Galata Kulesi Restoranında Panoramik Akşam Yemeğine Ne Dersiniz?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Galata Kulesi Restoranında Panoramik Akşam Yemeğine Ne Dersiniz? Tarifi

Galata Kulesi Tüm Gizemini Bu Yazıda Araladı!

Galata Kulesi, İstanbul gezi programlarının en güzel duraklarından biridir. İstanbul’u İstanbul yapan şahane mimari yapılardan biri kabul edilir. Galata Kulesi için tarih boyunca pek çok efsane anlatılmıştır. Kız Kulesi ile olan aşkına, çiftlerin geleceğini belirlediğine dair birçok söylem vardır. Hatta şarkı ve şiirler de Galata Kulesi’nin güzelliğine yazılmıştır. Kentin bekçisi sayılan Galata Kulesi hakkında tarihi ve kültürel açıdan kendinizi beslemek isterseniz; sizlere bu yazımız çok yararlı olabilir. Şimdi Galata Kulesi’ne gitmek isteyenler için ulaşım bilgisini, hikayesini dinlemek isteyenlere de efsanelerini anlatalım.

Beyoğlu’un asırlık bekçisi Galata Kulesi, tüm gizemi ile karşınızda!

galata kulesi hikayesi

Galata Kulesi Hikayesi ve Tarihçesi

Tarihçesi:

Galata Kulesi’ne Bizanslılar vaktinde Büyük Burç denilirmiş. Cenevizliler ise bu kuleye İsa Kulesi adını vermişler. Kulenin isim hikayesine bakıldığında Yunanca’da “süt” anlamına gelen “gala” kelimesinden meydana geldiği ifade edilmektedir. Çeşitli araştırmalar kulenin adının İtalyanca ya da Trakya dilinden de geldiğini belirtir. Galata Kulesi’nin inşaatı 528 yılında bitirilmiş.

Peki Galata Kulesi kim yaptı?

Bu kuleyi ise Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz inşa ettirmiş. İlk dönemlerde fener kulesi olarak faaliyet gösteren bu muazzam mimari yapı, zaman içinde oluşan yangın nedeniyle kullanılamayacak kadar hasar görmüş. Çünkü ilk inşasında ahşap malzemeler kullanılmış. Ahşap olması ise ilk çıkan şiddetli yangında yanmasına neden olmuş.

Cenevizliler bu kuleyi yeniden onarmak ve daha güçlü bir yapı haline getirmek istemiş. Bu amaçla taş malzemeler kullanmışlar. Cenevizliler tarafından savunma kulesi olarak işlev gören bu kule, 1453 yılında Osmanlılar tarafından ele geçirilmiş ve çok zaman sonra mehteranlar için faaliyet göstermiş. Osmanlı Dönemi’nde bu kule Mehteran Ocağı haline gelmiş.

II. Mahmut döneminde sürekli bakımı yapılan ve son halini alan Galata Kulesi, 1967 yılından itibaren tarihi bir yapı olarak ziyarete açık hale getirilmiştir. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören Galata Kulesi, çevresini de etkilemiş ve Beyoğlu’nun canlanmasına ve ilgi görmesine destek olmuştur. Galata Kulesi civarında birçok kafe ve dükkan yer almaktadır. Gelen turistlerin dikkatini bu dükkan ve kafeler de çekmektedir.

galata kulesi restaurant

Galata Kulesi Şehir Efsaneleri

Galata Kulesi’ne ilk kiminle çıkarsan onunla evlenirsin!

Galata Kulesi hakkında anlatılan hikayeler asırlar boyunca dinleyenleri etkilemiştir. Bu hikayelerden biri Romalılar tarafından anlatılırmış. Söylenenlere göre bir kadın ve bir erkek beraber kuleye çıkarsa, onların evliliği gerçekleşirmiş. Fakat bu hikayede bir gizem vardır o da şöyledir: Kadın veya erkek ömründe ilk defa kuleye gelmiş olmalı. Daha önce Galata Kulesi’ne çıkan kişiler için bu büyü bozulurmuş.

Galata Kulesi ve Kız Kulesi’nin Aşkı

Efsanelerden diğeri de Galata Kulesi’nin Kız Kulesi ile olan aşkıdır. Kız Kulesi ile Galata Kulesi’nin arasında boğaz yer alır. Bu boğaz kulelerin buluşmasına engeldir. Bu hikaye daha masalsı ve gizemli kabul edilir. İki kulenin de birbirine olan aşkı ve hasreti günden güne çoğalmaktadır. Bir sabah Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi’nden kanatlanıp uçar. Bu uçuş sırasında ise Galata Kulesi’nin Kız Kulesi’ne yazdığı mektupları da yanına alır. Hezarfen Ahmet Çelebi ise uçtuğu anda mektupları Kız Kulesi’ne yetiştirir. Mektupların Kız Kulesi’ne gelmesinden sonra Kız Kulesi, günden güne daha canlı görünmeye ve dikkat çekmeye başlar. Efsaneye göre yüzyıllardır ayakta durmalarının nedeni iki kulenin arasındaki sonsuz bağdır. Çok meşhur olan Galata Kulesi hikayesi de böyle bilinmektedir. Ayrıca Galata Kulesi efsanesi hala dilden dile aktarılan bir efsanedir.

galata kulesi efsanesi

Galata Kulesi Hakkında Az Bilinen 5 İlginç Bilgi

1) 18. yüzyılın belli dönemlerinde İstanbul’da çıkan yangınların kontrolü Galata Kulesi’nden yapılmaktaydı. Bu kuledeki görevliler nerede yangın çıktığını tespit edebiliyordu.

galata kulesi

Galata Kulesi’nden İstanbul Manzarası

2) Galata’nın kendine has surları, Hristos Surları olarak isimlendirildi. Bu surlardan 1’i deniz yönünde 3’ü de kara yönündeydi. Galata’nın olduğu bölgeye ise 12 farklı kapıdan yapılmaktaydı. Bu kapıların 9 tanesinin deniz tarafında olması kentin liman kenti olduğuna işaret kabul edilirdi.

galata kulesi hikayesi

3) Galata Kulesi kaç metre diye hesaplar yapıyorsanız; İstanbul’u tepeden izleyen Galata Kulesi’nin yüksekliği yaklaşık 70 metredir. Yapılan araştırmalar ise kulenin neredeyse 10.000 ton olduğunu ifade eder.

galata kulesi sözleri

4) Galata Kulesi’ne giriş yapmak istediğinizde, merdivenle tepeye çıkabileceğinizi düşünebilirsiniz fakat kulenin içine girmek için bir asansör mevcut. Asansör ile yukarı çıkıp merdivenle aşağıya inebiliyorsunuz. Bu özelliği şiirlere de yansımıştır.

galata kulesi

5) Galata Kulesi’nin 1875 senesinde şiddetli bir fırtınada sivri şekildeki külahı yıkılmış ve sonrasında onarımdan geçerek daha sağlam şekilde oluşturulmuştur.

galata kulesi nerede

Galata Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Galata Kulesi’ni ziyaret etmek için birçok ulaşım seçeneği sunuluyor. Bu seçeneklerden biri metro kullanmak oluyor. Yenikapı ve Hacıosman durakları için çalışan metroya binip Şişhane durağında inmelisiniz. Çıkış yolunda Refik Saydam Caddesi üzerinden biraz yürüyerek kuleye ulaşmanız mümkün.

İstiklal Caddesi’nden yürüyerek Galata Kulesi’ne kısa bir sürede gidebilirsiniz. Tünelden önceki sokaktan sol tarafa doğru yürüyüp yolunuzu aşağıya doğru ilerletmelisiniz. Çok kısa bir süre sonra Galata’nın olduğu sokağa girmiş olacaksınız. Galata Kulesi, tüm ihtişamı ile sizi karşılıyor olacak.

galata kulesi sözleri

Galata Kulesi Sözleri

Şiirlere, şarkılara ve masallara konu olan efsanevi Galata Kulesi hakkında pek çok şey yazılıp çizildi usta eller tarafından. Duygu ve tarih yüklü o sözleri sizler için derledik. İşte Galata Kulesi’nin şairlere ilham verdiği Galata Kulesi şiir ve sözleri:

Adımlarken Galata kulesi’nin
daracık basamaklarını
uçup uçmayacağını bilmiyordu Hezarfen
bir tek şeyden emindi yalnızca
inmeyecekti yürüyerek
çıktığı merdivenden

(Çorap Kaçığı, Sunay Akın)

Onlar nereden bilsinler senin kıymetini, bilmez onlar. Seni sevmesini de beceremezler. En güzel ben severim seni. Hem onlar kâğıttan Galata Kulesi yapabilirler mi hiç? Yapamazlar işte ben yaparım. Anlasana kimse yapamaz başka kimse sevemez böyle seni. (Ali Lidar)

İstanbul deyince aklıma kuleler gelir, ne zaman birini çizsem öbürü kıskanır, ama şu kız kulesinin aklı olsa Galata Kulesi’ne varır, bir sürü çocukları olur. (Bedri Rahmi Eyüpoğlu)

Pırıl pırıl bir yaz günüydü aydınlıktı, güzeldi dünya bir adam düştü o gün Galata Kulesi’nden kendini bir anda bıraktı boşluğa ömrünün baharında bütün umutlarıyla birlikte paramparça oldu bir adam benim oğlumdu. (Ümit Yaşar Oğuzcan)

galata kulesi giriş ücreti

Galata Kulesi Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri 2019

Öğlen saatlerinde oldukça aktif ve kalabalık olan Galata Kulesi, içerisinde bulundurduğu restoran ve kafe nedeniyle yoğun ilgi görmektedir. Eğer ziyaret etmeyi planlıyorsanız sabah saatlerinde gitmeniz tavsiye edilir. Daha sakin şekilde olacağı için; Galata Kulesi’nin tadını doya doya alabilirsiniz. 2019 senesi için de Galata Kulesi’ne giriş için şu fiyatlar belirlenmiştir:

  • Öğrenciler: 5 TL
  • Yetişkinler: 10 TL
  • 5 yaş altındaki çocuklar: Ücretsiz
  • Müzekart: Geçersiz

Galata Kulesi Restaurant Kahvaltı & Akşam Yemeği

  • Galata Kulesi kahvaltı ve yemek imkanı sunan bir restorana sahip.
  • Eğer serpme kahvaltı yapmak isterseniz kişi başı 35 TL ödemeniz gerekecektir.
  • Restoran menüsü ise oldukça çeşitli. En yüksek fiyat 40 TL olarak belirlenmiş.
  • Vaktiniz az ise kafede bir kahve içimlik vakit geçirebilirsiniz.

galata kulesi nerededir

Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kız Kulesi Hikayesi, Restaurant, Rezervasyon, Ulaşım ve Giriş Ücreti

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Galata Kulesi Restoranında Panoramik Akşam Yemeğine Ne Dersiniz? 27.12.2018 tarihinde yayınladı.