Dizanteri Hastaları Ne Yemeli Ne Yememeli?

Dizanteri Hastalığında Beslenme Tedavisi

İnsanlık tarihinin en bulaşıcı hastalıklarından biri olan dizanteri bir çeşit sindirim enfeksiyonu hastalığıdır. Her yaş grubunda görülebilmekle birlikte özellikle çocuklarda tehlikeli boyutlara ulaşabildiği bilinir.

Dizanterinin ana nedeni kirli su ve kirli gıda tüketimidir. Hastalığın en belirgin özelliği ise kanlı ve mukuslu dışkıdır. Dizanteri kişiden kişiye çok kolay bir şekilde bulaştığı için görüldüğü bölgede kısa sürede salgına sebep olabilir.

Bu yazımızda sizlere dizanteri hakkında bazı bilgiler aktaracağız. Bilinen dizanteri bitkisel tedavi seçenekleri ve alternatifleri olmamakla birlikte bu süreçte beslenme çok önemlidir. Sindirim sistemini etkileyen bir hastalık olduğundan dizanteri “ne yemeli” sorusu süreç boyunca sıklıkla sorulur.

Dizanteriye dair tüm bilgiler ve detaylar yazımızın devamında sizi bekliyor. İşte dizanteri hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğine dair tüm detaylar…

dizanteri

Dizanteri Nedir?

 • Bir çeşit sindirim sistemi hastalığı olan dizanteri, geçmişten günümüze en bulaşıcı hastalıklardan biridir.
 • Kişiden kişiye çok kolay ve hızlı bir şekilde bulaşır.
 • Yaz aylarında görülme oranı daha fazladır.
 • Her yaş grubunda görülebilmekle birlikte sıklıkla 1 ila 5 yaş arasındaki çocukları etkiler. Özellikle bebek ve çocuklar için tehlikeli bir hastalıktır.
 • Genellikle kirli su ve gıda nedeniyle oluşur.
 • Yüksek ateş, kanlı ve mukuslu dışkılama ve kramp şeklinde karın ağrısı en sık görülen belirtileridir. Diğer belirtileri ise mide bulantısı, kusma, halsizlik, bağırsak kontrolünün kaybedilmesidir.
 • Bazı vakalarda günde 100’den fazla dışkılama gözlenmiştir. Kanlı dışkılama nedeniyle bu hastalık halk arasında kanlı ishal olarak anılır.
 • Hastalığın ilk belirtileri zayıftır ancak bu belirtiler günden güne şiddetlenir. İshal nedeniyle vücutta su kaybı yaşanır.
 • Hastalığa neden olan amip, bakteri veya virüs bağırsaklardan kan dolaşımına geçer ve ardından bazı iç organlara yayılır. Bu aşamada hastalık tehlikeli boyuta ulaşır.
 • En sık görülen türü basilli ve amipli dizanteridir. İkisi de klinik olarak birbirine çok benzer, aralarındaki tek fark hastanın ateşinin olup olmadığıdır. Basilli dizanteride enfeksiyon belirtileri genellikle bir hafta içinde ortaya çıkar. Amipli dizanteride ise bu süre 10 güne kadar uzayabilir. Amipli dizanterinin biraz daha ağır geçtiğini söylemek mümkündür. Özellikle bağırsak hareketleri daha sancılıdır.
 • Basilli ve amipli dizanterinin tedavi şekilleri farklılık gösterir. Anca her iki türün tedavisindeki ortak amaç ishal nedeniyle kaybedilen sıvının yerine konmasıdır.
 • Hastalığın şiddetine göre hekim uygun bir tedavi planlar. Bu hastalık genellikle antibiyotik ve sıvı desteği ile tedavi edilir. Hastaya ayrıca karın ağrısı, bulantı ve kusmayı önleyici ilaç verilir. İshalin şiddetine göre serum tedavisi uygulanır.
 • Dizanteri, ilaç ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmezse ölüme varan sonuçlar doğurabilir.
 • Bununla birlikte gerekli hijyen koşulları sağlanmazsa hastalık tekrarlayabilir.

Dizanteri Hastaları Ne Yemeli Ne Yememeli?

Dizanteri diyeti var mıdır? Gelin birlikte bu sorunun cevabına bakalım.

 • Dizanteriye yakalanan kişi, istese de normal beslenmesine devam edemeyebilir. Çünkü vücudu su kaybeder ve sindirim sistemi her zamanki gibi çalışmaz.
 • Dolayısıyla hasta ilk olarak kaybettiği sıvıyı yerine koymalı ve bağırsaklarını yormayacak yiyecekler tüketmelidir.
 • Kişi tamamen iyileştikten sonra normal beslenme rutinine geri dönebilir.

Peki dizanteriye ne iyi gelir? Dizanteri beslenme kuralları var mıdır? İşte detaylar…

1) Bol Sıvı Alınmalı

 • Dizanteri hastalığın en belirgin semptomu kanlı ishaldir. Hastalık boyunca ishalle birlikte vücut su kaybeder.
 • Bu nedenle hastalık boyunca kaybedilen suyun geri alınması için bol su ve sıvı tüketilmelidir.
 • Sıvı alımı için kafeinli, gazlı ve şekerli içeceklere yönelmemeli; bol bol su, ayran, taze meyve suları ve çorba tüketilmelidir.
su içmek

2) Sindirimi Kolay Besinler Tüketilmeli

 • Dizanteri bir tür bağırsak enfeksiyonudur. Bu nedenle hastalık boyunca bağırsakları yormayacak, sindirimi kolay besinler tercih edilmelidir.
 • Aşırı yağlı ve yüksek kalorili besinlerden uzak durulmalıdır. Bu süreçte kızartma yerine haşlama yöntemi tercih edilebilir.
 • Süt ve süt ürünleri, baharatlı, katkı maddeli ve işlem görmüş besinler kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Yoğurt, patates püresi, muz, pirinç lapası, elma gibi besinler kolay sindirilen gıdalardır. Dolayısıyla güvenle tüketilebilir.
yulaf lapası

3) Lifli ve Posalı Gıdalardan Kaçınılmalı

 • Lifli gıdalar normal şartlar altında sağlıklı besinlerdir ve her gün tüketilmelidir.
 • Ancak dizanteri hastalığı boyunca zaten artmış olan bağırsak hareketlerini daha çok arttıracağından lifli gıdalar bu süreçte tavsiye edilmemektedir.
lifli yiyecekler

Dizanteri Bulaşıcı Mı?

 • Dizanteri; virüs, bakteri veya amiple enfekte olan kişinin idrar ve dışkısıyla temas eden yiyecek ve içeceklerden bulaşır.
 • Yıkanmamış veya kirli su ile yıkanmış meyve ve sebzelerden hatta kara sineklerin konduğu ve farelerin temas ettiği gıdalardan da bulaşabilir.
 • Bulaşma sonrası dizanteri kişinin bağırsak mukozasına yerleşir ve burada çoğalır. Bağırsakta ödem, iltihap ve ülserasyona yol açar.
 • Dizanteri çoğunlukla kanalizasyon atıklarının temiz su kaynaklarına karıştığı bölgelerde görülür. Kişisel hijyenin sağlanmadığı, el yıkama alışkanlığının olmadığı bölgelerde kısa sürede salgına dönüşebilir. Ayrıca kirli ellerle temas edilen toplu taşıma araçları, asansör düğmeleri, merdiven trabzanları, kapı kolları vb. yüzeylerden de bulaşabilir. Hatta doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir.
 • Dizanteriden korunmak için kişisel hijyene dikkat edilmelidir. El yıkama alışkanlığı küçük yaştan itibaren çocuklara kazandırılmalı, başkalarının eşyaları kullanılmamalı, enfekte kişilerle temastan kaçınılmalı, gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.
 • Dizanteri olan hastanın tedavisi sırasında hem hasta hem de hastanın bakımını sağlayan kişi hijyen kurallarına önem göstermelidir.
dizanteri nedir

Dizanteri Neden Olur?

 • Bir çeşit bağırsak enfeksiyonu olan dizanteriye amip, bakteri ve virüsler sebep olur. Ayrıca kirli su ve kirli ortamda bulunan, yeterince temizlenmemiş besinler hastalığın çıkış noktasıdır.
 • Dizanteriye neden olan bakteri, Shigella bakterisidir. Bu bakteri farklı tür ve çeşitlerde ortaya çıkar ancak bu çeşitlerin hemen hepsi benzer yapıya sahiptir. Shigella bakterisi genellikle ağız ve burun yoluyla vücuda girer ve kalın bağırsağa yerleşerek burada çoğalır. Çoğalma eylemi çok hızlı gerçekleşir. Bakteriler çoğaldıkça kandaki alyuvarlar da çoğalır.
 • Dizanterinin bir diğer nedeni ise kirli sudur. Çünkü kirli sularda hastalığa sebep olan bakteri, virüs ve amipler yoğun şekilde bulunur. Kirli su tüketildiğinde bu zararlı mikroorganizmalar vücuda girmiş olur.
 • Kirli sular ile temas eden besinler de hastalığa neden olan mikroorganizmaların vücuda girmesini sağlar.
 • Ayrıca sokakta hijyen kurallarına uygun olmayan yiyecekler, iyi yıkanmayan, kirli ellerle dokunulan, mikroorganizmaları taşıyan fare ve sineklerin temas ettiği besinler de hastalığa sebep olabilir.
dizanteri belirtisi

Bağırsak Enfeksiyonuna İyi Gelen 10 Bitkisel Tedavi

İshali Ne Geçirir? İshali Anında Kesen 10 Doğal Yiyecek

Kabızlığa Anında Çözüm! Bağırsaklarınızı Yumuşatacak 10 Yiyecek

Evde 5 Doğal Bağırsak Temizleme Kürüyle Toksinlerden Hemen Arının

Bağırsakları Ne Çalıştırır? Anında Etki Eden 10 Doğal Yiyecek ve İçecek

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama188
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1613
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi
Evde Ne Varsa Muffini4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama49
Evde Ne Varsa Parfesi Tarifi
Evde Ne Varsa Parfesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama27
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri