Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek, Çok Şaşıracaksınız!

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek, Çok Şaşıracaksınız! Tarifi

Hamilelikte Aşermeye Dair Merak Edilenler

Aşerilen İlginç Yiyecekler

Söz konusu hamilelik olduğunda her şey mübahtır, desek hiç de abartmış olmayız. Kadınların yaratılıştan gelen doğurganlık mucizesinin kutsal bir sonucu olan gebelik, sağlıklı durumlarda dokuz ay kadar süren uzun ve zorlu bir maceradır. Anne adaylarının bu süreçte zihinsel ve bedensel açıdan karşılaştığı birtakım yenilikler ve değişimler, bebeğin gelişimi ve annenin fiziksel yapısına göre farklı şekillerde seyredebilir.

Bu yazımızda ele alacağımız konu, hamilelik dendiğinde akla gelen ilk üç şeyden biri olan aşerme ve aşerilen ilginç yiyecekler olacak.

Öncelikle, Aşerme Nedir?

Hormonal dengenin yeni bir sürece girdiği gebelikte, normal olarak her kadının yaşayabileceği aşerme krizleri, herhangi bir yiyeceğe karşı duyulan aşırı yeme isteğidir. Elbette bu istek ‘geliyorum’ demez; bilhassa gecenin geç vakitlerinde ya da sabahın erken saatlerinde, hazırlıksız bir zamanda kendini gösterebilir.

Hamilelerin yakınlarını özellikle de baba adaylarını tatlı bir telaşa sürükleyen aşerme istekleri, kimi zaman oldukça yaratıcı boyutlara ulaştığı gibi, kimi zaman da mevsimi dışında bulunması mümkün olmayan yiyecekleri aramayı gerektirebilen imkansızı zorlama gücünü doğurabilir.

Üstelik, anne adayının aşerdiği yiyeceği yiyememesinden kaynaklı, yeni doğan bebeğin vücudunda bu yiyeceğe benzer ufak doğum lekelerinin oluşabileceği konusunda da batıl inançlar geçmişten günümüze yayılmış ve bu durum, anne adayının isteklerini muazzam bir hızla karşılama ihtiyacını beraberinde getirmiştir.

Şunu da önemli belirtelim, aşerme krizi yaşamak hamilelik sürecinizin sağlıklı gittiğine dair bir ölçüt değildir; yani aşermiyor olmanız sizi anormal kılmaz. Dengeli beslenmek, aşerilen ‘sağlıksız’ ya da vücuda zarar verebilecek gıdaların fazlaca tüketilmemesi veya bu konunun kadın doğum doktoruna danışılması en doğru seçim olacaktır.

Öğrenmekte fayda var: Aşerme Neden Olur?

Aşerme, her kadının hormonal yapısına ya da beslenme biçimine göre farklılıklar gösterebilir. Konunun uzmanlarınca, aşermenin temel sebebi hamilelikle birlikte yükselişe geçen östrojen ve gebelik hormonu olan beta HCG’dir.

Hormonlarla ilgili olarak şekillenen aşerme, anne adayının beslenme biçimine bağlı olarak da çeşitlilik gösterebilir. Vücut yapısının yanı sıra tat ve duyu düzenini de etkileyen bu hormonlarla birlikte gelişen yemek yemeye istek veya bazı gıdalara ya da kokulara karşı tiksinme, hassaslaşma yalnızca hamilelikte değil regl dönemi öncesinde yahut menopoz döneminde de görülebilir.

Hazırlıksız yakalanmayın: Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk üç ayında yoğun olarak, belirli aralıklarla kendini gösterebilen aşerme, dördüncü ay itibarıyla kesilmeye başlarken kimi bünyelerde beşinci aya kadar sarkabilir; bu durum elbette her kadının hormonal yapısına ve yaşam biçimine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Aşerme durumu genel anlamda normal ve olağan karşılanır. Ancak bu durumun yoğunluğunda veya aşerilen gıda ya da maddelerin besin değerlerine göre vücut birtakım sinyaller veriyor olabilir. Protein ağırlıklı beslenen gebelerde karbonhidrata karşı bir meyil gözlemlenirken tam tersi de olabilir. Kalabalık bir aile ortamında ilgiden mahrum kalarak hamilelik süreci geçiren anne adayı, psikolojik boşluğu yiyeceklerle tamamlama yoluna da gidebilir. Bu tarz durumlarda mutluluk verici tatlı, çikolata gibi besinlere yönelme mümkün olabilir.

Merak Edilen Bir Konu: Hamilelikte Aşerme Cinsiyet Belirler Mi?

Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı… Doğruluğunu ispatlayan bilimsel bir rapor yoktur lakin; gelenekselleşmiş olarak kabul gören, bilirkişi teyzelerin çokça kullandığı bir tabir olduğu muhakkak.

Hamilelikte aşerme denilince akla gelen asil üyelerden erik, turşu gibi ekşi gıdaların aşerilme oranının daha yüksek olduğu istatistiklere göre doğrulanmıştır. Ancak bu tarz isteklere cinsiyet testi görevi yüklememek en doğrusu olacaktır, hamilelikte aşerme cinsiyet belirleyen bir faktör değildir.

Gelelim yiyeceklere: Hamilelikte En Çok Aşerilen Yiyecekler

Hamilelikte erik aşermek ya da sık sık turşu yemek, limon tüketimini arttırmak ekşiye karşı zaafı oluşturur. Ekşileri takip eden yiyeceklerin başında baharat oranı yüksek, tuzlu ya da acılı yoğun tatlar içeren yiyecekler geliyor. Daha sonra, elbette ki her kadının olmazsa olmaz besin kaynağı tatlılar geliyor, bu listede de başı hiç şüphesiz çikolata çekiyor.

Vücut ısısı yükselen anne adayı, kışın ortasında dahi dondurma ya da buz aşerebilir. Buzun soğukluğu ve çıtırtısı, dondurmanın kremsi soğuk aroması karşı konulmaz istekler doğurabilir. Çabuk yorulabilen, enerjinin kolayca düşebildiği bir dönem olarak hamilelikte tatlı aşermek olağan bir durumdur. Gebe kadınların canı normalden daha çok şeker ve şekerli gıdalar tüketmek isteyebilir. Lakin, bu durumun aşırıya kaçırılmaması sağlık açısından faydalı olacaktır.

Hamilelikte et aşerme, protein eksikliğinin belirtisi olabilir, bu tarz durumlarda doktorunuza başvurabilirsiniz. Yoğun kokusu ve lezzetiyle aşerilen içecekler arasında kahve ve hatta kahve çekirdeği yer alabilir. Hamilelikte aşerilen en masum yiyecek meyvedir. Meyve, bu dönemde ihtiyaç duyulan vitaminler için doğru ve lezzetli bir kaynak olacaktır, tabi mevsimi olmayan meyveler de aşerilebilir. Dışarıda kar yağarken annenin canı birden sulu ve tatlı bir karpuz da isteyebilir, bizden söylemesi :)

Hadi Canım Dedirtir: Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek

ya da madde mi desek?

1) Toprak

Toprak yeme isteği, anne adayının yeterli vitamin ve mineralleri almadığının göstergesi olabilir. Toprak yemeye karşı bir istek duyuluyorsa bu durum demir ya da iyot eksikliğine işaret ediyor olabilir.

2) Et ve Meyve

Farklı tatları aynı anda yemek isteyen anne adaylarımızın bazı durumlarda yaşayabildiği bir çeşit aşerme krizi denebilir. Hamsi ve böğürtlen, çilek ve ton balığı bu birlikteliklerden örnek olarak gösterilebilir.

3) Tebeşir

Yanlış okumadığınıza emin olabilirsiniz :) Canı fena halde tebeşir çeken anne adaylarına tavsiyemiz, Mevlana şekeri ;) Tebeşir zararlı olduğu için bu dürtülerine karşı koymaları gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

4) Deterjan

Evet, deterjan. Çeşitli meyve esanslarıyla zenginleştirilmiş yeni nesil deterjanların kokusu anne adaylarını cezbetmiş olmalı. Lütfen deterjanlarınızı hamilelerin erişemeyeceği yerlere kaldırın.

5) Boya

Tiner, zift gibi yoğun kokulu maddelerden biri olan boya, elbette görünüşüyle ya da lezzetiyle değil ama kokusuyla hamileleri kendine çekiyor demek ki. Boya yememeniz gerekiyor hanımlar, gıda boyası önersek?

6) Lastik veya Köpük

Çiğnebilen ama yenilemeyen maddeler olarak anne adaylarının sertçe çiğneme dürtüsünü uyandırmış olabilir. Ama bizim tavsiyemiz sakız çiğnemeniz yönünde :)

7) Tuz

Aslında uzak durulması gereken üç beyazdan biri; ancak belki de listemizdeki en masumu. Baharatlı, tuzlu gıdaların yanında salt olarak tuzun kendisini aşeren anne adaylarına aşırıya kaçmamalarını tavsiye ediyoruz.

8) Yiyeceklerin Üzerine Baharatlı Soslar Eklemek

Çıtır patates kızartması ya da sandviçlerin arasına eklenen ketçap, mayonez ya da hardaldan bahsetmiyoruz tabii ki, konumuz biraz olağan dışı, tahmin etmişsinizdir :) Ama mercimek çorbasına da ketçap eklenebilir, hamilelikte her şey mübahtır demiştik en başından. Soslu, aşırı tuzlu ve karışık sosların mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebileceğini de ekleyelim.

Aşerilmesi mümkün olan bu maddelerin, kokuları ya da görünüşleri cezbedici gelse de insan sağlığı için hele de oldukça hassas bir dönem olan hamilelik için oldukça zararlı olduğunun altını çizerek belirtmek isteriz. Bu tarz durumlarda doktorunuza danışmanız ve beslenme programınızı gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

 

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Ovulasyon Testi Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek, Çok Şaşıracaksınız! 20.02.2018 tarihinde yayınladı.