Ardıç Ağacı Özellikleri ve Faydaları

Ardıç Ağacı Özellikleri ve Faydaları Tarifi

Ardıç Ağacının Şifalı Dünyasını Keşfediyoruz

Üreyebilmek için kuşa ihtiyaç duyan ardıç ağacı, sağlığa yararlı etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Tüm dünyada kutsal olarak kabul edilen ağaçlardan biri olan bu ağaç, manevi bir anlam da taşır. Bu anlamı nedeni ile ormanlara, bahçelere ve parklara yaygın olarak dikilir. Sağlık, bereket ve huzur getirdiğine inanılan ardıç, doğal olarak yetişen ve kendi kendine büyüyebilen sorunsuz bir ağaç çeşididir.

Geçmiş zamanlarda simyacılar tarafından felsefe taşının yapımında kullanılan ardıç bitkisi, yılanların evden uzak durmasını sağlamak amacıyla tütsü olarak da kullanılırdı. Halen Alevi Cem Evleri’nde tütsü olarak tercih edilen ardıç, Şaman Türkmenlerinden Avrupalı halka kadar neredeyse tüm toplumlarda kullanılır.

Göçebe hayata sahip eski kavimler yaşam yerlerini ardıç ağaçları yakınında kurar ve bazı hastalıkların tedavisinde ardıç ağacından faydalanırdı. Tarihte önemli bir yere sahip olan ardıç ağacı, asırlardır çeşitli medeniyetler tarafından kullanılır. Günümüzde de vazgeçilmez ağaç çeşitleri arasında yer alan ardıç, halen dilek ağacı olarak kullanılmakta ve bazı ülkeler için cadı kovucu olarak bilinmektedir.

Ardıç Nedir?

İğne yapraklı servigiller ailesine ait olan ardıç ağacı çalı formunda bir ağaç türüdür. Oldukça ilginç özelliklere sahip olan ardıç meyvesi yendiğinde idrarın kokusunun menekşe gibi koktuğu söylenir.

İlginç üreme özelliği ile dikkat çeken ardıç ağacı, ardıç kuşunun tohumlarını yemesi sonucu çoğalabilir. Ardıç tohumu, ağaçlardan yerlere dökülür. Dökülen tohumları tüketen ardıç kuşlarının sindirimi sonucu çimlenme sağlanır. Ardıç kozalağı şeklinde olan tohumların kozalakları sindirim sırasında açılır ve ortaya çıkan tohumlar dışkı şeklinde dışarı atılır. Dışarı atılan tohumlar çimlenerek ardıç fidanı haline gelir.

Her iklime adapte olabilen ardıç, kuru ve çorak arazilerde çalı formunda iken sulak ve yumuşak topraklarda uzun bir ağaca dönüşebilir. Dünyada Alaska, Amerika, Almanya, Macaristan ve Fransa’da yetişen ardıç, Türkiye’de Marmara, Ege ve Trakya bölgesinde yetişir. Farklı özellikler barındıran ardıç çeşitleri, adi ardıç, katran ardıcı, Finike ardıcı, yüksek ardıç, bodur ardıç ve kokar ardıçtır.

Bulundukları ortamın iklimine göre renk alan Ardıç türleri genelde açık mavi, kırmızı, yeşil, gri ve sarı renge sahiptir.

Ardıç Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Güzel görünümleri ile dikkat çeken ardıç ağaçları erkek ve dişi olarak ikiye ayrılır. Dişi ardıçların kozalakları vardır ve ardıç kozalakları toplanarak yakacak olarak da kullanılabilir. Boyu 30 santimetre ile 12 metre arasında değişebilen ardıç ağacı, genellikle dağlık, bataklık, ova ve ormanlık alanlarda yetişir.

Siyah renge sahip olan ardıç ağacının meyvesi, şifalı yapısından dolayı özel bir meyvedir. Ağacın meyveleri eylül, ekim ve kasım aylarında olgunlaşır ve toplanarak bu aylarda taze olarak tüketilebilir ya da kurutulur. Sivri, iğneli ve sert yapıya sahip olan ardıç yaprağı içeriğinde yer alan silisik asit nedeniyle tüm yıl boyunca rengini koruyabilir.

Yüksek oranda C vitamini, organik asitler, bakır, demir, kalsiyum, reçine ve glikoz içeren ardıç meyvesi kurutulur ve yaygın olarak ardıç çayı şeklinde kullanılır. Ayrıca glikoz içeriğinden dolayı ağacın meyvesinden ardıç pekmezi, ardıç balı ve ardıç reçeli yapılır.

İçeriğinde yer alan organik maddelerden dolayı meyvesinden elde edilen yağa ardıç katranı yağı denilmektedir. Ardıç çamı odun niteliği taşıyan bir ağaç türüdür. Bu özelliğinden dolayı ardıç ağacı sağlam ve güçlü odun evlerin yapısında kullanılır. Ardıç ağacı inşaat, kozmetik, tıp ve mobilya sektöründe de kullanılır ve ardıç çekirdeği tesbih yapımında kullanılır.

Ardıç Ağacı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

 • Ardıç ağacından elde edilen ardıç katranı, cilt üzerine doğrudan sürülerek kullanıldığında ergenlik sivilceleri, uyuz ve sedef hastalığına iyi gelir. Bu özelliğinden yararlanılarak ardıç katranlı sabun egzama hastaları için önerilir.
 • Ardıcın ağrı kesici özelliği vardır. Burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrıların dindirilmesinde kullanılır. Ayrıca vücutta oluşan kramplara da iyi gelir.
 • Ardıç meyvesinin yüksek C vitamini içeriği diş etinin güçlenmesini sağlar ve ağız kokusunu giderir.
 • İdrar söktürücüdür ve soğuk algınlığının tedavisinde etkindir.
 • Antiseptik özelliğe sahip olan ardıç otu, selülitlerin giderilmesinde de önemli rol oynar.
 • Antioksidan özelliği ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini artırır ve zindelik sağlar.
 • Ardıç suyu düzenli olarak kullanıldığında akciğer ve bağırsak enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Hazmı kolaylaştırarak midenin güçlenmesini sağlar. Gaz sancılarını ortadan kaldırarak bağırsakları rahatlatır.
 • Kadınlardaki adet düzensizliklerinin düzenlenmesinde ve şiddetli adet ağrılarının azaltılmasında önemli rol oynar.
 • Ardıç kokusu kendine has güzel bir kokudur. Bu özelliğinden dolayı ardıç sabunu ve ardıç kolonyası yapımında kullanılır. Ayrıca ardıç saç derisinde görülen kepeklenmeyi önler. Ardıç kullanılarak hazırlanan ardıç şampuanı kepek problemi olanlar için önerilir.
 • Antioksidan özelliği ile vücuttan toksin maddelerin ve fazla suyun atılmasını sağlamak ardıç çiçeği faydaları arasında yer alır.

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Ardıç yağı yapımı soğuk pres yöntemi ile olduğu için bitkinin içinde yer alan tüm organik asitler, vitamin ve mineraller korunur. Ardıç yağının en etkili olduğu hastalıklardan biri sinüzittir. Sinüzit hastalarının pamuk üzerine dökülen ardıç yağını koklaması önerilir.
 • Romatizma hastalığının tedavisinde de oldukça etkili olan ardıç yağı, hastalığın olduğu bölgeye haricen uygulanabilir. Ardıç yağı kremi de yağın kendisi kadar etkilidir.
 • Düzenli olarak ardıç ağacı yağı içilmesi, idrar yollarında oluşan ve hatta mesaneye kadar ulaşan iltihapların kurutulmasına yardımcı olur.
 • Ardıç meyvesi yağı, bronşit hastalarının tedavisinde olumlu etkiye sahiptir. Ağız ya da burun yoluyla ardıç yağı kullanımı önerilir.
 • Üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar sonucu oluşan öksürüklerin kesilmesinde önemli rol oynar.
 • Ardıç yağı saç derisinde oluşan kepek, kaşıntı ve kızarıklık gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Doğrudan cilde uygulanan ardıç yağı cilt hastalıklarının tedavisinde destekleyici rol oynar.

Ardıç Sirkesi Faydaları Nelerdir?

 • Kadınlarda meydana gelen beyaz akıntıyı önleyen ardıç sirkesi, adet ağrılarının da azalmasına yardımcı olur.
 • Ardıç sirkesi cilt üzerine doğrudan uygulandığında cilt hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynar.
 • Ardıç sirkesi temiz bir bezin üzerine dökülerek başa konulduğunda baş ağrılarının geçmesini sağlar.
 • Ardıç sirkesinin kan temizleyici özelliği vardır. Her sabah aç karnına ardıç sirkeli bir bardak su tüketilmesi kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve kansızlığı önler. Ayrıca kilo problemi olanlar için aç karnına ardıç sirkesi tüketimi metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı önerilir.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağı ağız yoluyla, burun yoluyla ve haricen kullanılır. Ağız yoluyla kullanılan ardıç yağı genel olarak iç hastalık problemlerinde kullanılır. Acı bir tada sahip olan ardıç yağını rahat bir şekilde tüketebilmek için kesme şeker üzerine birkaç damla dökebilirsiniz. Ayrıca ardıç yağını salata ve sebze yemeklerine dökerek de kullanabilirsiniz. Sinüzit, öksürük gibi problemlerin tedavisini desteklemek amacıyla ardıç yağı burun yoluyla kullanılır. Bunun için bir pamuk üzerine ardıç yağı dökülerek derin derin koklanır.

Genellikle cilt hastalıkları için ardıç yağı haricen kullanılır. Basur gibi hastalıklar için ardıç yağı doğrudan hastalıklı bölgeye sürülür. Ardıç yağı özellikle bel fıtığı tedavisinde kullanılır. Bir su bardağı saf su kaynatılarak içine 3 yemek kaşığı atkuyruğu otu eklenir. Bu karışıma 15 damla ardıç yağı damlatılarak bir taşım kaynatılır. Hafif ılıması beklenildikten sonra geniş bir kap içerisine karışım süzülür. Süzülen içerik elinizle belinizin üst bölgesinden kuyruk sokumuna kadar sürülür. 15-20 kez bu işle tekrarlandıktan sonra 5 dakika kadar bekletilerek durulanır. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bu kür günde 2 kez uygulanabilir.

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Nar Ağacı Tarifi

Nar Ağacı

1-2 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Ağaç Kurabiye Tarifi

Ağaç Kurabiye

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yılbaşı Ağacı Tarifi

Yılbaşı Ağacı

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Milföyden Çam Ağacı Tarifi

Milföyden Çam Ağacı

6-8 kişilik, 25dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Çam Ağacı Cupcake Tarifi

Çam Ağacı Cupcake

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Noel Ağacı (videolu) Tarifi

Noel Ağacı (videolu)

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Enfes Yaprak Ciğer Ve Faydaları Tarifi

Enfes Yaprak Ciğer Ve Faydaları

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Çam Ağacı Keki Tarifi

Çam Ağacı Keki

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Kiraz Ağacı Yapalım Tarifi

Kiraz Ağacı Yapalım

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2023 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek Tarifi
Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek

Kaşıntı Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler Kaşıntı, pek çok kişinin yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Kaşıntının…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım, Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar Tarifi
Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar

Ayça Kaya Diyet Listesi: Bütüncül Sağlıklı Yaşam Zayıflamak, sağlıklı bir bedene sahip olmak, en doğal…

Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek Tarifi
Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlık (anemi) günümüzde birçok insanın problemi haline gelmiş durumda. Vücuttaki hemoglobin…

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2023 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek Tarifi
Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek

Kaşıntı Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler Kaşıntı, pek çok kişinin yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Kaşıntının…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım, Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar Tarifi
Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar

Ayça Kaya Diyet Listesi: Bütüncül Sağlıklı Yaşam Zayıflamak, sağlıklı bir bedene sahip olmak, en doğal…

Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek Tarifi
Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlık (anemi) günümüzde birçok insanın problemi haline gelmiş durumda. Vücuttaki hemoglobin…

Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir? Tarifi
Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir?

Zencefilli Bal: Öksürük ve Boğaz Ağrısına Birebir! Balın lezzetli, faydalı ve besleyici bir gıda türü…

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek Tarifi
Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek

İlaç Kullanmadan Adet Olma Yöntemleri Adetin düzensizleşmesine bağlı olarak adet geciktiyse ya da başka bir…

Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?
Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?

Altın Su Baklava Şerbetinin Gizli Püf Noktaları Baklavanın tarihi nedir diye merak edenlere kısa bir…

Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze Tarifi
Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze

Balık Yemekleri Yanında Ne Gider? Sağlıklı beslenme denildiğinde akıllara öncelikle et ve sebzeler gelmektedir. Et…

Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Dengeleyen 8 Besin Tarifi
Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Dengeleyen 8 Besin

Kan Şekerini Düzenleyen Besinler Ağır yiyecekler, bol şekerli gıdalar, asitli içecekler ve hareketsiz kalmak bir…

Eski Türk İsimleri, Öz Türkçe Kadın ve Erkek İsimleri, Anlamları Tarifi
Eski Türk İsimleri, Öz Türkçe Kadın ve Erkek İsimleri, Anlamları

Öz Türkçe İsimler ve Anlamları Çok eski zamanlarda Eski Türkler döneminde, aile büyükleri çocuklarına isim…

Tarifler Geri
Videolar Geri