Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Nasıl Yenir?

Sindirim Dostu, Diyabet Savaşçısı, C Vitamini Deposu!

Bektaşi Üzümü

Üzümler antioksidan maddeleri barındırması ve vücuttaki zararlı maddeleri atması yönüyle tercih edilmektedir. Doğada yaklaşık 30 üzüm türü bulunur. Üzümler ise sirkelik, şaraplık ve mevsimlik tüketmelik olarak farklı sınıflarda ele alınır. Bu yazımızda sizi Bektaşi üzümü olarak bilinen bir tür üzüm ile tanıştıracağız. Meyve kültürüne bir yenisini daha eklemeye hazır mısınız? Üstelik Bektaşi üzümünün faydalarını duyunca bir an önce tadına bakmak isteyeceksiniz. Bektaşi üzümü sindirimi düzenlemeye, kan şekerini dengelemeye ve sizi daha sağlıklı bir yaşama ulaştırmak için geliyor.

bektaşi üzümü nerede yetişir

Bektaşi Üzümü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde Bektaşi üzümü olarak bilinen bu meyvenin tarımdaki diğer adı “Amla meyvesi” olmaktadır. Alışılmış üzüm tadına benzer bir tada sahiptir. Sarı ve kırmızı üzümlerden bir nebze daha ekşi olduğu hissedilir. Avrupa ve Asya’da bulunan bu meyve, 16. yüzyılda Londra’da tanınmaya başlamıştır.

Zaman 19. yüzyılı gösterdiğinde ise Bektaşi üzümü İngiltere’de meşhur olmaya başlamıştır. Kendini öyle sevdirmiştir ki Bektaşi üzümü ile pudingler, tatlılar ve şaraplar yapılmıştır. Hatta turta gibi tatlılara da malzeme olmuştur. Çin tıbbında önemli bir yere sahip olan Bektaşi üzümü, çeşitli hastalıklar için doğal ilaç olarak kullanılmıştır.

Çok yıllık bir bitkiden elde edilen amla meyvesi güçlü bir ağaçta olgunlaşır. Meyveleri tıpkı ülkemizdeki diğer üzümler gibi bir dalda toplanır ve salkım halinde büyür. Ülkemizde Haziran ayında olgunlaşan Bektaşi üzümü gıda alanında sıkça kullanılmaktadır.

Bektaşi üzümü çeşitleri renkleri ile sınıflandırılır. Sarı meyveli, kahverengi meyveli, yeşil meyveli ve kırmızı meyveli olmak üzere çeşitlerini görebilirsiniz. Asya, Avrupa ve Amerika’da yetiştirilen Bektaşi üzümleri arasında renk ve tat farklılığı olmaktadır. Bu durumu ise beslendiği toprak ve iklim belirler. Çeşitleri ise Yeşil Küre, İnvicta, Pax ve Achilles gibi isimlerle adlandırılır. Bektaşi üzümünün diğer üzümlerden bir farkı vardır. Bir salkımda bazen farklı renklerde üzüm görülebilir.

bektaşi üzümü nerede yetişir

Bektaşi Üzümü Nerede Yetişir?

Bektaşi üzümü yoğun sıcaklara gelemeyen bir meyvedir. Aşırı sıcaklar bitkinin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Çok sert soğuklar da Bektaşi üzümü ağacı dallarını yıpratabilir. Bunun için ılıman bölgelerde verimli şekilde yetişecektir. Toprak isteği de organik maddelerin olduğu bölgeler olmaktadır.

Araştırmalar Bektaşi üzümünün Hindistan’da yoğun olarak yetiştiğini göstermektedir. Bu nedenle bazı kaynaklarda Hint Bektaşi üzümü adıyla da geçer. Bektaşi üzümü ülkemizin iklimlerine de uygundur fakat sınırlı sayıda yetiştirilmektedir. Kuzey bölgelerinde dağlık alanlarda kendine yer bulmuştur. Özellikle Moğolistan ve Tibet bölgesinde bolca Bektaşi üzümü ağaçlarına rastlanmaktadır.

Bektaşi üzümü yetiştiriciliği ise tohumla, aşıyla, daldırma yöntemiyle ve çelikle çoğaltılarak yapılabilir. Dikimden önce toprağın derin işlenmesi önemlidir. Gübreleme ise ihmal edilmemelidir. Frenk üzümü ile aynı şekilde dikimi yapılabilir. Bektaşi üzümü Türkiyede nerede yetişir sorunuza ise; Kuzey illerinde rahatlıkla yetişebileceğinin yanıtını verebiliriz. Bektaşi üzümü fidanlarını saksıda olacak şekilde balkonda da yetiştirebilirsiniz. Bahçede yetiştirilen Bektaşi üzümü ağaçları en çok 1 metreye kadar uzayabilir.

bektaşi üzümü faydaları

Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?

 • Bektaşi üzümü C vitamini kaynaklarındandır. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmede etkisi büyüktür.
 • Antioksidan maddelere sahip olduğu için vücudunuzu zehirli maddelerden arındıracaktır.
 • Bektaşi üzümü saçların daha sağlıklı ve canlı uzamasına yardım eder. Taze haliyle yenilen üzüm veya saçlara sürülen Bektaşi üzüm suyu saçların beyazlamasını önleyecektir.
 • Göz sağlığı için de tercih edilen bir meyvedir Bektaşi üzümü. Görme gücünü destekler ve göz problemlerinin önüne geçer.
 • Kemiklerin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumu karşılar.
 • Regl dönemindeki sancı ve krampları, antioksidan etkisiyle ortadan kaldırır.
 • Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyve türüdür. Kan şekerini düzenler.
 • Bektaşi üzümünün bir özelliği de diüretik olmasıdır. Diüretik etkisi ile sık sık lavaboya çıkarsınız. Böylece vücutta biriken fazla su yani ödem de atılır.
 • Bağırsakları çalıştırarak kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Bektaşi üzümü kansızlığa da iyi gelmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını çoğaltır ve kan değerini yükseltir.
 • Bağışıklığı koruyarak kanser ve enfeksiyon gibi hastalıkların önüne geçer. Sizi tüm hastalıklardan koruyan bir meyvedir.
 • Demir ve fosfor açısından da güçlü bir meyvedir. Bektaşi üzümü tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri alabilirsiniz.
 • Bektaşi üzümünün yaprakları ile hazırladığınız bitki çayı da belirtmiş olduğumuz faydaları gösterecektir.
 • Kılcal damarları güçlendiren Bektaşi üzümü, yüksek tansiyonu dengeleyerek tansiyon hastalarına da şifa olmaktadır.
 • Bektaşi üzümü yaprakları ile hazırlanan bitki çayı düzensiz regl için çaredir.
 • İltihap giderici özelliği sayesinde sizi hastalık günlerinden daha çabuk uzaklaştırır. Enfeksiyonu ise daha kolay atlatmanızı sağlar. Aynı zamanda kireçlenmeyi de iyileştirir.

bektaşi üzümü fiyatı

Bektaşi Üzümü Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Saç bakımı için Bektaşi üzümü tozu kullanılmaktadır. Saç maskelerinde kullanmak için Bektaşi üzümü aktar raflarında yerini almıştır. Ne yazık ki her aktardan temin edilemeyen Bektaşi üzümünün tozu belirli şehirlerde satılmaktadır. Fakat her işin bir kolayı olduğu gibi bu ürünü de kolayca internet alışverişi sayesinde satın alabilirsiniz. Bunun için satıcılar ile iletişime geçmeniz gereklidir.

Bektaşi üzümü tohumu ve fidanı da ziraat ile ilgilenen satıcılarda bulunmaktadır. Meyvesini marketlerde bulmanız biraz zor olacaktır. Fakat büyük marketlerde ve organik meyve satan yerlerde mevsiminde bulabilirsiniz. Bektaşi üzümü fiyatı mevsimlik ve nadir yetişen meyvelerden olduğu için her sene farklılık gösterebilir. Fidanını almak istediğinizde bir saksı için yaklaşık 40 TL ödeyebilirsiniz.

bektaşi üzümü yağı

Bektaşi Üzümü Yağı Ne İşe Yarar?

Bektaşi üzümü yağını saç maskelerine ekleyerek saçınıza besleyici takviye yapabilirsiniz. Bu nedenle aktarlardan temin edeceğiniz bu bitkisel yağı ayda bir veya iki defa saçınıza uygulamalısınız. Birkaç uygulamadan sonra saçlarınıza parlaklık geldiğini görebilirsiniz. Beyazlamayı önleyici etkisi olduğu için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Saçlarınızda beyazlama fark ettiğinizde Bektaşi üzümü yağını hatırlayın. Kullandığınız günden itibaren beyazlama hızını yavaşlatabilirsiniz.

 • Amla yağı, cilde ve saça parlaklık verir ve cildin rengini bir ton açar. Etkisini görmek için cilde topikal şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Peeling etkiye sahip Bektaşi üzümü yağı ile cildinizi toksinlerden arındırabilirsiniz. Sivilcelenme ile mücadele eden ciltler için de etkili sonuçlar verecektir.

hint bektaşi üzümü

Bektaşi Üzümü Nasıl Yenir?

Bektaşi üzümünü taze şekilde bulduğunuz anda hemen tüketin. Faydasını en çok taze haliyle gösterecektir. Ayrıca meyveyi kurutarak Bektaşi üzümü kurusu da elde edebilirsiniz. Bektaşi üzümünün yapraklarını kurutarak da bitki çayı hazırlamak iyi fikir olacaktır. Bitki çayı sizi kış soğuklarında hastalıklardan koruyacak etkidedir.

Bektaşi meyvesi Avrupa ülkelerinde pasta süslemesi ve marmelatı olarak tüketilmektedir. Siz de Bektaşi üzümü ile reçel yapıp dilediğiniz anda yiyebilirsiniz. Biraz şeker ve su ile kaynatıp meyve suyu elde edebilirsiniz. Kimi bölgelerde şarap yapımında da tercih edilmektedir.

Bektaşi üzümü kalori açısından çok yüksek değerlerde değildir. Taze meyvesini tüketmek istediğinizde 100 gramlık porsiyonu sadece 44 kaloridir. Reçelini yaptığınızda ise kalorisi biraz değişecektir. Bir yemek kaşığı Bektaşi üzümü reçeli 27 kalori olacaktır. Dondurulmuş Bektaşi üzümünün 100 gramı da 46 kalori olmaktadır. Ölçülü ve dengeli beslenenlere bu ufak bilgimiz faydalı olacaktır.

bektaşi üzümü fidanı

Frenk Üzümü Faydaları Nelerdir?

Kuş Üzümü Faydaları Nelerdir?

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çeşitleri 13 Farklı Üzüm ve Özellikleri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Raventli Bektaşi Üzümü Reçeli Tarifi
Raventli Bektaşi Üzümü Reçeli2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Üzüm Pestili Tarifi
Üzüm Pestili8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 35dk Hazırlama127
Üzüm Pekmezli Üzüm Sulu Cevizli Kup Tarifi
Üzüm Pekmezli Üzüm Sulu Cevizli Kup1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama16
Üzüm Reçeli Tarifi
Üzüm Reçeli12-14 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama59
Üzüm Reçeli Tarifi
Üzüm Reçeli12-14 kişilik, 2 saat 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama15
Üzüm Sirkesi Tarifi
Üzüm Sirkesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama132
Üzüm Hoşafı Tarifi
Üzüm Hoşafı2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama14
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır? Tarifi
Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Et Çeşitleri ve Doğru Pişirme Teknikleri Mutfak kültüründe en geniş kategorilerden birini oluşturan et…

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz Esintisi Turunç Meyvesi Akdeniz'in sıcaklığını kabuğunda taşıyarak girdiği her yere turuncu renkli bir esinti…

Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları Tarifi
Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları

Patates Haşlarken Zaman Kazanın! Patates, yapısında bolca nişasta barındıran C ve B vitamini açısından zengin…

Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif Tarifi
Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif

Oltadan Sofraya: Palamut Balığı Gerek besin değeri gerekse lezzeti ile kendine hayran bırakmayı başaran balıklardan…

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir? Tarifi
Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir?

Kahve Falı Bakmak İstiyorum, Nasıl Fal Bakılır? Kahve falı ve kahve kültürü çok eski zamanlardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri