Guatr Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Tiroit Bezi Rahatsızlıklarından

“Guatr” Hakkında Her Şey

Tiroit bezi, kelebeğe benzeyen yapısıyla vücudunuzu çeşitli hastalıklardan koruyan bir kalkan görevindeki organdır. Vücudunuza karşıdan baktığınızda, boyundan alt kısmında kalmaktadır. Soluk borusunun her iki yanına dağılarak, iç salgı bezi görevini korumaktadır. Bu bölgede oluşan hastalıklara tiroit hastalıkları denilmektedir. En çok gözlenen rahatsızlık ise guatr hastalığı olarak bilinmektedir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, guatr hakkında merak ettiğiniz her detaya yer verdik. Neden olur? Belirtisi nelerdir? Nasıl anlaşılır? gibi aklınıza takılan tüm soruları, bu sayfada cevapladık. Uzman doktorların da görüşleri ile desteklenen guatr yazımız işte sizlerle.

Guatr Nedir?

Guatr, pek çok nedenlere bağlı olarak tiroit bezinin büyümesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Çevresel faktörler ve genetik etkenler, tiroit bezinin büyümesinde etkilidir. Guatr nodülü hastalığın şiddetini etkileyen bir etmendir. Nodülsüz ve nodüler guatr olmak üzere guatr çeşitleri bulunmaktadır. Nodülsüz guatr hastalığı vücut için yeterli tiroit hormonunun üretilmediği anda meydana gelir. Nodüler guatr ise, tiroit bezi rahatsız edici şekilde büyür ve tümsek tümsek hissedilir.

Guatr hastalığı ülkemizde sıkça görülen bir hastalıktır. Türkiye’de iyot alımı çok düşük olduğundan, bu hastalığın oluşması daha kolaydır. Guatr, iyot eksikliği sonucunda oluşmaktadır. Genellikle 50 yaş üzerinde ve kadınlarda görülmektedir. İyot alımının az olduğu Karadeniz Bölgesi’nde daha sık yaşanmaktadır. Sigara içenlerin, daha önce bir enfeksiyona maruz kalanların ve ailesinde guatr hastalığı olanlarda görülme ihtimali daha yüksektir.

guatr hastaları

Guatr Hastalığı Neden Olur?

Guatr hastalığının oluşmasında genetik etkenler kadar çevresel etkenler de önemli bir rol oynar. Nedenlerini ise şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Guatra neden olan en önemli madde, iyot eksikliğidir. İyot eksikliği sonucunda tiroit bezlerinin çalışmasında birtakım problemler görülür.
 • Tiroit kanseri de guatra neden olabilir. Kanser başlangıcında görülen guatr, bu hastalığı tetikleyebilir.
 • Tiroit bezinin iltihaplanması ve tedavi edilmemesi, guatrın etkisini daha da artıracaktır.
 • Tiroit bezinin dengesiz çalışması yani olması gerekenden az veya çok çalışması, guatr için yeterli bir neden olarak karşınıza çıkabilir.
 • “Guatr genetik midir?” sorusuna da cevap vermek gereklidir. Eğer genetik olarak guatr rahatsızlığı görülüyorsa, sonraki nesillerde de ufak bir ihtimal de olsa guatr meydana gelebilir.

Guatr Hastalığına Sebep Olan Bez Hangisidir?

Guatr hastalığına neden olan bezin adı “Tiroit bezi”dir. Tiroit bezlerinin çalışmasında oluşan bir sorun ile bu hastalık görülür.

guatr belirtileri

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr rahatsızlığını anlamak için listede verilen guatr belirtisi sizlere faydalı olabilir. Herhangi bir belirtide vakit kaybetmeden erken tedavi için doktora gitmeniz tavsiye edilir.

 • Uzun süre görülen öksürükler,
 • Yutkunurken zorlanma ve yanma,
 • Boyun bölümünde şişlik ve ağrı,
 • Zaman zaman hissedilen solunumda güçlük,
 • Adet düzensizliği ve stres,
 • Tiroit hormonları çok fazla salgılandığında ise kusma, baş ağrısı, ishal ve çarpıntı, sıkça terleme,
 • Tiroit hormonlarının gereğinden az salgılanması durumunda ise kilo alma, ciltte kuruluk, kabızlık, stres ve saç dökülmesi gibi belirtiler gözlemlenebilir.

guatra ne iyi gelir

Guatra Ne İyi Gelir?

Guatr şikayetlerinizi en aza indirmek için sizlere birkaç tavsiyemiz olacak. Listede yer alan guatr için etkili besinler ve kürler, denenmiş etkileri görülmüş önerilerdir. Guatr şikayetleriniz varsa, işte sizlere faydalı olacak bilgiler:

 • İbrahim Saraçoğlu; zehirli guatr için yoğurt otunu kaynatıp suyunu içmeyi öneriyor. Eğer ilk defa yoğurt otu tüketecekseniz; bir iki yudum aldıktan sonra bir süre bekleyin. Alerji belirtisi gözlemlenmedi ise yoğurt otu suyunu zehirli guatr için tüketebilirsiniz.
 • Dereotu guatr için oldukça etkili bir sebze olacaktır. Günde en az 2 defa dereotu tüketimi, tiroit bezlerinizin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Salatalarınızda ve yemeklerinizde rahatlıkta tüketebilirsiniz.
 • Öğünlerinizde soğan ve sarımsak tükettiğiniz durumda, guatr şikayetlerinizi zamanla ortadan kaldırabilirsiniz. Tiroit bezlerinizin sağlıklı çalışması için B vitaminine ihtiyacınız vardır. Soğan ve sarımsak bu konuda sizlere iyi gelecektir.
 • Yeterli miktarda deniz ürünleri tüketmeniz de iyot eksikliğini dengeleyecek bir tercih olacaktır.
 • Tiroit hormonlarının düzenli çalışması için dut ve dut kurusu tüketebilirsiniz.
 • Antioksidan bitkiler arasında yer alan maydanoz, sizlere bu konuda büyük destek olacaktır.
 • Tiroit problemlerinizde, özellikle guatr şikayetlerinizde gün içinde mutlaka çinko ve selenyum açısından zengin besinler tüketmelisiniz. Bu durumda günde 1 avuç çekirdek size iyi gelecektir.
 • Kereviz suyunu kaynatarak tükettiğiniz takdirde, guatr şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.
 • Ayrıca guatr hastalarının kükürtlü gıdalardan uzak durması gereklidir. Brokoli, lahana, karnabahar ve soya gibi besinler yasaklı listede olacaktır.

guatr hastalığı nedir

Guatr Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr belirtileri görüldüğünde öncelikle bir doktora gitmeniz gereklidir. Bu noktada aklınızda “guatr hangi doktor bakar?” diye bir düşünce oluşabilir. Guatr şikayetleriniz için gideceğiniz hastanede “İç Hastalıkları” veya “Kulak Burun Boğaz” bölümündeki doktorlara danışabilirsiniz. Doktorunuz gerekli tahlilleri yaptıktan sonra, tiroit hormon düzeyinize göre tedavi önerecektir.

Guatr tanısı yapıldığında ise hastalığın şiddetine göre 3 farklı tedavi yöntemi size sunulacaktır. Öncelikle hastalığın ilk dönemlerinde ilaçla tedavi yapılması doktorunuz tarafından uygun görülecektir. Guatr hormonu eksikliğinde doktorunuz guatr ilaçları ile tedaviyi başlatacaktır. Nodüllerin görüldüğü durumlarda, yani boğaz kısmında bir ağırlık hissedildiğinde ise cerrahi tedavi uygun olacaktır. Cerrahi tedavi aynı zamanda lenf bezlerinin şişme durumunda da tercih edilecektir.

Hormon fazlalığı olan guatr hastalarında ise öncelikle radyoaktif iyot tedavisi daha sağlıklı olacaktır. Radyoaktif iyot tedavisi için hastanede kalmanıza gerek yoktur. Radyoaktif iyot, mide ve bağırsak yoluna ulaştıktan sonra hastalıklı hücreleri tahrip edecek ve yayılmasını önleyecektir. Solunumda zorlanma, kesilmeyen öksürük ve boğaz ağrıları durumunda guatr ameliyatı en sağlıklı sonucu verecektir.

guatr ameliyatı

Guatr Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Guatr ameliyatı yaşayan kişilerin ameliyat sonrasında bazı detaylara dikkat etmesi gereklidir. Aksi halde sağlık problemleri ile karşılaşılabilir. Guatr ameliyatı olduktan sonra; hastanın kalsiyum alımına ağırlık vermesi gereklidir. Çünkü kimi ameliyatlarda paratiroit bezleri biraz da olsa hasar görür. Bu durumdan bir an önce kurtulmak için kalsiyum desteği önemli olacaktır. Alanında uzman ve deneyimli kadroya sahip hastanelerde paratiroit bezleri %100 derecede korunmaktadır.

Guatr operasyonundan sonra hastalar genellikle boyunlarını hareket ettirmekten korkarlar. Fakat doktorlar bu durumun yanlış olduğunu, ufak hareketler ile boyun egzersizleri yapılmasının sağlıklı olduğunu ifade ederler. Doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması da ameliyat etkisinin bir an önce gitmesi için önemli olduğunu belirtirler.

guatr zararları

Guatr Zararları Nelerdir?

Hipotiroit olarak adlandırılan zehirli guatr, tedavi edilmediği durumda tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Guatr yan etkileri olarak da ifade edebileceğimiz diğer hastalıkların oluşmasına sebep olacaktır. Tansiyon, kalp yetmezliği, göz problemleri, kemik erimesi bu yan etkiler arasındadır.

Sigara içen guatr hastalarının, görme kaybı yaşaması daha büyük risk taşımaktadır. Aynı zamanda sigara içen kişilerin guatr tedavileri daha zor bir hal alacaktır. Ayrıca “Guatr kilo aldırır mı?” düşüncenize de bu başlık altında cevap vermek doğru olacaktır. Kişide tiroit bezleri düzenli ve sağlıklı çalışmadığında kilo alımı başlayacaktır. Yani guatr kilo aldıran bir etkiye sahiptir.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
İnce Bulgurlu Köfte Tarifi
İnce Bulgurlu Köfte2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama30
İnce Bulgurlu Çorba Tarifi
İnce Bulgurlu Çorba4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama108
Keşkül-i Fukara Tarifi
Keşkül-i Fukara4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama6
Şerbet-i Karamelli Tarifi
Şerbet-i Karamelli12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama7 B
Helva-i Hakani Tarifi
Helva-i Hakani2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama2 B
Şerbet-i Sütlü Tarifi
Şerbet-i Sütlü8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama18
Profiterol İnce Ayrıntısıyla Tarifi
Profiterol İnce Ayrıntısıyla10-12 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama28
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Mücver Kaç Kalori? Tarifi
Mücver Kaç Kalori?

Sebzeli Kekin En Çıtır Hali! Çeşitlerine Göre Mücver Kalori Değerleri Yaz aylarında sofralara misafir olan…

Boza Kaç Kalori? Tarifi
Boza Kaç Kalori?

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori? Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa…

Tarifler Geri
Videolar Geri