Çengelköy Gezilecek Yerler – Uğrak Noktası 10 Meşhur Lezzet Durağı

Nefis Yemek Tarifleri Gezgin Gurme Serisi: Çengelköy

Nefis Yemek Tarifleri gezgin gurme ekibinin yeni lezzet durağı Çengelköy mekanları! İstanbul’un Üsküdar ilçesi sınırlarında yer alan Çengelköy’ün eskiden en pahalı ve lüks semtlerden biri olduğunu söylemek mümkündür. Konum olarak Boğaziçi’nin Anadolu yakasında bulunan Beylerbeyi ile Vaniköy arasındaki koyun çevresinde ve ardındaki yamaca kurulu bir semttir. Kuleli, Havuzbaşı, Bahçelievler, Emek, Hasippaşa, Mehmet Akif Ersoy ve Güzeltepe adında 7 adet mahallesi vardır.

Adını Osmanlı döneminde gemi çapalarının yapılmasından alan Çengelköy, 17. yüzyılda Üsküdar’dan sonra gelen İstanbul kıyılarının en büyük kasabasıdır. 18. yüzyıl başlarında Çengelköy, Osmanlı İmparatorluğu için önemli bir hale gelir. 28 Ağustos 1832’de Çengelköy’de büyük çaplı bir yangının çıktığı ve II.Mahmut’un felaketzedelere 15 bin kuruş miktarında yardımda bulunduğu söylenir. Tarihin tüm dönemlerinde kıymetli bir semt olan Çengelköy, günümüzde de oldukça değerlidir.

Çengelköy’de gezip görülmesi gereken başlıca tarihi miras ve doğal güzellikler:

  • Çınaraltı Camii
  • Aya Yorgi Kilisesi
  • Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi
  • Aya Pandaleimon Ayazması

Çengelköy’ün meşhur lezzetleri ise:

  • Börek
  • Kokoreç
  • Balık
  • İşkembe

Çengelköy Mekan Rehberi

İşte 10 meşhur durakta Çengelköy’ün restoranları:

1) Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

Çengelköy denildiği zaman akla ilk gelen Çengelköy Çınaraltı Aile Çay Bahçesi’dir. Boğaz manzarasına ve güzel deniz havasına karşı çayınızı içebileceğiniz bu mekan, Çengelköy’ün sembollerindendir. Çengelköy’e gidip de buraya uğramadan dönmek olmaz. Hatta sabahları
Çengelköy kahvaltı mekanı aramak yerine, burada kahvaltı da yapılabilir. Mütevazı bir kahvaltı tabağının yanında efnes bir menemen yenilebilir.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Çınarlı Cami Sk. No: 4-A Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 422 10 36

tarihi çınaraltı aile çay bahçesi

2) Çengelköy Börekçisi

Çengelköy’ün en lezzetli böreğini Çengelköy Börekçisi sayesinde yiyebilirsiniz. Böreği buradan alıp, çay bahçesine giderek, boğaz manzarasına karşı yemek yemek mümkündür. Börekçide ıspanaklı, kıymalı ve peynirli böreğin yanı sıra; sigara böreği, kol böreği, tepsi böreği, kürt böreği ve su böreği gibi oldukça çeşitli börekler mevcuttur. Börek çeşitleri içerisinde en çok beğeni alanlar; cevizli-peynirli ve peynir-soğanlı Çengelköy börekleridir.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Cd. No:41 Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 318 51 39

çengelköy börekçisi

3) Nilda Kafe

Kahvaltınızı Çınaraltı’nda yapacaksanız Nilda Kafe, içecek molası vermek ya da tatlı yemek için son derece uygun bir adrestir. Kahvaltı için ise; patates kızartması, börek, acuka, zeytin salatası gibi lezzetli yiyecekler tercih edilebilir. Otlu krep, menemen ya da pancake yenilebilir. Yaz mevsiminde ziyaretçilerle dolan Nida Kafe’nin her yerinde fotoğraf çekme isteği duymak mümkündür. Dekorasyonu ve güzel lezzetleri ile Çengelköy’ün en sevilen mekanlarındandır. Cennet Çamuru, mozaik pasta ve marlenka, kafenin ağız tatlandıran önemli lezzetleri arasında yer alır. Ayrıca tatlı ile birlikte lezzetli bir kahve de içilebilir.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Çengeloğlu Sk. No:3 Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 422 05 09

nilda kafe

4) Çengelköy Kokoreççisi

İstanbul’da en iyi kokoreç yapan yerlerin başında gelen Çengelköy Kokoreç ziyaretçilerine güzel lezzetler sunar. Kokoreçin vazgeçilmez adreslerinden biri olarak, uzun zamandır değişmeyen kalitede hizmet verir. Çengelköy’ün merkezinde yer aldığı için yeri çok kolay bulunur. Nefis kokusu ve uzun kuyruğu ile pek çok kişinin dikkatini çeker. Mini mekanda toplam 4 ya da 5 masa vardır. Bu nedenle insanlar kokorecini alıp, deniz kenarına gitmeyi tercih eder. İsteğe göre; İzmir usulü ya da İstanbul usulü kokoreç yenilebilir.

Adres: Çengelköy Mah. Çengelköy Cd. 15/C Çengelköy, Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 318 76 56

çengelköy kokoreççisi

5) Paşa Kokoreç & İşkembe Salonu

Başarılı sakatat yemek isteyenler için uygun seçeneklerden biri de, Paşa Kokoreç & İşkembe Salonu’dur. Burada işkembe ve kokoreç dışında da sakatat yenilebilir. Damar tuzlama, ızgara uykuluk, kuzu kelle bu seçenekler arasında yer alır. Yarım ekmek kokoreç yanında turşu da ikram edilir. Sakatat sevenlerin en çok ilgi gösterdiği adrestir. Burada sakatata doymuş olacaksınız.

Adres: Çengelköy Mh. Çengelköy Cd No:53 Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 318 12 80

paşa kokoreç

6) Çikolata Kahve

Kahve ve sohbet ikilisini sevenlerin vazgeçilmez durağı olan Çengelköy Çikolata Kahve çok seveceğiniz bir yerdir. Özellikle çikolata ile yatıp kalkanlar, bu mekana methiyeler düzer. Paket paket çikolata alıp, eve götürme isteği uyandıran Çikolata Kahve, kafa dinlemek isteyenler için de güzel bir seçenektir. Soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak bir sıcak çikolatası vardır. Arka fonda çalan müzikler eşliğinde Türk kahvesi yudumlamak da ayrı bir keyiftir. Mekanın adından da anlaşılabileceği gibi, burada en çok çikolata ve kahve tüketilir.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Albay Hüsamettin Ertürk Sokak (Derecik Sokak) No:8 Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 422 25 33

çikolata kahve

7) Boğaz Steak House

Modern ve klasik yapıyı bir arada bulunduran Boğaz Steak House, en şık Çengelköy restaurantlar arasında yer alır. Boğaz’da et keyfi Steak House’da yaşanır. Boğaz manzarası eşliğinde doyurucu menüler sunan mekan, minimalist şıklığı yansıtır. Öğlen ve akşam yemekleri için tercih edilebilir.

Adres: Çengelköy, Kuleli Cd. No:45 D:1 Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 422 57 03

boğaz steak house

8) Müzelik Cafe

Adından da anlaşılabileceği gibi müzelik bir mekandır. Etrafta değişik objeler yer alır. Arkadaşınız ile derin bir sohbet içindeyken, bir anda gözünüz bu objelere takılabilir. Küçümsenmeyecek bir kütüphanesi vardır. Vintage koltukları, yer döşemeleri ve aydınlatma araçları ile çok hoş bir görünüme sahiptir. Günün her saatinde bu kafeye gidebilirsiniz. Kahvaltı yapabilir, öğlen yemeği yiyebilir ya da kahve molası verebilirsiniz. Köfte, çorba, salata ve makarna en çok tercih edilen lezzetlerdendir. Tatlı olarak özel tatlıların yanı sıra; cheesecake, magnolia ve ıslak keki her gün bulabilirsiniz. Müzelik; tatlı yiyip, tatlı konuşabileceğiniz bir yerdir.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Kerime Hatun Cami Sk. No:9a Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 321 83 21

müzelik cafe

9) Çengelköy Sandal Balık

Balık sevenleri bir araya getiren Çengelköy Sandal Balık, salaş Çengelköy balıkçı mekanı arayanlar için idealdir. Deniz ürünleri restoranı olarak faaliyet gösteren mekanda müşterilere; balık kokoreç, balık köfte, karides, balık bayıldı, balık İskender, kalamar, balık simit ve balık şiş gibi değişik seçenekler sunulur. Taze günlük balık yemek için burayı tercih edebilirsiniz.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Fıçı Sk. No:6, 34680 Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 318 68 00

sandal balık

10) Del-Mare Ristorante

Romantik bir akşam yemeği, özel gün kutlaması ya da sadece Boğaz’a karşı balık yeme keyfi için bu restoranı tercih edebilirsiniz. İç ya da dış mekanda oturarak, manzaranın eşsiz güzelliğini seyretmeniz de mümkün.

Başlangıç olarak; kabak çiçeği dolması, vişneli yaprak sarma, portakallı deniz tarağı, siyah kuskuslu midye ve kişnişli patlıcan salatası seçenekleri arasından damak zevkinize göre bir tercih yapılabilir. Meze sonrasında balığınızı sipariş edebilirsiniz. Deniz mahsullü makarnaları da çok güzel olduğundan, tercihinizi makarnadan yana da kullanabilirsiniz. Güzel bir manzara eşliğinde akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yemek yerken manzara arayanlar için, Del-Mare Ristorante ideal bir seçim olacaktır.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Kuleli Cd. 45-1, Üsküdar / İstanbul

İletişim: (0216) 422 57 62

del mare ristorante

Sıralama gelişigüzel verilmiştir; değer teşkil etmez.

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Karaköy Kafeleri – Orijinal ve Nezih! En İyi 10 Mekan Tavsiyesi

Kadıköy’de Ne Yenir? Kadıköy’e Gitme Planı Yaptıracak 10 Süper Mekan

Samatya Restoranları – Tarihin İzini Takip Edebileceğiniz 10 Mekan

Yeniköy’de Ne Yenir? Müdavimi Olacağınız Kalitesi Sabit 10 Adres

Kireçburnu Balık Restoranları – Gidebileceğiniz En İyi 10 Nezih Mekan

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda nerede ne yenir sorunuza yanıt verebilecek yemek & mekan rehberi konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride yurt içi ve yurt dışından pek çok farklı şehir için derlediğiniz restoran ve yemek mekanlarına, söz konusu şehrin mutfak kültürüne, tadılması gereken meşhur yemeklerine dair bilgilere tek yazı içerisinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ziyaret etmeyi planladığınız şehir veya bölge için özel olarak listelenmiş fotoğraflı lezzet durakları, adres ve iletişim bilgileri, ün salmış yemekleri içeren rehber yazılar seyahatinizi kolaylaştırmayı hedefler. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra bilgilerin zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebileceğini önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri