Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi

Boyun Ağrılarından Kurtulma Vakti!

Başınız ile vücudunuz arasındaki bağlantıyı sağlayan bölge boyun olarak adlandırılır. Boyun hem başı destekler hem de dik duruşu sağlar. Aynı zamanda başınızın hareketini de sağlar. Başınızı sağa veya sola çevirmek istediğinizde bu noktada boyun harekete geçer. Kafa ile gövde arasındaki damarları, kol sinirlerini kontrol eder. Vücuttaki en karmaşık eklem yapısına sahip bölge neresidir diye soracak olursanız bunun cevabı boyun olacaktır.

Çok hareketli olan boyunda, zaman zaman ağrı yaşanır. Bu ağrılar ise kişiyi gün boyu hatta günlerde rahatsız eder. Masa başında çalışanlar için daha sıkıntılı olan boyun ağrısı, kısa süreli yaşandığı gibi ihmalinde kalıcı hasar bırakabilir. Sağlıklı bedene yolculuk için sizlere bu yazımızda boyun ağrısı hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Boyun ağrısına neden olan faktörleri ortaya çıkarıp tedavi seçeneklerine birlikte göz atalım. Sağlık bu, ihmale gelmez!

boyun ağrısı nasıl geçer

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Tedavisi

Boyun ağrısını en kısa sürede geçirmek için doğanın sesine kulak vermeniz gerekiyor. Çünkü birçok besin ve bitki boyun ağrısını kesecek etkiye sahip. Şimdi sizlere o şifalı bitkileri açıklıyoruz:

 • Lavanta Yağı: Lavanta yağını boyun bölgesine masaj yaparak uyguladığınız takdirde, kan dolaşımını hızlandırarak boyun ağrısını geçirebilirsiniz.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesi ağrıya neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için kullanacağınız pratik yöntemlerden sadece biri. Elma sirkesini bir havluya dökün ve bu havluyu boyun bölgesinde 1 saat bekletin.
 • Zencefil: Boyun ağrısına neden olan bir iltihap varsa, zencefil tüketerek bu iltihabı vücudunuzdan atabilirsiniz. Ayrıca zencefili ılık şekilde boyun bölgesine sürebilirsiniz. 15 dakika sonra ılık su ile durulayın.
 • Kedi Otu: Kedi otu bitkisinin saçak kısmı öğütülüp veya ezilip zeytinyağı ile karıştırılır. Elde edilen karışım boyun bölgesine sürülür ve bir süre beklenir.
 • Acı Biber: Vücutta oluşan ağrının geçmesi için kapsaisin maddesi gereklidir. Bu madde de acı biberde bulunur. Boyun ağrısı için acı biber ve zeytinyağını karıştırıp boyun bölgesine sürün. Durulama işlemini ılık su ile yapabilirsiniz.
 • Yeterli Uyku: Uykusuz kalan bedende iskelet kasılmaları meydana gelir. Boyun ağrısı da yetersiz uykudan sonra oluşabilir. Uyku düzeni ve dinlenmiş bir beden ile boyun ağrısı şikayetinizi sona erdirebilirsiniz.
 • Ayrıca; boyun ağrısını önlemek ve geçirmek için dik durmayı alışkanlık edinin. Eğik ve rahatsız edici oturuşlar boyun ve omurga yapısını zedeler. Dik bir duruş ile yapılan hafif tempolu yürüyüşler de vücudu rahatlatacaktır. Boyun ağrısının önüne geçer.

boyun ağrısı neden olur

Boyun Ağrısı Neden Olur?

 • Kas ve bağ zedelenmesi boyun ağrısı nedenleri arasında en çok yaşanan durumdur. Boyun bölgesindeki kaslar fazla gerildiğinde zedelenme meydana gelir. Yeni doku oluşana kadar boyun ağrısı yaşanır.
 • Kaza ve travmalar, boyun bölgesine geçici ve kalıcı ağrı bırakabilir. Trafik kazalarında yaşanan ani çarpma durumları, başın istemsiz şekilde öne ve arkaya gitmesine neden olur. Bu durum da kaza sonrasında boyun ağrısına ve kas yırtılmasına yol açar. Bu durumun önüne geçmek için trafik halindeyken mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.
 • Boyun fıtığı yaşayan kişilerin en büyük şikayetidir boyun ağrısı. Eğer ilaç ve merhem gibi tedavi yöntemlerle geçmiyorsa, boyun ağrısı ancak fıtık ameliyatı ile giderilebilir.
 • Kireçlenme de boyun ağrısına neden olmaktadır. Boyundaki kemiklerin yıpranmasıyla meydana gelir.
 • Eğer stresli ve gergin bir gün geçirdiyseniz, kaslar normalden fazla gerilir. Psikolojik nedenlere bağlı olarak boyun ağrısı gelişir. Kendinizi iyi hissettiğinizde ise boyun ağrısı da geçer.
 • Yüksek yastıkta yatan kişilerin, sabahları dayanılmaz boyun ağrısı ile uyandığı da bir gerçektir.
 • Masa başında ve bilgisayar karşısında uzun süre kalmak boyun ağrısı yaşatır.

boyun ağrısı sebepleri

Boyun Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Boyun ağrısı şu belirtiler ile kendini belli eder. Eğer listedeki belirtileri bir süredir yaşıyorsanız, geç kalmadan doktora gitmelisiniz.

 • Sağa ve sola doğru başınızı çevirmek istediğinizde zorlanma
 • Keskin şekilde hissedilen boyun sancısı ve ağrısı
 • Boyundan başlayıp omuza kadar inen kısa süreli uyuşmalar
 • Uyandığınızda boyun bölgesinde oluşan kasılma ve ağrı tedavi isteyen boyun ağrısı belirtileridir.

boyun ağrısı için hangi doktora gidilir

Boyun Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun ağrısı artık sosyal yaşamınızı ve sağlığınızı etkileyecek konuma geldiyse, doktora muayene için gitmekte geç kalmamalısınız. Hangi doktora gidilir? Boyun ağrısı için öncelikle aile hekimine gidebilirsiniz. Aile hekimi ağrıyı yok edecek ilaçlar verecektir. Bu ilaçları düzenli kullanıp ağrıyı ortadan kaldırabilirsiniz. İlaçların yetersiz kaldığı ve tedavinin bitmediği duruma geldiğinizde ise Ortopedi, Nöroloji ve Fizik Tedavi bölümlerine gidip şikayetinizi belirtebilirsiniz. Boyun ağrısına neden olan faktörlere göre muayene olacağınız bölüm de değişecektir.

 • Boyun ağrısı tedavi seçenekleri boyunda oluşan ağrının süresine ve şiddetine göre şekillenecektir. İlaçla başlayan tedavi, ağrı ileri boyuta ulaştığında fizik tedaviye kadar gidebilir. İlaçlara destek olarak boyun boyunluk kullanılabilir. Gece daha rahat uyumak için boyun ağrısı yastığı tercih edilebilir.
 • Boyun ağrısı için kullanılacak yastık ortopedik özelliklere sahiptir. Fizik tedavi yöntemi uygulandığında ise alanında uzman sağlık personelleri ile beraber ağrıyı yok eden, boyun bölgesini rahatlatan egzersizler yapılır.
 • Boyun ağrısı şiddetli şekilde hissedildiğinde doktor cerrahi müdahale önerecektir. Ameliyatlar sinir kökünü rahatlatmak ve kaslarda oluşan iltihabı almak için yapılır. Trafik kazası veya travma sonucunda kemik kırılması varsa ve bu kırılma ağrı oluşturuyorsa; cerrahi müdahale son değil ilk seçenek olacaktır.
 • Boyun ağrısını hafifletmek ve gidermek için önerilen ilaçlar kas gevşetici, ağrı kesici özellikte olacaktır. Doktorun uygun gördüğü hastalara ise enjeksiyon tedavisi yapılır.

Boyun Ağrısı Baş Döndürür Mü?

Boyun ağrısıyla beraber baş dönmesi yaşayan hastalar, bu rahatsızlık nedeniyle uzman desteği alırlar. Boyun ağrısının baş dönmesi ile ilgisini açıklayacak olursak, nörolojik faktörlerin etkili olduğunu ifade edebiliriz. Boyun bölgesinde herhangi bir zedelenme varsa ve ani bir hareket edildiğinde baş dönmesi yaşanıyorsa, tıbbi yardım alınmalıdır.

Yaşlı kişilerde baş dönmesi ve denge kaybetme yaşanmaktadır. Yaşlılarda bu durumun görülme nedeni boyun ağrısıdır. Ayrıca birden kontrolsüz şekilde arkaya dönmek ve ani hareket etmek boyun bölgesine zarar verir. Tansiyon düşüklüğü ile beraber baş dönmesi görülebilir. Birçok kişinin bu nedenle bayıldığını da ekleyebiliriz. Daha iyi bilgi ve kesin çözüm için baş dönmesi şikayetini doktorunuza bildirmelisiniz.

boyun ağrısı egzersizleri

Boyun Ağrısı Egzersiz Tavsiyeleri

Çok hareketsiz kalan kişilerde boyun ağrısı yaşanır. Zaman zaman kısa mesafeli yürüyüşler, boyun ağrısının önüne geçer. Evde veya dışarıda kolayca yapabileceğiniz boyun ağrısı egzersiz hareketleri, daha keyifli ve sağlıklı olmanıza yardım eder. Birkaç egzersiz önerisinde bulunacak olursak:

 • Elinizi alnınıza koyun ve çok zorlamadan başınızı öne doğru itmeye çalışın. Bu esnada ellerinizle itmeye engel olun. Hafif germe hareketleriyle ağrıyı dindirebilirsiniz.
 • Elinizi ense kısmınıza yerleştirin ve başınızı arkaya yatırmaya çalışın. Ellerinizle başınızın yatmasını engelleyin. Gün içinde tekrarlamaya özen gösterin.
 • Yukarıdaki egzersizleri bu defa sağ ve sol olarak uygulayacaksınız. Elinizi başınızın sağ tarafına destekleyin. Başınızı sağa yatırmaya çalışın ve ellerle engel olun. Aynı işlemi sol taraf için de denemelisiniz.
 • Özellikle de uzun süre bilgisayar başında kalanlar için başı öne eğme hareketi etkili olacaktır. Başınızı öne ve arkaya doğru yavaş hareketlere eğmeye çalışın. Ani hareket yapmama özen gösterin.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Ne Buldum Tatlısı Tarifi

Ne Buldum Tatlısı

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Balık En İyi Hangi Tavada Pişer? Tarifi
Balık En İyi Hangi Tavada Pişer?

Balık Pişirmeden En Doğru Tava Seçimi Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki…

Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Şık Davetler İçin Peynir Tabağı Sunum Fikirleri Peynir tabağı sunum yapılacak sofralarda ve davetlerde öne…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Balık En İyi Hangi Tavada Pişer? Tarifi
Balık En İyi Hangi Tavada Pişer?

Balık Pişirmeden En Doğru Tava Seçimi Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki…

Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Şık Davetler İçin Peynir Tabağı Sunum Fikirleri Peynir tabağı sunum yapılacak sofralarda ve davetlerde öne…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Tarifler Geri
Videolar Geri