerdeçal birleşimi ile daha sağlıklı olabilirsiniz. Anasonlu Zerdeçal Çayı

9) Muhteşem Anasonlu Gevrek Kurabiye

Evde bulunan malzemelerle kolay bir şekilde yapılan tarifi deneyebilirsiniz. Anasonlu Gevrek Kurabiye

10) Şifa Deposu Anasonlu Havuçlu Kek

İçinde mideye ve bronşlara iyi gelen malzemelerin yer aldığı kek ile anason sevmeyenlere dahi anason tattırabilirsiniz. Anasonlu Havuçlu Kek

Anasonlu tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Anason Çayı Faydaları ve Bebeklerde Kullanımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Anason Nedir? Anasonun Faydaları ve Zararları Nelerdir? 21.02.2018 tarihinde yayınladı.