Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları Tarifi

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Bilinçli Anne Adayları Serisi

Hamilelikte Mide Bulantısı 7 Soru 7 Cevap

Hamilelik süreci oldukça telaşlı bir süreçtir. Hem sağlığınızda hem de evinizde ufak tefek değişimler meydana gelir. Evinize yeni eklenen bebek odası eşyaları ve bebek ürünleri tüm stresinizi atarken, yaşanan biyolojik değişimler kısa süreli problemlere neden olur. Her ne kadar telaşlı bir dönem olsa da bu yolun sonunda evladınızı kucağınıza aldığınız günü düşüneceğiniz için, bu yolda çekilen çile kutsal olacaktır.

Gebelik döneminin yaşanan en büyük stresli durumu mide bulantısı olmaktadır. Mide bulantısı anne adayının hCG hormonundan dolayı yaşanır. Anne adaylarımızla buluşacağımız bu yazıda mide bulantısına neden olan tüm faktörleri ve bu dönemi en iyi şekilde atlatmanın yollarını konuşacağız. Mide bulantısını en az şekilde hissetmek için yazımız sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Hamilelik dönemi ve yaşanan mide bulantısı hakkında tüm merak ettikleriniz işte sizlerle!

1) Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Kaçıncı Haftada Başlar?

Gebeliğin belirtisi olarak hayatınıza giren mide bulantısı genellikle sabahları görülmektedir. Bunu tetikleyen neden ise hormonlarla beraber anne adayının aç olmasıdır. İlk üç aylık dönemde kadınların çoğu bulantı yaşayabilir. Ortalama olarak 5. haftada meydana çıkar. Eğer bünyeniz çok hassas ise ilk haftalarda da mide bulantısı ile güne başlayıp zaman zaman bulantı yaşayabilirsiniz.

Sabah bulantısı adı verilen gebelikte kusma durumları, günün her diliminde yaşanabilir. Bu nedenle eğer gebelik şüphesi varsa, mide bulantısına karşı tedbirli olmakta fayda olacaktır. 1 haftalık hamilelikte mide bulantısı olur mu diye soracak olursanız, pek çok anne adayının ilk haftalarda mide bulantısı yaşadığını söyleyebiliriz.

hamilelikte mide bulantısı

2) Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Gebeliğin ilk 3 ayını zaman zaman mide bulantısı ile geçirdiyseniz, daha rahat günler sizi bekliyor. En azından 3 aydan sonra mide bulantıları daha hafifleyecektir. Bazı anne adaylarında ise neredeyse hiç görülmeyecektir. 13. veya 14. haftaya girdiğinizde hormonlarınız dengeleneceği için bulantıyı neredeyse hiç hissetmeyebilirsiniz. Bireysel farklılıklardan dolayı bu rakamlar bir hafta öncesinde veya sonrasında olarak değişebilir. Her anne adayının yaşadığı durumlar farklı zamanlarda olabilir.

hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir

3) Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide bulantısına kesin çözüm arıyorsanız sizlere bazı ufak tavsiyelerde bulunacağız. Eğer bu önerileri uygularsanız, gebelik dönemini daha huzurlu ve sağlıklı şekilde yaşayabilirsiniz. İşte hamilelikte mide bulantısını geçirecek bazı tüyolar:

 • Öğün atlamayın: Sık sık ve az miktarda yemek yiyin. Sık öğünler geçirmek mide bulantısını önler.
 • Bol sıvı tüketin: Sıvı tüketimine önem verin. Bolca su içmelisiniz. Alkol ve şekerli içeceklerden uzak durmanızda fayda var.
 • Sağlıklı beslenin: Tuzlu, baharatlı ve bol yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Daha hafif yemekler yemeye dikkat edin.
 • Dengeli beslenin: Besinlerinizi bol protein içeren ve karbonhidrat açısından yüksek olanlardan seçmelisiniz. Süt ve süt ürünleri tüketmeye çalışın.
 • Doğal beslenin: Asitli ve kafeinli içecekler yerine doğal meyve suyu tüketmeye özen gösterin.
 • Kokudan uzak kalın: Diş bakımını yaparken kokusuz diş macunu tercih edebilirsiniz.Ağır kokular altında kalmaktan kaçının. Parfüm tercihinizi de bu yönde değiştirebilirsiniz.
 • Ferah ortamlarda kalın: Çok sıcak ortamlarda kalmamaya özen gösterin. Bu dönemde aşırı sıcak mide bulantısını tetikler.
 • Kendinizi aç bırakmayın: Sabahları uzun süre aç kalmayın. Kahvaltı hazır olana kadar hafif tuzlu kraker tüketebilirsiniz.

Ayrıca hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler tüketmelisiniz. Bu besinler ise:

 • Elma püresi
 • Muz
 • Tuzlu kraker
 • Fındık, fıstık, badem, ceviz ve kaju gibi kuru yemişler
 • Tavuk suyu ve etiyle yapılan çorbalar
 • Nane ve zencefilli su bu dönemde mide bulantısını hafifleten gıdalar olacaktır.

hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar

4) Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Gebelik döneminde mide bulantısı pek çok nedenden dolayı yaşanır. Bazı kişilerde çok az görülen mide bulantısı bazı anne adaylarında ise sıkça yaşanır. Mide bulantısının nedenleri ise:

 • Hormon: Yükselen hormonlar mide bulantısını yaşatır. Eğer ilk defa gebelik yaşıyorsanız, mide bulantısını ilk 3 ayda yoğun olarak hissedebilirsiniz.
 • Stres: Yorgunluk ve stres, mide bulantısının bir nedenidir. Gebeliği telaşlı şekilde yaşayan kadınlarda daha çok bulantı görülür.
 • Çoğul gebelik: Çoğul gebelik yaşayan anne adaylarının mide bulantısı ve hormon değişimleri daha sık yaşanır. Aslında hamilelikte mide bulantısı bebeğin sağlıklı olduğunu gösterir. Eğer gün içinde birkaç defa kusma yaşanıyorsa bir doktora görünmek iyi olacaktır. Örneğin gün içinde 5 defa kusmak aşırı sıvı kaybına neden olabilir.
 • Kokular: Östrojen hormonunun salgılanmasından dolayı koku alma hissi daha baskın olur. En keskin kokuları bile alabileceğinizden dolayı mide bulantısı normal olacaktır.

hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

5) Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Anne adayları gebelik döneminde mide bulantısı ile bir süre uğraşabilir. İlk haftalarda bile başlayabilen bu mide bulantıları 14. haftaya kadar devam edebilir. Midenin rahatladığı anda bulantı da kesilir. Eğer anne adayı aç kalırsa ve beslenmesine dikkat etmezse, bulantılar sıkça tekrarlar. Bazı kadınlar ise bu konuda çok şanslı olabiliyor. Çok az bulantı ile geçen hamilelik döneminde sağlık durumları da iyi olabilir. Bu durumda hamilelikte mide bulantısı olmazsa ne olur sorusunu düşünebilirsiniz. Endişe etmeye gerek yok, bünyeniz her şekilde hamileliği kabul etmiş durumda. Olası bir aksilik mide bulantısıyla değil doktor kontrolleri ile ortaya çıkacaktır. Sorunsuz ve sağlıklı bir gebelik geçirmenizi diliyoruz.

hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer

6) Hamilelikte Mide Bulantısı Cinsiyeti Belirler Mi?

Mide bulantısının şiddeti ile bebek cinsiyeti arasında bir bağ kurulması gerekiyorsa, bu bağ net bir sonucu vermeyecektir. Yapılan araştırmalara göre mide bulantıları ile cinsiyet üzerine tahmin yapılmaktadır. Bu araştırmaya göre ise yaklaşık 2 milyon kadının, sabah bulantısı yaşadığı ve bu kadınların kız çocuk dünyaya getirdiği ifade edilmektedir. İsveçli bilim insanlarının yaptığı bu deney sonucunda, sabah bulantısı yaşayan %56’lık bir dilimin kız çocuk sahibi olduğu duyuruldu.

Araştırma sonuçlarında kusmaların daha hafif yaşandığı anne adaylarının erkek bebek dünyaya getirdiği de not düşüldü. Her ne kadar gözlemle yapılan testler olsa da bebeğin cinsiyetinin kusma ile ilgisi olmadığını savunan pek çok uzman vardır. Bebeğinizin cinsiyetini en net ve sağlıklı şekilde doktor kontrolünde görebilirsiniz.

hamilelikte mide bulantısı cinsiyeti belirler mi

7) Hamilelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal Mi?

Hamilelik döneminin gündemi mide bulantısı olmaktadır. Bilinmesi gereken bir gerçek vardır ki; mide bulantısı her anne adayı için şart değildir. Yani bir kadın bulantısız gebelik geçirebilir. Bu durum herhangi bir olumsuz işaret değildir. Gebeliğin süreci ve sağlık durumu doktorunuzun yaptığı testler ile anlaşılmaktadır. Bu nedenle mide bulantısı yaşamayan anne adaylarının sağlık sorunu olduğu söylenemez. En iyi ve sağlıklı kararı gebeliğinizi takip eden doktorunuz ifade edecektir. Olası bir riski ortadan kaldırmak için haftalık ve aylık kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli Ne Yememeli?

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları 08.11.2018 tarihinde yayınladı.