Güve Nedir? Güve Kelebeği Neden Olur? Nasıl Yok Edilir, Önlenir?

Güve Kelebeklerini Geri Dönmemek Üzere Temizliyoruz!

Mutfağınızda küçük gri renkte, sineğe benzetemediğiniz ama kanatları olan, uzun süredir camlarınız kapalı olduğu halde birden bire ortaya çıkan o küçük canlıların kim olduğunu mu merak ediyorsunuz? Hatta bir yerlerden tanıdık gelmiş olabilir size. Belki de küçük kelebeklerdir demiş olabilirsiniz kendi kendinize.

Hemen internetin başına geçip ne olduklarını ve kurtulma yollarını araştırmak istediniz ve yazımızla karşılaştınız. Size doğru adreste olduğunuzu, sonra da o küçük uçuşan canlıların güve olduğunu söylemek istiyoruz. Kilerde karşınıza çıkmış olabilirler, belki de pirincinizi sakladığınız mutfak çekmecesinde ya da apartman boşluğunda uçuyorlar…

Her şeyden önce güvelerin zeki canlılar olduğunu belirtelim. Nerede saklanacaklarını, ne zaman ortaya çıkacaklarını, yumurtalarını nereye bırakacaklarını ve ortamdan nasıl uzaklaşacaklarını çok iyi bilen hayvanlardır. Şu anda tek isteğiniz onlardan kurtulmaksa, öncelikle neden oluştuğunu, nasıl önleneceğini ve nasıl yok edileceğini bilmelisiniz. Aksi takdirde her seferinde başa dönüp aynı mücadeleyi yeniden vermeniz gerekebilir.

Yazımızı okurken güveler hakkında bilgi sahibi olacak ve sonunda onlarla baş etme yollarını öğrenebileceksiniz. Bu bilgiler çok işinize yarayacak!

güve kelebeği

Güve Nedir?

Güve, kanatlı küçük bir böcek türüdür. Özellikle kilerde ya da mutfağınızda rastlayabileceğiniz bu böcek türüne Latince “Lepidoptera” denmektedir. Kelebeğe benzemesi dolayısıyla kelebekle karıştırılabilen bu böcek türünün boyu 1 cm civarındadır.

Yiyeceklerinize zarar veren, paket halinde pirincinizi, bulgurunuzu atmak zorunda bırakan bu küçük canlılar, insana ise zarar veremez. Güve ısırır mı diye endişe etmenize gerek yok. Ancak yine de onlardan kurtulmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Peki, güve neden kelebeğe benzer?

Aynı familyadan oldukları için birbirine benzeyen bu canlıları birbirlerinden ayıran bazı özellikleri vardır. Güveler kelebeklerin aksine küçük, tüylü, renksiz ve mat renktedir. Bir güve böceği, baş kısmında bulunan antenleri sayesinde ise aradığı her şeyi kolayca bulabilir ve akrabalarıyla iletişim kurabilirler. Yarasalardan çok korkarlar; ancak onları uzak mesafelerden duyma yetenekleri sayesinde yarasaların geldiklerini yönün tersine kaçarak onlardan kurtulmayı başarabilirler.

güve çeşitleri

Güve Çeşitleri

Özellikle sıcak havayı seven güvelerin yüzlerce çeşidinin olduğunu söylemek mümkündür. Beslenme kaynaklarına göre güve çeşitleri değişebilmektedir. Gündüz nadiren ortalıkta uçuşan, gece ise iş başında olan bu küçük canlıların bitkisel gıdalarla beslenen ya da hayvansal ürünlerle beslenen türleri vardır.

Sizleri daha çok ilgilendiren elbette ki çevrenizde sizi rahatsız eden türleridir. Bu güve çeşitleri arasında sıranın en başında tahıl güvesi yer alır. Elbise güvesi, halı güvesi, zeytin güvesi, deri güvesi, odun güvesi insan yaşam alanlarında sıklıkla görülebilen güve çeşitleridir.

Her biri türüne göre zarar verme kapasitesine sahiptir. Örneğin; elbise güvesi elbiselerinize zarar verebilirken, tahıl güvesi mutfağınızda tahıllarınızla ilgilenir, onların içini oyup bitirirler. Güveler kışın ya da yazın aşırı sıcakta eğer ortalıkta görünmüyorlarsa kendilerini bir koza içerisinde saklıyorlar demektir. Bu yüzden onlardan kurtulmak için ilaçlama yapmalı ya da bir uzmana yaptırmalısınız.

güve

Güve Kelebeği Neden Olur?

Güve kendi kendine ortaya çıkmaz. Muhakkak bir güve yumurtasından çıkar. Bu yumurta da kendi kendine oluşmaz. Muhakkak başka bir güve tarafından oraya bırakılmıştır. Öte yandan, evinizde hiçbir güve olmadığını farz edelim ancak açıkta da bir gıda malzemesi bırakmıştınız. Eğer çevrede bir güve böceği varsa, sizin açıkta bıraktığınız o gıdadan antenleri vasıtasıyla haberdar olur ve uygun sıcaklıkta yumurtlamaya başlar.

Konunun burada zorlaşmaya başladığını söyleyebiliriz. Çünkü güve bir kez eşyalarınıza ya da kilerinize geldiyse onunla ancak tamamen kurtulana kadar mücadele etmeniz gerekir. Güve, bulunduğu ortam şartına göre yılda 1 ila 5 kez üreme potansiyeline sahiptir. Güveler yumurtalarını genellikle yünlü kumaşlar üzerine bırakırlar. Bir dişi güve tek seferde 100 yumurta bırakabilir. Etrafında koza örerek sakladığı yumurtalar 10 güne kadar uygun sıcaklıkta olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar.

Soğuk havalarda hiç olmadığını söylemek mümkün değildir. Bu süre biraz daha uzayabilir yalnızca. Yumurtadan çıkan larvalar ise 1 en fazla 1 buçuk ayda ergin güve böceği olarak hayatlarına devam ederler. Siz onları görüp tanıyana kadar da evinizdeki kumaş ya da gıdalarınızdan beslenmeye ve çoğalmaya devam ederler.

güve kelebeği

Güve Nasıl Önlenir?

Güve nemli ortamları sevmekle birlikte uygun sıcaklığa ulaştığında üremeye başlar. Yumurtalarını bıraktıktan sonra oluşan larvalar kürk, yün gibi kumaş türlerini ve lekeli elbiseleri yerler.

  • Giysilerinizi saklarken nemli ve çok sıcak olmayan uygun şartlarda saklamalısınız.
  • Tavan arası, merdiven altı, bodrum gibi sık kullanılmayan dolap içleri ya da çekmeceler güvelerin üreyebileceği alanlardır. Bu alanları sık sık kontrol etmeli ve havalandırmalısınız.
  • Tahıl güvesi genelde arpa, buğday, çavdar ya da yulaf gibi gıdaları tercih etse de pirinç gibi diğer tahıl türlerinden de beslenirler. İçini oyup dış kabuğunu bırakırlar. Güvelenmeye karşı gıdalarınızı aralıklarla havalandırmalı ve uzun süre geçmiş gıdalarınızı sık sık kontrol etmelisiniz.
  • Eğer içiniz her şeye rağmen rahat etmiyorsa marketlerden satın alabileceğiniz güve kovucu ilaçlardan alıp belirli alanlara yerleştirebilirsiniz.

Eğer eşyalarınızda şu ana kadar hiç güveye rastlamadıysanız giysileriniz ya da gıdalarınızı aynı yöntemlerle korumaya devam edebilirsiniz. İlaçlamanıza gerek yoktur. Çünkü giysilerinize ya da gıdalarınıza hiç güve bulaşmamış demektir.

güve nasıl temizlenir

Güve Nasıl Yok Edilir, Temizlenir?

Eğer bir kez güveyle mücadele etmeye başladıysanız kesin çözüm ilaçlamaya kadar sizi uğraştırabileceklerinden emin olabilirsiniz. Çünkü siz güvelenmiş tahılı ya da paketi atsanız bile geride yumurtalarını bırakmış olabilirler.

  • Her şeyden önce ev ya da iş yeri fark etmez, bulunduğunuz ortamda güve varsa ilaçlama yaptırmanız gerekir.
  • Güveler o kadar güçlü kemirgenlerdir ki giysilerinize zarar verebilirler. Bu yüzden kıyafetlerinizi mümkün olduğu kadar temiz olduğuna emin olduğunuz bir yerde muhafaza edin.
  • Özellikle yumurtadan çıkan larvalar beslenmek için çenelerini kullanarak giysilerinizi parçalayabilirler. Ayrıca bu parçaladıkları kumaşların liflerinden kendilerine kılıf örer ve gittikleri her yere gizlenmek için onları da götürürler. Eğer güvelenmiş eşyalarınız varsa, onları elbise güvesi ilacıyla ilaçlamanız gerekir.
  • İlaçlamadan sonra kaldırdığınız eşyalarınızı arada güneşe çıkararak havalandırmalısınız.
  • Gıdalarınıza güve bulaştıysa ve üreme gerçekleştiyse tahıl güvesine karşı ilaçlama yaptırmanız gerekir. Elbise güvesi ilaçlaması tahıl güvesinde işe yaramamaktadır.

İlaçlama yapıldıktan ve güvelerden kurtulduktan sonra uzun süre güve oluşmadıysa bu güvelerden kurtulduğunuz anlamına gelir.

güve kovucu

Güve İlaçları Hangileri? Nerede Satılır?

Güveler gündüzleri sevmez bir yerde dinlenirler, geceleri ise karanlık ortamda saklandıkları yerden çıkarlar. Dolayısıyla sizin haberiniz yokken de güveler geceleri çıkıyor olabilirler. Eğer güve olmadığından eminseniz ilaçlamaya gerek yoktur. Ancak ortalıkta uçan bir güve görmediğiniz halde gıdalarınızdan şüpheleniyor ve bazı tahıl gıdalarının delik oluşu sizi kaygılandırıyorsa güveden şüphelenmeniz gerekir. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey güvenin kaynağını tespit etmektir. Güvelenmiş herhangi bir eşyanız ya da gıdanız varsa ilaçlama yöntemine başvurmanız gerekir. Çünkü güvelerden ve yumurtalarından kurtulmak için en etkili yöntem ilaçlamadır.

Hangi güveye karşı hangi ilacı kullanacağınız konusunda emin olmalısınız aksi takdirde zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Güve ilaçlaması için kokulu ya da kokusuz sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. Güve yumurtası güve kovucu ilaçlar sayesinde yok edilebilir. Marketlerde ya da eczanelerde satılan spreyler ya da tabletler güve öldürücü ya da kovucu olarak kullanılabilir. Güve ilacı yetersiz kalırsa ilaçlama şirketlerinden de yardım alabilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi
Evde Ne Varsa Muffini4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Keki Tarifi
Evde Ne Varsa Keki10-12 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Allah Ne Verdiyse Keki Tarifi
Allah Ne Verdiyse Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Tarifler Geri
Videolar Geri