Güve Nedir? Güve Kelebeği Neden Olur? Nasıl Yok Edilir, Önlenir?

Güve Kelebeklerini Geri Dönmemek Üzere Temizliyoruz!

Mutfağınızda küçük gri renkte, sineğe benzetemediğiniz ama kanatları olan, uzun süredir camlarınız kapalı olduğu halde birden bire ortaya çıkan o küçük canlıların kim olduğunu mu merak ediyorsunuz? Hatta bir yerlerden tanıdık gelmiş olabilir size. Belki de küçük kelebeklerdir demiş olabilirsiniz kendi kendinize.

Hemen internetin başına geçip ne olduklarını ve kurtulma yollarını araştırmak istediniz ve yazımızla karşılaştınız. Size doğru adreste olduğunuzu, sonra da o küçük uçuşan canlıların güve olduğunu söylemek istiyoruz. Kilerde karşınıza çıkmış olabilirler, belki de pirincinizi sakladığınız mutfak çekmecesinde ya da apartman boşluğunda uçuyorlar…

Her şeyden önce güvelerin zeki canlılar olduğunu belirtelim. Nerede saklanacaklarını, ne zaman ortaya çıkacaklarını, yumurtalarını nereye bırakacaklarını ve ortamdan nasıl uzaklaşacaklarını çok iyi bilen hayvanlardır. Şu anda tek isteğiniz onlardan kurtulmaksa, öncelikle neden oluştuğunu, nasıl önleneceğini ve nasıl yok edileceğini bilmelisiniz. Aksi takdirde her seferinde başa dönüp aynı mücadeleyi yeniden vermeniz gerekebilir.

Yazımızı okurken güveler hakkında bilgi sahibi olacak ve sonunda onlarla baş etme yollarını öğrenebileceksiniz. Bu bilgiler çok işinize yarayacak!

güve kelebeği

Güve Nedir?

Güve, kanatlı küçük bir böcek türüdür. Özellikle kilerde ya da mutfağınızda rastlayabileceğiniz bu böcek türüne Latince “Lepidoptera” denmektedir. Kelebeğe benzemesi dolayısıyla kelebekle karıştırılabilen bu böcek türünün boyu 1 cm civarındadır.

Yiyeceklerinize zarar veren, paket halinde pirincinizi, bulgurunuzu atmak zorunda bırakan bu küçük canlılar, insana ise zarar veremez. Güve ısırır mı diye endişe etmenize gerek yok. Ancak yine de onlardan kurtulmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Peki, güve neden kelebeğe benzer?

Aynı familyadan oldukları için birbirine benzeyen bu canlıları birbirlerinden ayıran bazı özellikleri vardır. Güveler kelebeklerin aksine küçük, tüylü, renksiz ve mat renktedir. Bir güve böceği, baş kısmında bulunan antenleri sayesinde ise aradığı her şeyi kolayca bulabilir ve akrabalarıyla iletişim kurabilirler. Yarasalardan çok korkarlar; ancak onları uzak mesafelerden duyma yetenekleri sayesinde yarasaların geldiklerini yönün tersine kaçarak onlardan kurtulmayı başarabilirler.

güve çeşitleri

Güve Çeşitleri

Özellikle sıcak havayı seven güvelerin yüzlerce çeşidinin olduğunu söylemek mümkündür. Beslenme kaynaklarına göre güve çeşitleri değişebilmektedir. Gündüz nadiren ortalıkta uçuşan, gece ise iş başında olan bu küçük canlıların bitkisel gıdalarla beslenen ya da hayvansal ürünlerle beslenen türleri vardır.

Sizleri daha çok ilgilendiren elbette ki çevrenizde sizi rahatsız eden türleridir. Bu güve çeşitleri arasında sıranın en başında tahıl güvesi yer alır. Elbise güvesi, halı güvesi, zeytin güvesi, deri güvesi, odun güvesi insan yaşam alanlarında sıklıkla görülebilen güve çeşitleridir.

Her biri türüne göre zarar verme kapasitesine sahiptir. Örneğin; elbise güvesi elbiselerinize zarar verebilirken, tahıl güvesi mutfağınızda tahıllarınızla ilgilenir, onların içini oyup bitirirler. Güveler kışın ya da yazın aşırı sıcakta eğer ortalıkta görünmüyorlarsa kendilerini bir koza içerisinde saklıyorlar demektir. Bu yüzden onlardan kurtulmak için ilaçlama yapmalı ya da bir uzmana yaptırmalısınız.

güve

Güve Kelebeği Neden Olur?

Güve kendi kendine ortaya çıkmaz. Muhakkak bir güve yumurtasından çıkar. Bu yumurta da kendi kendine oluşmaz. Muhakkak başka bir güve tarafından oraya bırakılmıştır. Öte yandan, evinizde hiçbir güve olmadığını farz edelim ancak açıkta da bir gıda malzemesi bırakmıştınız. Eğer çevrede bir güve böceği varsa, sizin açıkta bıraktığınız o gıdadan antenleri vasıtasıyla haberdar olur ve uygun sıcaklıkta yumurtlamaya başlar.

Konunun burada zorlaşmaya başladığını söyleyebiliriz. Çünkü güve bir kez eşyalarınıza ya da kilerinize geldiyse onunla ancak tamamen kurtulana kadar mücadele etmeniz gerekir. Güve, bulunduğu ortam şartına göre yılda 1 ila 5 kez üreme potansiyeline sahiptir. Güveler yumurtalarını genellikle yünlü kumaşlar üzerine bırakırlar. Bir dişi güve tek seferde 100 yumurta bırakabilir. Etrafında koza örerek sakladığı yumurtalar 10 güne kadar uygun sıcaklıkta olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar.

Soğuk havalarda hiç olmadığını söylemek mümkün değildir. Bu süre biraz daha uzayabilir yalnızca. Yumurtadan çıkan larvalar ise 1 en fazla 1 buçuk ayda ergin güve böceği olarak hayatlarına devam ederler. Siz onları görüp tanıyana kadar da evinizdeki kumaş ya da gıdalarınızdan beslenmeye ve çoğalmaya devam ederler.

güve kelebeği

Güve Nasıl Önlenir?

Güve nemli ortamları sevmekle birlikte uygun sıcaklığa ulaştığında üremeye başlar. Yumurtalarını bıraktıktan sonra oluşan larvalar kürk, yün gibi kumaş türlerini ve lekeli elbiseleri yerler.

  • Giysilerinizi saklarken nemli ve çok sıcak olmayan uygun şartlarda saklamalısınız.
  • Tavan arası, merdiven altı, bodrum gibi sık kullanılmayan dolap içleri ya da çekmeceler güvelerin üreyebileceği alanlardır. Bu alanları sık sık kontrol etmeli ve havalandırmalısınız.
  • Tahıl güvesi genelde arpa, buğday, çavdar ya da yulaf gibi gıdaları tercih etse de pirinç gibi diğer tahıl türlerinden de beslenirler. İçini oyup dış kabuğunu bırakırlar. Güvelenmeye karşı gıdalarınızı aralıklarla havalandırmalı ve uzun süre geçmiş gıdalarınızı sık sık kontrol etmelisiniz.
  • Eğer içiniz her şeye rağmen rahat etmiyorsa marketlerden satın alabileceğiniz güve kovucu ilaçlardan alıp belirli alanlara yerleştirebilirsiniz.

Eğer eşyalarınızda şu ana kadar hiç güveye rastlamadıysanız giysileriniz ya da gıdalarınızı aynı yöntemlerle korumaya devam edebilirsiniz. İlaçlamanıza gerek yoktur. Çünkü giysilerinize ya da gıdalarınıza hiç güve bulaşmamış demektir.

güve nasıl temizlenir

Güve Nasıl Yok Edilir, Temizlenir?

Eğer bir kez güveyle mücadele etmeye başladıysanız kesin çözüm ilaçlamaya kadar sizi uğraştırabileceklerinden emin olabilirsiniz. Çünkü siz güvelenmiş tahılı ya da paketi atsanız bile geride yumurtalarını bırakmış olabilirler.

  • Her şeyden önce ev ya da iş yeri fark etmez, bulunduğunuz ortamda güve varsa ilaçlama yaptırmanız gerekir.
  • Güveler o kadar güçlü kemirgenlerdir ki giysilerinize zarar verebilirler. Bu yüzden kıyafetlerinizi mümkün olduğu kadar temiz olduğuna emin olduğunuz bir yerde muhafaza edin.
  • Özellikle yumurtadan çıkan larvalar beslenmek için çenelerini kullanarak giysilerinizi parçalayabilirler. Ayrıca bu parçaladıkları kumaşların liflerinden kendilerine kılıf örer ve gittikleri her yere gizlenmek için onları da götürürler. Eğer güvelenmiş eşyalarınız varsa, onları elbise güvesi ilacıyla ilaçlamanız gerekir.
  • İlaçlamadan sonra kaldırdığınız eşyalarınızı arada güneşe çıkararak havalandırmalısınız.
  • Gıdalarınıza güve bulaştıysa ve üreme gerçekleştiyse tahıl güvesine karşı ilaçlama yaptırmanız gerekir. Elbise güvesi ilaçlaması tahıl güvesinde işe yaramamaktadır.

İlaçlama yapıldıktan ve güvelerden kurtulduktan sonra uzun süre güve oluşmadıysa bu güvelerden kurtulduğunuz anlamına gelir.

güve kovucu

Güve İlaçları Hangileri? Nerede Satılır?

Güveler gündüzleri sevmez bir yerde dinlenirler, geceleri ise karanlık ortamda saklandıkları yerden çıkarlar. Dolayısıyla sizin haberiniz yokken de güveler geceleri çıkıyor olabilirler. Eğer güve olmadığından eminseniz ilaçlamaya gerek yoktur. Ancak ortalıkta uçan bir güve görmediğiniz halde gıdalarınızdan şüpheleniyor ve bazı tahıl gıdalarının delik oluşu sizi kaygılandırıyorsa güveden şüphelenmeniz gerekir. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey güvenin kaynağını tespit etmektir. Güvelenmiş herhangi bir eşyanız ya da gıdanız varsa ilaçlama yöntemine başvurmanız gerekir. Çünkü güvelerden ve yumurtalarından kurtulmak için en etkili yöntem ilaçlamadır.

Hangi güveye karşı hangi ilacı kullanacağınız konusunda emin olmalısınız aksi takdirde zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Güve ilaçlaması için kokulu ya da kokusuz sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. Güve yumurtası güve kovucu ilaçlar sayesinde yok edilebilir. Marketlerde ya da eczanelerde satılan spreyler ya da tabletler güve öldürücü ya da kovucu olarak kullanılabilir. Güve ilacı yetersiz kalırsa ilaçlama şirketlerinden de yardım alabilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama68
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama186
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama352
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Hazır Pizzada Neymiş Tarifi
Hazır Pizzada Neymiş8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 50dk Hazırlama25
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1609
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Tarifi
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kutsal Topraklardan Gelen Lezzet Hurma İftar sofralarına baş tacı ettiğimiz hurma, şekerli tadıyla özellikle orucu…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Tarifler Geri
Videolar Geri