Enginarın Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Soyulur, Pişirilir?

8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 (8 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Enginarın Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Soyulur, Pişirilir? Tarifi

Karaciğer Dostu Vitamin Deposu: Enginar

Kangar, kenger ve sinar olarak da bilinen enginar bitkisi, geçmişi çok eskilere dayanan ve antik Mısırda doğurganlığın sembolü olarak bilinen bir sebzedir. Enginar ağacı ülkemizle birlikte İsrail, Mısır, Yunanistan ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Amerika ve Arjantin’de de yetişir.

Vücudun ana organlarından biri olan karaciğer, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin metabolik işlemlerinden ve toksinlerin vücuttan atılmasından sorumludur. İçeriğinde yer alan antioksidanlar nedeniyle enginar karaciğer hastalıklarının tedavisinde uzmanlar tarafından önerilir. Karaciğer dostu ve vitamin deposu olarak bilinen enginarın özellikle yaprakları karaciğer fonksiyonlarını düzenlemede önemli rol oynar. Bu nedenle enginar satın alırken su içinde bekletilenlerden ziyade yapraklı olanları tercih edilmeli ve tazeliğine dikkat edilmelidir. Enginar ile hazırlanan yemeklerin kısa sürede vitaminlerini kaybetmeden tüketilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Özellikle aşırı alkol tüketenler, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanlar, kuru temizlemede çalışanlar, akü ve deri fabrika çalışanları, egzoz dumanına maruz kalanlar, duvar boyacıları ve çamaşırhane çalışanların toksinleri vücutlarından atabilmeleri için enginar tüketmeleri önemlidir.

Enginar Nedir?

Papatyagiller familyasına ait olan enginar, mavi mor renk çiçek açar. 50-150 santimetre arasında değişen boya sahip olan bitki çok senelik otsu bir yapıdadır. Kuvvetli ve sert yapılı gövdesi dik olan enginarın yaprakları sapsızdır. Büyük ve uzun oval yapıya sahip olan yapraklar parçalıdır.

Enginar çiçeği üst yaprakların koltuğundan çıkar ve uzun sapların ucunda büyük başçık kümeleri halinde toplanır. Enginar çiçeğinin tablası etlidir. Bu etli bölgeye enginar meyvesi de denmektedir. Bahar aylarının popüler bitkisel besinlerinden biri olan enginar otantik görünüme sahip açık pembe çiçekleri ile dikkat çekicidir.

Enginar tohumları da enginarın kendisi kadar yararlıdır ve yenilebilir özelliktedir. Derin ve killi topraklarda yetişen enginar dona karşı duyarlı bir bitkidir. Bu yüzden ılıman iklimleri sever ve ülkemizde yoğun olarak Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir.

enginarın faydaları

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda organik beslenmeye ilginin artışı ile birlikte ön plana çıkan enginar neye iyi gelir?

 • Kolesterolü dengeler. Özellikle kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahip olan enginar yüksek kolesterole sahip olanlar tarafından enginar çayı şeklinde de tüketilebilir.
 • Antioksidan özelliği nedeniyle karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Düzenli enginar suyu tüketimi karaciğer hastalıklarını tedavi edebilir. Özellikle karaciğer yağlanması için enginar sirkesi tüketilebilir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında önemli rolü vardır.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kansızlığı önler.
 • Vücudun bağışıklık sistemine destek olarak hastalıklara karşı vücudu virüs ve bakteriyel enfeksiyonlardan korur.
 • Kemik ve diş sağlığının korunmasına destek olur, kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Enginar yaprakları idrar söktürücüdür. Vücutta oluşan ödem ya da şişkinliklerin atılmasında enginar yaprağının faydaları vardır.
 • Düzenli olarak enginar ekstresi kullanımı ciltte meydana gelen mantar ve egzama gibi problemlerin iyileşmesinde önemli rol oynar.
 • Böbreklerin ve safra kesesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Böbrek taşı oluşumunu engelleyici etkisi vardır.
 • Beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında etkindir. Özellikle Alzheimer hastalığına yakalanma riskini minimuma indirger.
 • Enginar faydaları ile ön planda olsa da fazla tüketimi ishale ve gaz problemine neden olabilir. Enginar zararları olabileceğinden dolayı doktora danışılmadan hamile ve emziren anneler tarafından tüketilmemelidir.

Enginarın Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Enginar içerdiği antioksidan, vitamin, protein, mineral, karbonhidrat ve lif oranı nedeniyle sebzelerin sultanı olarak bilinir. 100 gram pişmiş enginar yaklaşık olarak 53 kaloridir. Oldukça düşük kalori içeriğine sahip olan sebzenin 100 gramı günlük lif ihtiyacının %20 sini karşılar. Kalori denildiğinde akla gelen enginar zayıflatır mı sorusunu da hazır yeri gelmişken cevaplayalım.

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı zayıflama diyetlerinde sıklıkla enginar yer almaktadır. Zayıflamayı destekler. Yüksek oranda C vitamininin yanı sıra B6, B2, B1, A vitamini ve folik asit de içerir. Magnezyum, manganez, potasyum, sodyum demir, kalsiyum, fosfor, silisyum ve kükürt içeren enginarın 100 gramındaki K vitamini miktarı günlük K vitamini ihtiyacının % 18’ini karşılar. Gallik asit, kuarsetin ve sinarin gibi antioksidan bileşenler içeren enginar sağlığa faydalarının yanı sıra farklı aroması ve lezzeti ile de sofralarda yerini alır.

Detaylı bilgi için: Enginar Kaç Kalori? Yemeği, Salatası Dolması – Besin Değerleri

Enginar Çeşitleri Nelerdir?

Enginar üretimi açısından iklimi ve toprak özelliği açısından en uygun ilimiz İzmir ve çevresidir. Ege ve Akdeniz bölgesinde sakız çeşidi enginar üretilmektedir. Başı küçük yapıya sahip olan sakız enginarının yaprakları yırtmaçsız ve kısadır. Soğuğa dayanıksızdır. Daha çok taze olarak tüketilir.

Marmara bölgesinde yetiştirilen Bayrampaşa enginarının baş kısmı oldukça iridir. Koyu yeşil yapraklı ve yırtmaçları fazladır. Soğuğa dayanıklıdır. Konserve yapılmaya daha elverişli olduğu için konserve yapımında yaygın olarak bu tür kullanılır. Bayrampaşa ve sakız enginarı olarak iki ana çeşide sahip olan enginarın yetiştirildiği yere göre yerli enginar, şıra, daraca ve tuzla gibi çeşitleri de mevcuttur.

Ülkemizin enginar türleri yurt dışında tanınmamaktadır. Bu durum enginarın ihracatını engelleyen ana nedendir. Türkiye’de enginar üretiminin özellikleri hakkında uluslararası platforma ev sahipliği yapan Urla enginar festivali ile hem yerel üreticiler bilinçlendirilmekte hem de ülkemizin zenginliklerinden biri olan enginarlarımızın tanıtımı yapılmaktadır.

enginar faydası

Enginar Mevsimi Ne Zaman?

Gerçek bir Akdeniz bitkisi olan enginar havalar ısınmaya başladığında ortaya çıkar. Peki, enginar ne zaman dikilir? Çeşitlerine göre mevsimsel değişiklikler gösteren enginar, mart – nisan aylarında dikilir.

Enginar zamanı iklimsel özelliklerine göre mart aynın sonlarına doğru önce Kıbrıs’tan gelir. Nisan ayında ülkemiz enginarları kendini gösterir. Mayıs ve haziran aylarında lezzeti ile ön plana çıkan enginarlar kasım ayına kadar tazeliğini korur. Enginar lezzetini her mevsim yaşamak istiyorum derseniz, derin dondurucuya enginarlarınızı depolayarak istediğiniz an tüketebilirsiniz ya da konserve severim diyorsanız konservesini hazırlayabilirsiniz.

Enginar Nasıl Temizlenir, Soyulur?

Yüksek lif oranına sahip olan enginar kılçıklı bir sebzedir. Kılçıklı olduğundan dolayı akla enginar nasıl yenir ve enginar çiğ yenir mi soruları gelebilir.

Enginar ile enginar yemeği, enginar dolması ve enginar çorbası gibi yemekler yapılabilir. Ayrıca çiğ enginar kullanılarak yapılan enginar salatası da beğenilen salata çeşitleri arasındadır.

Tabii bu yemekleri yapabilmek için enginar ayıklama ve soyma işlemlerinin yapılması gereklidir.

 1. Enginarları soymaya başlamadan önce büyük bir tencerenin içine enginarlarınıza yetecek kadar su doldurun ve içine yarım limon suyu ekleyin.
 2. Enginarın baş kısmındaki yaprakları etli kısma dokundurmadan kesin. Daha sonra enginarın sapa yakın kısımlarını elma soyar gibi soyun. Sapını kesebilirsiniz.
 3. Baş kısmındaki yapraklar gittiğinde enginarın iç kısmında yer alan tüylü bölümü kaşık yardımıyla çıkartın. Bu sırada limon ile enginarınızı ovalamayı unutmayın.
 4. Eğer dolma yapacaksanız enginarlarınızın yapraklarına dokunmayın, yemeğini yapacaksanız yapraklarını ayıklayıp etli taban kısmını kullanabilirsiniz.
  Yemeğiniz için hazırlıklarınız tamamlana kadar enginarlarınızı tenceredeki limonlu suyun içine bırakabilirsiniz.

enginar mevsimi

Enginar Nasıl Saklanır?

Ayıklayıp soyduğunuz enginarların kararmasını önlemek için limonlu su içinde bekletebilirsiniz. Kısa süreli kullanım için bu yöntem geçerlidir. Ancak uzun süreli enginarı saklamak isterseniz en uygun saklama yöntemi derin dondurucudur.

Enginarları bütün halinde ya da istediğiniz boyutlarda doğrayarak derin dondurucuya atabilirsiniz. Ya da enginarlarınızı şoklayarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 1. Enginarlarınızı şoklama işlemi için büyük bir tencereye su doldurun. İçerisine birkaç adet limon tuzu ekleyerek suyu kaynatın.
 2. Bir süzgeç içine enginarlarınızı yerleştirerek kaynayan suyun içine bırakın. Yaklaşık iki dakika suyun içinde tuttuktan sonra enginarlarınızı çıkarıp soğuk sudan geçirin.
 3. Suyunu süzdürdüğünüz enginarları dilediğiniz büyüklüklere ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun.
 4. Poşetlerin havasını alarak ağzını sıkıca kapatın ve derin dondurucuya yerleştirin.

Enginarlarınız bu yöntem ile yaklaşık 6 ay tazeliğini korur. Peki, enginar bozulur mu? Evet, uygun koşullarda saklanmazsa enginar çürüyebilir.

enginar tarifi

Enginar Fiyatı Ne Kadar?

Sağlığa faydaları ile son yılların göze sebzelerinden biri haline gelen enginar mevsiminde pazarlarda, alışveriş merkezlerinde, manavlarda bulunmaktadır. Çeşidine, mevsimine ve o yılki mahsul durumuna göre enginar fiyat durumları değişiklik gösterir.

Aynı zamanda bütün olarak alınan enginar ile ayıklanıp soyulmuş halde alınan enginar arasında da fiyat farkı bulunmaktadır. Ortalama olarak bir adet enginarın fiyatı 2 lira ile 12 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Enginar Nasıl Pişirilir?

En Çok Beğeni Alan Şifa Deposu 3 Enginar Tarifi

1) Enginar Dolması ile Baharın Gelişini Kutlayın

Baharın gelişini müjdeleyen en sağlıklı sebzelerin başını çeken enginar dolması, hem iştah açıcı görüntüsü hem de muhteşem lezzeti ile sofralarımızı süsler. Bezelye ve havuç ile sofraları şölene dönüştüren zeytinyağlı enginar dolması ile baharın gelişini kutlayın. Enginar yaprağı oldukça değerlidir, atmamanızı öneririz, kurutarak enginar çayı yapabilirsiniz. Karaciğerinizi temizlemek için muhteşem bir detoks çayıdır. Zeytinyağlı Enginar Dolması

2) Bakla ile Enginarın Zeytinyağı ile Buluşması

Bakla ile enginarın zeytinyağlı muhteşem buluşmasına hazır mısınız? Dereotuyla taçlandırılan favalı enginar sadece baharın gelişini müjdelemez ayrıca lezzeti ile damaklarınızı şenlendirir. Favalı Enginar

3) Pirinç Pilavı ile Enginarın Tadına Doyulmaz Lezzet Buluşması

Pirinç pilavına farklı bir hava getiren enginarlı pilav, enginar severlerin tadına doyamayacağı bir lezzet sunar. Misafirlerinize farklı bir sofra hazırlamak isterseniz enginar pilavını deneyebilirsiniz. Enginarlı Pilav

Enginar ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Enginarın Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Soyulur, Pişirilir? 24.10.2017 tarihinde yayınladı.