Ayı Mantarı (Porçini) Yenir Mi, Nasıl Pişirilir? Faydaları ve Özellikleri

Folik Asit Kaynağı Ayı Mantarı Hakkında Her Şey

Ayı mantarı nedir, ilk defa duydum diyorsanız, size faydalarının yanında diğer isimlerini de açıklayacağız. Mantar türleri kendi arasında yenilebilen ve zehirli mantarlar olmak üzere iki sınıfta incelenmektedir. Ayı mantarı da zehirsiz ve tüketime uygun mantarlardan biridir. 3 farklı isimle doğada kendini tanıtan ayı mantarını daha yakından tanımanız adına sizlere bu yazımızı hazırladık. Bu satırlarda ayı mantarı özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken sizler için hazırlanan ayı mantarı yemek tarifi ile leziz bir mantar yemeği hazırlayabilirsiniz.

Mantarın faydaları bu defa kendini ayı mantarı ile gösterecek. Aklınızdaki tüm soru işaretlerinin giderilmesi için ayı mantarı hakkında hazırlanan yazımız sizlerle.

ayı mantarı fiyatı

Ayı Mantarı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ayı mantarı tüketime uygun bir mantar türüdür. Ait olduğu familya Boletaceae familyasıdır. Çörek mantarı, Porçini mantarı ve Boletus adı ile de hatırlanmaktadır. Şapka bölümü koyu renkli, sap bölümü daha açık tonludur. Mantarın yaşlandığını şapka renginin açılmasından anlayabilirsiniz. Genellikle koyu renkte olan şapkalar sararmaya başladıysa mantar yaşlanmıştır ve tüketilmemelidir. Ülkemizde ayı mantarına sıkça rastlanmaktadır. Verimli topraklarda olduğunda şapka bölümünün 12 santimetreyi bulduğu bilinir.

İtalyan mutfağında büyük öneme sahip olan bu mantar adını, İtalya’dan almıştır. Porçini domuz yavrusu anlamını taşımaktadır. Sadece İtalyan mutfağında değil aynı zamanda Fransız mutfağında da sıkça tercih edilen ve yemekleri lezzetlendiren bir mantardır. Ayı mantarı kültür mantarı değildir. Yabani fakat yemeklerde kullanmaya uygun bir mantardır.

ayı mantarı

Ayı Mantarı Nerede Bulunur, Ne Zaman Çıkar?

Pek çok ülkenin mutfağında önemi bir yere sahip olan Porçini mantarı ülkemizde de yetişmektedir. Bol yağışlı bölgelerde özellikle de Karadeniz Bölgesi’nde meşe ve çam ağaçlarının çok yakınlarında ayı mantarına denk gelebilirsiniz. Bu ağaçların çevresinden ayı mantarını toplamak istiyorsanız haziran ayından eylül ayına kadar doğa gezintisi yapabilirsiniz. Bu süre içinde mantarlar yetişmektedir. Ayı mantarı asitli toprakları da çok sevdiği için zaman zaman Karadeniz civarında kır ve yayla yollarında göze çarpar. Porçini mantarı aynı zamanda Çin ve Tibet sınırlarında da yetişmeye uygundur.

ayı mantarı yenir mi

Ayı Mantarı Yenir Mi?

Mantar tüketirken çok dikkatli olmanız gereklidir. Doğada bulunan her mantarın tüketilmemesini yeniden vurgulamak istiyoruz. Mantarların pek çoğu insanı zehirleyen maddeleri bünyesinde barındırır. Bu nedenle mantarı yerken birkaç defa düşünmeniz gereklidir. Ayı mantarı için de durum bu şekilde olacaktır. Çünkü her ne kadar yenilebilen mantar olsa da bulunduğu çevreden etkilenip zehirli maddeleri bünyesine almış olabilir.

Mantar konusunda uzman olan kişilerin ayı mantarı toplaması ve yemek için uygun olup olmadığını tespit etmesi en sağlıklı adım olacaktır. Yemeklerinizde kullanmak için ayı mantarı almak istediğinizde ise organik ürünler satan dükkanlardan ve güvendiğiniz yerlerden temin etmenizi öneririz. Kır gezintilerinizde denk gelen kendi halinde yetişen ayı mantarını toplamak isteyebilirsiniz. Fakat yemeden önce rengine, dokusuna, kokusuna ve iç yüzeyine detaylı olarak bakmanız gereklidir. Şapkasının bir kısmı yarılmış veya delik olanları almamalısınız. Çevresinde küf veya böceklenme olan ayı mantarları da zehirli olabilir. Çok dikkat etmenizi öneririz.

ayı mantarı kilosu ne kadar

Sağlıklı görünen ve güvendiğiniz ayı mantarı ile leziz yemekler yapabilirsiniz. Mantar sote için de ayı mantarını tercih edebilirsiniz. Hatta mantar çorbasında da kullanıp şifalı bir çorba hazırlamak leziz bir fikir olacak. Çünkü ayı mantarı besin değeri yüksek bir mantar türüdür. Doğal ortamdan toplanan ayı mantarını gün içinde tüketmeniz gereklidir. Yaklaşık 8 saat sonra mantar hem besin değerini kaybedecektir hem de çürümeye başlayacaktır.

Ayı mantarını bolca topladıysanız ve gün içinde hepsini tüketemeyecek durumdaysanız, fırında kurutmanızı tavsiye edeceğiz. Fırında kurutulan ayı mantarı daha uzun ömürlü olacak ve dilediğiniz her an yemeklerinizde yer alacaktır.

ayı mantarı nasıl pişirilir

Ayı Mantarı Nasıl Pişirilir?

Ayı mantarını yemeklerde kullanmak istediğinizde isterseniz çiğ şekilde ekleyebilirsiniz. Yemek pişerken mantar da pişecektir. Başka bir seçenek sunacak olursak bu mantarı daha önceden fırında veya güneşte kurutup yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Özellikle de çorba yapımında kullanacaksanız, kurutulmuş haliyle daha pratik olacaktır. Ayı mantarı ile nasıl bir yemek yapabilirim dediğiniz anda size bu tarifimiz leziz bir fikir olabilir:

Tıpkı diğer mantar türlerinde olduğu gibi kavurma işleminden geçirilen ayı mantarı, makarna ile buluştuğunda hem doyurucu hem de lezzetli bir yemek oluşturabilir. Ayı mantarı ile hazırlanan makarnaya bir miktar parmesan peyniri eklemek lezzeti tamamlayan detaylardan olacaktır. Deneyeceklere afiyet olsun!

Tarif için: İtalyan Usulü Porçini Mantarlı Fettuccine Alfredo

Tarif: İtalyan Usulü Porçini Mantarlı Fettuccine Alfredo

Ayı Mantarı Faydaları Nelerdir?

Mantarlar düşük kaloriye sahip olmasından dolayı pek çok kişi tarafından, özellikle de diyet beslenmesi uygulayanlar tarafından sıkça tüketilmektedir. Ayı mantarı da bu özelliğe sahiptir. Kalorisi düşük bir besindir. Faydaları ile sağlıklı beslenme yolunda tercih edilebilir. Ayı mantarının faydalarına hep beraber göz atacak olursak, şu bilgiler karşımıza çıkacaktır:

  • Ayı mantarı, antidiyabetik ve antitümör özellikleri taşımaktadır. Yani diyabet ve kanser düşmanıdır.
  • Kalsiyum ve pek çok mineral içerdiğinden bağışıklık sisteminin bir dostudur.
  • Ayı mantarının büyük bir kısmı sudan oluştuğu için diyet beslenmesine uygundur ve kilo aldırmaz.
  • B vitaminlerini barındırması yönüyle saç, cilt, kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
  • Ayı mantarı folik asit içermektedir. Folik asit ise kansızlık çekenlerin ihtiyacı olan bir mineraldir. Kan oranı düşük kişilerin ayı mantarını tüketmesi önerilmektedir.
  • Ayı mantarının yapısında bulunan kanser düşmanı maddeler, kişinin kanser olma riskini en aza indiriyor.
  • Yapılan araştırmalar da bu bilgiyi doğrular nitelikte.
  • Yemeklere aroma ve lezzet vermek için kullanılmaktadır. Bu yönüyle mutfakta harikalar yaratan aşçıların da bir lezzet sırrıdır.
  • Fosfor ve demir içeren ayı mantarı, gelişme çağındaki çocukları da olumlu yönde etkileyecektir. Birçok vitamin ve mineral içerdiğinden kas ve kemik gelişimini desteklemektedir.

ayı mantarı faydaları

Ayı Mantarı Fiyatı Ne Kadar?

Yabani bir mantar olan ayı mantarı kilosu ne kadar diye merak edebilirsiniz. Bu mantarın 1 kilosu ortalama 14 TL’den başlayıp 50 TL’ye kadar çıkmaktadır. Organik ürünler satan dükkanlarda bu etiketle karşılaşabilirsiniz.

Ekonomik değeri yüksek bir mantar olduğu için günümüzde ayı mantarı yetiştiriciliği hızla yaygın hale geldi. Porçini sporlarını kullanarak ev ve sera ortamında bu mantarın yetiştirilmesi mümkündür. Ayı mantarı çok nemli ortamı sevdiği için nemli bir ortam oluşturulduğunda, humuslu toprak üzerinde yetişmesi çok kolaydır. Gerekli yetişme koşulları sağlandığında yaklaşık 9 hafta sonra ayı mantarları olgunlaşmaya başlayacaktır.

Son yıllarda adı hızla duyulan ayı mantarı ihracatı da yapılmaya başlandı. Çanakkale’de bir çiftçi tarafından yetiştirilen bu mantar, hem köyde yaşayan sakinlere iş imkanı hem de Avrupa’daki restoranlara besin desteği olmuş durumda. Ayı mantarının ihracatı yapılan ülkelere göz atıldığında Kıbrıs, Fransa, Avustralya ve Irak ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde yetişen ayı mantarı sınırları aşıp pek çok ülkenin mutfağını lezzetlendirmektedir.

ayı mantarı nedir

Mantar Çeşitleri: Yenilebilir ve Zehirli Mantar İsimleri, Fotoğraflı Anlatım

Mantar Nasıl Temizlenir? Kolay ve Pratik İpuçları

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tedavi ve İlk Yardım

Mantar Yetiştiriciliği, Faydaları, Besin Değerleri

Mantar Kaç Kalori? Sotesi, Çorbası, Yemeği Kaç Kalori?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama52 B
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir? Tarifi
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama11 B
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama28 B
Pamuk Sucuk Nasıl Pişirilir Tarifi
Pamuk Sucuk Nasıl Pişirilir1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama666
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir Tarifi
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama47
Evde Kestane Nasıl Pişirilir Tarifi
Evde Kestane Nasıl Pişirilir2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 30dk Hazırlama5
Mangalda Antrikot Nasıl Pişirilir (Videolu) Tarifi
Mangalda Antrikot Nasıl Pişirilir (Videolu)1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 15dk Hazırlama27
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Yunan Adalarında Ne Yenir? Lezzet Rehberi Tarifi
Yunan Adalarında Ne Yenir? Lezzet Rehberi

Yunan Adaları Yemek & Gezi Rehberi Dünyanın gözde tatil durakları arasında yer alan Yunan adaları,…

Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Diyeti Tarifi
Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Diyeti

Hipertansiyon: Yüksek Tansiyonda Beslenme İnsan vücudunda her şey belirli bir disiplin ile çalışmaktadır. Bu disiplin…

Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım Tarifi
Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım

Burun Kanamasına İyi Gelen İlk Yardım Burun kanaması pek çok insanın hayatı boyunca en az…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Hangi Makarna Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Makarna Kaç Kalori?

Tüm Damak Tatlarına Uyarlanabilecek Lezzet Makarna Kaç Kalori? Kolay hazırlanan, lezzetli ve doyurucu besinlerden biri…

Et – Tavuk Şinitzel Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Et – Tavuk Şinitzel Kalori ve Besin Değerleri

Et - Tavuk Şinitzel Kaç Kalori? Şinitzel, et ya da tavuğun dövülerek inceltilmiş haliyle yapılan…

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

İlkbaharın yaza göz kırptığı, Mayıs ayı hoş geldi! Gelirken de mayıs ayına özgü meyve ve…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

2021 Nisan Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Nisan Ayının 30 Popüler Tarifi

Mübarek ramazan ayının yarısından fazlasını geçirdiğimiz nisan ayının sonu! Her ayın son gününde, sabırsızlıkla beklenen…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Tarifler Geri
Videolar Geri