Bayramda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli? Diyetisyen Cevaplıyor

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Bayramda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli? Diyetisyen Cevaplıyor Tarifi

Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan bayramının gelmesiyle herkesin aklında aynı soru oluşmaya başladı. Eski beslenme düzenimize nasıl geri döneceğiz?

Ramazanda 2 öğün (sahur ve iftar) tüketmekle metabolizma hızımız ramazan öncesine göre yavaşladı. Oruç sonrası vücut sağlığımız için öncelikle metabolizma hızımızı eski düzenine getirmeye çalışmalıyız. Bunun için de küçük porsiyonlarda yiyecekler tüketmeye başlayarak midemizi bir anda doldurmayıp 2-3 saatte bir öğünlerimizi planlayarak ‘beslenme düzeni’ oluşturabiliriz.

 • Mutlaka bayramın ilk sabahı kahvaltımızı yapmayı ihmal etmemeliyiz.
 • 30 gün boyunca kahvaltı yapamadığımızdan ilk kahvaltımızda ağır yiyecekler olan özellikle patates kızartması, reçel, tahin-pekmez gibi tatlılardan uzak durmalıyız.
 • Bunların yerine yumurta, peynir, zeytin, tam buğday ekmeğimiz ve olmazsa olmazımız yeşilliklerle kahvaltımızı tamamlamalıyız.
 • Mide hacmimiz ramazanda diğer günlere oranla daha çok azaldığı için ilk günlerde yemekle birlikte sıvı alımımızı azaltmalı, su içeceksek de yemekten yarım saat sonra içmeye özen göstermeliyiz.

Peki, bayramda artık gelenek haline gelen baklavalardan nasıl vazgeçeceğiz?

Tatlı tüketimine elbette diyette yer verebiliyoruz. Ancak önemli olan porsiyon kontrolünü ayarlayabilmek!

Yazımızın devamındaki tatlıların porsiyonluk kalorilerini de not almayı sakın unutmayın! Buna göre ne kadar kalori aldığımızı bilirsek diğer günlerde, yaptığımız kaçamakları telafi etmek daha kolay olacaktır. Tatlıların vücudumuzda kilo yapmasına engel olmak için o gün içerisinde mutlaka fiziksel aktivitemizi artırmalıyız. Özellikle açık havada yaptığınız yarım saatlik yürüyüşün bile size çok büyük faydası olacaktır.

tatlı kalori

Hangi Tatlı Kaç Kalori?

 • Baklava: 90 gram ağırlığındaki 1 dilim baklava yaklaşık 250 kalori.
 • Kadayıf: 100 gramlık bir porsiyonu 244 kalori.
 • Kemalpaşa: 1 adet Kemalpaşa tatlısının kalori değeri 84 kalori.
  Bu şerbetli tatlıdan alınan fazla kalorinin azaltılmasına yardımcı olmak için; porsiyonu azaltıp yanında 1 top dondurma ile tüketebilirsiniz.
 • Şekerpare: Kan şekerini en hızlı yükselten tatlılardan biri olan şekerparenin 50 gramlık 1 adedi 141 kalori içerdiğinden, tek seferde bir taneden fazla tüketilmemesi gerekiyor. Bu tatlıyı süt ile tüketmek tatlının kan şekerini yükseltme hızını düşürmeye yardımcı oluyor.
 • Güllaç: Bayramda da tercih edilebilecek en hafif tatlı seçeneklerinden. 1 ince dilimi yaklaşık 250 kalori.
 • Sütlaç: 1 kasesi 299 kalori.
 • Lokma: 5 taneden oluşan bir porsiyonu 390 kalori olan lokma, yağda kızartılarak yapılan bir tatlı olduğundan porsiyonunu artırmamaya dikkat etmek gerekir!

Hangi Baklava Kaç Kalori? Bir Dilim Baklava Kaç Kalori?

Diyetisyen M. Büşra ARAL ÖZYURT

Instagram: @diyetisyeninmutfagi.aral

Facebook: Diyetisyen Büşra ARAL Özyurt

Dikkatinizi çekebilir: 10 Soruda Ramazanda Merak Edilenler Diyetisyen Cevaplıyor

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Bayramda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli? Diyetisyen Cevaplıyor 13.06.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: ,