Diz Ağrısı Neden Olur? Dizinizdeki Ağrılar Neyin Habercisi?

Nedenlerinden Tedavisine

Diz Ağrıları Hakkında Her Şey

Diz ağrıları hemen hemen her yaşta görülen ve kişiyi rahatsız eden, sosyal yaşamını etkileyen bir ağrı türüdür. Toplumda çok önemsenmeye diz ağrıları, belirli bir süre sonra daha büyük etkilerle çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Genellikle “biraz dinlenince geçer” dediğiniz diz ağrıları, bir sabah uyandığınızda dizinizin kitlenmesine bile neden olabilir. Bu nedenle bir an önce diz ağrılarınıza çözüm bulmanız için; sizlere çok faydalı ve şifalı bilgilerle dolu bir yazı hazırladık.

Diz ağrınızı dindirecek bu yazımızda, etkili bitkisel tedavi önerileri ve doktor tavsiyeleri yer alıyor. Yürüyüşünüzü engelleyen ve size zor günler yaşatan diz ağrıları için krem isimleri de bu sayfada listelendi. Dizinizde masum şekilde başlayıp tüm vücudunuzu etkileyen diz ağrısını yok etmenin çaresi, bir tık ile karşınızda.

diz ağrısı nedenleri

Diz Ağrısı Neden Olur? Neyin Habercisi?

Diz ağrısının sebepleri yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılık döneminde diz ağrıları çeşitli durumların habercisi olabilir. Listede yer alan diz ağrısı nedenlerini önemsemediğinizde başka rahatsızlıklara davet çıkarabilirsiniz. Aman dikkat!

 • Çocuklarda görülen diz ağrısı boy uzaması durumundan kaynaklanmaktadır. Özellikle 12 ve 18 yaş arasında boy uzaması hızlı şekilde gelişir. Bu yaşlarda diz ve eklemlerde hissedilir şekilde ağrı oluşur. Çoğu zaman boy uzaması denilip önem verilmeyen ağrılar bazen enfeksiyonun da işareti olabilir. Uzun süre rahatsız eden ağrılar için doktora gitmek gerekebilir.
 • Sporcuların sıkça yaşadığı menisküs zedelenmesinde de diz ağrıları hissedilir. Bu gibi durumlarda dizdeki dokuların daha fazla hasar görmemesi için, vakit kaybetmeden doktora görünmek şart olacaktır.
 • Yaş ilerledikçe diz ve eklemlerde kireçlenme meydana gelmektedir. Günümüzde 45 yaşından sonra oluşan diz ağrısı kireçlenme sonucunda yaşanır. Tedavi edilmediğinde hasta hareket edemeyecek duruma gelebilir.
 • Artık her yaşta görülebilen romatizma yani eklem iltihaplanması da dizi ağrıtan nedenlerdendir. Erken tedavi ile sağlıklı dizlere sahip olabilirsiniz.
 • Dizlere verilen aşırı ağırlık, dizin uzun süre ağrımasına neden olacaktır. Fazla kiloya sahip kişilerde sıkça diz ağrıları yaşanır. Ağrılarla beraber obezite konumuna kadar gidebilirsiniz.
 • Diz ekleminde iç kısımda zarın kalınlaşmasından dolayı ağrılar yaşanır. Bu nedenle zaman zaman doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.
 • Hareketsiz yaşama alışmak ve sürekli masa başında çalışmak da diz ağrısının bir nedenidir.
 • Düztaban adı verilen ayak yapısı da dizi ağrıtan sebepler arasında yer alır.
 • Doğuştan kemik ve eklem yapısındaki dengesizlik ve hasarlar da yoğun şekilde diz ağrısı yapmaktadır.

diz ağrısı nasıl geçer

Diz Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Çözüm

Orta şiddetli diz ağrılarını evinizde hafifletebilirsiniz. Bunun için şifalı bitkilere ve bir süre dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. İşte diz ağrısı için evde çözüm önerileri:

 • Buz küplerini bir havlu içine alarak, ağrıyan dizinize soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk etkisi ile ağrılı bölgedeki kan akışı dengelenecek ve ağrı ortadan kalkacaktır.
 • Elma sirkesi ve zeytinyağı ile bir karışım hazırlayın. Bu karışımı diziniz ağrıdığı anda masaj yaparak uygulayın. Alkali bir madde olan sirke sayesinde, ağrıya neden olan zararlı maddeleri yok edebilirsiniz. Aynı zamanda bir fincan sirkeli su içmek de hızlı bir çözüm olabilir.
 • Zencefil yağını dizinize masaj yoluyla uyguladığınızda, ağrıya neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Zencefil tıpkı zerdeçal gibi diz ağrısı için şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.
 • 2 kaşık acı biber ve 2 kaşık zeytinyağından elde edeceğimiz karışımı dizinize sürerek, biberin içinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde ağrıyı yok edebilirsiniz.
 • Hardal yağı, vücuttaki iltihaplanmayı azaltır. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır ve temas ettiği bölgedeki ağrıyı yok eder. Diz ağrısı için de ılık hardal yağını kullanabilirsiniz.
 • Epsom tuzu da evinizde diz ağrısı için uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerdendir. Magnezyum sülfat içerdiği için ağrılı bölgedeki şişliği de alarak ağrıyı en aza indirecektir.
 • Kas ve eklem ağrıları için oldukça etkili olan okaliptüs yağı diz ağrıları için de önerilmektedir.
 • Ayrıca mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın. Günün büyük bir kısmını oturarak geçirenlerin diz ağrısı şikayetleri artmaktadır. Önlemek adına diz ağrısı egzersizleri deneyin.
 • Sağlıklı beslenerek kilo kontrolü sağlamaya çalışın. Fazla kilolar dizinize baskı yapacağından kemiklerinize zarar verecektir.
 • Bol bol su tüketmeye özen gösterin. Dizinizde bulunan yumuşak dokular bol sıvı tüketimi ile sağlıklı kalacaktır.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun. Ayak yapınıza uygun ayakkabı seçimleri yapmalısınız.
 • 10 günden fazla süren diz ağrılarınızı önemseyin ve bir doktora görünün.
 • Medikallerde diz ağrısı için dizlik satılmaktadır. Bu dizlikler dizinizde oluşacak ağrıları önler. Özellikle de spor öncesinde kullanılmaktadır. Evde de dizlik kullanarak diz ağrınızı kolayca dindirebilirsiniz.

diz ağrısı bitkisel çözüm

Diz Ağrısı İbrahim Saraçoğlu Kür Tarifleri

İbrahim Saraçoğlu pek çok rahatsızlık için bitkisel kürler hazırlamıştır. Bu yazımız için İbrahim Saraçoğlu’ndan diz ağrısını geçirecek kürleri seçtik. Diz ağrılarından kurtulmak için şu kürleri deneyebilirsiniz:

 • Kür 1: Diz kapaklarınızda iğne batması hissi ve sonrasında ağrı oluşuyorsa kerevizin rendeleyip yoğurtla karıştırıp tüketmelisiniz. Vücudunuzda ürik asit biriktiğinden dolayı dizlerinizde bu ağrıyı hissedebilirsiniz. Günde 2 kase tüketmeniz tavsiye edilir.
 • Kür 2: Kireçlenmeden kaynaklı diz ağrıları için çınar yaprağını tavsiye ediyor İbrahim Saraçoğlu. Derin yırtıklı çınar yapraklarını 2 dakika kadar kaynattıktan sonra gün içinde 2 defa içebilirsiniz. Bu su ile masaj da uygulamak ağrıyı hafifletecektir.
 • Kür 3: Diz ağrılarından şikayetçi olanlara kuşburnu çayını tavsiye eden İbrahim Saraçoğlu, günde 2 defa içildiğinde etkili sonuçlar görüleceğini de belirtiyor.

diz ağrısı tedavisi

Diz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktor Bakar?

Diz ağrısı tedavi süreci için öncelikle bir doktora görünmeniz gerekecektir. Gideceğiniz doktor “ortopedi ve travmatoloji” doktoru olacaktır. Dizinizde oluşan ağrının temel nedenini tespit etmek için gerekli filmler alınacaktır. Doktorunuzun uygun gördüğü tedavi süreci sonuçlardan sonra başlar. Hafif diz ağrısı için jel ve krem gibi ilaçları önerecektir. Kemiklerde sıvının yetersiz kaldığı durumlarda ve geç kalınmış tedavilerde cerrahi operasyon başlayabilir.

Kireçlenmeye bağlı ağrılarda öncelikle ilaç ve fizik tedavi uygulanır. Kireçlenme çok ciddi boyutta ise diz ağrısı için iğne gerekecektir. Çok eskilerden gelen bir tedavi yöntemi ile diz ağrısını yok etmek istediğinizde diz ağrısı hacamat ile hafifletilebilir.

diz ağrısı için krem

Diz Ağrısı İçin Krem İsimleri

Diz ve eklem ağrılarını krem kullanarak hafifletebilirsiniz. Bunun için aklınızda olması gereken diz ağrısı kremlerini listeledik. Kullanmadan önce yine de doktorunuzun tavsiye ettiği kremlere öncelik vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

 • Cystrex krem
 • Gluchondrin jel
 • Kafur krem
 • Nimes Combo Jel
 • Dicol jel
 • Allecell krem
 • Salkom alabalık yağı kremi
 • Chondurax jel krem
 • Dolgit krem
 • Fortem Plus krem

diz ağrısı neden olur

Diz Ağrısı Kök Hücre Tedavisi

Eklem kıkırdağını neredeyse kesin olarak yenilemek için son yıllarda sıkça uygulanan kök hücre tedavisi, diz ağrıları için de tercih edilmektedir. Uygulanan kök hücre tedavisi ile hasta hareket etme yeteneğini daha sağlıklı şekilde kullanabilir. Ağrıların yok edildiği bu yöntem ile hasar görmüş dokular yenilenir ve iyileşir. Ameliyattan daha hızlı ve acısız olan bu tedavi yöntemi, yaklaşık bir iki saat içinde uygulanacak kadar kolaydır. Ayrıca diz ameliyatları ile kıyaslandığında daha ekonomiktir. Tedavi sonrasındaki iyileşme süreci de oldukça hızlıdır.

Eklem Ağrıları Neden Olur? Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri, Neye İşarettir? Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrılarınıza Son Verecek 7 Bitkisel Çözüm

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Dizi- Abgoosht (İran Mutfağı) Tarifi
Dizi- Abgoosht (İran Mutfağı)2-4 kişilik, 3 saat Pişirme, 15dk Hazırlama
Bursanın Dizi Ramazan Tatlısı Tarifi
Bursanın Dizi Ramazan Tatlısı8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama
Migren Ağrısı Çekenlere Tarifi
Migren Ağrısı Çekenlere1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Yazın Habercisi Yeşil Fasulye Yemeği Tarifi
Yazın Habercisi Yeşil Fasulye Yemeği8-10 kişilik, 40dk Pişirme, 20dk Hazırlama
Boğaz Ağrısı İçin Birebir Tarifi
Boğaz Ağrısı İçin Birebir1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Krep (Kendisi Otlu Olur) Tarifi
Krep (Kendisi Otlu Olur)1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Mısır Ununda Gluten Var Mı? Tarifi
Mısır Ununda Gluten Var Mı?

Gluten Hassasiyetinde Mısır Unu Tüketilebilir Mi? Gluten hassasiyeti olan kişiler çölyak hastalığında görülen semptomların benzerlerini…

Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı Tarifi
Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı

Çobançantası Otu: Kadın Hastalıklarına Birebir! Faydalarıyla olduğu kadar ismiyle de dikkat çeken çobançantası tarımsal arazilerde…

Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi
Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limon Tuzu Faydaları ve Kullanımına Dair İpuçları Limon tuzu nedir? Mutfakta hazırlanan tariflerden genel ev…

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif Tarifi
Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif

Hellim Nasıl Kızartılır? Nasıl Yenir? Peynir denildiğinde akla gelen beyaz peynir ve kaşar peyniri genellikte…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm Tarifi
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm

Mide Gazı Nasıl Geçer? 12 Doğal Çözüm Mide gazına neler iyi gelir sorusu hazım problemi…

Mısır Ununda Gluten Var Mı? Tarifi
Mısır Ununda Gluten Var Mı?

Gluten Hassasiyetinde Mısır Unu Tüketilebilir Mi? Gluten hassasiyeti olan kişiler çölyak hastalığında görülen semptomların benzerlerini…

Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı Tarifi
Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı

Çobançantası Otu: Kadın Hastalıklarına Birebir! Faydalarıyla olduğu kadar ismiyle de dikkat çeken çobançantası tarımsal arazilerde…

Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi
Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limon Tuzu Faydaları ve Kullanımına Dair İpuçları Limon tuzu nedir? Mutfakta hazırlanan tariflerden genel ev…

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif Tarifi
Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif

Hellim Nasıl Kızartılır? Nasıl Yenir? Peynir denildiğinde akla gelen beyaz peynir ve kaşar peyniri genellikte…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm Tarifi
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm

Mide Gazı Nasıl Geçer? 12 Doğal Çözüm Mide gazına neler iyi gelir sorusu hazım problemi…

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası

6 Pratik Adımda Hijyenik Mutfak Dolabı Temizliği Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir.…

Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karbonat ve Çok Amaçlı Kullanım Alanları Mutfakta tariflere eklenmesi amacıyla bulundurulan karbonat, aslında birçok yarara…

Adaçayı Yağının 16 Mucizevi Faydası Tarifi
Adaçayı Yağının 16 Mucizevi Faydası

Mucizevi Adaçayı Yağı Faydaları Adaçayı yağı faydaları ile tanışmaya hazır mısınız? Adaçayı, pek çok vitamini…

Göbek Eriten Kür Tarifleri ve Hareketler Tarifi
Göbek Eriten Kür Tarifleri ve Hareketler

En Etkili Göbek Eriten Yöntem ve Tarifler Tüm dünyada önemli bir problem haline gelen şişmanlık…

Kek En İyi Nasıl Kabarır? Püf Noktalı Tarifler Tarifi
Kek En İyi Nasıl Kabarır? Püf Noktalı Tarifler

Göz Alıcı Puf Puf Kabaran Kekler İçin İpuçları Neredeyse herkes bir kere olsun kek yapmıştır,…

Göz Seyirmesi Neden Olur? Ne Anlama Gelir? Tarifi
Göz Seyirmesi Neden Olur? Ne Anlama Gelir?

Göz Seğirmesi Neye İşaret, Neyin Belirtisi? Halk arasında göz seyirmesi ya da göz atması olarak…

Tarifler Geri
Videolar Geri