Guatr Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Tiroit Bezi Rahatsızlıklarından

“Guatr” Hakkında Her Şey

Tiroit bezi, kelebeğe benzeyen yapısıyla vücudunuzu çeşitli hastalıklardan koruyan bir kalkan görevindeki organdır. Vücudunuza karşıdan baktığınızda, boyundan alt kısmında kalmaktadır. Soluk borusunun her iki yanına dağılarak, iç salgı bezi görevini korumaktadır. Bu bölgede oluşan hastalıklara tiroit hastalıkları denilmektedir. En çok gözlenen rahatsızlık ise guatr hastalığı olarak bilinmektedir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, guatr hakkında merak ettiğiniz her detaya yer verdik. Neden olur? Belirtisi nelerdir? Nasıl anlaşılır? gibi aklınıza takılan tüm soruları, bu sayfada cevapladık. Uzman doktorların da görüşleri ile desteklenen guatr yazımız işte sizlerle.

Guatr Nedir?

Guatr, pek çok nedenlere bağlı olarak tiroit bezinin büyümesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Çevresel faktörler ve genetik etkenler, tiroit bezinin büyümesinde etkilidir. Guatr nodülü hastalığın şiddetini etkileyen bir etmendir. Nodülsüz ve nodüler guatr olmak üzere guatr çeşitleri bulunmaktadır. Nodülsüz guatr hastalığı vücut için yeterli tiroit hormonunun üretilmediği anda meydana gelir. Nodüler guatr ise, tiroit bezi rahatsız edici şekilde büyür ve tümsek tümsek hissedilir.

Guatr hastalığı ülkemizde sıkça görülen bir hastalıktır. Türkiye’de iyot alımı çok düşük olduğundan, bu hastalığın oluşması daha kolaydır. Guatr, iyot eksikliği sonucunda oluşmaktadır. Genellikle 50 yaş üzerinde ve kadınlarda görülmektedir. İyot alımının az olduğu Karadeniz Bölgesi’nde daha sık yaşanmaktadır. Sigara içenlerin, daha önce bir enfeksiyona maruz kalanların ve ailesinde guatr hastalığı olanlarda görülme ihtimali daha yüksektir.

guatr hastaları

Guatr Hastalığı Neden Olur?

Guatr hastalığının oluşmasında genetik etkenler kadar çevresel etkenler de önemli bir rol oynar. Nedenlerini ise şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Guatra neden olan en önemli madde, iyot eksikliğidir. İyot eksikliği sonucunda tiroit bezlerinin çalışmasında birtakım problemler görülür.
 • Tiroit kanseri de guatra neden olabilir. Kanser başlangıcında görülen guatr, bu hastalığı tetikleyebilir.
 • Tiroit bezinin iltihaplanması ve tedavi edilmemesi, guatrın etkisini daha da artıracaktır.
 • Tiroit bezinin dengesiz çalışması yani olması gerekenden az veya çok çalışması, guatr için yeterli bir neden olarak karşınıza çıkabilir.
 • “Guatr genetik midir?” sorusuna da cevap vermek gereklidir. Eğer genetik olarak guatr rahatsızlığı görülüyorsa, sonraki nesillerde de ufak bir ihtimal de olsa guatr meydana gelebilir.

Guatr Hastalığına Sebep Olan Bez Hangisidir?

Guatr hastalığına neden olan bezin adı “Tiroit bezi”dir. Tiroit bezlerinin çalışmasında oluşan bir sorun ile bu hastalık görülür.

guatr belirtileri

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr rahatsızlığını anlamak için listede verilen guatr belirtisi sizlere faydalı olabilir. Herhangi bir belirtide vakit kaybetmeden erken tedavi için doktora gitmeniz tavsiye edilir.

 • Uzun süre görülen öksürükler,
 • Yutkunurken zorlanma ve yanma,
 • Boyun bölümünde şişlik ve ağrı,
 • Zaman zaman hissedilen solunumda güçlük,
 • Adet düzensizliği ve stres,
 • Tiroit hormonları çok fazla salgılandığında ise kusma, baş ağrısı, ishal ve çarpıntı, sıkça terleme,
 • Tiroit hormonlarının gereğinden az salgılanması durumunda ise kilo alma, ciltte kuruluk, kabızlık, stres ve saç dökülmesi gibi belirtiler gözlemlenebilir.

guatra ne iyi gelir

Guatra Ne İyi Gelir?

Guatr şikayetlerinizi en aza indirmek için sizlere birkaç tavsiyemiz olacak. Listede yer alan guatr için etkili besinler ve kürler, denenmiş etkileri görülmüş önerilerdir. Guatr şikayetleriniz varsa, işte sizlere faydalı olacak bilgiler:

 • İbrahim Saraçoğlu; zehirli guatr için yoğurt otunu kaynatıp suyunu içmeyi öneriyor. Eğer ilk defa yoğurt otu tüketecekseniz; bir iki yudum aldıktan sonra bir süre bekleyin. Alerji belirtisi gözlemlenmedi ise yoğurt otu suyunu zehirli guatr için tüketebilirsiniz.
 • Dereotu guatr için oldukça etkili bir sebze olacaktır. Günde en az 2 defa dereotu tüketimi, tiroit bezlerinizin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Salatalarınızda ve yemeklerinizde rahatlıkta tüketebilirsiniz.
 • Öğünlerinizde soğan ve sarımsak tükettiğiniz durumda, guatr şikayetlerinizi zamanla ortadan kaldırabilirsiniz. Tiroit bezlerinizin sağlıklı çalışması için B vitaminine ihtiyacınız vardır. Soğan ve sarımsak bu konuda sizlere iyi gelecektir.
 • Yeterli miktarda deniz ürünleri tüketmeniz de iyot eksikliğini dengeleyecek bir tercih olacaktır.
 • Tiroit hormonlarının düzenli çalışması için dut ve dut kurusu tüketebilirsiniz.
 • Antioksidan bitkiler arasında yer alan maydanoz, sizlere bu konuda büyük destek olacaktır.
 • Tiroit problemlerinizde, özellikle guatr şikayetlerinizde gün içinde mutlaka çinko ve selenyum açısından zengin besinler tüketmelisiniz. Bu durumda günde 1 avuç çekirdek size iyi gelecektir.
 • Kereviz suyunu kaynatarak tükettiğiniz takdirde, guatr şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.
 • Ayrıca guatr hastalarının kükürtlü gıdalardan uzak durması gereklidir. Brokoli, lahana, karnabahar ve soya gibi besinler yasaklı listede olacaktır.

guatr hastalığı nedir

Guatr Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr belirtileri görüldüğünde öncelikle bir doktora gitmeniz gereklidir. Bu noktada aklınızda “guatr hangi doktor bakar?” diye bir düşünce oluşabilir. Guatr şikayetleriniz için gideceğiniz hastanede “İç Hastalıkları” veya “Kulak Burun Boğaz” bölümündeki doktorlara danışabilirsiniz. Doktorunuz gerekli tahlilleri yaptıktan sonra, tiroit hormon düzeyinize göre tedavi önerecektir.

Guatr tanısı yapıldığında ise hastalığın şiddetine göre 3 farklı tedavi yöntemi size sunulacaktır. Öncelikle hastalığın ilk dönemlerinde ilaçla tedavi yapılması doktorunuz tarafından uygun görülecektir. Guatr hormonu eksikliğinde doktorunuz guatr ilaçları ile tedaviyi başlatacaktır. Nodüllerin görüldüğü durumlarda, yani boğaz kısmında bir ağırlık hissedildiğinde ise cerrahi tedavi uygun olacaktır. Cerrahi tedavi aynı zamanda lenf bezlerinin şişme durumunda da tercih edilecektir.

Hormon fazlalığı olan guatr hastalarında ise öncelikle radyoaktif iyot tedavisi daha sağlıklı olacaktır. Radyoaktif iyot tedavisi için hastanede kalmanıza gerek yoktur. Radyoaktif iyot, mide ve bağırsak yoluna ulaştıktan sonra hastalıklı hücreleri tahrip edecek ve yayılmasını önleyecektir. Solunumda zorlanma, kesilmeyen öksürük ve boğaz ağrıları durumunda guatr ameliyatı en sağlıklı sonucu verecektir.

guatr ameliyatı

Guatr Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Guatr ameliyatı yaşayan kişilerin ameliyat sonrasında bazı detaylara dikkat etmesi gereklidir. Aksi halde sağlık problemleri ile karşılaşılabilir. Guatr ameliyatı olduktan sonra; hastanın kalsiyum alımına ağırlık vermesi gereklidir. Çünkü kimi ameliyatlarda paratiroit bezleri biraz da olsa hasar görür. Bu durumdan bir an önce kurtulmak için kalsiyum desteği önemli olacaktır. Alanında uzman ve deneyimli kadroya sahip hastanelerde paratiroit bezleri %100 derecede korunmaktadır.

Guatr operasyonundan sonra hastalar genellikle boyunlarını hareket ettirmekten korkarlar. Fakat doktorlar bu durumun yanlış olduğunu, ufak hareketler ile boyun egzersizleri yapılmasının sağlıklı olduğunu ifade ederler. Doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması da ameliyat etkisinin bir an önce gitmesi için önemli olduğunu belirtirler.

guatr zararları

Guatr Zararları Nelerdir?

Hipotiroit olarak adlandırılan zehirli guatr, tedavi edilmediği durumda tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Guatr yan etkileri olarak da ifade edebileceğimiz diğer hastalıkların oluşmasına sebep olacaktır. Tansiyon, kalp yetmezliği, göz problemleri, kemik erimesi bu yan etkiler arasındadır.

Sigara içen guatr hastalarının, görme kaybı yaşaması daha büyük risk taşımaktadır. Aynı zamanda sigara içen kişilerin guatr tedavileri daha zor bir hal alacaktır. Ayrıca “Guatr kilo aldırır mı?” düşüncenize de bu başlık altında cevap vermek doğru olacaktır. Kişide tiroit bezleri düzenli ve sağlıklı çalışmadığında kilo alımı başlayacaktır. Yani guatr kilo aldıran bir etkiye sahiptir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Profiterol İnce Ayrıntısıyla Tarifi
Profiterol İnce Ayrıntısıyla10-12 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama33
Şerbet-i Karamelli Tarifi
Şerbet-i Karamelli12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama7 B
İnce Bulgurlu Köfte Tarifi
İnce Bulgurlu Köfte2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama30
İnce Bulgur Mezesi Tarifi
İnce Bulgur Mezesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama23
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Kıymalı İnce Pide Tarifi
Kıymalı İnce Pide2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama15
Şerbet-i Reyhan Tarifi
Şerbet-i Reyhan8-10 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama78
Şerbet-i Sütlü Tarifi
Şerbet-i Sütlü8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama150
Şerbet-i Sütlü Tarifi
Şerbet-i Sütlü8-10 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama809
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri