Enginarın Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Soyulur?

Enginar: Karaciğer Dostu Vitamin Deposu

Kangar, kenger ve sinar olarak da bilinen enginar bitkisi, geçmişi çok eskilere dayanan ve antik Mısır’da doğurganlığın sembolü olarak bilinen bir sebzedir. Enginar ağacı ülkemizle birlikte İsrail, Mısır, Yunanistan ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Amerika ve Arjantin’de de yetişir.

Vücudun ana organlarından biri olan karaciğer, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin metabolik işlemlerinden ve toksinlerin vücuttan atılmasından sorumludur. İçeriğinde yer alan antioksidanlar nedeniyle enginar karaciğer hastalıklarının tedavisinde uzmanlar tarafından önerilir.

Karaciğer dostu ve vitamin deposu olarak bilinen enginarın özellikle yaprakları karaciğer fonksiyonlarını düzenlemede önemli rol oynar. Bu nedenle enginar satın alırken su içinde bekletilenlerden ziyade yapraklı olanları tercih edilmeli ve tazeliğine dikkat edilmelidir. Enginar ile hazırlanan yemeklerin kısa sürede vitaminlerini kaybetmeden tüketilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Özellikle aşırı alkol tüketenler, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanlar, kuru temizlemede çalışanlar, akü ve deri fabrika çalışanları, egzoz dumanına maruz kalanlar, duvar boyacıları ve çamaşırhane çalışanların toksinleri vücutlarından atabilmeleri için enginar tüketmeleri önemlidir.

enginar mevsimi

Enginar Nedir?

 • Papatyagiller familyasına ait olan enginar, mavi mor renk çiçek açar. 50-150 santimetre arasında değişen boya sahip olan bitki çok senelik otsu bir yapıdadır.
 • Kuvvetli ve sert yapılı gövdesi dik olan enginarın yaprakları sapsızdır. Büyük ve uzun oval yapıya sahip olan yapraklar parçalıdır.
 • Enginar çiçeği üst yaprakların koltuğundan çıkar ve uzun sapların ucunda büyük başçık kümeleri halinde toplanır. Enginar çiçeğinin tablası etlidir. Bu etli bölgeye enginar meyvesi de denmektedir.
 • Bahar aylarının popüler bitkisel besinlerinden biri olan enginar otantik görünüme sahip açık pembe çiçekleri ile dikkat çekicidir.
 • Enginar tohumları da enginarın kendisi kadar yararlıdır ve yenilebilir özelliktedir.
 • Derin ve killi topraklarda yetişen enginar dona karşı duyarlı bir bitkidir. Bu yüzden ılıman iklimleri sever ve ülkemizde yoğun olarak Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir.

enginarın faydaları

Enginarın Faydaları: Şifa Deposu 10 Özelliği

Son yıllarda organik beslenmeye ilginin artışı ile birlikte ön plana çıkan enginar neye iyi gelir? Ülkemizde bol bol yetişen, nisan ve mayıs aylarında tezgahlarda yerini alan enginarın faydaları nelerdir? Her damak zevkine hitap edebilecek tariflere uyarlanan, sağlıklı ve şifa deposu 10 maddelik enginar faydaları listesi huzurlarınızda!

 • Kolesterolü dengeler. Özellikle kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahip olan enginar yüksek kolesterole sahip olanlar tarafından enginar çayı şeklinde de tüketilebilir.
 • Antioksidan özelliği nedeniyle karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Düzenli enginar suyu tüketimi karaciğer hastalıklarını tedavi edebilir. Özellikle karaciğer yağlanması için enginar sirkesi tüketilebilir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında önemli rolü vardır.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kansızlığı önler.
 • Vücudun bağışıklık sistemine destek olarak hastalıklara karşı vücudu virüs ve bakteriyel enfeksiyonlardan korur.
 • Kemik ve diş sağlığının korunmasına destek olur, kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Enginar yaprakları idrar söktürücüdür. Vücutta oluşan ödem ya da şişkinliklerin atılmasında enginar yaprağının faydaları vardır.
 • Düzenli olarak enginar ekstresi kullanımı ciltte meydana gelen mantar ve egzama gibi problemlerin iyileşmesinde önemli rol oynar.
 • Böbreklerin ve safra kesesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Böbrek taşı oluşumunu engelleyici etkisi vardır.
 • Beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında etkindir. Özellikle Alzheimer hastalığına yakalanma riskini minimuma indirger.

Enginar faydaları ile ön planda olsa da fazla tüketimi ishale ve gaz problemine neden olabilir. Enginar zararları olabileceğinden dolayı doktora danışılmadan hamile ve emziren anneler tarafından tüketilmemelidir.

enginarın faydaları

Enginar Nasıl Yenir?

Enginar nasıl yenir ve tüketilir? Bahar aylarının vitamin kaynağı sağlıklı yiyeceği enginarı yemenin farklı yollarını sizlerle paylaşıyoruz:

 • Yaprakları soyulmuş enginar kalbi ile (çanak enginar) zeytinyağlı veya etli yemekler hazırlayabilirsiniz. İçine garnitür ekleyerek zeytinyağlı enginar veya kıymalı harç ile sıcak enginar yemeği pişirebilirsiniz.
 • Enginar kalbini küçük doğrayarak salatalara ekleyebilirsiniz. Dilediğiniz salata malzemesiyle sade ya da yoğurtlu enginar salatası hazırlayabilirsiniz.
 • Enginar kalbini küçük küçük doğrayarak çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Parçacıklı tüketebilir ya da blenderdan geçirebilirsiniz.
 • Yaprakları ile taze enginar nasıl tüketilir diye soracak olursanız Egeliler size hemen enginar dolması yanıtını verir. Pirinçli harcın yaprakların arasına doldurulmasıyla hazırlanan enginar dolması yaprakları koparılarak yenir.

Enginarın lezzet bulduğu tamamı denenmiş tarif listesi için:

Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif

enginar nasıl yenir

Enginar Nasıl Temizlenir, Soyulur?

Yüksek lif oranına sahip olan enginar kılçıklı bir sebzedir. Kılçıklı olduğundan dolayı akla enginar nasıl yenir ve enginar çiğ yenir mi soruları gelebilir. Enginar ile enginar yemeği, enginar dolması ve enginar çorbası gibi yemekler yapılabilir. Ayrıca çiğ enginar kullanılarak yapılan enginar salatası da beğenilen salata çeşitleri arasındadır.

Tabii bu yemekleri yapabilmek için enginar ayıklama ve soyma işlemlerinin yapılması gereklidir. Peki, enginar nasıl soyulur? Afiyetle yemek için enginar nasıl temizlenir? İşte ihtiyacınız olan püf noktalarını içeren enginar temizleme aşamaları:

 • Enginarları soymaya başlamadan önce büyük bir tencerenin içine enginarlarınıza yetecek kadar su doldurun ve içine yarım limon suyu ekleyin. Limon suyu enginarların kararmasını önleyecektir.
 • Enginarın baş kısmındaki yaprakları etli kısma dokundurmadan kesin. Daha sonra enginarın sapa yakın kısımlarını elma soyar gibi soyun. Sapını kesebilirsiniz.
 • Baş kısmındaki yapraklar gittiğinde enginarın iç kısmında yer alan tüylü bölümü kaşık yardımıyla çıkartın. Bu sırada limon ile enginarınızı ovalamayı unutmayın.
 • Eğer dolma yapacaksanız enginarlarınızın yapraklarına dokunmayın, yemeğini yapacaksanız yapraklarını ayıklayıp etli taban kısmını kullanabilirsiniz.
 • Yemeğiniz için hazırlıklarınız tamamlana kadar enginarlarınızı tenceredeki limonlu suyun içine bırakabilirsiniz.

Enginar nasıl temizlenir, evde enginarı nasıl soyabilirim? Merak ediyorsanız detaylıca anlatılan videoyu ziyaret edebilirsiniz:

Enginar Nasıl Temizlenir?

Enginar Mevsimi Ne Zaman?

 • Gerçek bir Akdeniz bitkisi olan enginar havalar ısınmaya başladığında ortaya çıkar. Peki, enginar ne zaman dikilir? Çeşitlerine göre mevsimsel değişiklikler gösteren enginar, mart – nisan aylarında dikilir.
 • Enginar zamanı iklimsel özelliklerine göre mart aynın sonlarına doğru önce Kıbrıs’tan gelir. Nisan ayında ülkemiz enginarları kendini gösterir.
 • Mayıs ve haziran aylarında lezzeti ile ön plana çıkan enginarlar kasım ayına kadar tazeliğini korur.
 • Enginar lezzetini her mevsim yaşamak istiyorum derseniz, derin dondurucuya enginarlarınızı depolayarak istediğiniz an tüketebilirsiniz ya da konserve severim diyorsanız konservesini hazırlayabilirsiniz.
enginar mevsimi

Enginarın Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Enginar içerdiği antioksidan, vitamin, protein, mineral, karbonhidrat ve lif oranı nedeniyle sebzelerin sultanı olarak bilinir.

100 gram pişmiş enginar yaklaşık olarak 53 kaloridir.

 • Oldukça düşük kalori içeriğine sahip olan sebzenin 100 gramı günlük lif ihtiyacının %20 sini karşılar.
 • Kalori denildiğinde akla gelen enginar zayıflatır mı sorusunu da hazır yeri gelmişken cevaplayalım.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı zayıflama diyetlerinde sıklıkla enginar yer almaktadır. Zayıflamayı destekler.
 • Yüksek oranda C vitamininin yanı sıra B6, B2, B1, A vitamini ve folik asit de içerir.
 • Magnezyum, manganez, potasyum, sodyum demir, kalsiyum, fosfor, silisyum ve kükürt içeren enginarın 100 gramındaki K vitamini miktarı günlük K vitamini ihtiyacının % 18’ini karşılar.
 • Gallik asit, kuarsetin ve sinarin gibi antioksidan bileşenler içeren enginar sağlığa faydalarının yanı sıra farklı aroması ve lezzeti ile de sofralarda yerini alır.

Detaylı bilgi için: Enginar Kaç Kalori? Yemeği, Salatası Dolması – Besin Değerleri

Enginar Çeşitleri Nelerdir?

 • Sakız Enginar: Enginar üretimi açısından iklimi ve toprak özelliği açısından en uygun ilimiz İzmir ve çevresidir. Ege ve Akdeniz bölgesinde sakız çeşidi enginar üretilmektedir. Başı küçük yapıya sahip olan sakız enginarının yaprakları yırtmaçsız ve kısadır. Soğuğa dayanıksızdır. Daha çok taze olarak tüketilir.
 • Bayrampaşa Enginarı: Marmara bölgesinde yetiştirilen Bayrampaşa enginarının baş kısmı oldukça iridir. Koyu yeşil yapraklı ve yırtmaçları fazladır. Soğuğa dayanıklıdır. Konserve yapılmaya daha elverişli olduğu için konserve yapımında yaygın olarak bu tür kullanılır. Bayrampaşa ve sakız enginarı olarak iki ana çeşide sahip olan enginarın yetiştirildiği yere göre yerli enginar, şıra, daraca ve tuzla gibi çeşitleri de mevcuttur.
 • Ülkemizin enginar türleri yurt dışında tanınmamaktadır. Bu durum enginarın ihracatını engelleyen ana nedendir.
 • Türkiye’de enginar üretiminin özellikleri hakkında uluslararası platforma ev sahipliği yapan Urla Enginar Festivali ile hem yerel üreticiler bilinçlendirilmekte hem de ülkemizin zenginliklerinden biri olan enginarlarımızın tanıtımı yapılmaktadır.
enginar çeşitleri

Enginar Nasıl Saklanır?

Ayıklayıp soyduğunuz enginarların kararmasını önlemek için limonlu su içinde bekletebilirsiniz. Kısa süreli kullanım için bu yöntem geçerlidir. Ancak uzun süreli enginarı saklamak isterseniz en uygun saklama yöntemi derin dondurucudur.

Enginarları bütün halinde ya da istediğiniz boyutlarda doğrayarak derin dondurucuya atabilirsiniz. Ya da enginarlarınızı şoklayarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 • Enginarlarınızı şoklama işlemi için büyük bir tencereye su doldurun. İçerisine birkaç adet limon tuzu ekleyerek suyu kaynatın.
 • Bir süzgeç içine enginarlarınızı yerleştirerek kaynayan suyun içine bırakın. Yaklaşık iki dakika suyun içinde tuttuktan sonra enginarlarınızı çıkarıp soğuk sudan geçirin.
 • Suyunu süzdürdüğünüz enginarları dilediğiniz büyüklüklere ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun.
 • Poşetlerin havasını alarak ağzını sıkıca kapatın ve derin dondurucuya yerleştirin.

Enginarlarınız bu yöntem ile yaklaşık 6 ay tazeliğini korur.

Peki, enginar bozulur mu? Evet, uygun koşullarda saklanmazsa enginar çürüyebilir.

enginar nasıl yenir

Enginar Fiyatı Ne Kadar?

 • Sağlığa faydaları ile son yılların göze sebzelerinden biri haline gelen enginar mevsiminde pazarlarda, alışveriş merkezlerinde, manavlarda bulunmaktadır.
 • Çeşidine, mevsimine ve o yılki mahsul durumuna göre enginar fiyat durumları değişiklik gösterir.
 • Aynı zamanda bütün olarak alınan enginar ile ayıklanıp soyulmuş halde alınan enginar arasında da fiyat farkı bulunmaktadır.
 • Ortalama olarak bir adet enginarın fiyatı 2020 yılında 3,5-4 lira arasında değişiklik göstermektedir.
enginar faydaları

Enginar Nasıl Pişirilir?

En Çok Beğeni Alan Şifa Deposu 3 Enginar Tarifi

Enginar nasıl tüketilir sorunuza yanıt bulabileceğiniz diğer tarifler, aşama aşama resimli ve püf noktalı anlatımlarıyla bu listede sizleri bekliyor:

18 Muhteşem Enginar Tarifi

Şimdi gelelim web sitemizde kullanıcılarımızdan en çok beğeni alan enginarlı tariflere:

1) Zeytinyağlı Enginar ile Baharın Gelişini Kutlayın

Baharın gelişini müjdeleyen en sağlıklı sebzelerin başını çeken enginar, hem iştah açıcı görüntüsü hem de muhteşem lezzeti ile sofralarımızı süsler. Bezelye ve havuç ile sofraları şölene dönüştüren zeytinyağlı enginar çanakları ile sağlıklı beslenmenin keyfine varın. Zeytinyağlı Enginar

Zeytinyağlı Enginar

2) Orijinal Ege Usulü Yapraklı Enginar Dolması

Enginar nasıl yenir diye merak edenleri şaşırtacak, bağımlılık yaratan bir tarif! Egelilerin damak tadını yansıtan vazgeçilmez yemeklerden biri de enginar dolmasıdır. Enginar dolması yapılışı için ihtiyacınız olan püf noktaları, tam ölçülü tarifiyle huzurlarınızda! Yapraklı Enginar Dolması

Yapraklı Enginar Dolması

3) Enginar Salatası: Sağlıklı, Leziz ve Pratik

Enginarı nasıl yesem diye düşünenlere farklı bir önerimiz var! Isınan havalara ve bahar mevsimine çok yakışacak renk renk bir tabak: Enginar salatası. İçine damak zevkinize göre salata malzemeleri ekleyebilir, sade veya yoğurtlu tüketebilirsiniz. Detaylı yapılışı için videolu anlatım sizi bekliyor. Enginar Salatası

Enginar Yaprağının 8 İnanılmaz Faydası

Enginarın Yanında İyi Gidecek 10 Leziz Tarif

Enginar Macununun Detoks Etkili 10 Faydası

Karaciğeri Koruyan Enginar Sirkesinin 7 Faydası

Enginar Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri