Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Nasıl Pişirilir?

Tüm Faydalarıyla: Çiriş Otu Hakkında Her Şey

Bahar birçok uyanışın ve yeni heyecanların habercisi olduğu gibi doğadaki çok sayıda şifalı bitkinin de doğum tarihidir. Etrafımızdaki oksijen, güneş ve yeşil miktarının artması ile birlikte türlü çeşit bitkiler de yavaş yavaş mutfaklarımıza girmeye başlar. Sofralarımıza bereket, bedenimize sağlık getiren bu doğal bitkilerden sonuna kadar yararlanmak ise bize düşer. Yeter ki etraflarına şifa saçan bu bitkileri tanıyalım ve onlardan nasıl yararlanacağımızı bilelim.

İşte onlardan biri de çiriş otudur. İçinizden bazıları için bu ot çok tanıdıktır. Gerek sağlıkla ilgili çeşitli problemleriniz için ondan destek alıyor, gerekse onu bir gıda maddesi olarak tüketiyor olabilirsiniz. Ancak kimisi çiriş otunun ismini bile ilk kez duymuştur.

Eğer siz de onlardan biriyseniz üzülmeyin, sayınızın hiç de az olmadığını bilin ve çiriş otuna dair her şeyi bulabileceğiniz yazımıza bir göz gezdirin!

çiriş otu
www.aryahaber.com

Çiriş Otu Nedir?

 • Asphodelaceae familyasında bulunan Asphodelus cinsini oluşturan bitki türlerinin ortak ismi olan ve çok yıllık otsu bir bitki olarak bilinen çiriş otu ilk bakışta pırasa ve taze soğana benzerliği ile göze çarpar.
 • 50 ila 100 santimetre arasında bir boya sahiptir.
 • Kokusu da yine daha çok soğan ve sarımsağı anımsatır.
 • Uçlara doğru sivrileşen yaprakları ile zambakgiller ailesine mensuptur.
 • Çiriş otu çiçeği beyaz ya da sarı renkte olabilir ve son derece hoş bir görüntüsü vardır.
 • Bazı bölgelerde çiçeklerinin şifa içerdiğine inanılıyor olsa da çiçeklerinden ziyade çiriş otu kökü üzerinde yer alan yumrular kullanılır.
 • Genel olarak bahar ve yaz aylarında görülen bu bitki yabani pırasa, dağ pırasası, sarı zambak, yeling otu, kirkiş otu, kirgiç ya da güllük gibi isimlerle de anılır.
 • C vitamini bakımından zengin olan bitki aynı zamanda nişasta, inulin gibi maddeleri de bünyesinde barındırır.
 • Tıpkı doğadan gelen diğer pek çok bitki gibi çiriş otunun da sağlık açısından pek çok faydası bulunur.
çiriş otu faydaları
www.drnatureco.com

Çiriş Otu Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde bol miktarda antioksidan ve C vitamini bulunan çiriş otu düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı koruyucu etki yapar.
 • Kendinizi daha güçlü ve dinç hissetmenizi sağlar.
 • Kadınlar için regl düzensizliklerinin ve vajinal akıntının azalmasına ve zamanla yok olmasına yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonları üzerinde tedavi edici etkisi vardır.
 • Romatizma gibi hastalıklara sahip kişilere iyi gelir.
 • Kronik ağrılara da iyi geldiği görülmüştür.
 • Çiriş otu egzama ya da sivilce benzeri cilt hastalıklarının giderilerek yok edilmesinde etkilidir.
 • Cilt üzerindeki bu tedavi edici özellik çiriş otu suyunun faydaları arasında yer alır.
 • Basur tedavisine katkısı vardır.
 • Doğum sonrası emzirme döneminde süt artırıcı etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Bunun için yapraklarının sebze olarak tüketilmesi önerilir. Çiriş otu hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmadan önce yine de mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.
 • İçeriğinde bulunan çeşitli vitaminler saç dökülmesi, zayıf saç kökleri gibi problemlerin giderilmesinde yardımcı olur. Bunun yanında çiriş otunu suyla demleyip içine sirke ekleyerek elde ettiğiniz karışımı saçınızda durulama suyu olarak kullandığınızda kısa sürede sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.
 • Çiriş otu saçkıran gibi daha ciddi problemlerin tedavi edilmesinde de etkili bir yöntemdir.
 • Çiriş otunun fazla bilinmeyen bir başka yararı da çiriş otu tohumu ile ilgilidir. Bu tohumu sirke ile birlikte içerseniz başta akrep zehri olmak üzere pek çok zehri vücudunuzdan atabilirsiniz.
çiriş otu faydaları
www.haber7.com

Çiriş Otu Nerede Yetişir? Mevsimi Ne Zaman?

 • Çiriş otu ülkemizin hemen her tarafında yetişebilen nadir bitkiler arasındadır.
 • Yoğunluklu olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bu ot aynı şekilde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok şehrinde de görülür.
 • Bu durum, bitkinin her türlü hava koşuluna karşı inanılmaz derecede dayanıklı yapısına bağlı olarak ortaya çıkar.
 • Aynı şekilde her tür toprakta yetişebilen çiriş otu bu bakımdan ülkemizin her yerinde rahatlıkla ekilebilir.
 • Farklı iklim ve topraklarda yetişerek son derece verimli mahsul elde edilebilen bu ürün tam bir şifa kaynağı konumundadır.
 • Oldukça lezzetli bir tada sahip olan çiriş otu piyasada ne zaman bulunabilir diye sorarsanız nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açmaya başladığı için; nisan – mayıs ayları gibi tezgahlarda, semt pazarlarında ve manav reyonlarında boy göstermeye başladığını söyleyebiliriz.
 • Kısa ömürlü bir bitki olduğu için vakitlice toplanarak hemen tüketilmelidir.
çiriş otu
www.hurriyet.com.tr

Çiriş Otu Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

 • Bahar döneminde pazar ve manavlarla beraber birçok markette bahar ve yaz aylarında çiriş otu bulup satın almanız mümkün.
 • Ayrıca bu ürüne internet aracılığıyla yapacağınız alışverişler neticesinde de ulaşabilirsiniz.
 • Sağlık açısından yararlarının yanında pek çok farklı sektörde de kullanılabilen çiriş otunun fiyatı satıldığı mevsime ve yere göre değişiklik göstermektedir.
 • Bir fiyat aralığı vermek gerekirse bu bitkiyi herhangi bir satıcıdan 4 ila 10 lira arasında satın almanız mümkün olabilmektedir.
 • Söz konusu fiyatı diğer pek çok bitkisel ürüne nazaran son derece uygun bir aralıktadır.
 • Yine de satın almadan önce kısa bir fiyat araştırması yapabilir, çiriş otunu güvendiğiniz bir satıcıdan, uygun bir fiyata elde edebilirsiniz.

çiriş otu

Çiriş Otunun Zararları Nelerdir?

Çiriş otunun sağlık açısından mucizevi etkilerini öğrendikten sonra çiriş otu zararları hakkında da bilgi edinmeniz önemlidir. Öncelikle şunu söyleyerek başlayalım:

 • İçiniz rahat olsun, kararında tüketildiği sürece çiriş otunun bilinen hemen hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmaz.
 • Bu doğal şifa kaynağının tek zararı onun aşırı tüketiminde ortaya çıkabilmektedir. Örneğin faydaları arasında saydığımız idrar söktürücü etkisi, aşırı tüketildiğinde istenmeyen boyutlara ulaşabilir ve zarara dönüşebilir.
 • Bir noktadan sonra vücudunuzu rahatsız ederek, halsizlik gibi şikayetlere yol açabilir.
 • Dolayısıyla altın kural daima aşırıya kaçmamaktan geçer.
 • Bunun yanında eğer herhangi bir kronik ya da ciddi rahatsızlığınız varsa, alerjik bir bünyeye sahipseniz ya da daha önce hiç çiriş otu tüketmediyseniz mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmeniz önerilir.
çiriş otu

Çiriş Otu Nasıl Pişirilir?

Meraklılarına Özel Çiriş Otu Tarifleri

Yaprakları sebze olarak tüketildiği gibi farklı çiriş otu yemeği türleri mevcuttur. Kavurmadan böreğe, peynirden çaya birbirinden farklı yemek ve içecek türlerini çiriş otu kullanarak elde edebilirsiniz. Yurt dışında da tüketilen bu bitkisel ürünün yaprakları İtalya’da “Rigano Garganico” isimli otlu peynir üretiminde kullanılır.

1) O Tabak Bitecek Çünkü Çok Faydalı Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması İçin:

Her ne kadar fazla bilinmese ve kullanımı o kadar yaygın olmasa da çiriş otu soğan ve yumurtayla karıştırıldığında harika bir kavurmaya dönüşebilir. Ayrıca bu kavurmayı aşçılıkla ilgili yaratıcılığınız doğrultusunda kıyma gibi yardımcı tatlarla da zenginleştirebilirsiniz. Bu lezzete bir kez alıştığınızda artık mutfakta düzenli olarak pişirdiğiniz yemek türlerinin arasındaki yerini alır. Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması

Tarif: Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması

2) Pırasanın Nesi Oluyorsunuz? Çiriş Otu Yemeği İçin:

Söylediğimiz gibi doğanın biz insanlara bahşettiği mucizevi bitkilerden biri olan çiriş otunun enfes lezzetini türlü türlü tariflerde değerlendirebilirsiniz. Bunlardan bir diğeri de genellikle bulgurla yapılan çiriş otu yemeğidir. Görüntü ve koku bakımından pırasayla benzerlik gösteren bu ürünü aynı pırasa veyahut da ıspanağı pişirme yöntemlerini kullanarak pişirebilirsiniz. İddia ediyoruz bu tatlar alışkanlık yapmaya son derece uygun! Çiriş Otu Yemeği

Tarif: Çiriş Otu Yemeği

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (3)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çiriş Otu Kavurması Tarifi
Çiriş Otu Kavurması1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama13
Çiriş Otu Yemeği Tarifi
Çiriş Otu Yemeği4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama41
Çiriş Otu (Gülik) Yemeği Tarifi
Çiriş Otu (Gülik) Yemeği1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 20dk Hazırlama6
Çiriş Otu Ekşili Çorba Tarifi
Çiriş Otu Ekşili Çorba6-8 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama10
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama53 B
Sarımsak Yoğurtlu Çiriş Otu Kavurması Tarifi
Sarımsak Yoğurtlu Çiriş Otu Kavurması4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama20
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir Tarifi
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama48
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir? Tarifi
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama12 B
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi Tarifi
Ağustos Ayında Ne Yenir? Meyve ve Sebzeler Listesi

Ağustos Ayının Vitamin Deposu Sebze ve Meyveleri Her besini tam mevsiminde yemek, sağlıklı kalmanın sırlarından…

2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri'nin her ay sizlerle paylaştığı en beğenilen tarifler listesinde temmuz ayının en çok…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri