Ayı Mantarı (Porçini) Yenir Mi, Nasıl Pişirilir? Faydaları ve Özellikleri

Folik Asit Kaynağı Ayı Mantarı Hakkında Her Şey

Ayı mantarı nedir, ilk defa duydum diyorsanız, size faydalarının yanında diğer isimlerini de açıklayacağız. Mantar türleri kendi arasında yenilebilen ve zehirli mantarlar olmak üzere iki sınıfta incelenmektedir. Ayı mantarı da zehirsiz ve tüketime uygun mantarlardan biridir. 3 farklı isimle doğada kendini tanıtan ayı mantarını daha yakından tanımanız adına sizlere bu yazımızı hazırladık. Bu satırlarda ayı mantarı özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken sizler için hazırlanan ayı mantarı yemek tarifi ile leziz bir mantar yemeği hazırlayabilirsiniz.

Mantarın faydaları bu defa kendini ayı mantarı ile gösterecek. Aklınızdaki tüm soru işaretlerinin giderilmesi için ayı mantarı hakkında hazırlanan yazımız sizlerle.

ayı mantarı fiyatı

Ayı Mantarı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ayı mantarı tüketime uygun bir mantar türüdür. Ait olduğu familya Boletaceae familyasıdır. Çörek mantarı, Porçini mantarı ve Boletus adı ile de hatırlanmaktadır. Şapka bölümü koyu renkli, sap bölümü daha açık tonludur. Mantarın yaşlandığını şapka renginin açılmasından anlayabilirsiniz. Genellikle koyu renkte olan şapkalar sararmaya başladıysa mantar yaşlanmıştır ve tüketilmemelidir. Ülkemizde ayı mantarına sıkça rastlanmaktadır. Verimli topraklarda olduğunda şapka bölümünün 12 santimetreyi bulduğu bilinir.

İtalyan mutfağında büyük öneme sahip olan bu mantar adını, İtalya’dan almıştır. Porçini domuz yavrusu anlamını taşımaktadır. Sadece İtalyan mutfağında değil aynı zamanda Fransız mutfağında da sıkça tercih edilen ve yemekleri lezzetlendiren bir mantardır. Ayı mantarı kültür mantarı değildir. Yabani fakat yemeklerde kullanmaya uygun bir mantardır.

ayı mantarı

Ayı Mantarı Nerede Bulunur, Ne Zaman Çıkar?

Pek çok ülkenin mutfağında önemi bir yere sahip olan Porçini mantarı ülkemizde de yetişmektedir. Bol yağışlı bölgelerde özellikle de Karadeniz Bölgesi’nde meşe ve çam ağaçlarının çok yakınlarında ayı mantarına denk gelebilirsiniz. Bu ağaçların çevresinden ayı mantarını toplamak istiyorsanız haziran ayından eylül ayına kadar doğa gezintisi yapabilirsiniz. Bu süre içinde mantarlar yetişmektedir. Ayı mantarı asitli toprakları da çok sevdiği için zaman zaman Karadeniz civarında kır ve yayla yollarında göze çarpar. Porçini mantarı aynı zamanda Çin ve Tibet sınırlarında da yetişmeye uygundur.

ayı mantarı yenir mi

Ayı Mantarı Yenir Mi?

Mantar tüketirken çok dikkatli olmanız gereklidir. Doğada bulunan her mantarın tüketilmemesini yeniden vurgulamak istiyoruz. Mantarların pek çoğu insanı zehirleyen maddeleri bünyesinde barındırır. Bu nedenle mantarı yerken birkaç defa düşünmeniz gereklidir. Ayı mantarı için de durum bu şekilde olacaktır. Çünkü her ne kadar yenilebilen mantar olsa da bulunduğu çevreden etkilenip zehirli maddeleri bünyesine almış olabilir.

Mantar konusunda uzman olan kişilerin ayı mantarı toplaması ve yemek için uygun olup olmadığını tespit etmesi en sağlıklı adım olacaktır. Yemeklerinizde kullanmak için ayı mantarı almak istediğinizde ise organik ürünler satan dükkanlardan ve güvendiğiniz yerlerden temin etmenizi öneririz. Kır gezintilerinizde denk gelen kendi halinde yetişen ayı mantarını toplamak isteyebilirsiniz. Fakat yemeden önce rengine, dokusuna, kokusuna ve iç yüzeyine detaylı olarak bakmanız gereklidir. Şapkasının bir kısmı yarılmış veya delik olanları almamalısınız. Çevresinde küf veya böceklenme olan ayı mantarları da zehirli olabilir. Çok dikkat etmenizi öneririz.

ayı mantarı kilosu ne kadar

Sağlıklı görünen ve güvendiğiniz ayı mantarı ile leziz yemekler yapabilirsiniz. Mantar sote için de ayı mantarını tercih edebilirsiniz. Hatta mantar çorbasında da kullanıp şifalı bir çorba hazırlamak leziz bir fikir olacak. Çünkü ayı mantarı besin değeri yüksek bir mantar türüdür. Doğal ortamdan toplanan ayı mantarını gün içinde tüketmeniz gereklidir. Yaklaşık 8 saat sonra mantar hem besin değerini kaybedecektir hem de çürümeye başlayacaktır.

Ayı mantarını bolca topladıysanız ve gün içinde hepsini tüketemeyecek durumdaysanız, fırında kurutmanızı tavsiye edeceğiz. Fırında kurutulan ayı mantarı daha uzun ömürlü olacak ve dilediğiniz her an yemeklerinizde yer alacaktır.

ayı mantarı nasıl pişirilir

Ayı Mantarı Nasıl Pişirilir?

Ayı mantarını yemeklerde kullanmak istediğinizde isterseniz çiğ şekilde ekleyebilirsiniz. Yemek pişerken mantar da pişecektir. Başka bir seçenek sunacak olursak bu mantarı daha önceden fırında veya güneşte kurutup yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Özellikle de çorba yapımında kullanacaksanız, kurutulmuş haliyle daha pratik olacaktır. Ayı mantarı ile nasıl bir yemek yapabilirim dediğiniz anda size bu tarifimiz leziz bir fikir olabilir:

Tıpkı diğer mantar türlerinde olduğu gibi kavurma işleminden geçirilen ayı mantarı, makarna ile buluştuğunda hem doyurucu hem de lezzetli bir yemek oluşturabilir. Ayı mantarı ile hazırlanan makarnaya bir miktar parmesan peyniri eklemek lezzeti tamamlayan detaylardan olacaktır. Deneyeceklere afiyet olsun!

Tarif için: İtalyan Usulü Porçini Mantarlı Fettuccine Alfredo

Tarif: İtalyan Usulü Porçini Mantarlı Fettuccine Alfredo

Ayı Mantarı Faydaları Nelerdir?

Mantarlar düşük kaloriye sahip olmasından dolayı pek çok kişi tarafından, özellikle de diyet beslenmesi uygulayanlar tarafından sıkça tüketilmektedir. Ayı mantarı da bu özelliğe sahiptir. Kalorisi düşük bir besindir. Faydaları ile sağlıklı beslenme yolunda tercih edilebilir. Ayı mantarının faydalarına hep beraber göz atacak olursak, şu bilgiler karşımıza çıkacaktır:

  • Ayı mantarı, antidiyabetik ve antitümör özellikleri taşımaktadır. Yani diyabet ve kanser düşmanıdır.
  • Kalsiyum ve pek çok mineral içerdiğinden bağışıklık sisteminin bir dostudur.
  • Ayı mantarının büyük bir kısmı sudan oluştuğu için diyet beslenmesine uygundur ve kilo aldırmaz.
  • B vitaminlerini barındırması yönüyle saç, cilt, kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
  • Ayı mantarı folik asit içermektedir. Folik asit ise kansızlık çekenlerin ihtiyacı olan bir mineraldir. Kan oranı düşük kişilerin ayı mantarını tüketmesi önerilmektedir.
  • Ayı mantarının yapısında bulunan kanser düşmanı maddeler, kişinin kanser olma riskini en aza indiriyor.
  • Yapılan araştırmalar da bu bilgiyi doğrular nitelikte.
  • Yemeklere aroma ve lezzet vermek için kullanılmaktadır. Bu yönüyle mutfakta harikalar yaratan aşçıların da bir lezzet sırrıdır.
  • Fosfor ve demir içeren ayı mantarı, gelişme çağındaki çocukları da olumlu yönde etkileyecektir. Birçok vitamin ve mineral içerdiğinden kas ve kemik gelişimini desteklemektedir.

ayı mantarı faydaları

Ayı Mantarı Fiyatı Ne Kadar?

Yabani bir mantar olan ayı mantarı kilosu ne kadar diye merak edebilirsiniz. Bu mantarın 1 kilosu ortalama 14 TL’den başlayıp 50 TL’ye kadar çıkmaktadır. Organik ürünler satan dükkanlarda bu etiketle karşılaşabilirsiniz.

Ekonomik değeri yüksek bir mantar olduğu için günümüzde ayı mantarı yetiştiriciliği hızla yaygın hale geldi. Porçini sporlarını kullanarak ev ve sera ortamında bu mantarın yetiştirilmesi mümkündür. Ayı mantarı çok nemli ortamı sevdiği için nemli bir ortam oluşturulduğunda, humuslu toprak üzerinde yetişmesi çok kolaydır. Gerekli yetişme koşulları sağlandığında yaklaşık 9 hafta sonra ayı mantarları olgunlaşmaya başlayacaktır.

Son yıllarda adı hızla duyulan ayı mantarı ihracatı da yapılmaya başlandı. Çanakkale’de bir çiftçi tarafından yetiştirilen bu mantar, hem köyde yaşayan sakinlere iş imkanı hem de Avrupa’daki restoranlara besin desteği olmuş durumda. Ayı mantarının ihracatı yapılan ülkelere göz atıldığında Kıbrıs, Fransa, Avustralya ve Irak ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde yetişen ayı mantarı sınırları aşıp pek çok ülkenin mutfağını lezzetlendirmektedir.

ayı mantarı nedir

Mantar Çeşitleri: Yenilebilir ve Zehirli Mantar İsimleri, Fotoğraflı Anlatım

Mantar Nasıl Temizlenir? Kolay ve Pratik İpuçları

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tedavi ve İlk Yardım

Mantar Yetiştiriciliği, Faydaları, Besin Değerleri

Mantar Kaç Kalori? Sotesi, Çorbası, Yemeği Kaç Kalori?

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi

Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Kuzu İncik Nasıl Pişirilir Tarifi

Kuzu İncik Nasıl Pişirilir

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 3 saat 30dk Pişirme
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir? Tarifi

Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi

Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Mangalda Antrikot Nasıl Pişirilir (Videolu) Tarifi

Mangalda Antrikot Nasıl Pişirilir (Videolu)

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Dondurucudan Nasıl Yaprak Sarma Pişirilir Tarifi

Dondurucudan Nasıl Yaprak Sarma Pişirilir

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Hazır Mantı Nasıl Pişirilir? (videolu) Tarifi

Hazır Mantı Nasıl Pişirilir? (videolu)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Zeytinyağlı Taze Bakla Nasıl Pişirilir? Tarifi

Zeytinyağlı Taze Bakla Nasıl Pişirilir?

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Nescafe Çeşitleri Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Nescafe Çeşitleri Kilo Aldırır Mı?

Nescafe Ürünleri Kilo Aldırır Mı? Pek çok kişinin severek tükettiği kahve, günün her anında fincanlardaki…

Metabolizma Hızını Yavaşlatan 12 Yiyecek Tarifi
Metabolizma Hızını Yavaşlatan 12 Yiyecek

Metabolizma Hızını Yavaşlatan Gıdalar Metabolizma, vücuda alınan kalorilerin enerjiye dönüştürülmesidir. Bu durum sayesinde organların sağlıklı…

Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır? Tarifi
Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Metabolizma Yaşı: Organlarınız Kaç Yaşında? Her insanın hem doğum yaşı hem de metabolizma yaşı vardır.…

Sivilceye Ne İyi Gelir? Evde Doğal 15 Çözüm Tarifi
Sivilceye Ne İyi Gelir? Evde Doğal 15 Çözüm

Sivilcelerden Çabucak Kurtulmanın 15 Yolu Sivilce ve siyah noktalara kesin çözüm arayanlar için en pratik…

Toskana Lezzet Rotası: 7 Adımda Geleneksel Tatlar Tarifi
Toskana Lezzet Rotası: 7 Adımda Geleneksel Tatlar

Toskana: Geleneksel İtalyan Mutfağının Kalbi! İtalyan mutfağı gastronomi dünyasında önemli bir yere sahip. Bu lezzetli…

Topağacı’nda Kaliteli & Popüler 10 Mekan Tarifi
Topağacı’nda Kaliteli & Popüler 10 Mekan

Topağacı’nda Hangi Mekana Gidilir? Topağacı, İstanbul’un son zamanlardaki en popüler semtlerinden. Öyle ki; Nişantaşı’nın pabucunu…

Nescafe Çeşitleri Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Nescafe Çeşitleri Kilo Aldırır Mı?

Nescafe Ürünleri Kilo Aldırır Mı? Pek çok kişinin severek tükettiği kahve, günün her anında fincanlardaki…

Metabolizma Hızını Yavaşlatan 12 Yiyecek Tarifi
Metabolizma Hızını Yavaşlatan 12 Yiyecek

Metabolizma Hızını Yavaşlatan Gıdalar Metabolizma, vücuda alınan kalorilerin enerjiye dönüştürülmesidir. Bu durum sayesinde organların sağlıklı…

Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır? Tarifi
Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Metabolizma Yaşı: Organlarınız Kaç Yaşında? Her insanın hem doğum yaşı hem de metabolizma yaşı vardır.…

Sivilceye Ne İyi Gelir? Evde Doğal 15 Çözüm Tarifi
Sivilceye Ne İyi Gelir? Evde Doğal 15 Çözüm

Sivilcelerden Çabucak Kurtulmanın 15 Yolu Sivilce ve siyah noktalara kesin çözüm arayanlar için en pratik…

Toskana Lezzet Rotası: 7 Adımda Geleneksel Tatlar Tarifi
Toskana Lezzet Rotası: 7 Adımda Geleneksel Tatlar

Toskana: Geleneksel İtalyan Mutfağının Kalbi! İtalyan mutfağı gastronomi dünyasında önemli bir yere sahip. Bu lezzetli…

Topağacı’nda Kaliteli & Popüler 10 Mekan Tarifi
Topağacı’nda Kaliteli & Popüler 10 Mekan

Topağacı’nda Hangi Mekana Gidilir? Topağacı, İstanbul’un son zamanlardaki en popüler semtlerinden. Öyle ki; Nişantaşı’nın pabucunu…

Tamale Nedir? Evde Nasıl Yapılır, Yenir?
Tamale Nedir? Evde Nasıl Yapılır, Yenir?

Tamale: Meksika Mutfağına Özel Lezzet! Geçmişi milattan önce 8000 – 5000 yıllarına uzanan tamale, Meksika’nın…

Son Kullanma Tarihi Geçse de Tüketebileceğiniz 20 Yiyecek Tarifi
Son Kullanma Tarihi Geçse de Tüketebileceğiniz 20 Yiyecek

Hangi Gıdalar Son Kullanma Tarihi Geçse de Yenir? Yiyecekleri satın alırken son tüketim tarihlerini kontrol…

Nihale Nedir? Evde Yapımı, Çeşitleri Tarifi
Nihale Nedir? Evde Yapımı, Çeşitleri

Evde Nihale Yapımı: 3 Kolay Tarif Nihale, her evde olması gereken bir malzeme. Çok değerli…

Manda Yoğurdunun Şaşırtıcı 9 Faydası Tarifi
Manda Yoğurdunun Şaşırtıcı 9 Faydası

Manda Yoğurdu: Süper Besin, Doğal Antibiyotik! Doğal antibiyotik olarak da bilinen manda yoğurdu içerdiği vitamin,…

Kum Midyesi Nedir? Nasıl Çıkarılır, Temizlenir? Tarifi
Kum Midyesi Nedir? Nasıl Çıkarılır, Temizlenir?

Kum Midyesi: Çıkarılması Zor, Lezzeti Özgün! İtalya ve Yunanistan mutfağında en çok tercih edilen kabuklu…

İstanbul’da Çiğ Köfte Nerede Yenir? En İyi 15 Mekan Tarifi
İstanbul’da Çiğ Köfte Nerede Yenir? En İyi 15 Mekan

İstanbul'da Çiğ Köftenin Lezzet Garantili Adresleri Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep’in benzersiz lezzeti çiğ köfte, hiç…

Tarifler Geri
Videolar Geri