Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak 5 Akılalmaz Özelliği

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak 5 Akılalmaz Özelliği Tarifi

Bildiğiniz Tüm Kahveleri Unutturacak

Çünkü Kedi Dışkısından Ayıklanıyor!

Kopi Luwak

Yorgun günlerin, yoğun temponun ve uykusuzluğun kurtarıcısı kahveye hayır demek ne kadar mümkün? Kahveyi her ne kadar sıcak içecek olarak tüketsek de özellikle son yıllarda vücuda verdiği dinçlik sayesinde birçoğumuzun kurtarıcısı haline gelmiş durumda. Peki içtiğimiz kahve hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Geçmişten günümüze kadar ulaşan kahve kültürü, yerini artık daha hızlı ve pratik kahvelere bırakmış olsa da nitelikli kahve olarak üretilmeye ve tüketilmeye halen devam etmekte. Çoğu zaman pratik olması sayesinde hayat kurtaran kahvenin, dünyanın en pahalı kahvesi olma özelliğini biliyor muydunuz? Siz de dünyanın en pahalı kahvesi nedir ve nasıl üretiliyor diyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız!

Dünyanın En Pahalı Kahvesi – Kopi Luwak

 • Dünyanın en pahalı ve aynı zamanda en az üretilen kahvesi unvanına sahip Luwak kahvesi, Misk kedisinin dışkısından üretilmektedir. Kökleri Endonezya’ ya dayanan bu üretim süreci, Misk kedilerinin kahve çekirdeklerini yutması ile başlıyor.
 • Kahve çekirdeklerinin belirli enzimlerle değişime uğraması ve dışkılanması yoluyla elde edilen bu kahve çekirdekleri, dezenfekte edildikten sonra özenle kavruluyor ve pişirmeye hazır hale getirilerek paketleniyor.
 • Hem çok az sayıda üretiliyor olması hem de işlenme süreci nedeniyle dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak kahvesinin fiyatı da ortalama 350 ila 500 Euro arasında değişmekte. Bu rakam yaklaşık olarak 990 liraya tekabül ediyor.

Peki dünyanın en pahalı kahvesinin tadı nasıl ve neden bu kadar pahalı, gelin hep birlikte inceleyelim!

dünyanın en pahalı kahvesi fiyatı

Kaynak: shankar s.

1) Türk Kahvesi ile Luwak Benzerliği

 • Dışkıdan ayıklanan çekirdekler ile kahve olur mu demeyin! Çünkü bu kahve geçirdiği tüm işlemler sonucunda Türk kahvesi ile oldukça benzerlik göstermekte.
 • Özellikle kahve çekirdeğinin şekli ve benzer yapısı sayesinde işlenen bu kahve tıpkı günlük hayatta tükettiğimiz kahve gibi telveli bir kıvam alıyor.
 • Eğer siz de Luwak kahvesini denemek istiyorsanız bu özellik geçerli bir neden olabilir!
dünyanın en pahalı kahvesi nasıl yapılıyor

Kaynak: Maurina Rara

2) Çikolata Tadında Yumuşak İçimli

 • Dünyanın en pahalı kahvesinin aslında oldukça yumuşak bir içimi olduğunu biliyor muydunuz?
 • Yeterince dikkat çeken ve çoğu insanın denemek istediği ancak üretim koşulları gereği denemekten kaçındığı bu kahve, diğer kahveler gibi acı olmama özelliği ile bilinmekte.
 • Aynı zamanda ilk denemede olmasa da, ikinci ve sonraki denemelerde bu kahveden çikolata tadı almanız da mümkün!
dünyanın en pahalı kahvesi

Kaynak: shankar s.

3) Daha Az Bakteri İçerir

 • Bir dışkı sonucu üretilen kahvede daha az bakteri nasıl olabilir diye düşünüyorsanız, çok da haksız sayılmazsınız…
 • Ancak Luwak kahvesini diğer kahvelerden farklı kılan şey, içeriğinde daha az bakteri taşıması ve bu sayede de farklı bir aromaya sahip olmasıdır.
 • Her ne kadar üretim koşulları bilinenden farklı olsa da, kahvenin mide içerisinde geçirdiği fermantasyon süreci ve sonrasında özenle dezenfekte ediliyor olması bakterilerin azalması için etkili olmakta.
kopi luwak

Kaynak: Dennis Tang

4) Üretiminin Sınırlı Olması

 • Luwak kahvesini diğer kahvelerden farklı kılan en önemli özelliği, üretim yerinin yalnızca bir noktada olması ve o noktadan dünyaya dağıtımının sağlanmasıdır.
 • Misk kedilerine özel korunaklı bir bölge oluşturularak üretilen bu kahve çekirdeği her ortamda aynı etkiyi sağlayamıyor. Bu da, kahvenin daha az ve daha değerli olmasına neden oluyor. Kedilerin özel kahve üretimi için bir kafeste hapsedilmesinin ne kadar insancıl olduğu da tartışmaya açık bir diğer hassas nokta.
 • Luwak kahvesi üreticileri bu kahveyi kendi bölgelerinde denemek isteyen kişilere aynı zamanda üretim sürecini canlı canlı izleme imkanı da sunuyor.

dünyanın en pahalı kahvesi

5) Her Yudumda Yoğun Kahve Hazzı

 • Siz de sıkı bir kahve tiryakisi iseniz ve kahveden aldığınız yudumu nitelikli hale getirmek istiyorsanız bu kahve tam size göre!
 • Luwak kahvesini tüketenlerin büyük bir kısmı kahvenin henüz paketi açarken yayılan kokusundan ve ilk yudumda verdiği doğal aromadan oldukça memnun.
 • Aynı zamanda Misk kedilerinin yabani hayattan uzak beslenmeleri ve belirli bir düzen içinde olmaları, kahve çekirdeğinin daha kaliteli hale gelmesini sağlıyor.

Her ne kadar niteliği zengin bir kahve çeşidi olsa da hayvanlar üzerinden üretim yapılan bu tarz ürünlere prim vermeyiniz…

Kahve Çeşitleri Nelerdir? Türk ve Dünya Kahveleri Resimli Listesi

Soğuk Kahve Çeşitleri Nelerdir? Ev Yapımı Soğuk Kahve Tarifleri

Hangi Starbucks Kahvesi Kaç Kalori?

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı: 5 Adımda İhtiyacınız Olan Püf Noktaları

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır? 5 Önemli Faydası, İçindekiler, Özellikleri

Menengiç Kahvesi Faydaları, Neye İyi Gelir? İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak 5 Akılalmaz Özelliği 30.01.2019 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , ,