Hacamat Faydaları Nelerdir? Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hacamat Faydaları Nelerdir? Nasıl ve Ne Zaman Yapılır? Tarifi

A’dan Z’ye Hacamat Hakkında Tüm Merak Edilenler

Asırlar öncesinden gelen tıp bilgileri ile çeşitli hastalıklara şifa bulmak, alternatif tıp olarak adlandırılır. Bu tedaviler uygulanırken çeşitli dini geleneklerden, din kaynaklarından ve sözlü kültür mirasından faydalanılır. Pek çok rahatsızlıklarda geleneksel tıbbın tedavi yöntemlerinden faydalananların bildiği hacamat tedavisi hakkında merak edilenler, bu yazıda sizler için araştırıldı.

Yazımızda hacamat tarihçesi, hacamat faydaları, hacamat yan etkileri ve merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz. İşte tıbbın öncüsü İbn-i Sina’nın bir sene içinde 3 defa yaptırılmasını önerdiği ve üzerinde çalışmalar yaptığı hacamat tedavisi bilgileri!

hacamat faydaları

Hacamat Nedir?

Hacamat, bilimsel kaynaklarda yer almayan fakat bundan 5000 yıl öncesinde bile uygulanan bir tedavi türüdür. Kan ve lenf dolaşımında bir sorun oluştuğunda, tercih edilen geleneksel bir tedavidir. Günümüzde hala uygulanan bu yöntem için; öncelikle nereden geldiğini bilmek adına hacamat tarihçesi hakkında kısa bir bilgi verelim.

Mısırlılar, Babiller ve eski Çin’de uygulanan bu yöntem sistematik şekilde ilk defa Mısırlılar tarafından uygulanmıştır. Tedavideki amaç vücuda zarar veren yabancı maddeleri, kan yolunu kullanarak yok etmektir. Deri altında biriken zararlı hücreleri ve maddeleri, kılcal damarlardan dışarı atılmasını gerçekleştiren bir tedavidir.

Eski Mısır kaynaklarında hacamat tedavisine dair bilgiler yer almaktadır. Hayvan boynuzları ile çıkılan bu yolda zaman içinde toprak, cam ve bambuya kadar malzemeler kullanılmıştır. Erken çağlarda Batı ülkelerinde doktorlar tarafından yapılan hacamat, 18. yüzyılda Londra’da sistemli şekilde uygulanmıştır. Günümüzde de uygulanan hacamat için, ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması adına çalışmalar devam etmektedir. Çalışmalar tamamlandığında, resmi ve disiplinli şekilde hacamat yapan yerlere onay belgeleri verilecektir.

Hacamat özellikle İslam ülkelerinde uygulanan bir tür tedavidir. Uygulanmasını yaygınlaştıran hacamat hadisleri de bilinmektedir. “Hacamat (kan aldırma) sizin için en iyi tedavi yollarından biridir.” bir örnek olarak hafızalarda yer edinmiştir. Eski zamanlarda hacamatın faydasını bilen alim kişiler, 3 ayda bir işinin ehli olanlara hacamat yaptırırmış.

Hacamat tedavisinde kullanılan bazı malzemeler vardır. Bu hacamat malzemeleri temizlik ve hijyen için pamuklar, uygulama için cam bardak ve kupalar, kesikler için neşter, dezenfektan batikon, yaraları kapatmak için bant ve hacamat kalemleri olarak ifade edilebilir. Hacamat bardakları cildi daha iyi tutması için; genellikle cam tercih edilir.

hacamat nedir

Hacamat Faydaları Nelerdir?

 • En çok bilinen hacamat faydası ağrı kesici olmasıdır. Boyun ve çevresi, alın, omuz ve çevresi, ensedeki ağrı, çene ve bacaklarda oluşan ağrıları gidermektedir.
 • Baş titremeleri, yüz ve boğazda oluşan çeşitli hastalıklarda etkilidir.
 • Omuz başlarına uygulanan hacamat bronşitleri gidermesi ile bilinmektedir.
 • Çene altına uygulanan diş ağrılarını ve gırtlak hastalıklarını giderir.
 • Baldır bölgesinde yapılan hacamat ise bacak ağrılarını giderdiği gibi, kemikleri de rahatlatır.
 • Romatizma, cilt hastalıkları, stres ve migren gibi hastalıklara da olumlu etkisi ile bilinmektedir.
 • Hacamat ile deri altındaki kan temizlenir ve tazelenir. Kan dolaşımını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Kan akışını düzenlediği için kansızlık gibi problemlere de iyi gelmektedir.
 • Epilepsi hastalığına da iyi geldiği belirtilir.
 • Diş ağrılarında ve diş hastalıklarında da tercih edilen hacamat, diş sağlığınızı korur.
 • Damarlara esneklik kattığı için hemoroid gibi problemler için tercih edilir.
 • Vücudu temizlediği için ödem problemlerinde oldukça etkilidir. Ödemlerinizden hacamat yaptırarak kurtulabilirsiniz.
 • Düzenli aralıklarla yapılan hacamat, kişinin bağışıklık sistemini düzenler ve daha da güçlü hale getirir. Eski zamanlardaki insanların sağlık sırrı, hacamat sayesindedir diye söylenmektedir.
 • Yoğun olarak çalışan kişilerde sıkça görülen kas ve eklem ağrıları, hacamat ile son bulabilir. Kemik sağlığını da desteklediği için vücutta ağrı oluşmasına izin vermez.
 • Hacamat, sindirim ve boşaltım sisteminizi de düzenlemektedir. Böylece mide ağrılarında ve bağırsak problemlerinde tercih edilen geleneksel bir yöntemdir.

hacamat takvimi

Hacamat Ne Zaman Yapılır?

Hacamat tedavisi gerektiren hastalıklar baş gösterdiğinde yapılabilir. Bu hastalıklar ise şöyledir:

 • Baş ağrısı ve sinüzit şikayetlerinde,
 • Tembellik, yorgunluk ve uyku fazlalığı durumlarında,
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığında,
 • Prostat ve cinsel zayıflık hissedildiğinde,
 • Sırt ağrısı, bel ağrısı ve diz ağrısının uzun sürdüğü günlerde,
 • Hormon bozukluğunda,
 • Yumurtalık hastalıklarında,
 • Birçok kadın hastalığı şikayetlerinde hacamat uygulanır.

Dini kaynaklarda hacamatın her ayın 17, 19 ve 21. günlerinde yapılması ifade edilir. İnanışa göre ayın son 15 gününde hacamat yapılması, kanın daha çok ve hareketli olmasından dolayı tavsiye edilmektedir. Olası bir riski önlemek için hacamat yaptırmadan önce doktordan tavsiye alınması önerilmektedir. Kronik bir hastalığınız var ise hacamat size uygun bir alternatif yöntem olmayabilir.

hacamat nasıl yapılır

Hacamat Nasıl Yapılır? Nerelere Yapılır?

Hacamat şişeleri, ağrıyan bölgelere kapatılır. Şişeler ağrılı bölgelerde yaklaşık 30 dakika kalarak kirli kanı o bölgede toplar.

Kan toplanan bölgeye neşter ile ince çizgiler atılır. Çizgiler atıldıktan sonra şişeler yeniden kapatılır. Vücuda zarar veren kirli kanlar şişenin olduğu iç bölümde toplanır. Toplanan kan vakum cihazları ile deriden temizlenir. Bu işlem gerekli miktarda uygulanır. Daha sonra çok ince şekilde kesilen cilt, mikrop bulaşmaması için dezenfekte edilir. Yara bandı ile kapatılır. Çizgiler oldukça incedir ve ertesi güne kadar iyileşmektedir.

Hacamatın uygulandığı bölgelere değinecek olursak; baş arkası, şakak kısmı, kulağın alt kısmı, boyun ve omuz bölgesi, diz ve topuk bölgesi, bacak ve baldırları hacamat noktaları olarak ifade edebiliriz. Hijyen kuralları dahilinde yapılan hacamat uygulamaları genellikle olumlu sonuçlar vermektedir.

hacamat

Hacamat Zararları Nelerdir?

Hacamatın faydaları olduğu gibi bazı durumlarda zararları da bulunmaktadır. Hacamat yan etkileri ile kimi zaman tercih edilmemektedir.

 • Hacamatın kan alma evresinde vakumlar ateşe temas eder. Bu durumlarda cilt yanıkları görülebilir. İşini bilmeyen birine hacamat yaptırırsanız, sonuçlarında cildiniz yanabilir.
 • Gerekli hijyen ortamı sağlanmadığında kesiklerinizden mikrop alıp enfeksiyon hastalıklarını yaşayabilirsiniz.
 • Yaşlı kişilerde, hamilelerde, çocuklarda ve kanaması durmayan kişilerde yapılması tehlikelidir.

hacamat faydaları

Hacamat Ne Zaman ve Kimlere Yapılmaz?

Dini kaynaklara göre hacamat tedavisi çarşamba ve cumartesi günü yapılmamalıdır. Aynı zamanda hacamatı tok karnına yaptırmak da pek tavsiye edilmez. Hatta bu durumla ilgili bir hadis de bilinmektedir.

Hadislerde ayın ilk 15 gününde hacamat yapılmasının zararlı olduğu ifade edilir. Kameri aylar olarak tabir edilen dönemlerin ilk 15 gününde kişilerin kan miktarının az olduğu söylenir. Bu sebeple bu ilk 15 gün önemlidir.

hacamat sonrası

Hacamat Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ağrı ve çeşitli durumlarda uygulanan hacamattan sonra, vücudun belirli yerlerinde kızarık olacak şekilde hacamat izi oluşmaktadır. Aynı zamanda neşter ile kesilen yerlerde de ufak da olsa kesik izleri oluşacaktır. Kanın çıkması için kesilen deri oldukça ince şekilde çizilir. Bu kesikler bir gün sonrasında gidecektir.

Hacamat tedavisi sonrasında kişinin iştahı açılabilir. Fakat kişi o günü oldukça hafif gıdalar ile geçirmelidir. Enfeksiyon almaması için uygulamadan 12 saat sonra duşa girmesi uygun görülür. İzlerin geçmesi için ise kantaron yağı veya zeytinyağı ile masaj yapılabilir. Ya da cilt yenileyen ve yara iyileştirici merhemler kullanılabilir. Damarların açılması için bal ve sirkeli su tüketimi de hacamattan sonra yapılacaklar listesinde yer almaktadır. Protein kaynaklı gıdalar kan hızını yavaşlatacağı için hacamattan 1 gün sonrasında et ve et ürünleri tüketimi tercih edilmelidir.

Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrıları Neden Olur? Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bioenerji Nedir? Nasıl Yapılır? Eğitimi, Seans Ücreti

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hacamat Faydaları Nelerdir? Nasıl ve Ne Zaman Yapılır? 17.09.2018 tarihinde yayınladı.