Anoreksiya Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Anoreksiya Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Tarifi

Tüm Yönleriyle Anoreksiya Nervoza

Birçok insan daha iyi görünmek ve sağlıklı hissetmek adına yediği yemeklere ve yeme alışkanlığına dikkat eder. Tuz kullanmamak, şeker kullanmamak, alkali beslenmek ve her gün düzenli spor yapmak yemek kültürünün 4 ana unsurudur. Bu alışkanlıkların tek bir gayesi vardır: O da daha iyi görünmek.

Gelişen teknoloji ve yarış içinde olan nesil sebebiyle, toplum bir teknolojik baskı altında yaşamaktadır. Çevredeki insanlara bir şey ispatlamak, anlatmak ve onlarla kıyas yapmak için olanı olduğundan daha farklı gösterme alışkanlığı, çağın en büyük alışkanlığı haline gelmiştir. Daha az yemek ve bir grup içinde farklılaşmak adına meydana gelen yemek yeme bozukluğu da bu teknolojik baskının bir sonucudur.

Ergenlik döneminden başlayıp sonraki yılları da etkileyen yeme bozukluğu rahatsızlığı olan anoreksiya nervoza hakkında merak edilenler ve anoreksiya hastalığı hakkındaki tüm detayları cevaplayacağımız yazımız sizler için derlendi.

zayıflama

Anoreksiya Nedir?

Bu hastalık kişinin kendi bedenine karşı duyulan öfkenin sonucudur. Kendi vücudunu beğenmemesi, en zayıf haliyle bile kendini kilolu görmesi, yemek yemeyi gereksizlik olarak gördüğü psikolojik ve beden faktörlü bir hastalıktır. Bir çeşit iştah kaybı olarak da tanımlanabilir. Kişinin yemeyi reddetmesi durumudur. Ufak ve masum bir diyetle başlayan anoreksiya hastalığı, verilen birkaç kilodan sonra ciddi bir boyut alır. Ergenlik döneminde yaşanan stresli süreç, tüm bedeni etkilediği gibi ruhu da etkiler.

Bu durumun altında genel olarak özgüven eksikliği, aile içi iletişim bozukluğu ve şiddet, memnuniyetsizlik, mükemmeliyetçilik ve iletişim eksikliği yer almaktadır. Daha zayıf görünerek kendilerini daha güzel hissedebileceklerini düşünürler anoreksiya hastaları.

Çağın hastalığı denilse de ilk olarak 1600 yıllarında görülmüştür. Londra’da bütün ilaçları ve tıbbi yardımı geri çeviren 18 yaşındaki bir genç kız, hastalığı ile tüm dünyaya korku salmıştır. Genç kızın 3 aylık mücadelesinden sonra hayatını kaybettiği bilinir.

diyet

Anoreksiya Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya durumu içinde bulunanlar genelde bu durumu kabul etmek istemezler. Çevreleri tarafından abartıldığını ve büyütüldüğünü ifade ederler. Çünkü bu psikolojik durumun ilk belirtisi kabul etmemektir. Olan ne varsa inkar edip aksini iddia ederler. Dışarıdan bakıldığında kolayca anlaşılan diğer belirtileri ise şöyledir:

 • Kişi, zayıf olmasına rağmen ısrarla diyet yapar.
 • Vücut özelliklerine karşı takıntı oluştururlar, sürekli kilo ölçümü ve yağ hesaplama alışkanlığı edinirler.
 • Yemek saatlerinde bahaneler ile kaçarlar. Yememek için ortam oluştururlar.
 • Anoreksiya hastaları, yemeklerden soğuduğunu bellli etmemek için çevresine yemek yapar.
 • İştah kesen ve kusturan anoreksiya ilaçları kullanırlar.
 • Herhangi bir tıbbi sebep olmadan aşırı kilo kaybı yaşarlar.
 • Aşırı kansızlık, kan basıncı düşüklüğü ve halsizlik görülür.
 • Kadınlarda hormon bozukluğu ve adet kanamaların durması da bu hastalığın bir belirtisidir.
 • Hastalığın bir diğer belirtisi de içe kapanıklık ve çevreyle iletişimi kesmektir.

 çatal

Anoreksiya Hastalığı Kimlerde Görülür?

Anoreksiya nervoza durumu genellikle göz önünde olan kişilerde görülmektedir. Bu durumda medyanın etkisi oldukça fazladır. Televizyonda veya sahnede yer alan öz güveni eksik kişilerde görülmesi oldukça doğaldır. Medya ve hayran çevresi tarafından sürekli eleştiri aldıkları için kendilerinde bir şeyleri değiştirme isteği hissederler.

Vücut formunu sürekli koruması gereken kişilerde görülme ihtimali daha çoktur. Manken, sporcu, dansçı veya oyuncular buna örnek olacaktır. Aile içinde anoreksiya hastalığı görülen bireyler bu durumdan etkileneceği için bu kişiler de risk altındadır. Endişeli, panik ve her zaman daha iyisi olmak isteyenlerde de görülebilir. Stresli bir hayata sahip olanlar, yakınlarını kaybedenler, boşanma durumuna şahitlik edenler de psikolojik boşluk içinde olacakları için bu hastalığı yaşayabilirler.

soru işareti

Anoreksiya Testi Nasıl Yapılır?

Sadece 5 soruyu yanıtlayarak anoreksiya hastalığı belirtileri sizde görülüyor mu bilmek ister misiniz? Her “evet” cevabınız 1 puan olarak değerlendirilecek. Anoreksiya tanısı için toplamda 2 puan hesaplanması yeterli olacaktır. O halde başlıyoruz:

 • Yediğiniz yemeklerin miktarını kontrol etmekte güçlük çekiyor musunuz?
 • Yemekten tok kalktığınızda, kendinizi bir hasta olarak görüyor musunuz?
 • Yakın zamanda devamlı kilo kaybettiniz mi? Son 3 ayda 6 kilo gibi.
 • Çok zayıf olduğunuz halde kendinizi yine de kilolu olarak görüyor musunuz?
 • Yemek yeme durumunun, hayatınızın tamamına hakim olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu sorulardan 2 tanesine “evet” cevabını verdiyseniz, kilolarınızla barışık olmadığınızı itiraf etmiş olacaksınız. Ciddi boyutlarda belirtileri kendinizde görüyorsanız bir doktor ile iletişime geçmek en doğru karar olacaktır.

ölçü

Anoreksiya Tedavi Yöntemleri

Anoreksiya belirtisi görülen her kişinin mutlaka bir doktora danışması gerekmektedir. Erken tedavi ile oluşabilecek ciddi sonuçlar önlenir. Yapılan tedavi ile ideal kiloya ulaşmak oldukça sağlıklı bir yol alacaktır. Kişinin bedeni sağlığına kavuşurken, ruhu da kendine gelecek ve daha iyi hissedecektir. Belirti gören kişiyi tedaviye ikna etmek için sağlıklı bir iletişim kurmayı deneyin. Onun için endişelendiğinizi ve sizin için ne kadar değerli bir insan olduğunu ifade edebilirsiniz.

Tıbbı tedavi yöntemi ile, anoreksiya hastalığı sonucunda oluşan kalp rahatsızlıkları, kemik erimesi ve depresyon gibi ciddi durumlar ortadan kalkacaktır. Bu süreçte doktorunuz bedeninizdeki değişimleri takip edecek ve kan değerlerinizin normal seviyeye gelmesi için durumunuzu takibe alacaktır. Kan değerlerinizdeki eksikliğe göre ihtiyacınız olan besinlerle anoreksiya diyeti hazırlanacaktır. Birden değil belirli aşamalar ile kaybettiğiniz sağlığınızı size kazandıracaklardır. Bu konuda doktora güvenmek, en iyi karar olacaktır.

Uzman bir beslenme danışmanından size en uygun olacak beslenme programı alabilirsiniz. Diyetisyen ile yola çıktığınızda, yeme bozukluğunuz ortadan kalkacak ve bir düzen alacaksınız. Kendinizi daha iyi hissetmek adına bir psikolojik destek almak da çok doğru bir karar olacaktır. Bedeninizin ve sağlığınızın ne derece önemli olduğunu fark etmeniz için uzman bir görüş ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Ciddi boyutlara ulaştığında anoreksiya öldürür mü? Tedaviyi kabul etmeyen ve direnen kişilerde yeme bozukluğu sonucunda çeşitli hastalıklar görülecektir. Aşırı kilo kaybı, vücut sağlığının bozulması, kan değerlerinin düşmesi, kemik erimesi, kalp hastalıkları gibi ciddi sonuçlar sonunda, ne yazık ki ölüm ihtimali de vardır. Erken tedavi yöntemi ile olumsuz durumlardan uzaklaşabilirsiniz.

diyet

Anoreksiya Bulimia Arasındaki Farklar

Anoreksiya ve bulimia yeme bozukluğu hastalığıdır. İkisinin de sonuçları aynı iken hikayeleri çok başkadır. Aslında anoreksiya bulimia ile karıştırılır. Fakat detaylı olarak bakıldığında anoreksia nervozada yemek yemek kısıtlıdır. Yemeklerden soğuma ve uzak durma vardır. Bulimia nervozada ise yemek yeme alışkanlığı olup daha sonra yenilenleri kusturma vardır. Bulimia hastaları, yemek yerken doygunluk hissini alamazlar. Her yemekten lezzet almak isterler. Yemek bittiğinde ise ciddi derecede pişmanlık duyup yenileni kusarlar. Kusmak için çeşitli ilaçlar da alınır.

Anoreksiya hastaları tedavilerini kabul etmezler ve durumu da kabullenmezler. Bulimia hastaları ise tedavi görmek istediklerini kendileri dile getirirler. İki hastalıkta da kilo alımı kaygısı yaşanmaktadır. Anoreksiyada görülen depresyon ve içe kapanıklık, bulimiada görülmez. Bulimia hastaları daha sosyal ve dışa dönük kişilerdir.

anoreksiya

Anoreksik Ünlüler

Uzmanlara gelen anoreksiya hikayeleri genel olarak, sosyal baskı altında kalan insanların olduğu durumlardır. Kendilerine açlık cezaları veren anoreksiya hastaları, uzun yıllar bu tehlike altında yaşadıktan sonra tıbbi destek almayı kabul etmişlerdir.

Ekranlardan tanınan anoreksiya hastası ünlüler arasında vaktinde ailesi ile sorunlar yaşayan şarkıcı Kesha yer alır. Sonrasında aile desteği ile bu hastalıktan kurtulmuştur. Hayranları ile 15 yaşından beri anoreksiya hastalığı içinde olduğunu paylaşan Lady Gaga da ismi duyulan ünlüler arasında bulunuyor. Victoria Beckham ve Jessica Hart ise podyumlarda yer alan anoreksik ünlülerdir.

Bulimia Nedir? Belirtileri ve Tedavisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Evde Ne Varsa Çorbası Tarifi

Evde Ne Varsa Çorbası

6-8 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Evde Ne Varsa Keki Tarifi

Evde Ne Varsa Keki

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri Tarifi
2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri

2023 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2023 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek Tarifi
Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek

Kaşıntı Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler Kaşıntı, pek çok kişinin yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Kaşıntının…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri Tarifi
2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri

2023 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2023 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek Tarifi
Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek

Kaşıntı Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler Kaşıntı, pek çok kişinin yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Kaşıntının…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım, Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar Tarifi
Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar

Ayça Kaya Diyet Listesi: Bütüncül Sağlıklı Yaşam Zayıflamak, sağlıklı bir bedene sahip olmak, en doğal…

Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek Tarifi
Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlık (anemi) günümüzde birçok insanın problemi haline gelmiş durumda. Vücuttaki hemoglobin…

Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir? Tarifi
Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir?

Zencefilli Bal: Öksürük ve Boğaz Ağrısına Birebir! Balın lezzetli, faydalı ve besleyici bir gıda türü…

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek Tarifi
Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek

İlaç Kullanmadan Adet Olma Yöntemleri Adetin düzensizleşmesine bağlı olarak adet geciktiyse ya da başka bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri