Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Bitkisel Çözüm

Hangi Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

İnsan bedeninin belki de en karmaşık yanını oluşturan damarlar, birçok noktaya hayati besin taşır. Dolayısıyla damarlar içerisinde oluşabilecek herhangi bir tıkanıklığın ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sonuçlarla kendini göstermesi kaçınılmazdır. Kan akışının damarda engellendiği herhangi bir durumda meydana gelen tıkanıklık, pıhtının büyüklüğüne ve yerine göre vücudun fonksiyonlarında soruna yol açar. Bu durumda, erken teşhis ve hızlı tedavi ölümcül sonuçlara varmamak açısından büyük önem taşır. Günümüzde sigara, alkol, stres, kolesterol, hareketsizlik, olumsuz yaşam koşulları ve beslenme tarzının etkili olduğu damar tıkanıklığı tedavisi mümkün.

damar tıkanıklığı belirtileri

Kalpte Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Vücuda kan pompalamakla yükümlü olan kalbin görevini yapamaması durumu genel olarak kalp krizi ile sonuçlanır. Kalp ve akciğer birlikte çalışarak vücuda gereken oksijenli temiz kan sağlamak ve vücuttan kirli kanı çıkarmak için birlikte çalışırlar. Arada akışı sağlayan damarlarda bir sorun oluştuğunda kalpte damar tıkanıklığı meydana gelir. Tıp dilinde “pulmner embolism” olarak da adlandırılan hastalıkta, damarlardan geçecek olan oksijen miktarı düştükçe oradaki doku ölmeye başlar ve işlevini yerine getiremez. Vücudun her parçasının doğru işlev görebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır.

Yaygın görülen belirtileri şöyledir:

 • Ani nefes darlığı
 • Öksürük ile birlikte gelen göğüs ağrısı
 • Kanlı ve balgamlı öksürük
 • Aşırı terleme
 • Hızlı solunum ve nabız
 • Maviye dönen dudak veya tırnak
 • Ciltte kızarıklık
 • Baş dönmesi

beyne giden damar tıkanıklığı belirtileri

Beyne Giden Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Beyne giden damarlarda kan akışında yaşanan herhangi bir sıkıntıda istemsiz ani ataklar meydana gelir. Nadiren de olsa kalp tümörleri ve kalpteki septal defektler gibi kardiyak patolojiler de beyne giden damarlarda tıkanıklığa yol açabilir. Bu nedenle beyin damar tıkanıklığı ölüm riski yüksek bir hastalıktır. Beyne kan geçişinde önemli görev üstlenen şah damar tıkanıklığı çoğu zaman damar sertliği nedeni ile oluşur. Beyin için gerekli olan kanı taşıyan şah damarın içerisinde zamanla oluşabilecek yağlanma ve kireçlenme nedeni ile beyni besleyen kan miktarında azalma meydana gelir.

Beyne giden kan akımındaki kritik azalma beynin beslemesini bozduğu için vücudun fonksiyonlarını da etkiler. Şah damarının tıkanması ile ilk etapta oluşan “Geçici istemik ataklar” damarın içerisindeki pıhtılardan kopan parçaların beyin damarlarına kaçıp tıkanması ile oluşur. Bu durumda bilinç kaybı ve yarı felç durumu gelişebilir.

Dikkat edilmesi gereken belirtiler şöyledir:

 • Ani, aşırı şiddetli baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Boyun tutulması
 • Çift görme
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Sarkık göz kapağı
 • Bilinç kaybı
 • Felç

bacakta damar tıkanıklığı belirtileri

Ayakta / Bacakta Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Ayakta damar tıkanıklığı genellikle derinlerde bulunan ve genellikle hareketsizlikten dolayı oluşan ciddi bir durumdur. Vücudün diğer bölümlerinde gelişebileceği gibi daha çok bacağın alt bölümünde meydana gelen, trombüs olarak da bilinen ayakta damar tıkanıklığı bacakta kan akışının durmasıdır. Damar tıkanıklığı bacakta meydana gelebildiği gibi üroloji damar tıkanıklığı da nadiren söz konusu olabilir. Genellikle erkeklerde rastlanan ve kendilerini rahatsız eden cinsel bölge damarlarının tıkanıklığı söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekir. Damar tıkanıklığı doğru yaşam koşullarında yer almayan herkeste meydana gelebilir. Yaş ilerledikçe özellikle kadınlarda beliren damar tıkanıklığı belirtileri bacak çevresinde şişme ile başlar ve aşağıdaki belirtilerle devam eder:

 • Bacağın şişmesi veya ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Terleme
 • Deri renginde değişim
 • Baş dönmesi
 • Düzensiz kalp atışı
 • Yorgunluk hissi

göz damar tıkanıklığı belirtileri

Göz Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Retina damarları veya arterleri gerektiği gibi çalışmayı durdurması anlamına gelen gözde damar tıkanıklığı, gözü bloke eden bir durumdur. Beyinde kanın azaldığı durumda eş zamanlı olarak meydana gelen tıkanıklık görme kaybına neden olur. Belirtileri:

 • Ani görme kaybı (Tek gözde veya iki gözde)
 • Bulanık görüş
 • Ağrı
 • Gözde kızarma

damar tıkanıklığı bitkisel çözüm

Damar Tıkanıklığı Bitkisel Çözüm, İyi Gelen Bitkiler

Vücudun ihtiyacı olan besinler damar yolu ile sağlanır. Dolayısıyla kana karışan, damarların daha esnek ve rahat çalışmasını destekleyen tüm besinler damar tıkanıklığında bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.

Damar tıkanıklığına yakalanmadan evvel katı yağlardan tuz ve kırmızı etin aşırı kullanımından uzak durulması gerekir. Sebze ve meyvelerin yoğun kullanıldığı diyetlerle pek çok hastalığa olduğu gibi damar tıkanıklığına da fayda sağlanabilir. Son aşamada damar tıkanıklığı belirtileri yok olmaz; fakat daha uzun süre sağlıklı olmayı sağlayacağı için beslenme ve diyet önemlidir. Damar tıkanıklığı hastalığında son aşamaya gelmeden evvel alınacak küçük önlemlerle sağlıklı yaşamaya başlayabilirsiniz. Fakat bu durum mutlaka önce doktor kontrolü gerektirir.

Damar tıkanıklığı için genellikle işlenmemiş ve taze gıdalar önerilir. Öğünlerde düzenli olarak kullanacağınız bitkisel kürler de faydalı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Özellikle limon ve maydanoz suyu ile hazırlanmış olan kür yardımı ile daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Fakat herhangi bir gıdayı tercih ederken ilaç etkileşiminde bulunmayacak olmasına özen göstermeniz hatta mümkünse doktora danışmanız gerekebilir.

Sarımsak, zerdeçal, kekik, zencefil, elma, ananas, muz, domates, üzüm, çilek, kiraz, kızılcık, bal, yeşil çay, çuha çiçeği çayı, soya, fasulye, kayısı, portakal, böğürtlen, erik, hindiba gibi baharat, sebze ve meyvelerden elde edilen besinler damar tıkanıklığı tedavisinde aşama kaydetmenizi sağlar. Besin değeri yüksek ve iyi bir antioksidan kaynağı olan besinler kan akışını hızlandıran etkileri ile damarlara destek olurlar.

Beslenmeden sonra en etkili tedavi yöntemlerinden biri de düzenli spor ve stresten uzak kalınmasıdır. Günlük kısa yürüyüşler ve egzersizler de damar tıkanıklığına yakalanma riskini azaltır.

damar tıkanıklığı

Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Damar tıkanıklığı vücudun herhangi bir yerinde kendine has belirtileri ile ortaya çıkabilir. Doktorlar damarlardaki tıkanıklığı ultrasonografi, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi ile kolayca teşhis edebilirler. Beyin damar tıkanıklığı, kasık damar tıkanıklığı, göğüste damar tıkanıklığı, bacak damar tıkanıklığı, kalp damar tıkanıklığı ve göz damar tıkanıklığı gibi pek çok çeşidi bulunan hastalık, oldukça ciddi olmasına rağmen ilaçlarla veya ameliyat yardımı ile atlatılabilir.

Yaş da damar tıkanıklığına etki eden sigara kadar etkili faktörlerden biridir. Damar tıkanıklığı geliştiren hastaların genellikle 40 yaşın üzerinde olduğu görülür. Yaş faktöründen sonra stres, alkol, sigara, yaşam tarzı, beslenme, kullanılan ilaçlar ve obezite de riskinizi arttırabilir. Kan basıncını kontrol etmede kullanılan ilaçlar ve travma durumları da damar tıkanıklığına neden olabilir. Pek çok hastalık gibi kalp ve solunum yolu hastalıklarına sahip olan kişilerin düzenli olarak kontrole gitmesi, gereken testleri yaptırması erken teşhis için önemlidir. Genel olarak düzenli spor yapmayan, sürekli yağlı beslenen, kolesterolü olan, sigara içen, diyabeti ve tansiyonu olan hastalar risk altındadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık yapılan damar tıkanıklığı ameliyatı Bypass’tır. Kalbin etrafını saran koroner arterler, üç ana sistem olarak atardamardan beslenirler. Koroner arter olarak da bilinen atar damarlarda daralma ya da tıkanma durumlarında kalp işlevlerini tam olarak yerine getirebileceği besini bulamaz. Bu durumlarda hastada kalp ağrısı ve dolayısıyla kısa süre sonra da kalp krizi ortaya çıkar. Bu aşamada tıkanan damarı açma işlemi uygulanır ve hasta bypass edilir. Anjiyo, stent gibi aşamalar hastalığın tedavisinin bir sonraki evresini oluşturur.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Dürüm Ne Börek Tarifi
Ne Dürüm Ne Börek4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama38
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama54
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama182
Ne Varsa Kurabiyesi Tarifi
Ne Varsa Kurabiyesi4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 40dk Hazırlama1
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var? Tarifi
Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var?

Sağlıklı Yaşamın Şifresi: Vitaminler Ne İşe Yarar? Hayatınızın gerekli sağlık koşulları altında devam etmesi ve…

Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır? Tarifi
Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır?

Ihlamur Ağacı: Aromasında Binbir Şifa Gizli Doğa başlı başına eczane, bir şifa kaynağıdır. Sırları henüz…

Dış Gebelik Nedir? Belirtileri, Oluşumu, Sonlandırılması Tarifi
Dış Gebelik Nedir? Belirtileri, Oluşumu, Sonlandırılması

Dış Gebelik: Belirtilerden Tedaviye İpuçları Blog editör ekibi olarak, sizlere sağlıklı bilgiler vermeye devam ediyoruz.…

Atatürk’ün En Sevdiği 7 Restoran Tarifi
Atatürk’ün En Sevdiği 7 Restoran

Atatürk'ün Sevdiği Restoranlar ve Sofra Adabı Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı hakkında yapılan…

Artizan Ekmek Nedir? Nasıl Yapılır?
Artizan Ekmek Nedir? Nasıl Yapılır?

Artizan Ekmek: Usta İşi Ekmek Sanatı Ekmek, sadece Türk mutfağında değil pek çok yemek kültüründe…

Tansiyonu Yükseltmenin 7 Sağlıklı Yolu Tarifi
Tansiyonu Yükseltmenin 7 Sağlıklı Yolu

Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir? Kan basıncı halk arasında genellikle tansiyon olarak bilinir. Tansiyon, kalbin vücuda…

Pastanelere Fark Atan 14 Değişik Un Kurabiyesi Tarifi
Pastanelere Fark Atan 14 Değişik Un Kurabiyesi

Çayın, kahvenin ya da bir bardak sıcak sütün en yakın dostu… Aniden gelen misafire sunulmasıyla…

Kivi Kaç Kalori? Tarifi
Kivi Kaç Kalori?

C Vitamini Deposu Antioksidan Kivi Kaç Kalori? Doğu Asya kökenli bir meyve olan kivi, meyve…

Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var? Tarifi
Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var?

Sağlıklı Yaşamın Şifresi: Vitaminler Ne İşe Yarar? Hayatınızın gerekli sağlık koşulları altında devam etmesi ve…

Hazırlaması En Kolay 20 Çeşit Gözleme Tarifi
Hazırlaması En Kolay 20 Çeşit Gözleme Tarifi

En lüks otelin kahvaltı saatinde de, pazar alışverişinin ortasında da görmekten en büyük haz aldığımız…

Tatlı Krizlerine Son! Şipşak Hazırlanacak 20 Pratik Tarif Tarifi
Tatlı Krizlerine Son! Şipşak Hazırlanacak 20 Pratik Tarif

Nefis Yemek Tarifleri mutfak ekibi olarak bugün sizi kolay yoldan en çabuk nasıl mutlu ederiz…

Girit Yemekleri: Otlarıyla Meşhur Bir Mutfak Tarifi
Girit Yemekleri: Otlarıyla Meşhur Bir Mutfak

Radika, ısırgan, ebe gümeci, arapsaçı, kuşkonmaz ve çok daha fazlası! Farklı otların çeşit çeşit tariflerde…

Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır? Tarifi
Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir? Ne Zaman Toplanır?

Ihlamur Ağacı: Aromasında Binbir Şifa Gizli Doğa başlı başına eczane, bir şifa kaynağıdır. Sırları henüz…

Dış Gebelik Nedir? Belirtileri, Oluşumu, Sonlandırılması Tarifi
Dış Gebelik Nedir? Belirtileri, Oluşumu, Sonlandırılması

Dış Gebelik: Belirtilerden Tedaviye İpuçları Blog editör ekibi olarak, sizlere sağlıklı bilgiler vermeye devam ediyoruz.…

Hangi Reçel Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Reçel Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre 1 Kaşık Reçel Kaç Kalori? Kahvaltıların olmazsa olmazlarından biri olan reçel, meyvelerin en…

Şöbiyet Kaç Kalori? Tarifi
Şöbiyet Kaç Kalori?

Şöbiyet Kalori ve Besin Değerleri Türk mutfağının sevilen tatlı türlerinden biri olan baklava, çeşit çeşit…

Atatürk’ün En Sevdiği 7 Restoran Tarifi
Atatürk’ün En Sevdiği 7 Restoran

Atatürk'ün Sevdiği Restoranlar ve Sofra Adabı Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı hakkında yapılan…

Tahin Helvası Kalori ve Besin Değerleri, Faydaları Tarifi
Tahin Helvası Kalori ve Besin Değerleri, Faydaları

Enerji Veren Tahin Helvası Kaç Kalori? Tahin helvası, Türk mutfağının sevilen tatlı yiyeceklerinden biridir. Dünya…

Tarifler Geri
Videolar Geri