Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Gaps Diyeti Üzerine

Yaşadığımız yüzyılın en büyük problemlerinden biri olan şişmanlığın tedavisi için her gün başka bir alternatif kilo verme yöntemi baş göstermekte. Birbirinden farklı ancak temelde zayıflamayı sağlamaya yönelik olarak ortaya çıkan beslenme programları her yaştan kadın ve erkeğin dikkatini çekmektedir. Son zamanlarda birçok ünlünün de yapması ile gündeme gelen gaps diyeti, bir yandan bağırsaklarda oluşan rahatsızlıkları giderirken diğer yandan da kilo vermeyi sağlar.

Beslenme ve diyet konusunda olumlu ya da olumsuz kilo vermeyi etkileyen en önemli organ bağırsaklardır. Vücudun ikinci beyni olarak ifade edilen bağırsak, sindirim sisteminin merkezidir. İster psikolojik, ister fizyolojik, nedeni ne olursa olsun bağırsakta yaşanan herhangi bir sorun sindirim sistemini felç eder. Yeterli ve dengeli beslenerek ayrıca fiziksel aktiviteyi arttırarak bağırsak sağlığı korunabilir.

Gaps diyeti otizm hastası olan oğlu için Dr. Natasha Campbell-McBride tarafından geliştirilen ve 10 binin üzerinde otistik çocuk üzerinde denenmiş özel bir diyet programıdır. Otizmin yanı sıra gaps diyeti bipolar bozukluğu olan hastalar, depresif kişilikler, şizofreni ve multiple sklerozis hastalarında da uygulanır.

Dikkat eksikliği, hiper aktivite ve epilepsi gibi hastalıkların tedavisinde de uygulanan gaps diyeti ile doğru beslenmenin gerçekleştiği ve hastalıkların tedavisine destek olduğu gözlenir. Bu tarz hastalıkların ana nedeni bağırsak florasında meydana gelen toksik etkiler olabilir. Toksik maddelerin beynin işlemlerini etkileyerek beyin bağırsak arasındaki dengeyi bozduğu ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların ise bağırsak florasını daha da kötü etkilediği düşünülür.

Daha fazla ilaç kullanmadan gaps diyeti ile bu hastalıkların tedavi edilebileceğine inanılmaktadır. Ayrıca bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve diyetin ana içeriğinde düşük karbonhidrat bulunması gaps diyeti ile kilo verme işlemini de kolaylaştırır. Gaps diyetine başlamak isteyenlerin mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri ve doktor önerisi ile diyeti yapmaları önerilir.

Gaps Diyeti Nedir?

Gaps diyeti, bağırsaklardaki bozulmuş bakteri dengesiniz düzeltmek, yaralı, hasarlı, sızıntılı bağırsak duvarını tedavi etmek amacıyla bağırsak epitelyum dokusunu iyileştirmeye yönelik uygulanan doğru beslenme biçimidir.

Gaps diyetinde hastalık yapıcı mantarlar ve bakterileri besleyen ve nörotoksin üremesine neden olan tüm işlenmiş gıdalar diyetten uzaklaştırılır. Probiyotik destek sağlayan fermente gıdalar gaps diyetinin vazgeçilmezidir. Çok kısa bir sürede bağırsakta meydana gelen hasarları ve sızıntıları tedavi edebilen Gaps beslenme programı ağır metallerin, toksinlerin ve sindirilmemiş besinlerin kana geçişini engeller.

Bu durumu takiben beyin ve diğer organlarda gelişen toksin temizlenmesi, kısa sürede fizyolojik ve psikiyatrik problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Her beslenme programında olduğu gibi kronik hastalığa sahip olanların gaps diyeti konusunda mutlaka doktoruna danışması gerekir. Gaps diyeti diyetisyen ya da gaps diyeti doktorları tarafından uygulanmalıdır.

Gaps Diyeti Nasıl Yapılır? Gaps Diyeti Listesi

Gaps diyeti aşamaları 3 ana bölümden oluşur.

  • Gaps diyeti 1. aşama giriş diyetidir. 6 aşamadan meydana gelen giriş diyetinin daha ilk aşamalarında hastalıkların psikolojik ve fiziksel semptomları ortadan kalkar. Bu aşamada bağırsağı rahatsız edebilecek tüm besinler diyetten çıkarılır ve bağırsak duvarının onarılması sağlanır. Onarılan bağırsak duvarı emilim yapmadan önce sindirimi gerçekleştirir ve böylece birçok gıda intoleransı ve alerjileri ortadan kalkar.
  • Gaps diyetinin ikinci aşaması yani tam diyet programında bağırsak florasının dengesi tam olarak iyileşir. Bu dönemde hastalar gaps diyeti ile tamamen uyum halindedir.
  • Gaps diyeti programı üçüncü aşaması ise diyetten çıkıştır. Hastalığın tüm semptomları ortadan kalksa da giriş diyetinden sonra yaklaşık 1 sene daha tam diyete devam edilir. Diyetten çıkış aşamasında diyetten çıkarılan tüm besinler birer birer kontrollü olarak diyete eklenir ve bir süre sonra gaps diyeti tamamen bırakılır.

Gaps Diyeti Ne Kadar Sürer?

Gaps diyeti süresi hastalığın semptomlarına bağlı olarak değişir. Bazı hastalar giriş aşamasını 20-30 günde tamamlarken bazıları ise giriş diyetinde bir yıl kadar kalabilir.

Bunun yanı sıra gaps diyetinin her aşamasını 4 günde geçen de vardır. Gaps diyetinin süresini belirleyen en önemli etken hastalığın fiziksel ve psikolojik tüm semptomlarının ortadan kalkmasıdır.

Gaps diyetinin standart süresi: 6 aşamalı giriş aşamasının ilk aşamasının zorluğu nedeniyle en az 3-4 gün, ikinci aşama 8-6-8 gün, üçüncü aşama 7-15 gün, dördüncü aşama 21-30 gün, beşinci aşama 30-45 gün, altıncı aşama ise 2 ile 4 aya arasında olabilir.

Gaps diyetinin en zor aşaması giriş aşamasıdır. Tamamen beslenme düzenini değiştirmeye neden olan birinci aşama sonunda hastalık semptomlarının ortadan kaldırılmasını sağlar.

Gaps Diyeti Yasaklar Listesi

  • Gaps diyetinde yasaklı besinlerin başını tam tahıllar çeker. Buğday, mısır, çavdar, pirinç, yulaf, arpa, karabuğday, bulgur, kuskus, makarna gibi tüm besinler diyetten çıkarılır. Yani gluten içeren besinler gaps diyetinde yasaklar listesindedir.
  • Nişasta içeren tüm sebzeler, yer elması, havuç, ararot, gulgas kökü, patates gibi sebzeler diyetten uzaklaştırılır.
  • Şeker ve şeker içeren tüm besinler, bakla, kuru fasulye, nohut, maş fasulyesi, soya fasulyesi, barbunya gibi nişasta içeren tüm kuru baklagiller diyetten çıkarılır.
  • Laktoz içeren süt ve süt ürünleri, krema, kekler, tatlılar, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi ilenmiş gıdaların hepsi diyetten uzaklaştırılır.
  • Gazlı içecekler, alkol, meşrubatlar, hazır meyve suları, et ve tavuk bulyonlar, içeriği bilinmeyen tüm hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Soya kullanılan margarin, bisküvi, gofret, kraker, kuruyemiş, salata sosları gibi tüm besinler diyetten çıkarılmalıdır.

Gaps Diyeti Zararları Nelerdir?

GAPS DİYETİ her ne kadar bazı koşullarda hastalara yararı dokunuyor gibi görünse de bilimsel olarak herhangi bir kanıtı olmayan bir beslenme programıdır.

Özellikle diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kolesterol, böbrek ve karaciğer fonksiyonu bozukluklarında doktora danışılmadan kesinlikle uygulanmaması gereken bir diyettir. Hamilelik, emziklilik dönemindeki kadınlar, çocuklar ve yaşlıların da gaps diyeti uygulaması sakıncalıdır.

Gaps diyetinin ilk üç aşamasında neredeyse gıdaların tamamı yakını diyetten çıkarılır. Bu da yeterli ve dengeli beslenmeyi engelleyerek vücudun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Gaps diyetinin ikinci kısmında yer alan çiğ yumurta tüketiminin önerilmesi de salmonellaya davetiye çıkardığından dolayı zararlı olabilir.

Kemik Suyu

Gaps Diyeti Tarifleri Nelerdir?

Gaps diyetinde özellikle kemik suyu, ev yapımı turşu ve yoğurt, Hindistan cevizi yağı, avokado, tatlı patates ve kırmızı pancar büyük önem taşır.

Gaps diyeti Elif Kaya tarafından da ele alınır. Eczacı olan Elif Kaya gaps diyeti tarifleri ile bu diyeti yapanlara yardımcı olur. Evde yapılan turşu yüksek probiyotik içeriğinden ve katkı maddesi kullanılmadan yapıldığından dolayı gaps diyeti menü listeleri için uygun bir besindir.

Ayrıca gaps diyeti kemik suyu kullanımını onaylar. Gaps diyeti lahana turşusu önerilen besinler arasında yer alır. Gaps diyeti kemik suyu diyet boyunca mutlaka kullanılması gereken gıdaların başındadır.

Gaps diyeti kahvaltı kişisel tercihe göre hazırlanan yumurta, zencefil ya da nane çayı, glutensiz ekmek içerebilir. Öğle ve akşam yemeklerinde ev yapımı çorba, ev yapımı turşu, et ve balık, ev yapımı yoğurt, glutensiz ekmek ve içecek olarak kemik suyu tüketilebilir. Ara öğünlerde kefir, ev yapımı yoğurt, kabuklu kuru yemişler, meyve ve su tüketilebilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Diyet Salata Tarifi
Diyet Salata4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama
Diyet Salata Tarifi
Diyet Salata1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama
Diyet Kumpir Tarifi
Diyet Kumpir1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama
Diyet Sütlaç Tarifi
Diyet Sütlaç1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Diyet Sandviç Tarifi
Diyet Sandviç1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Diyet Mücver Tarifi
Diyet Mücver1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Diyet Suffle Tarifi
Diyet Suffle1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti Tarifi
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti: 5 Günde 5 Kilo Zayıflama Hayatın telaşından ve yaşanan beslenme düzensizliğinden dolayı…

Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm Tarifi
Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm

Diyette Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tek tip beslenme, şok diyetler, düşük kalorili beslenme…

Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri Tarifi
Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Ruminasyon Bozukluğu (Geviş Getirme) İnsan nesli asırlardır pek çok hastalıkla mücadele etmektedir. Hem ruhen hem…

Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti Tarifi
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti: 5 Günde 5 Kilo Zayıflama Hayatın telaşından ve yaşanan beslenme düzensizliğinden dolayı…

Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm Tarifi
Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm

Diyette Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tek tip beslenme, şok diyetler, düşük kalorili beslenme…

Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri Tarifi
Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Ruminasyon Bozukluğu (Geviş Getirme) İnsan nesli asırlardır pek çok hastalıkla mücadele etmektedir. Hem ruhen hem…

Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?

Kış Hazırlığı Niteliğinde Bilgiler: Kuşburnu Çayı Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif Tarifi
Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif

Evde En İyi Yüz Peelingi Nasıl Yapılır? Cildimiz gün boyu çeşitli toza, kire, makyaja ve…

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı
Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı

Çıtır Çıtır Enfes Tariflerin Sırrı! Sade Yağ Hemen her yemek tarifi "Önce yağımızı tavaya alıyoruz"…

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm Tarifi
Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm

Sindirimi Kolaylaştıran Doğal Tavsiyeler Şüphesiz dünyanın en güzel şeylerinden biri yemek yemek! Fakat herkesin bildiği…

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer? Tarifi
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu Kalabalık şehirlerde doğal ürünlerin zor bulunması, iş telaşından dolayı sıkça tüketilen…

Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri Tarifi
Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri

Gıda İntoleransı: Alerji, Hassasiyet Vücudumuz öyle bir mekanizmaya sahiptir ki; aldığı besinlere karşı neyi nasıl…

Tarifler Geri
Videolar Geri