Enginarın Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir, Soyulur?

Enginar: Karaciğer Dostu Vitamin Deposu

Kangar, kenger ve sinar olarak da bilinen enginar bitkisi, geçmişi çok eskilere dayanan ve antik Mısır’da doğurganlığın sembolü olarak bilinen bir sebzedir. Enginar ağacı ülkemizle birlikte İsrail, Mısır, Yunanistan ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Amerika ve Arjantin’de de yetişir.

Vücudun ana organlarından biri olan karaciğer, protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin metabolik işlemlerinden ve toksinlerin vücuttan atılmasından sorumludur. İçeriğinde yer alan antioksidanlar nedeniyle enginar karaciğer hastalıklarının tedavisinde uzmanlar tarafından önerilir.

Karaciğer dostu ve vitamin deposu olarak bilinen enginarın özellikle yaprakları karaciğer fonksiyonlarını düzenlemede önemli rol oynar. Bu nedenle enginar satın alırken su içinde bekletilenlerden ziyade yapraklı olanları tercih edilmeli ve tazeliğine dikkat edilmelidir. Enginar ile hazırlanan yemeklerin kısa sürede vitaminlerini kaybetmeden tüketilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Özellikle aşırı alkol tüketenler, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanlar, kuru temizlemede çalışanlar, akü ve deri fabrika çalışanları, egzoz dumanına maruz kalanlar, duvar boyacıları ve çamaşırhane çalışanların toksinleri vücutlarından atabilmeleri için enginar tüketmeleri önemlidir.

enginar mevsimi

Enginar Nedir?

 • Papatyagiller familyasına ait olan enginar, mavi mor renk çiçek açar. 50-150 santimetre arasında değişen boya sahip olan bitki çok senelik otsu bir yapıdadır.
 • Kuvvetli ve sert yapılı gövdesi dik olan enginarın yaprakları sapsızdır. Büyük ve uzun oval yapıya sahip olan yapraklar parçalıdır.
 • Enginar çiçeği üst yaprakların koltuğundan çıkar ve uzun sapların ucunda büyük başçık kümeleri halinde toplanır. Enginar çiçeğinin tablası etlidir. Bu etli bölgeye enginar meyvesi de denmektedir.
 • Bahar aylarının popüler bitkisel besinlerinden biri olan enginar otantik görünüme sahip açık pembe çiçekleri ile dikkat çekicidir.
 • Enginar tohumları da enginarın kendisi kadar yararlıdır ve yenilebilir özelliktedir.
 • Derin ve killi topraklarda yetişen enginar dona karşı duyarlı bir bitkidir. Bu yüzden ılıman iklimleri sever ve ülkemizde yoğun olarak Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir.

enginarın faydaları

Enginarın Faydaları: Şifa Deposu 10 Özelliği

Son yıllarda organik beslenmeye ilginin artışı ile birlikte ön plana çıkan enginar neye iyi gelir? Ülkemizde bol bol yetişen, nisan ve mayıs aylarında tezgahlarda yerini alan enginarın faydaları nelerdir? Her damak zevkine hitap edebilecek tariflere uyarlanan, sağlıklı ve şifa deposu 10 maddelik enginar faydaları listesi huzurlarınızda!

 • Kolesterolü dengeler. Özellikle kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahip olan enginar yüksek kolesterole sahip olanlar tarafından enginar çayı şeklinde de tüketilebilir.
 • Antioksidan özelliği nedeniyle karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Düzenli enginar suyu tüketimi karaciğer hastalıklarını tedavi edebilir. Özellikle karaciğer yağlanması için enginar sirkesi tüketilebilir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında önemli rolü vardır.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kansızlığı önler.
 • Vücudun bağışıklık sistemine destek olarak hastalıklara karşı vücudu virüs ve bakteriyel enfeksiyonlardan korur.
 • Kemik ve diş sağlığının korunmasına destek olur, kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Enginar yaprakları idrar söktürücüdür. Vücutta oluşan ödem ya da şişkinliklerin atılmasında enginar yaprağının faydaları vardır.
 • Düzenli olarak enginar ekstresi kullanımı ciltte meydana gelen mantar ve egzama gibi problemlerin iyileşmesinde önemli rol oynar.
 • Böbreklerin ve safra kesesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Böbrek taşı oluşumunu engelleyici etkisi vardır.
 • Beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında etkindir. Özellikle Alzheimer hastalığına yakalanma riskini minimuma indirger.

Enginar faydaları ile ön planda olsa da fazla tüketimi ishale ve gaz problemine neden olabilir. Enginar zararları olabileceğinden dolayı doktora danışılmadan hamile ve emziren anneler tarafından tüketilmemelidir.

enginarın faydaları

Enginar Nasıl Yenir?

Enginar nasıl yenir ve tüketilir? Bahar aylarının vitamin kaynağı sağlıklı yiyeceği enginarı yemenin farklı yollarını sizlerle paylaşıyoruz:

 • Yaprakları soyulmuş enginar kalbi ile (çanak enginar) zeytinyağlı veya etli yemekler hazırlayabilirsiniz. İçine garnitür ekleyerek zeytinyağlı enginar veya kıymalı harç ile sıcak enginar yemeği pişirebilirsiniz.
 • Enginar kalbini küçük doğrayarak salatalara ekleyebilirsiniz. Dilediğiniz salata malzemesiyle sade ya da yoğurtlu enginar salatası hazırlayabilirsiniz.
 • Enginar kalbini küçük küçük doğrayarak çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Parçacıklı tüketebilir ya da blenderdan geçirebilirsiniz.
 • Yaprakları ile taze enginar nasıl tüketilir diye soracak olursanız Egeliler size hemen enginar dolması yanıtını verir. Pirinçli harcın yaprakların arasına doldurulmasıyla hazırlanan enginar dolması yaprakları koparılarak yenir.

Enginarın lezzet bulduğu tamamı denenmiş tarif listesi için:

Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif

enginar nasıl yenir

Enginar Nasıl Temizlenir, Soyulur?

Yüksek lif oranına sahip olan enginar kılçıklı bir sebzedir. Kılçıklı olduğundan dolayı akla enginar nasıl yenir ve enginar çiğ yenir mi soruları gelebilir. Enginar ile enginar yemeği, enginar dolması ve enginar çorbası gibi yemekler yapılabilir. Ayrıca çiğ enginar kullanılarak yapılan enginar salatası da beğenilen salata çeşitleri arasındadır.

Tabii bu yemekleri yapabilmek için enginar ayıklama ve soyma işlemlerinin yapılması gereklidir. Peki, enginar nasıl soyulur? Afiyetle yemek için enginar nasıl temizlenir? İşte ihtiyacınız olan püf noktalarını içeren enginar temizleme aşamaları:

 • Enginarları soymaya başlamadan önce büyük bir tencerenin içine enginarlarınıza yetecek kadar su doldurun ve içine yarım limon suyu ekleyin. Limon suyu enginarların kararmasını önleyecektir.
 • Enginarın baş kısmındaki yaprakları etli kısma dokundurmadan kesin. Daha sonra enginarın sapa yakın kısımlarını elma soyar gibi soyun. Sapını kesebilirsiniz.
 • Baş kısmındaki yapraklar gittiğinde enginarın iç kısmında yer alan tüylü bölümü kaşık yardımıyla çıkartın. Bu sırada limon ile enginarınızı ovalamayı unutmayın.
 • Eğer dolma yapacaksanız enginarlarınızın yapraklarına dokunmayın, yemeğini yapacaksanız yapraklarını ayıklayıp etli taban kısmını kullanabilirsiniz.
 • Yemeğiniz için hazırlıklarınız tamamlana kadar enginarlarınızı tenceredeki limonlu suyun içine bırakabilirsiniz.

Enginar nasıl temizlenir, evde enginarı nasıl soyabilirim? Merak ediyorsanız detaylıca anlatılan videoyu ziyaret edebilirsiniz:

Enginar Nasıl Temizlenir?

Enginar Mevsimi Ne Zaman?

 • Gerçek bir Akdeniz bitkisi olan enginar havalar ısınmaya başladığında ortaya çıkar. Peki, enginar ne zaman dikilir? Çeşitlerine göre mevsimsel değişiklikler gösteren enginar, mart – nisan aylarında dikilir.
 • Enginar zamanı iklimsel özelliklerine göre mart aynın sonlarına doğru önce Kıbrıs’tan gelir. Nisan ayında ülkemiz enginarları kendini gösterir.
 • Mayıs ve haziran aylarında lezzeti ile ön plana çıkan enginarlar kasım ayına kadar tazeliğini korur.
 • Enginar lezzetini her mevsim yaşamak istiyorum derseniz, derin dondurucuya enginarlarınızı depolayarak istediğiniz an tüketebilirsiniz ya da konserve severim diyorsanız konservesini hazırlayabilirsiniz.
enginar mevsimi

Enginarın Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Enginar içerdiği antioksidan, vitamin, protein, mineral, karbonhidrat ve lif oranı nedeniyle sebzelerin sultanı olarak bilinir.

100 gram pişmiş enginar yaklaşık olarak 53 kaloridir.

 • Oldukça düşük kalori içeriğine sahip olan sebzenin 100 gramı günlük lif ihtiyacının %20 sini karşılar.
 • Kalori denildiğinde akla gelen enginar zayıflatır mı sorusunu da hazır yeri gelmişken cevaplayalım.
 • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı zayıflama diyetlerinde sıklıkla enginar yer almaktadır. Zayıflamayı destekler.
 • Yüksek oranda C vitamininin yanı sıra B6, B2, B1, A vitamini ve folik asit de içerir.
 • Magnezyum, manganez, potasyum, sodyum demir, kalsiyum, fosfor, silisyum ve kükürt içeren enginarın 100 gramındaki K vitamini miktarı günlük K vitamini ihtiyacının % 18’ini karşılar.
 • Gallik asit, kuarsetin ve sinarin gibi antioksidan bileşenler içeren enginar sağlığa faydalarının yanı sıra farklı aroması ve lezzeti ile de sofralarda yerini alır.

Detaylı bilgi için: Enginar Kaç Kalori? Yemeği, Salatası Dolması – Besin Değerleri

Enginar Çeşitleri Nelerdir?

 • Sakız Enginar: Enginar üretimi açısından iklimi ve toprak özelliği açısından en uygun ilimiz İzmir ve çevresidir. Ege ve Akdeniz bölgesinde sakız çeşidi enginar üretilmektedir. Başı küçük yapıya sahip olan sakız enginarının yaprakları yırtmaçsız ve kısadır. Soğuğa dayanıksızdır. Daha çok taze olarak tüketilir.
 • Bayrampaşa Enginarı: Marmara bölgesinde yetiştirilen Bayrampaşa enginarının baş kısmı oldukça iridir. Koyu yeşil yapraklı ve yırtmaçları fazladır. Soğuğa dayanıklıdır. Konserve yapılmaya daha elverişli olduğu için konserve yapımında yaygın olarak bu tür kullanılır. Bayrampaşa ve sakız enginarı olarak iki ana çeşide sahip olan enginarın yetiştirildiği yere göre yerli enginar, şıra, daraca ve tuzla gibi çeşitleri de mevcuttur.
 • Ülkemizin enginar türleri yurt dışında tanınmamaktadır. Bu durum enginarın ihracatını engelleyen ana nedendir.
 • Türkiye’de enginar üretiminin özellikleri hakkında uluslararası platforma ev sahipliği yapan Urla Enginar Festivali ile hem yerel üreticiler bilinçlendirilmekte hem de ülkemizin zenginliklerinden biri olan enginarlarımızın tanıtımı yapılmaktadır.
enginar çeşitleri

Enginar Nasıl Saklanır?

Ayıklayıp soyduğunuz enginarların kararmasını önlemek için limonlu su içinde bekletebilirsiniz. Kısa süreli kullanım için bu yöntem geçerlidir. Ancak uzun süreli enginarı saklamak isterseniz en uygun saklama yöntemi derin dondurucudur.

Enginarları bütün halinde ya da istediğiniz boyutlarda doğrayarak derin dondurucuya atabilirsiniz. Ya da enginarlarınızı şoklayarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 • Enginarlarınızı şoklama işlemi için büyük bir tencereye su doldurun. İçerisine birkaç adet limon tuzu ekleyerek suyu kaynatın.
 • Bir süzgeç içine enginarlarınızı yerleştirerek kaynayan suyun içine bırakın. Yaklaşık iki dakika suyun içinde tuttuktan sonra enginarlarınızı çıkarıp soğuk sudan geçirin.
 • Suyunu süzdürdüğünüz enginarları dilediğiniz büyüklüklere ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun.
 • Poşetlerin havasını alarak ağzını sıkıca kapatın ve derin dondurucuya yerleştirin.

Enginarlarınız bu yöntem ile yaklaşık 6 ay tazeliğini korur.

Peki, enginar bozulur mu? Evet, uygun koşullarda saklanmazsa enginar çürüyebilir.

enginar nasıl yenir

Enginar Fiyatı Ne Kadar?

 • Sağlığa faydaları ile son yılların göze sebzelerinden biri haline gelen enginar mevsiminde pazarlarda, alışveriş merkezlerinde, manavlarda bulunmaktadır.
 • Çeşidine, mevsimine ve o yılki mahsul durumuna göre enginar fiyat durumları değişiklik gösterir.
 • Aynı zamanda bütün olarak alınan enginar ile ayıklanıp soyulmuş halde alınan enginar arasında da fiyat farkı bulunmaktadır.
 • Ortalama olarak bir adet enginarın fiyatı 2020 yılında 3,5-4 lira arasında değişiklik göstermektedir.
enginar faydaları

Enginar Nasıl Pişirilir?

En Çok Beğeni Alan Şifa Deposu 3 Enginar Tarifi

Enginar nasıl tüketilir sorunuza yanıt bulabileceğiniz diğer tarifler, aşama aşama resimli ve püf noktalı anlatımlarıyla bu listede sizleri bekliyor:

18 Muhteşem Enginar Tarifi

Şimdi gelelim web sitemizde kullanıcılarımızdan en çok beğeni alan enginarlı tariflere:

1) Zeytinyağlı Enginar ile Baharın Gelişini Kutlayın

Baharın gelişini müjdeleyen en sağlıklı sebzelerin başını çeken enginar, hem iştah açıcı görüntüsü hem de muhteşem lezzeti ile sofralarımızı süsler. Bezelye ve havuç ile sofraları şölene dönüştüren zeytinyağlı enginar çanakları ile sağlıklı beslenmenin keyfine varın. Zeytinyağlı Enginar

Zeytinyağlı Enginar

2) Orijinal Ege Usulü Yapraklı Enginar Dolması

Enginar nasıl yenir diye merak edenleri şaşırtacak, bağımlılık yaratan bir tarif! Egelilerin damak tadını yansıtan vazgeçilmez yemeklerden biri de enginar dolmasıdır. Enginar dolması yapılışı için ihtiyacınız olan püf noktaları, tam ölçülü tarifiyle huzurlarınızda! Yapraklı Enginar Dolması

Yapraklı Enginar Dolması

3) Enginar Salatası: Sağlıklı, Leziz ve Pratik

Enginarı nasıl yesem diye düşünenlere farklı bir önerimiz var! Isınan havalara ve bahar mevsimine çok yakışacak renk renk bir tabak: Enginar salatası. İçine damak zevkinize göre salata malzemeleri ekleyebilir, sade veya yoğurtlu tüketebilirsiniz. Detaylı yapılışı için videolu anlatım sizi bekliyor. Enginar Salatası

Enginar Yaprağının 8 İnanılmaz Faydası

Enginarın Yanında İyi Gidecek 10 Leziz Tarif

Enginar Macununun Detoks Etkili 10 Faydası

Karaciğeri Koruyan Enginar Sirkesinin 7 Faydası

Enginar Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

Evdeki Yöntemlerle Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki…

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm Tarifi
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm

Mide Gazını Giderecek 12 Doğal Çözüm Mide gazına neler iyi gelir sorusu hazım problemi yaşayan…

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası

6 Pratik Adımda Hijyenik Mutfak Dolabı Temizliği Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir.…

Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karbonat ve Çok Amaçlı Kullanım Alanları Mutfakta tariflere eklenmesi amacıyla bulundurulan karbonat, aslında birçok yarara…

Adaçayı Yağının Faydaları – 16 Şifalı Etkisi Tarifi
Adaçayı Yağının Faydaları – 16 Şifalı Etkisi

Mucizevi Adaçayı Yağı Faydaları Adaçayı yağı faydaları ile tanışmaya hazır mısınız? Adaçayı, pek çok vitamini…

Göbek Eriten Kür Tarifleri ve Hareketler Tarifi
Göbek Eriten Kür Tarifleri ve Hareketler

En Etkili Göbek Eriten Yöntem ve Tarifler Tüm dünyada önemli bir problem haline gelen şişmanlık…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

Evdeki Yöntemlerle Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki…

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm Tarifi
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm

Mide Gazını Giderecek 12 Doğal Çözüm Mide gazına neler iyi gelir sorusu hazım problemi yaşayan…

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası

6 Pratik Adımda Hijyenik Mutfak Dolabı Temizliği Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir.…

Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karbonat ve Çok Amaçlı Kullanım Alanları Mutfakta tariflere eklenmesi amacıyla bulundurulan karbonat, aslında birçok yarara…

Adaçayı Yağının Faydaları – 16 Şifalı Etkisi Tarifi
Adaçayı Yağının Faydaları – 16 Şifalı Etkisi

Mucizevi Adaçayı Yağı Faydaları Adaçayı yağı faydaları ile tanışmaya hazır mısınız? Adaçayı, pek çok vitamini…

Göbek Eriten Kür Tarifleri ve Hareketler Tarifi
Göbek Eriten Kür Tarifleri ve Hareketler

En Etkili Göbek Eriten Yöntem ve Tarifler Tüm dünyada önemli bir problem haline gelen şişmanlık…

Kek Nasıl Kabarır? Püf Noktalı Tarifler Tarifi
Kek Nasıl Kabarır? Püf Noktalı Tarifler

Göz Alıcı Puf Puf Kabaran Kekler İçin İpuçları Neredeyse herkes bir kere olsun kek yapmıştır,…

Göz Seyirmesi Neden Olur? Ne Anlama Gelir? Tarifi
Göz Seyirmesi Neden Olur? Ne Anlama Gelir?

Göz Seğirmesi Neye İşaret, Neyin Belirtisi? Halk arasında göz seyirmesi ya da göz atması olarak…

Kuvertür Çikolata Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Kuvertür Çikolata Nedir? Nasıl Eritilir?

Göz Alıcı Tarifleriyle Kuvertür Çikolata Kuvertür çikolata, pastalarda hem lezzet katması amacıyla hem de dekoratif amaçla…

Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Tarifler Geri
Videolar Geri