Havyar Nedir? Fiyatı Neden Pahalıdır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir?

(2 oy, puan: 5,00)
Havyar Nedir? Fiyatı Neden Pahalıdır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Tarifi

Seçkin Sofraların Misafiri Havyar Hakkında Merak Edilenler

Havyar Nedir? Balık yumurtasına verilen isimle tanınan dünyanın en kaliteli havyarları Azerbaycan, İran ve Rusya’da kıyısı bulunan Hazar Denizi’nden elde edilir. Azerbaycan %80’lik bir üretim oranıyla dünyada havyar üretiminin merkezi olarak bilinir.

Hazar Denizi’nde yaşamını sürdüren dişi mersin balığı ve çiroz cinsi balıkların döllenmemiş yumurtaları en pahalı siyah renkli havyarlardır. Rengine, aromasına, olgunluğuna ve yapısına göre değer biçilen bu lüks yiyeceğin tadının yenildikçe daha da anlamlanacağı söylenir. Kaç tadım sonrasında tadının anlaşılacağı bilinmez ancak havyar tüketiminin eski çağlardan başlayıp günümüze kadar devam ettiği bir gerçek.

İran şahları ile Bizans ve Osmanlı imparatorlarının da sofralarından eksik olmayan bu küçük mücevherlerin günümüz Türkiye’sinde de kısıtlı şartlarda üretimi yapılır.

Havyar Faydaları Nelerdir?

 • 100 gramında 264 kalori bulunan havyar protein açısından oldukça zengindir.
 • Yüksek besin değeri sayesinde enerji vererek kronik yorgunluk gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Hatta bazıları çağımızın meşhur hastalığı tükenmişlik sendromunu da geçirdiğini iddia ediyor.
 • İçerdiği B12 vitamini sayesinde sadece küçük bir kaşık havyar yetişkin bir insanın günlük ihtiyacının tamamını karşılar. Bu da beyni ve zihni geliştirerek Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Balık yumurtasının yaşlanma karşıtı ve nemlendirme etkileri cildi besler. Kozmetik sektöründe üretimi yaygınlaşan havyar kremi ve havyar özlü şampuan gibi ürünlerle cildin ve saçların onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca siyah havyar maskesi inatçı kırışıklıklar üzerinde olumlu etki yaratır.
 • İçeriğinde antioksidanlar yönünden zengin A vitamini bulunur. Bu sayede hücre yenilenmesini hızlandırır. Açık yaraların daha çabuk iyileşmesinde önemli bir rol oynar.
 • Yüksek miktarda kalsiyum ile kemikleri güçlendirir.
 • Havyarın yarattığı afrodizyak etki de göz ardı edilmemesi gereken sonuçlar arasında yer alır. Bu etki ölçülebilir olsaydı eğer bankaların havyar kredisi vermesi kaçınılmaz bir son olabilirdi :)

Havyar Nasıl Çıkarılır?

Havyar, yumurtlama dönemindeki mersin balıklarından çıkartılarak hazırlanır. Bu işleme havyar sağımı da denir. Oldukça zorlu bir süreçten geçen havyar çıkarma işlemi pek çok hayvansever tarafından hoş karşılanmaz.

Haksız da sayılmazlar. Neden mi?

Özellikle kış mevsiminde yakalanan balıkların karınları canlı haldeyken boylu boyunca bir kesikle açılır ve seri bir şekilde yumurtalar çıkarıldıktan sonra steril bir ortamda tekrar dikilir. Tıpkı bir sezaryen ameliyatı gibi. Mersin balıkları, ağırlığının %10’u kadar döllenmemiş yumurta rezervi bulundurabilir. Bir balıktan ortalama 15 kg civarında havyar çıkarılıp daha sonra denize bırakılan mersin balıklarından bu yöntem sayesinde 3-4 defa havyar elde edilebilir. Yani yetişkin bir dişi balık, hayatı boyunca 3-4 defa ameliyata alınır.
Çıkarılan havyar yabancı maddelerden arındırılır ve yıkanıp temizlenir. Tuzlandıktan sonra istenilen aroma için olgunlaşma sürecine girer. En son balık yumurtaları paketlenir ve raflarda yerini alır.

Havyar Çeşitleri Nelerdir?

Havyar çeşitleri, seçkin satış noktalarında, premium seviye marketlerde ve online platformlarda siyah ve kırmızı olarak tüketiciye sunulur.

Kırmızı olanı somon balığından elde edilirken siyah olanı dişi mersin balığından çıkarılır ve çok daha yüksek fiyata alıcı bulur.

 • Beluga havyarı iri taneleriyle en değerli çeşit olarak bilinir ve 2,5-3 mm çapındadır. Tereyağımsı yumuşak bir tada sahiptir ve mavi-gri renktedir. Temiz bir kokusu bulunur, dilin gerisinde zengin bir aroma bırakır. Tıpkı bir şarap gibi havyar da hangi balıktan çıkarıldıysa onun yaşadığı çevrenin ve beslenme şeklinin izlerini lezzetinde barındırır.
 • Osetra havyarı, Beluga’ya göre orta kalitede ve daha uygun fiyatlıdır. Rusya ve Çin arasındaki Amur Nehri’nde yaşayan mersin balığından elde edilir.
 • Sevruga havyarı ise en genç ve en koyu rengiyle en düşük kalitedeki havyardır. Tadı keskindir ve balık yağı aroması güçlükle hissedilir.

Havyar Nasıl Seçilir?

Üreticiler, havyarları çeşitlerine göre kavanozlayarak etiketlerinde detaylı bilgiye yer verirler. Hangi balıktan elde edildiği, boyutları, havyarın cinsi, renk aralığı, besin değerleri ve kökeni yazılır.

Ağızda bıraktığı tat ve sunum önerileri de içeren bu bilgiler ışığında size hitap eden havyarı kolayca seçebilirsiniz. Hangi amaçla kullanacağınız ve nasıl bir tarifle sunuma hazırlayacağınız da seçiminizi etkileyen unsurlar arasında yer alır. Tabii bu seçimi yaparken fiyatının belirleyici rol oynaması kaçınılmaz olur. Özellikle çok değerli olan pahalı havyarlar küçük paketlerde tadımlık olarak da tüketiciyle buluşuyor. Böyle bir durumda hem kırmızı hem de siyah havyarlardan az miktarda alıp sofrada görsel bir şölen de yaratabilirsiniz. Tabii bu şölenin süresini mümkün olduğunca uzun tutmak için misafirlerinizi havyarlardan uzak tutmanız gerekebilir zira bir lokmada tüketilecek bir servetten söz ediyoruz!

Havyar Fiyatı Neden Pahalıdır?

İyi kalite bir siyah havyarın kilogram fiyatı ortalama 15.000 dolar civarında seyreder. Adeta elmas! Bir mücevher gibi paha biçilen havyar bu nedenle çok küçük porsiyonlarda servis edilir ve neredeyse adetle yenir. Özellikle kaliteli siyah havyar elde edilen balıkların nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için 2005 yılından beri Amerika’ya Beluga havyarının girişi yasaklanmıştır. 50 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında şimdikinin 6-7 katı daha fazla üretim yapıldığı biliniyor.

Eskiden çok daha ucuza satılan havyar, restoranlarda ana yemek öncesi ikram olarak bile servis edilirken çoğu insan tarafından pek değer görmezmiş ama mersin balığı artık koruma altına alındığı için nadir bulunan Beluga havyarının fiyatı dudak uçuklatan seviyelere varıyor.
Nadir bulunan her şey gibi havyar da fiyatına rağmen oldukça ilgi görüyor.

Türkiye’de ilk kez Adana’da faaliyet gösteren bir firmanın ürettiği havyarın dünyanın birçok bölgesine ihraç edileceği haberleri de bu sebeple basında oldukça yer buluyor. Satış fiyatı olarak kilogram başına 3.000 euro paha biçildiği de haberler arasında yazılıyor. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin yaptığı çalışmalar neticesinde önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin mersin balığı yetiştiriciliği ve havyar üretiminde hatırı sayılır atılımlar yapacağı ve fiyatların daha ulaşılabilir olması yönünde çalışılacağı da bildiriliyor.

Havyar Nasıl Yenir?

Öncelikle unutulmaması gereken rakam 5’tir.

 • Havyar, kutusu açılmadan 5 hafta,
  açıldıktan sonra
 • 5 gün içinde tazeliğini kaybeder.

Oldukça hassas olan havyar mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Derin dondurucuda saklamaya uygun değildir ve çözüldüğünde hem tadı hem de görüntüsü özelliğini kaybeder. Şık restoranlarda istiridye kabuğu içerisinde mini lokmalar halinde sunuma hazırlanan havyarı dilerseniz evde de rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda hafif kızarmış ekmeğin üstünde tereyağı ile birlikte yendiği gibi yurt dışında ‘blini’ adı verilen mini kreplerin arasında ekşi krema ile de tüketilir.

Öğlen yemeğinde makarnanın yanında limon ve taze soğanla veya kutlama gecelerinde soğuk şampanya ile de servis edilir.

Peki, havyar helal mi? Bu konu Müslüman toplumlarda yaşayan bireylerin akıllarında zaman zaman soru işaretleri uyandırıyor. Kur’an-ı Kerim’de yer alan onlarca ayette de yazdığı gibi suda yaşayan canlıları yemek insanlar için caizdir. Havyar da bir balık yumurtası olarak helaldir. Dolayısıyla afiyetle yenebilir.

Havyar Sunumu Nasıl Yapılır?

Buzdolabından çıkardıktan sonra da serinliğini koruması için küçük bir kase ile buza oturtularak sofraya getirilir. Balık yumurtaları bir nevi soğuk tahtlarında arz-ı endam eder.Servis kaşığı ile yanında ona eşlik edecek ekmek, tereyağı gibi yiyecekler hazır edilir.

Havyar sunumu için kullanılan malzemenin cinsi çok önemlidir. Metallerden etkilenip tadı çabucak değişebileceği için piyasada havyar servisi için özel havyar kaşığı bulunur. Sap kısımları gümüş kaplama olan bu kaşıkların havyar ile temas eden kısmı sedef, plastik, ahşap veya camdan oluşur. Böylesine pahalı bir yiyeceğin haliyle kaşığı da ucuz değil.

Püf noktalarına özen göstererek ev ortamında da bu lüks yiyeceğin keyfini çıkarıp misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

Havyar ile Hazırlanan Şık ve Leziz 3 Tarif

Yüksek fiyatıyla lüks sofralara konuk olabilen havyar hakkında edindiğimiz bilgilerden hareketle, tadını merak edenler için, sitemizde yer alan farklı tarifleri inceleyebilirsiniz :

1) Başlangıç Olarak Atıştırmalık Havyar İçin:

Şık davetlerinizde veya özenle hazırladığınız partilerinizde başlangıç olarak havyar ikram etmek için uygun bir tarif. Üstelik pratik hazırlanışı ve göz alıcı görüntüsüyle misafirlerinizin gözdesi olmaya aday :) Atıştırmalık Havyar

2) Farklı Lezzetler: Kırmızı Havyarlı Tereyağı İçin:

Kahvaltılarınızda fark yaratmaya hazır mısınız? Kızarmış ekmeğin zerine bir parça havyarlı tereyağı ile oldukça renkli ve lezzetli atıştırmalıklar elde etmiş olacaksınız:  Kırmızı Havyarlı Tereyağı

3) Eriştenin Göz Alıcı Hali: Kuşkonmaz ve Havyarlı Erişte İçin:

Bu güne kadar karşılaştığınız eriştelerden oldukça farkı ve orijinal bir tarif ile karşınızdayız. Denemeye değer: Kuşkonmaz ve Havyarlı Erişte

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Havyar Nedir? Fiyatı Neden Pahalıdır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? 04.10.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: