Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözüm

Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözüm Tarifi

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Gaz sancısı problemiyle herkes hayatının bazı dönemlerinde karşılaşsa da bazı insanlarda bu sorun daha sık görülür. Gaz sancısının sık sık ortaya çıkması ağrıya, sosyal sorunlara ya da günlük hayatın aksamasına neden olur ve bunun önüne geçebilmek için bazı önlemlerin alınması gerekir. Beslenme düzenine dikkat ederek ya da gaz sancısına iyi gelen besinleri tüketerek gaz sancısının azalmasını ya da ortadan kalkmasını sağlamak mümkün.

Şiddetli gaz sancısı çeken insanlarda bağırsakların ve midenin rahatlatılması için bazı ilaçlar kullanılabilir. Ancak doğal yöntemlerle gaz sancısından kurtulmak isteyenler de birçok yöntem deneyebilir. Elma sirkesi, tarçın ve zencefil gibi besinler doğru şekilde hazırlandığında gaz sancısının hafifletilmesine yardımcı olur.

1) Tarçın

Mideyi yatıştırıcı etkiye sahip olan tarçın, mide ağrılarına iyi geldiği gibi, gaz sancının da azalmasını sağlar. Bir bardak ılık süt ile yarım çay kaşığı tarçının karıştırılıp içilmesi, sancının hafiflemesini sağlar.

2) Elma Sirkesi

Sindirim sistemi ile ilgili sorunların giderilmesinde sıklıkla kullanılan elma sirkesi, gaz sancısının da ortadan kalkmasına yardımcı olur. İki çay kaşığı elma sirkesinin bir bardak ılık suda bekletildikten sonra içilmesi, sancının azalmasına yardımcı olur. Ancak bu karışımın çok fazla tüketilmesi, mideye zarar verebilir.

3) Zencefil

Bağışıklık sistemini güçlendiren etkisiyle bilinen zencefil, gaz sancılarına karşı da iyi bir besindir. Yemeklerden sonra, küçük bir parça zencefil çiğnenmesi gaz probleminin azalmasını sağlar. Ancak zencefilin aşırı tüketimi, mide ağrılarına neden olabilir.

4) Sarımsak

Gaz sancısı ve kabızlık gibi sorunlara karşı sarımsak tüketmek hızlı bir etki sağlar. Sarımsağı kaynatmak ya da az miktarda sarımsak suyu içmek, gaz sancılarının azalmasına yardımcı olurken bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Gaz Sancısı Bitkisel Çözüm Önerileri

Doğal gaz sancısı tedavisi için birçok insan bitkisel çözüm önerilerine başvurur. Mide ya da bağırsakta oluşan sancıdan kurtulmak isteyenler için birçok bitkisel tedavi yöntemi mevcut:

 • Nane
 • Probiyotik gıdalar
 • Papatya
 • Rezene
 • Anason
 • Kakule gibi bitkiler, gaz sancısının hafifletilmesine yardımcı olur.

Ayrıca ajowan kimyonu da gaz sıkışmasının ortadan kaldırılmasını sağlayan bitkisel tedaviler arasında yer alır. Gaz sancısı kimyon gibi baharatların yemeklerde düzenli olarak kullanılması durumunda ortadan kaldırılabilir.

Doğal yöntemler ile gaz sancısından kurtulmak isteyenlerin aşırı gaz oluşumuna neden olan gıdalardan kaçınmaya dikkat etmeleri de önem taşır.

gaz sancısı bitkisel çözüm

Gaz Sancısı Nedir?

Sürekli hava yutma, yüksek lifli gıdalarla beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkan ya da bağırsak hastalıklarının sonuçlarından biri olan gaz sancısı, midede ya da bağırsakta ortaya çıkabilir. Gaz sancısı çoğunlukla mide bulantısı, ishal ya da kabızlık gibi sorunları da beraberinde getirir.

Aynı zamanda karında ve rahimde de kramp ya da sancı şeklinde ağrılar da oluşabilir. Genellikle sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanan gaz sancısı hemen her yaşta ve her insanda görülebilir. Bebeklerde süt sindiriminin yapılamaması ile ortaya çıkan sancı, yetişkin insanlarda çeşitli alerjiler ya da sindirilmesi zor olan besinler nedeniyle meydana gelebilir.

Gaz sancısı kalp krizi gibi durumlara dahi neden olabildiğinden, sürekli tekrar ettiğinde dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle ilaç kullanmak konusunda endişeli olan insanlar için gaz sancısı bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak bu sorundan kurtulmak mümkündür.

gaz sancısı

Gaz Sancısı Nasıl Olur?

Gaz sıkışması ya da sancının nasıl ortaya çıktığı, gaz sancısı belirtileri doğrultusunda değişiklik gösterir. Bazı besinlerin sindirimi sırasında ya da sonrasında mide veya bağırsaklarda gaz oluşur. Bu durum son derece normaldir. Özellikle süt, peynir gibi hayvanlardan alınan besinlerde ya da fasulye, barbunya gibi bakliyatlarda sindirim sürecinde sıklıkla gaz oluşur. Bağırsakta oluşan gaz sancısı genellikle ishale neden olurken midede oluşan gaz sancısı mide bulantısı gibi belirtilere yol açar.

Gaz sancısı yalnızca tüketilen gıdalar nedeniyle ortaya çıkmaz. İltihabi hastalıklar, sindirim sisteminin çalışma hızının hormonal değişikliklere bağlı olarak değişmesi gibi nedenlerle de gaz sancısı oluşabilir.

Dolayısıyla gaz sancısı tedavisi yapılırken sancının nedenlerinin araştırılması ve bu doğrultuda gaz sancısı ilacı ya da alternatif tedavilerin uygulanması gereklidir.

gaz sancısı belirtileri

Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Midede doluluk hissi, ağrı, sık tuvalete çıkma isteği gibi durumlar, gaz sancısının sık görülen belirtileridir. Ayrıca bebeklerde gaz sancısı, bebeğin huysuz davranmasına, uykuya dalmada zorlanmasına neden olabilir.

Gaz sancısı ve karın ağrısı, genellikle ishal ve kabız gibi sindirim sistemi sorunlarını beraberinde getirir. Ayrıca reflü gaz sancısı nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve krampların artmasına neden olabilir. Bu nedenle reflü ya da ülser gibi mide sorunları olan insanlarda gaz sıkışması daha ağrılı yaşanabilir.

Gaz sıkışmasının en sık görülen belirtileri şöyledir:

 • Yemeklerden sonra karında aşırı şişlik,
 • Midede doluluk hissi,
 • Karın bölgesinde ağrıya neden olan kısa süreli kramplar,
 • Kasıklarda baskı hissi,
 • Sırt bölgesinde ağrı oluşması,
 • Mide bulantısı ve ishal

Gaz sancısı kasık ağrısı yapar mı, sorusu çok sık merak edilir. Zira gaz sıkışması yaşayan insanların kasıklarında kramp ve ağrı gibi şikayetlere sık rastlanır. Kasık ağrısı gaz sancısının doğrudan bir sonucu olmasa da karın ve bağırsaklarda oluşan baskı nedeniyle kasık ağrısı oluşması normaldir. Bununla birlikte gaz sancısı ve ishal birlikte görüldüğünde de halsizlik, ateş gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Gaz Sancısı Nerede Olur?

Gaz sancısı genellikle mide ve bağırsakta ağrı şeklinde hissedilir. Ancak rahimde gaz sancısı oluşumuna da sıklıkla rastlanır. Aynı zamanda gaz sıkışması yaşayan birçok insan gaz sancısı sırta vurur mu, diye merak eder.

Rahim ya da kasık ağrısına neden olan gaz sıkışması sırt ağrılarına da yol açabilir. Mide ya da bağırsakta ortaya çıktığı halde tüm vücudu etkileyen gaz sancılarının ortadan kaldırılması için önlem almak ve beslenme düzenini değiştirmek önemlidir.

Gaz sancılarının sürekli tekrarlaması ishal, kabızlık, kasık ağrısı gibi sorunlara yol açacağı gibi, sosyal yaşamı da olumsuz etkiler. Bununla birlikte, gebelik sürecinde sık tekrarlayan gaz sancıları da anne adayının sorun yaşamasına neden olabilir.

Hamilelik boyunca değişen hormon düzeyleri nedeniyle gaz sıkışması yaşanabilir. Birçok anne adayı, hamilelikte gaz sancısı bebeğe zarar verir mi, diye merak eder. Gaz sıkışması ya da sancılar bebeğe doğrudan zarar vermese bile annenin beslenme ve uyku düzenini etkilediğinden, çeşitli sorunlara neden olabilir.

Gaz Sancısı Ne Kadar Sürer?

Mide ve bağırsak ile ilgili sorunlar genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Akut durumlarda bu süre uzadığı gibi, ilaç tedavisi ya da bitkisel yöntemlerle uygulanan tedaviler sayesinde iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Gaz çıkaramama nedeniyle oluşan gaz sancısı, genellikle 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Ancak sürekli hava yutan insanlarda bu sorun hava yutma alışkanlığı tekrarlandığı sürece devam edebilir.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Mide ve bağırsak sorunlarından muzdarip olan insanlar, gaz sancısı için dua okuma gibi yolları dahi sıklıkla dener. Ayrıca gazın vücuttan daha kolay atılması için gaz sancısı egzersizleri yapanların sayısı da oldukça fazla.

Gaz sancısından kurtulabilmek için ilaç tedavisi kullanmak ya da bitkisel çözüm önerilerine başvurmak ise çok daha kısa sürede çözüm sağlar. Gıda alerjisi, gaz yapan gıdalarla beslenme gibi durumlarda beslenme alışkanlığının değiştirilmesiyle gaz sancıları azalmaya başlar.

Gaz sancılarının kendiliğinden geçmediği durumlarda doktora başvurmak gerekir.

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir Tarifi

Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Bitkisel Şurup Tarifi

Bitkisel Şurup

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Çöz Kavurma Tarifi

Çöz Kavurma

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bitkisel Antibiyotik (Videolu) Tarifi

Bitkisel Antibiyotik (Videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal Bitkisel Şifacı Tarifi

Doğal Bitkisel Şifacı

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Çaylı Muhallebi Tarifi

Bitkisel Çaylı Muhallebi

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tatlı Krizine Çözüm Tarifi

Tatlı Krizine Çözüm

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Tarifler Geri
Videolar Geri