Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? En Pratik 5 Doğal Temizlik Yöntemi

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? En Pratik 5 Doğal Temizlik Yöntemi

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktaları

Yorgunluk, stres, günlük hayat koşturmacası ve daha pek çok sebep çoğu zaman halsiz ve bitkin hissetmemize sebep olabilir. Gün sonunda sıcak bir duş alıp rahatlamak ise en etkili yöntem! Haliyle düzenli olarak her gün duş aldığımız ortamın temizliği de bizler için fazlasıyla önem taşımaktadır. Banyoların çok fazla havadar olmaması, nemi sürekli içinde barındırması gibi nedenler sonucunda duşakabinlerde meydana gelen kireçlenme ve biriken kirler, zamanla vücudumuz için de tehlike oluşturmaktadır.

Peki doğru ve kolay yöntemlerle duşakabin temizliği nasıl yapılır?

Vücut sağlığı hepimiz için ne kadar önemliyse yaşadığımız ortamın temiz olması ve rahat hissettirmesi de bir o kadar önemlidir. Bu nedenle çoğu zaman daha pratik fakat daha etkili temizlik yolları tercih edilir. Eğer siz de duşakabin temizliği için çok fazla zaman ayıramıyorsanız ve duşakabin temizliğini doğal yöntemler ile sağlamak istiyorsanız, gelin hep birlikte yazımızı inceleyelim!

duşakabin nasıl temizlenir

1) Güçlü ve Koruyucu: Sirke ile Temizlik

 • Özellikle cam ve plastik maddelerin oluşturduğu duşakabinlerde karşılaşılan en büyük sorun, inatçı su lekeleridir.
 • Su lekeleri zamanla kireç lekesine dönüşür ve duşakabin camını tamamen kaplamaya başlar.
 • Siz de su lekelerinden şikayetçiyseniz ve her yöntemi deneyip yine de fayda göremiyorsanız, duşakabin temizliğini sirke ile çözmek artık kolay!
 • Doğal bir temizlik malzemesi olarak tercih edeceğiniz sirke sayesinde, çok kısa bir zaman içerisinde inatçı su lekelerine veda edebilir ve daha parlak bir duşakabine kavuşabilirsiniz.

duşakabin temizliği sirke

2) İki Etki Bir Arada: Karbonat ve Sirke ile Ekstra Hijyen

Duşakabin temizliğinde tek başına kullanacağınız sirkeyi daha güçlü bir temizlik malzemesine dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz?

 • Bu yöntem sayesinde derinlemesine bir temizlik elde edebilir ve aynı zamanda daha hijyenik bir duşakabin temizliği yapabilirsiniz.
 • Küçük bir kap içerisine bir fincan karbonat koyun ve üzerine bu karbonatı hamursu kıvama getirecek kadar sirke ekleyin.
 • Elde ettiğiniz karışım tamamen homojen bir hal aldıktan sonra temizlemek istediğiniz bölgeye bir sünger yardımıyla sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Ardından güzelce yıkayıp kurulayın.
 • İlk denemeden itibaren duşakabin temizliğinde sirke ve karbonat ikilisinden çok memnun kalacaksınız!

duşakabin temizliği karbonat

3) Daha Ayrıntılı ve Parlak: Vazelin Mucizesi

 • Etkili bir duşakabin temizliği için genel temizlik ne kadar önemliyse, detayların temizlenmesi de bir o kadar önemlidir.
 • Duşakabin camında oluşan su lekelerini ortadan kaldırdınız fakat yine de tam bir temizlik hissine ulaşamadıysanız ayrıntılara odaklanmanın vakti gelmiş demektir!
 • Bir duşakabin temizliği vazelin ile nasıl olur demeyin! Duş başlıkları, plastik kenarlar ya da ufak bölgelerde zamanla biriken kirleri vazelin sayesinde hızlı ve pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Aynı zamanda vazelin, yapısı itibariyle bu bölgelerde ekstra parlaklığa neden olacağı gibi temizliği de uzun süre muhafaza edecektir.

duşakabin temizliği vazelin

4) Mineral Engelleyici Yöntem: Su ve Tuz Birleşimi

 • Uzun süre nemi içerisine hapseden bir ortamda oluşacak bakteriler gibi mineraller de zamanla bir tehlike unsuru olmaktadır.
 • Tıpkı su lekeleri gibi mineraller ile oluşan lekeler de oldukça inatçıdır ve ancak kuvvetli bir formül sayesinde ortadan kalkabilir.
 • Siz de bir kap içerisinde yeteri miktarda karıştırdığınız tuz ve suyu, şikayetçi olduğunuz lekeli bölgeye uygulayarak kısa zamanda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Aynı zamanda tuz sayesinde çok sert lekeleri bile ortadan kaldırmak mümkün.

duşakabin temizliği nasıl yapılır

5) Bonus: Diş Macunu ile Şaşırtıcı Etki!

Söz konusu temizlikse çareler bitmez!

 • Etkili bir duşakabin temizliğinde en önemli püf nokta, lekeyi olabildiğince kalıcı bir şekilde ve uzun süreler boyunca ortadan kaldırmaktır.
 • Bu nedenle çoğu zaman piyasadaki etkili temizlik malzemeleri tercih edilebilir. Fakat kimyasal ürünler dışında da bu etkiye ulaşabilmek aslında çok kolay!
 • Daha temiz ve daha parlak dişlerin en etkili formülü olan diş macunu sayesinde, inatçı lekeleri uzun vadede yüzeylerden uzaklaştırabilir ve daha parlak bir duşakabine sahip olabilirsiniz.
 • Yapmanız gereken tek şey, jel olmayan beyaz bir diş macununu kullanacağınız bir havlu ya da bez üzerine yeteri miktarda sıkmak ve dairesel hareketlerle lekelere uygulamak.

duşakabin temizliği diş macunu

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntemle Yepyeni Görünüm!

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 7 Pratik Adımda Lekeleri Yok Edin!

Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

Tahta Kaşık Temizliği: Kirden Arındıracak Çok Kolay 5 Sihirli Yöntem

Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde En Kolay Nasıl Temizlenir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? En Pratik 5 Doğal Temizlik Yöntemi 04.03.2019 tarihinde yayınladı.