Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir? Zararları, Bitkisel Tedavisi

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir? Zararları, Bitkisel Tedavisi Tarifi

Pek Çok Kadın İçin Tehlikeli!

Çikolata Kisti

Kist sıvı veya yarı sıvı maddelerin vücut organlarında bazen de dokularda oluşturduğu şişliklerdir. Zararsız kitle olarak da tanımlanabilir. Kistler, çoğu zaman dokuların işleyişine engel olduğunu için cerrahi operasyonla alınmaktadır. Kist vücudun pek çok yerinde oluşabilir. Organların çalışmasını ve hareket etmeyi engelliyorsa, doktor muayenesinden sonra cerrahi operasyon ile alınmalıdır.

Üreme çağındaki pek çok kadının başına gelen bir kist vardır. Çikolata kisti olarak adlandırılmaktadır. Genellikle adet döneminde hissedilen çikolata kisti birçok kadına stresli günler yaşatır. Çikolata kisti hakkında daha detaylı ve net bilgilere sahip olmanız için sizlere bu yazıyı hazırladık. Kulaktan dolma bilgileri unutup uzman görüşlerinden faydalanarak hazırlanan yazımız ile daha sağlıklı günlere ulaşabilirsiniz.

çikolata kisti

Çikolata Kisti Nedir?

Her 10 kadından 2’sinde görülen çikolata kisti, yumurtalıklarda meydana gelen kist oluşumudur. Rahim içindeki dokunun, gebeliğin olmadığı durumlarda regl ile dışarı atılması gerçekleşir. Bu doku rahim içindedir. Eğer bu doku rahim dışına yerleşmiş ise “endometriozis” adı verilen çikolata kisti oluşur. Üreme çağına gelen pek çok kadın bu hastalığı yaşayabilir.

Çikolata kisti yumurtalıklarda, tüplerde, bağırsak yüzeyinde, döl yatağında, karın zarı üzerinde, rahim arkasında olan boşlukta, vajenle bağırsağın son bölümünde meydana gelebilir. En çok yumurtalarda görüldüğü bilinmektedir. Yumurtalarda görüldüğünde çikolata kisti olarak tanımlanır.

Kadın sağlığını etkileyen bu durumun neden tatlı bir yiyeceğin adı ile anıldığını merak edebilirsiniz. Yumurtalıkta oluşan kist her ay kalınlaşmaktadır. Aynı zamanda dökülmede meydana gelir. Kistin içindeki sıvı koyu kahverengiye dönüşür. Tıpkı erimiş çikolata gibidir. Erimiş çikolata ile benzerliğinden dolayı “çikolata kisti” olarak bilinir.

çikolata kisti nedir

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistin belirtileri nelerdir sorunuza şu listemiz ile cevap vermek daha açıklayıcı olacaktır:

 • Regl öncesinde ve günlerinde sancılı şekilde yaşanan ağrılar
 • Regl döneminde kabız veya ishal olmak
 • Bağırsak sisteminin düzensiz olması
 • Yorgunluk ve sırt ağrısı
 • Bacaklara kadar etkili ağrı
 • Bel ve kasık bölgesinde yaşanan ağrı
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrar ve dışkıda görülen kan
 • Bulantı ve kusma hissi
 • Hamile kalamama çikolata kistinin en belirgin işaretlerindendir.

çikolata kisti tedavisi

Çikolata Kisti Tedavisi ve Ameliyatı

Hastada çikolata kisti ne kadar ağrı yaşatıyor öncelikle bunun tespiti yapılmalıdır. Kist sosyal yaşamı etkiliyorsa gerekli tedavi başlar. Uzmanlar ağrı şikayeti ile gelen hastalarına, cerrahi müdahale olarak laparoskopi önermektedir. Laparoskopi sayesinde, çikolata kisti alınır ve bölgede meydana gelen yapışıklık giderilir. Bu yöntem ile yumurtalara zarar vermeden, kist alınmaktadır.

Sadece kisti olup herhangi bir belirtisini yaşamayan kadınlara ise dönem dönem ölçüm yapılır. Kist büyüyüp 5 santimetreyi geçerse, gerekli ameliyat uygulanır. Cerrahi müdahale çocuğu olan ve çocuk düşünmeyen kadınlara uygulanmaktadır.

Hamilelik düşünen ve hamile kalamayan hastalara ise, yumurtalık incelemesi yapılır. Kist tek tarafta oluşmuş ise laparoskopi uygun görülür. Çikolata kisti ile stresli günler geçiren kadınlara genellikle ağrının geçmesi için ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilmektedir. Doktor kontrolünde alınan bu ağrı kesici ilaçlar, yanıtsız kaldığı zaman cerrahi operasyona dönüşecektir.

Çikolata kisti eğer bir kadının tüm yaşamını etkileyecek kadar rahatsızlık veriyorsa, regl günlerini yatakta geçirip sancılarla kıvranıyorsa, hastanın da onayı ile yumurtalıklar alınır. Yumurtalıklar alındığı zaman kistin bir daha oluşması söz konusu değildir. Operasyondan sonra yumurtalıklar yenilenmez. Bu tedavi yöntemi çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar için uygundur.

çikolata kisti tedavisi

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Pek çok kadında görülebilen çikolata kisti bitkisel çözüm ile ortadan kaldırılabilir. Çikolata kisti doğal tedavisi söz konusu olduğunda şifalı bitkiler hatırlanacaktır. Doğadaki binlerce bitki, hastalığa derman olacak özellikte. Çikolata kisti bitkisel tedavisi İbrahim Saraçoğlu kürü ile birçok kadını mutlu edecek. İşte hem ekonomik hem de bitkisel çikolata kisti tedavi önerileri!

 • Aslankulağı: Aslankulağı bitkisi kan akışını düzenler. Bitki çayını demleyerek gün içinde tüketebilirsiniz.
 • Papatya: İltihap giderici özelliğiyle bilinen papatya, bitki çayları arasında yerini alıyor. Regl ağrılarını ve kistin etkilerini bir fincan papatya çayı ile yok edebilirsiniz.
 • Karahindiba: Hormonları ve böbrek işleyişini düzenleyen karahindiba çiçeği de şifalı bitkiler arasındadır. Regl günlerinde sizi rahatlatır.
 • Kuşkonmaz: E vitamini açısından zengin olan kuşkonmaz ile kist ağrısını dindirebilirsiniz. Bunun için bir fincan süte 1 çay kaşığı kuşkonmaz tozu ekleyebilirsiniz.
 • Zencefil: Kistin neden olduğu kusma hissini, zencefil tüketerek sonlandırabilirsiniz.
 • Soğan: Çikolata kisti soğan kürü ile kısa sürede iyileştirilebilir. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği soğan kürü için beyaz soğanı kaynatıp suyunu içmek yeterli olacaktır. 15 gün devamlı kürü uygulamak gerekli. Sonrasında küre bir müddet ara verilmelidir.

çikolata kisti

Çikolata Kisti Zararları ve Yan Etkileri

Çikolata kisti yaşayan kadınların regl günleri oldukça sancılı ve ağrılı geçer. Bu bilinen en düşük zarardır aslında. Çünkü çikolata kisti olan kadınların tedavisi önemsenmediği durumlarda, yumurtalık kanseri ihtimali yükselir. Bir kadın yumurtalık kanseri düşüncesi ile stresli ve gergin bir hayat yaşayabilir. Bağırsak sistemini de bozan çikolata kisti, regl günlerinin de düzensiz olmasına neden olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olduğu için, cinsel hayatı da etkileyebilir. Çikolata kistinin tanısı ve tedavisi ihmal edilirse, bazı kadınların anne olmayı hayali de ne yazık ki gerçekleşemeyebilir.

Çikolata kisti tehlikeli midir? Evet çikolata kisti doğurganlık döneminde olan kadınların hem sosyal hayatını hem de biyolojik faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Büyüyen kist yırtılıp patlayabilir.

Çikolata Kisti Patlaması Nelere Yol Açar?

Çikolata kisti patlaması kistin yırtılması durumuna denilmektedir. Zamanla büyüyen kist, dokusunu yırtar ve içindeki sıvı dışarı boşalır. Çok nadir rastlanan bir durumdur. Kimi zaman spor esnasında kimi zaman cinsel ilişki sırasında kistin yırtılması yaşanabilir. Sıvıyı boşaltan kist, hastada mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler meydana getirir. Kistin patlaması şiddetli karın ağrısını da oluşturur. Bu gibi durumlarda derhal doktora gidip kistin temizlenmesi sağlanmalıdır.

çikolata kisti ile hamile kalanlar

Çikolata Kisti Hamileliğe Engel Mi?

Çikolata kisti, yumurtalığı zamanla tıkalı hale getirir. Fallop tüplerinin tıkandığı durumlarda hamile kalma riski de düşer. Çünkü spermin geçişini engelleyen kist, yumurtalığın işlevini yerine getirememesine neden olur. Ayrıca çikolata kisti döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yerleşmesine de engel olarak hamileliği önler. Kadınların hamile kalamama nedenleri arasında en sık yaşanan sorun çikolata kistidir.

Çikolata kisti olup hamile kalanlar, doğal yöntemlerle hamile kalabilir. Sağlıklı ve bilinçli bir gebelik dönemi için doktor takibi gereklidir. Çikolata kistinin erken tedavisi yapıldığında, sağlıklı ve sorunsuz şekilde gebelik yaşanacağı ifade edilmektedir.

çikolata kisti nedir

Çikolata Kisti Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Çikolata kisti olan kadınların bir an önce sağlıklı beslenme şekli ile hayatına devam etmesi gereklidir. Sağlıklı meyve ve sebzeler tüketildiğinde, çikolata kistinin etkileri daha az hissedilir. Sigara alışkanlığı olan kadınlar ise sigaradan uzak durmalıdır. Sigara çikolata kistinin oluşumunu hızlandırır.

Çikolata kisti 18 ve 45 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir. Regl düzensizliği yaşayan genç kadınların olası bir riski önlemek için doktora gitmeleri gerekir. Boyutu ufak olan kistin büyümemesi ve ciddi bir sorun haline gelmemesi için zaman zaman kontrole gitmesi tavsiye edilir.

Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Diyeti

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir? Zararları, Bitkisel Tedavisi 08.10.2018 tarihinde yayınladı.