Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Nasıl Pişirilir?

Tüm Faydalarıyla: Çiriş Otu Hakkında Her Şey

Bahar birçok uyanışın ve yeni heyecanların habercisi olduğu gibi doğadaki çok sayıda şifalı bitkinin de doğum tarihidir. Etrafımızdaki oksijen, güneş ve yeşil miktarının artması ile birlikte türlü çeşit bitkiler de yavaş yavaş mutfaklarımıza girmeye başlar. Sofralarımıza bereket, bedenimize sağlık getiren bu doğal bitkilerden sonuna kadar yararlanmak ise bize düşer. Yeter ki etraflarına şifa saçan bu bitkileri tanıyalım ve onlardan nasıl yararlanacağımızı bilelim.

İşte onlardan biri de çiriş otudur. İçinizden bazıları için bu ot çok tanıdıktır. Gerek sağlıkla ilgili çeşitli problemleriniz için ondan destek alıyor, gerekse onu bir gıda maddesi olarak tüketiyor olabilirsiniz. Ancak kimisi çiriş otunun ismini bile ilk kez duymuştur.

Eğer siz de onlardan biriyseniz üzülmeyin, sayınızın hiç de az olmadığını bilin ve çiriş otuna dair her şeyi bulabileceğiniz yazımıza bir göz gezdirin!

çiriş otu
www.aryahaber.com

Çiriş Otu Nedir?

 • Asphodelaceae familyasında bulunan Asphodelus cinsini oluşturan bitki türlerinin ortak ismi olan ve çok yıllık otsu bir bitki olarak bilinen çiriş otu ilk bakışta pırasa ve taze soğana benzerliği ile göze çarpar.
 • 50 ila 100 santimetre arasında bir boya sahiptir.
 • Kokusu da yine daha çok soğan ve sarımsağı anımsatır.
 • Uçlara doğru sivrileşen yaprakları ile zambakgiller ailesine mensuptur.
 • Çiriş otu çiçeği beyaz ya da sarı renkte olabilir ve son derece hoş bir görüntüsü vardır.
 • Bazı bölgelerde çiçeklerinin şifa içerdiğine inanılıyor olsa da çiçeklerinden ziyade çiriş otu kökü üzerinde yer alan yumrular kullanılır.
 • Genel olarak bahar ve yaz aylarında görülen bu bitki yabani pırasa, dağ pırasası, sarı zambak, yeling otu, kirkiş otu, kirgiç ya da güllük gibi isimlerle de anılır.
 • C vitamini bakımından zengin olan bitki aynı zamanda nişasta, inulin gibi maddeleri de bünyesinde barındırır.
 • Tıpkı doğadan gelen diğer pek çok bitki gibi çiriş otunun da sağlık açısından pek çok faydası bulunur.
çiriş otu faydaları
www.drnatureco.com

Çiriş Otu Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde bol miktarda antioksidan ve C vitamini bulunan çiriş otu düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı koruyucu etki yapar.
 • Kendinizi daha güçlü ve dinç hissetmenizi sağlar.
 • Kadınlar için regl düzensizliklerinin ve vajinal akıntının azalmasına ve zamanla yok olmasına yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonları üzerinde tedavi edici etkisi vardır.
 • Romatizma gibi hastalıklara sahip kişilere iyi gelir.
 • Kronik ağrılara da iyi geldiği görülmüştür.
 • Çiriş otu egzama ya da sivilce benzeri cilt hastalıklarının giderilerek yok edilmesinde etkilidir.
 • Cilt üzerindeki bu tedavi edici özellik çiriş otu suyunun faydaları arasında yer alır.
 • Basur tedavisine katkısı vardır.
 • Doğum sonrası emzirme döneminde süt artırıcı etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Bunun için yapraklarının sebze olarak tüketilmesi önerilir. Çiriş otu hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmadan önce yine de mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.
 • İçeriğinde bulunan çeşitli vitaminler saç dökülmesi, zayıf saç kökleri gibi problemlerin giderilmesinde yardımcı olur. Bunun yanında çiriş otunu suyla demleyip içine sirke ekleyerek elde ettiğiniz karışımı saçınızda durulama suyu olarak kullandığınızda kısa sürede sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.
 • Çiriş otu saçkıran gibi daha ciddi problemlerin tedavi edilmesinde de etkili bir yöntemdir.
 • Çiriş otunun fazla bilinmeyen bir başka yararı da çiriş otu tohumu ile ilgilidir. Bu tohumu sirke ile birlikte içerseniz başta akrep zehri olmak üzere pek çok zehri vücudunuzdan atabilirsiniz.
çiriş otu faydaları
www.haber7.com

Çiriş Otu Nerede Yetişir? Mevsimi Ne Zaman?

 • Çiriş otu ülkemizin hemen her tarafında yetişebilen nadir bitkiler arasındadır.
 • Yoğunluklu olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bu ot aynı şekilde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok şehrinde de görülür.
 • Bu durum, bitkinin her türlü hava koşuluna karşı inanılmaz derecede dayanıklı yapısına bağlı olarak ortaya çıkar.
 • Aynı şekilde her tür toprakta yetişebilen çiriş otu bu bakımdan ülkemizin her yerinde rahatlıkla ekilebilir.
 • Farklı iklim ve topraklarda yetişerek son derece verimli mahsul elde edilebilen bu ürün tam bir şifa kaynağı konumundadır.
 • Oldukça lezzetli bir tada sahip olan çiriş otu piyasada ne zaman bulunabilir diye sorarsanız nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açmaya başladığı için; nisan – mayıs ayları gibi tezgahlarda, semt pazarlarında ve manav reyonlarında boy göstermeye başladığını söyleyebiliriz.
 • Kısa ömürlü bir bitki olduğu için vakitlice toplanarak hemen tüketilmelidir.
çiriş otu
www.hurriyet.com.tr

Çiriş Otu Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

 • Bahar döneminde pazar ve manavlarla beraber birçok markette bahar ve yaz aylarında çiriş otu bulup satın almanız mümkün.
 • Ayrıca bu ürüne internet aracılığıyla yapacağınız alışverişler neticesinde de ulaşabilirsiniz.
 • Sağlık açısından yararlarının yanında pek çok farklı sektörde de kullanılabilen çiriş otunun fiyatı satıldığı mevsime ve yere göre değişiklik göstermektedir.
 • Bir fiyat aralığı vermek gerekirse bu bitkiyi herhangi bir satıcıdan 4 ila 10 lira arasında satın almanız mümkün olabilmektedir.
 • Söz konusu fiyatı diğer pek çok bitkisel ürüne nazaran son derece uygun bir aralıktadır.
 • Yine de satın almadan önce kısa bir fiyat araştırması yapabilir, çiriş otunu güvendiğiniz bir satıcıdan, uygun bir fiyata elde edebilirsiniz.

çiriş otu

Çiriş Otunun Zararları Nelerdir?

Çiriş otunun sağlık açısından mucizevi etkilerini öğrendikten sonra çiriş otu zararları hakkında da bilgi edinmeniz önemlidir. Öncelikle şunu söyleyerek başlayalım:

 • İçiniz rahat olsun, kararında tüketildiği sürece çiriş otunun bilinen hemen hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmaz.
 • Bu doğal şifa kaynağının tek zararı onun aşırı tüketiminde ortaya çıkabilmektedir. Örneğin faydaları arasında saydığımız idrar söktürücü etkisi, aşırı tüketildiğinde istenmeyen boyutlara ulaşabilir ve zarara dönüşebilir.
 • Bir noktadan sonra vücudunuzu rahatsız ederek, halsizlik gibi şikayetlere yol açabilir.
 • Dolayısıyla altın kural daima aşırıya kaçmamaktan geçer.
 • Bunun yanında eğer herhangi bir kronik ya da ciddi rahatsızlığınız varsa, alerjik bir bünyeye sahipseniz ya da daha önce hiç çiriş otu tüketmediyseniz mutlaka doktorunuza danışarak hareket etmeniz önerilir.
çiriş otu

Çiriş Otu Nasıl Pişirilir?

Meraklılarına Özel Çiriş Otu Tarifleri

Yaprakları sebze olarak tüketildiği gibi farklı çiriş otu yemeği türleri mevcuttur. Kavurmadan böreğe, peynirden çaya birbirinden farklı yemek ve içecek türlerini çiriş otu kullanarak elde edebilirsiniz. Yurt dışında da tüketilen bu bitkisel ürünün yaprakları İtalya’da “Rigano Garganico” isimli otlu peynir üretiminde kullanılır.

1) O Tabak Bitecek Çünkü Çok Faydalı Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması İçin:

Her ne kadar fazla bilinmese ve kullanımı o kadar yaygın olmasa da çiriş otu soğan ve yumurtayla karıştırıldığında harika bir kavurmaya dönüşebilir. Ayrıca bu kavurmayı aşçılıkla ilgili yaratıcılığınız doğrultusunda kıyma gibi yardımcı tatlarla da zenginleştirebilirsiniz. Bu lezzete bir kez alıştığınızda artık mutfakta düzenli olarak pişirdiğiniz yemek türlerinin arasındaki yerini alır. Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması

Tarif: Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması

2) Pırasanın Nesi Oluyorsunuz? Çiriş Otu Yemeği İçin:

Söylediğimiz gibi doğanın biz insanlara bahşettiği mucizevi bitkilerden biri olan çiriş otunun enfes lezzetini türlü türlü tariflerde değerlendirebilirsiniz. Bunlardan bir diğeri de genellikle bulgurla yapılan çiriş otu yemeğidir. Görüntü ve koku bakımından pırasayla benzerlik gösteren bu ürünü aynı pırasa veyahut da ıspanağı pişirme yöntemlerini kullanarak pişirebilirsiniz. İddia ediyoruz bu tatlar alışkanlık yapmaya son derece uygun! Çiriş Otu Yemeği

Tarif: Çiriş Otu Yemeği

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (3)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çiriş Otu Yemeği Tarifi
Çiriş Otu Yemeği4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama35
Çiriş Otu Ekşili Çorba Tarifi
Çiriş Otu Ekşili Çorba6-8 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama10
Çiriş Tarifi
Çiriş2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama54
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama52 B
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir Tarifi
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama47
Dondurucudaki Fasulye Nasıl Pişirilir? Tarifi
Dondurucudaki Fasulye Nasıl Pişirilir?1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama288
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri