Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Isınan Havalara Sevinelim Mi Üzülelim Mi?

Bahar Alerjisi Hakkında Her Şey

Alerjik nezle ya da alerjik rinit olarak da bilinen bahar nezlesi, mevsimsel alerji olarak adlandırılır. Bahar aylarında polenlerin artışı ile birlikte birçok kişide gözlemlenen bahar nezlesi, soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen nezleden farklıdır.

Burun çekme ve hapşırma nöbetleri ile karakterize olan bahar nezlesi, ciddi bir hastalık olmamasına rağmen yaşam kalitesini düşüren semptomları nedeniyle istenmeyen bir durumdur.

Bahar alerjisi ile ilgili olarak en sık sorulan sorulardan biri de bahar alerjisi bulaşıcı mı sorusudur. Viral ya da bakteri kaynaklı bir sağlık problemi olmadığı için bahar alerjisi bulaşıcı bir hastalık değildir.

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar alerjisi dendiğinde ilk akla gelen polenlerdir. Genel olarak polenlere karşı gelişen alerji ile özdeşleşen bahar alerjisi, ilerleyen zamanlarda astıma neden olabilir. Bahar alerjisi hapşırma ile karakterizedir.

Doğanın yeşil renge büründüğü, ağaçların çiçek açtığı ve güzel mevsim olan bahar, bazı insanlar için kâbusa dönüşür. Bahar aylarında bazı insanlarda yorgunluk, halsizlik, isteksizlik ve buna bağlı olarak gelişen iş gücü kaybı ve çocuklarda ise okul devamsızlığı gözlenir.

Bu belirtilerin tamamı bahar alerjisi kaynaklıdır. Bitkilerin erkek üreme hücresi olan polenler, bahar aylarında ortaya çıkar. Rüzgâr aracılığı ile 500 kilometreye kadar yayılabilen polenler, ulaştıkları noktalarda döllenmeyi sağlar. Bahar ayları ile birlikte çoğalmaya başlayan polenler bazı insanlarda alerjik etkilere sebep olur.

2 yaşından sonra görülmeye başlayan bahar alerjisi, atopi olarak tanımlanan alerjik yatkınlığı olan insanlarda yaygın olarak görülür. Polenler öncelikli olarak buruna yerleşir. Vücut hücreleri polen ile karşılaştığında histamin üretmeye başlar. Yüksek oranda histamin salgılanması bahar alerjisine neden olur. Bahar alerjisinin şiddeti polene maruz kalma oranı ile doğru orantılıdır.

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Gereken önlemler alınmadığında daha büyük problemlere yol açabilen bahar alerjisi nasıl anlaşılır?

Bahar alerjisine sahip olan kişiler sık sık nezle olur. Ciltte bahar alerjisi, burun tıkanması, hapşırık krizleri, burun ve damakta kaşıntı alerjinin ilk belirtileri arasında yer alır. Ayrıca bahar alerjisi yüzde kızarıklık, kulak kaşıntısı, sık burun kanaması, gözlerde sulanma, göz alerjisi belirtileri ve kaşıntı, öksürük gibi semptomlara yol açabilir.

Ellerde bahar alerjisi belirtisi olarak kaşınma, derilerin soyulması ve yanma hissi gözlenir. Bahar alerjisi balgam birikmesine yol açar ve balgam da öksürüğe neden olur. Bahar alerjisi öksürüğü 3 haftadan uzun sürüyor ise mutlaka tedavi edilmelidir.

Bahar alerjisi ilerlediği takdirde nefes sıkışması ve astım gibi daha ciddi problemlere neden olabilir. Bu tarz problemler özellikle bahar aylarında tekrarlıyorsa bahar alerjisinden söz etmek mümkündür.

Peki, bahar alerjisi ateş yapar mı? Bahar alerjisi soğuk algınlığı olan nezleden farklı olarak vücut sıcaklığını yükseltmez; yani ateş söz konusu değildir. Şüphe halinde tanı koyulabilmesi için klinik muayene ve alerji testleri yapılır.

Kesin tanı için nasal smear, kan testleri ve total immumglobulin E testi yapılır. Bu testlerin özellikle bahar alerjisinin yaygınlaştığı şubat-eylül ayları arasında yapılması önerilir. Bu aylarda vücut polene daha yüksek bir tepki gösterir ve hastalığın tanısı daha net koyulabilir.

Bahar Alerjisi Ne Zaman Başlar? Ne Kadar Sürer?

Yabani otlar, ağaçlar, tahıllar ve çayırda yetişen bitkiler yüksek oranda polen içerir. Çayır polenleri mayıs ile temmuz aylarında, ağaç polenleri şubat ile nisan ayları arasında, yabani ot polenleri ise daha çok ağustos ile ekim ayları arasında yayılır. Bu aylarda bahar alerjileri başlar ve kış mevsiminin ilk ayları aralık ve ocak aylarına kadar sürer.

Özellikle sabah saatlerinde polen düzeyi çok daha yüksektir. Nemli ve yağmur sonrası havalarda polen düzeyinde azalma, güneşli ve kuru günlerde ise artış gözlenir. Küresel ısınmanın artışı ve çevre kirliliği ile birlikte bahar alerjisine yakalanma oranında artış görülmektedir.

Burunda yerleşen polenler alerjik rinide, bronşlarda yerleşen polenler alerjik astıma ve gözlere yerleşen polenler konjonktivite neden olabilir. Bahar alerjisi tanısı konulan kişilerin polenlerin yayıldığı mevsimlerde dikkatli olmaları önerilir.

Ülkemizde Kütahya, Bursa, Ankara, İstanbul, Samsun ve Burdur’da ağaç ve çayır polenleri yaygın olarak bulunur. Bu bölgede yaşayanlarda bahar alerjisi etkileri daha sık görülür.

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Mevsim geçişlerinde sık rastlanılan bir hastalık olan bahar alerjisi geçer mi?

Bahar alerjisinin %100 tedavisi mümkün değildir. Alerjiden korunmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Tozlu ve sigara içilen ortamlardan uzak durulması, polenlerin çok yoğun olduğu sabahın erken saatlerinde ve rüzgârlı havalarda dışarı çıkılmaması bahar alerjisi önlemleri arasında yer alır.

Burun etrafına sürülen kremler de polenlerin yapışmasını sağlayarak vücuda girişini engeller. Klima filtrelerinin düzenli olarak değiştirilmesi ya da alerji engelleyen özel filtreler kullanılması alerjiyi önlemeye yardımcı olur.

Kişisel temizliğe dikkat edilmesi, dışarıdan gelindiğinde el ve yüzün yıkanması ya da duş alınması, kıyafetlerin değiştirilmesi bahar alerjisi göz sulanması için geçerli bir uygulamadır.

Peki, bahar alerjisi göz kaşıntısına ne iyi gelir? Bahar alerjisi göz damlası kullanıldığında gözlerde oluşan kaşıntılar azaltılabilir. Bahar alerjisine bitkisel çözüm Ahmet Maranki tarafından da ele alınmıştır. Maranki ısırgan otu, hibiskus, ekinezya, zerdeçal, ayva yaprağı, karanfil, zencefil, tarçın ve karabiber ile hazırlanan bahar alerjisi kürü uygulamasını önermektedir. Bu kürün emzirirken bahar alerjisi yaşayan kadınlarda da kullanılması önerilir.

Bahar Alerjisi Nasıl Geçer?

Bahar alerjisi semptomlarını hafifletmek için bazı doğal yollara başvurulabilir. Kuarsetin olarak bilinen fenol bileşik, anti histamin ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Kuarsetin soğan, elma ve turunçgillerde bulunur.

Histamin salgılanmasını engelleyen kuarsetin içeren besinlerin düzenli kullanılması bahar alerjisinin geçmesine yardımcı olur. Anti histamik bir bitki olan öksürük otu da bahar alerjisinin tedavisinde etkin olan bir bitkidir. Bir diğer bitkisel çözüm ise ısırgan otu çayıdır. Semptomlar başlamadan önce içilen ısırgan otu çayı alerjiyi önleyici etki gösterir.

Bahar alerjisinin en yaygın şekli genizde biriken polenlerdir. Bahar alerjisi burun tıkanıklığı ve geniz kaşıntısı için kullanılan burun yıkama kabı ile burna hafif tuzlu su uygulamak, alerjenlerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve semptomları azaltıcı etki yapar.

Bahar alerjisi kaşıntı için ılık duş alınması önerilir. Bahar alerjisi bitkisel tedavi yöntemleri ile semptomları hafifletse de mutlaka bir uzman doktora danışılmasında fayda vardır. Yaşamı tehdit edici sorunlara yol açabilecek ciddi rahatsızlıklara neden olan bahar alerjisi mutlaka doktor kontrolünde tedavi gerektirir.

Bahar Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bahar alerjisi tedavisi için en önemli destek sağlıklı beslenme alışkanlıklarından sağlanır. Bağışıklık sitemini destekleyen besinler tüketilmeli, istirahat edilmeli ve en önemlisi de bol su tüketilmelidir.

Alerjen maddelerden uzak durulması, yüksek polen içeren havalarda maske takılması önerilir. Bahar alerjisi boğaz ağrısı oluşumunu engellemek için alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekir. Stresli ortamların terk edilmesi bahar alerjisi riskini azaltır. Tedavi edilmeyen bahar alerjisi astım gibi ciddi bir hastalığa neden olur.

Peki, bahar alerjisi için hangi bölüme gidilir? Alerji konusunda uzman kulak burun boğaz doktorlarına danışılarak önerileri alınmalıdır. Verilen bahar alerjisi ilaçları ve tedavi için verilen bahar alerjisi sprey düzenli olarak kullanılmalı ve hastalığın kontrolü sağlanmalıdır.

Bahar alerjisi sivilce oluşumunu da tetikler. Sivilceleri tedavi etmek için ve bahar alerjisi kremi kullanılabilir. Verilen ilaçlara rağmen alerjik şikâyetlerde azalma olmadığı takdirde kişilere aşı tedavisi uygulanır. Minimum dozlarda başlanan bahar alerjisi aşısı hastalığın evrelerine göre dozu arttırılarak devam edilir. Bahar alerjisi iğnesi ile alerjenlere karşı vücudun duyarsız hale getirilmesi sağlanır ve aşılama tedavisi yaklaşık 4-5 yıl süren kontrollü bir tedavidir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bahar Pastası Tarifi
Bahar Pastası10-12 kişilik, 45dk Pişirme, 1 saat Hazırlama4
Bahar Salatası Tarifi
Bahar Salatası6-8 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama45
Bahar Kurabiyesi Tarifi
Bahar Kurabiyesi12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama82
Bahar Kurabiyesi Tarifi
Bahar Kurabiyesi8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama81
Bahar Pilavı Tarifi
Bahar Pilavı2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama45
Bahar Tatlım Tarifi
Bahar Tatlım4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama55
Bahar Pidesi Tarifi
Bahar Pidesi4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama206
Bahar Pilavı Tarifi
Bahar Pilavı2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 20dk Hazırlama9
Bahar Kurabiyesi Tarifi
Bahar Kurabiyesi10-12 kişilik, 20dk Pişirme, 30dk Hazırlama142
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri