Horlama Tedavisi, Nedenleri ve Çözümleri, Ne İyi Gelir?

Horlama Tedavisi, Nedenleri ve Çözümleri, Ne İyi Gelir? Tarifi

Uykular Kabusa Dönüşmesin: Horlama Tedavisi Hakkında Her Şey

Horlama, nefes alma sırasında, havanın dar bir alandan geçerken, çevresindeki yumuşak dokuların titreşmesinden çıkan sestir. Üst solunum yollarındaki yumuşak dokular yani damak, bademcik ve küçük dil uyku sırasında gevşer. Gevşemeye bağlı olarak hava geçidi bir miktar daralır ve böylece horlama denilen ses ortaya çıkar. Havanın geçtiği bu alan bazı nedenlere bağlı olarak daraldıkça çıkan ses de artar. Nitekim bazen horlamanın şiddeti makul oranlarda olup aile fertlerince sorun teşkil etmezken, bazı durumlarda tüm hane halkını rahatsız eden bir duruma dönüşebilir. İşte böyle durumlarda horlama tedavisi kaçınılmaz bir hale gelir.

Basit horlama da denilen, sadece beraber uyuduğunuz kişiye rahatsızlık veren horlama türü haricinde çevreye verdiği rahatsızlıktan daha büyük bir sorun oluşturan, kişinin sağlığını tehdit eden ciddi hastalıkların habercisi olan bir horlama türü de mevcuttur. İleri boyutlarda görülen horlama, kişinin yetersiz oksijen almasına neden olabilir. Az oksijen alımında ise kişide gün boyu süren uyuklama hali, yorgunluk, halsizlik ve konsantrasyon bozuklukları görülebilir. Horlama zararları arasında kana yeterli oksijen taşınamamasından kaynaklanan diyabet hastalığı da görülmektedir.

Uzun yıllar süren ve tedavi edilmeyen bu tür horlamalar ileriki yaşlarda tansiyon yüksekliği, kalp hastalığı ve felç gibi hayati tehlikesi yüksek birtakım hastalıklara yol açabilir. Horlayan 3 kişiden birinde bu tür tehlikeli sayılan horlama türü görülmekte ve bunun teşhisi de ancak uyku laboratuvarlarında yapılan gerekli incelemeler sonucunda konulabilmektedir.

horlama tedavisi

Horlama Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Horlama solunum bozukluklarına ve yetersiz oksijen alımına yol açmıyorsa, basit horlama denilen türdeyse yine basit önlemlerle hafifletilebilir hatta ortadan kaldırılabilir. Basit horlamalar genellikle partnerlerin çok rahatsız olduğu bir durumdur. Basit horlama tedavisi evde kolay yöntemlerle yapılabilir. Kilo vermek, uyku öncesi alkollü içki tüketmemek, hafif bir akşam yemeği tercih etmek, horlama yastığı adı verilen yüksek bir yastık tercih etmek, yeni nesil horlama bantları kullanmak horlamanın önüne geçmek için uygulanabilecek basit yöntemlerdir.

Oldukça komik görünen hatta komedi dizilerine de konu olan; ancak kesinlikle işe yarayan bir başka yöntem de pijamanın sırtına tenis topu dikmektir. Evet, yanlış duymadınız. Pijamaya dikilen bu top kişinin sırtüstü uyumasını engeller ki sırt üstü yatmak horlamaya sebep olan en temel nedenlerden biridir. Bunlar haricinde ileri derecedeki horlama hastalığı için geliştirilen ve kesin çözüm vaat eden bazı teknik aletlerin kullanıldığı horlama tedavileri de vardır.

horlama tedavisi fiyatları

Horlama Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Teknolojinin geldiği son noktada, horlama kesin çözüm yöntemleri üzerine önemli çalışmalar yapılmaktadır. Horlama tedavileri ve horlama ameliyatları farklı yöntem ve tedavi şekilleri ile yapılmaktadır. Horlama tedavisi fiyatları, kullanılan yöntem ve aletlere göre değişiklik göstermektedir. Her geçen gün teknoloji gelişmekte, yeni aletler ve yöntemler ortaya çıkmaktadır. Yenilenen teknoloji sayesinde ise tedavi süreci kısalmakta lakin ücretleri artmaktadır.

Thermal Welding gibi cihazların kullanıldığı tedaviler daha kısa sürerken fiyatları da bu oranda artış göstermektedir. Yöntem ve tedavi şekilleri sürekli güncellendiği için horlama tedavisi fiyatları hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. En ucuz horlama tedavisi evde yapılan bitkisel yöntemlerin uygulandığı tedavi şekilleridir. Basit horlama tedavisinde kullanılan bantlar, maskeler, protezler, spreyler ve ilaçlar ise kolayca ulaşılabilen uygun fiyatlı tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

 horlama tedavisi

Horlama Çözümleri, Horlamaya Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Yöntemler

Düzenli egzersiz yapmak horlamaya iyi geldiği gibi bedeninizi de zinde tutar. Buruna mandal takmaktan daha kolay ve geri dönüşü olan bir çözümdür. Bu yöntemi kullananların (mandal) olduğu bir şehir efsanesi olarak bilinmektedir. Horlama tedavisi için bitkisel yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Dr. Ferudun Kunak’ın horlama bitkisel tedavi yöntemi olarak hazırladığı tarif birçok kişi tarafından uygulanmakta ve iyi sonuçlar alınmaktadır. Tarif şu şekildedir: 1 su bardağı suyun içine bir tutam adaçayı atılır. 1 dakika kaynatılır ve 1 dakika demlenmesi sağlanır. İçine bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı kaya tuzu ilave edilip karıştırılır. Bu karışım bir damlalığa konulur. Arzu edilirse sabah akşam, arzu edilirse yatmadan hemen önce burun deliklerine birer damla damlatılır. Damlatıldıktan sonra baş arkaya doğru yatırılır ve böylece burun kanalları iyice açılır. Bu da nefes almayı kolaylaştırarak horlamayı engeller.
 • Ahmet Maranki’nin horlama bitkisel tedavi yöntemi ise şöyledir: 1 bardak içilebilir elma sirkesi, bir tutam mazı yaprağı, bir tutam kekik, bir tutam mersin yaprağı, bir tutam sinirli ot kaynar suya atılarak 5 dakika kaynatılır. Bu kür yatmadan önce gargara yapılarak uygulanır. Böylece nefes yolları açılarak horlamanın önüne geçilmiş olur.
 • İbrahim Saraçoğlu’nun horlama tedavisi ise şöyledir: 3-4 yaprak beyaz lahana ve 4 su bardağından biraz az su ile kaynatılır ve süzülür. Bu su günde 2 defa aç karnına içilir.

horlama ameliyatı

Horlama İçin Hangi Doktora Gidilir?

Horlama tedavisi için horlayan kişiden daha çok horlamadan rahatsız olan aile üyeleri doktor arayışına girmektedir. Bu noktada horlayan kişi tedaviye çok da hevesli olmadığından işleri olabildiğince kolaylaştırmak gerekir. Doğru doktoru seçmek teşhisi hızlandıracağı gibi aynı zamanda süreci de kısaltacaktır.

Horlama burun ve solunum yollarıyla alakalı bir hastalık olduğu için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne başvurulması gerekmektedir. Hastanelerin Kulak Burun Boğaz poliklinikleri en yoğun bölümler olduğu için en kısa zamanda randevu almanız lehinize olacaktır. Doktora gidildikten sonra yine doktorun tavsiyesi alınarak bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi sürecini desteklemek gerekir.

Ayrıca horlama tedavisine yönelik teknolojik yöntemlerden de faydalanmakta yarar vardır. Horlama çözümü olan bir hastalıktır ve sosyal ilişkileri etkilemektedir. Bu sebeple vakit kaybetmeden bir uzmana görünmekte büyük fayda vardır.

horlama nedenleri

Horlama Nedenleri Nelerdir?

 • Horlama nedenleri arasında birçok hastalık yatmaktadır. Kilo sorunu horlamanın başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir.
 • Şişmanlık haricinde solunum yolu rahatsızlıkları da horlamaya neden olabilmektedir.
 • Yaş ilerledikçe horlamanın görülme sıklığı da artmaktadır.
 • Yine alerjik hastalıklar, alkol alımı, soğuk algınlığı ve astım gibi etmenler de horlamaya sebep olabilir.
 • Yüksek tansiyon ise horlamanın hem nedeni hem de sonucu olarak görülmektedir.
 • Erkeklerde kadınlara oranla daha sık karşılaşılmaktadır.
 • Ayrıca kişinin genetik burun ve geniz yapısı da horlamanın sebepleri arasında yer almaktadır. Zira bazı kişilerde ağız ve burun arkasındaki hava kanalları ortalamadan daha dar olabilir. Hava bu dar yoldan geçerken yumuşak dokudaki titreşimler daha şiddetli olacağı için horlama oluşur.
 • Horlamanın nedeni bir uzman tarafından tespit edildikten sonra nedeni bertaraf etmeye yönelik tedaviye başlanır.

horlama aparatları

Horlama Aparatları İşe Yarar mı? Horlamayı Engeller mi?

Günümüzde horlama tedavisi için kullanılan en yaygın aparatlardan biri horlama protezidir. Horlama protezi uyumadan hemen önce takılır ve gece boyu çıkarılmaz. Bu protez dişler üzerine adeta bir boksör dişliği gibi takılarak alt çeneyi öne doğru konumlandırır, dilin ve damağın sarkmasıyla tıkanmış olan nefes kanallarını açarak horlamayı engeller.

Uyku apnesi sıkıntısı çekenler için ise horlama maskesi önerilmektedir. Bu maskeler uyku esnasında yeterli oksijen alamayan hastanın hava yolunu sürekli açık tutarak oksijen sağlar. Piyasada bitkisel birçok horlama ilacı satılmaktadır lakin doktora danışmadan bu tür ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Yine nefes yolunu açan horlama spreyi horlama sıkıntısı çeken hastalar için önerilen ve başarı sağlayan ürünler arasında yer almaktadır.

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir Tarifi

Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
İnce Pizza Tarifi

İnce Pizza

4-6 kişilik, 1 saat Hazırlık, 15dk Pişirme
İnce Bulgurlu Köfte Tarifi

İnce Bulgurlu Köfte

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Profiterol (İnce Ayrıntısıyla) Tarifi

Profiterol (İnce Ayrıntısıyla)

10-12 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Şerbet-i Sütlü Tarifi

Şerbet-i Sütlü

10-12 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Şerbet-i Karamelli Tarifi

Şerbet-i Karamelli

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Tarifler Geri
Videolar Geri