İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri, Bitkisel Tedavisi, Evde Çözümler

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri, Bitkisel Tedavisi, Evde Çözümler Tarifi

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Neden Olur, Nasıl Anlaşılır, Ne İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonu kadın ve erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır. İdrar yolu enfeksiyonunu sıkça yaşayan kişilerde, buna bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bunu önlemek adına bu konu hakkında bilinçlenmek gereklidir. Bu yazımız da idrar yolu enfeksiyonuna dair merak edilenlerin cevaplanması için hazırlandı.

İdrar yollarında çeşitli nedenlerle oluşan iltihaplanma idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. Bitkisel tedavilerle ve ilaç desteği ile bu durumun önüne geçilebilir.

bakteri

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

 • İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan temel faktörler bakterilerdir. Bakteriler vücudunuzda idrar yolundan girmeye başladığı anda idrar yolu enfeksiyonu görülür.
 • Genital temizliğin ihmal edildiği durumlarda idrar yolu enfeksiyonu görülme ihtimali daha çoktur. Günlük çamaşır değişimini ve tuvalet temizliğini önemsemeyen kişilerde sıkça yaşanan bir durumdur.
 • İdrar yolunun kapandığı durumlarda da idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. Bu durum böbrek taşları oluştuğunda yaşanır. Böbrek taşları idrar yolunu kapattığı anda bakterilerin çoğalması için uygun ortamı hazırlar.
 • Mesanenin tam boşalmadığı durumlarda yani tuvalet ihtiyacınızı tam olarak karşılayamadığınız dönemlerde, idrar yolu enfeksiyonunu yaşamanız normal olacaktır. Bu nedenle mesanenin tam olarak rahatlaması gerekecektir.
 • Bağırsak problemlerinden olan kabızlık da, idrar yolu enfeksiyonuna neden olan etkenler arasında yer alır. İdrara çıkma düzeniniz bozulduğunda bu hastalığı yaşayabilirsiniz.
 • Bağışıklık sisteminiz çok zayıfsa, idrar yolunda oluşan bakterileri yok etmeniz zor olacaktır. Bunun sonucunda da idrar yollarınız enfeksiyon alacaktır.
 • Az su içen insanlarda idrar yolu enfeksiyonunun görülme riski daha yüksektir. Su vücudunuzu arındıran bir ihtiyaçtır. İdrar yolunuzun temiz olması da suya bağlıdır.
 • Cinsel ilişkide yapılan ihmaller de idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Vajinanın yeterince hijyenik olmaması, idrar yolunda enfeksiyon oluşmasına ortam hazırlayacaktır.

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonundan şüphelendiğiniz anda listede yer alan belirtilere bir göz atabilirsiniz. Bir veya birkaçı görülüyorsa, idrar yolu enfeksiyonu sizi de uzun süre rahatsız edecektir:

 • İdrara çıkma aralığınız eskisine göre artış gösterdiyse,
 • İdrar yaparken yanma hissediyorsanız,
 • Yanma ile beraber ağrı yaşıyorsanız,
 • Zaman zaman idrarınızdan kan geliyorsa,
 • İdrarınızı yaparken bitmemiş hissi oluşuyorsa,
 • İdrar renginde bulanıklaşma ve koku fark ediliyorsa,
 • Bu belirtilerle beraber idrar yolu enfeksiyonu akıntı işareti ile de kendini belli edecektir.
 • Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu mide bulantısı gibi bir duruma neden olabilir. Bu durum da bağışıklık sisteminin güçsüz kaldığı anlarda ortaya çıkar.

elma sirkesi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi, Evde Doğal Çözümler

İdrar yolu enfeksiyonu evde çözüm önerileri ile kısa sürede rahatsızlığı yok edebilirsiniz. İlaçlarla giderildiği gibi idrar yolu enfeksiyonu bitkisel çözümler ile de sağlıklı şekilde atlatılabilir. Evinizde tuvalet ve banyo temizliğine önem vererek bu hastalığın riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Nemli ve ıslak çamaşırlardan uzak durmalısınız. Bu nedenle rahatsız olduğunuz her durumda, yeni iç çamaşırı giymeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca sıcak günlerde duş almayı da ihmal etmemelisiniz.

 • Elma Sirkesi: İçme suyunu elma sirkesi ile gün içinde 1 bardak olacak şekilde içerseniz, idrar yollarında oluşan bakterilerin kısa sürede yok olmasını sağlarsınız. İdrar yolu enfeksiyonu elma sirkesi ile vücudunuzdan atılacaktır.
 • Maydanoz: Antioksidan ve antibakteriyel bir bitkidir. İçerdiği maddeler sayesinde vücudunuzu zararlı toksinlerden temizler. İdrar yollarında oluşan bakterileri de gün içinde maydanoz tüketerek ve maydanoz çayı içerek, vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.
 • Kızılcık Suyu: İdrar yolu enfeksiyonu bitki çayı listesinde yer alabilir. Var olan enfeksiyonun yayılmasını önler. İdrar yollarında oluşan parazitlerin kısa sürede temizlenmesi için kızılcık suyu içebilirsiniz.
 • Çay Ağacı Yağı: Antibakteriyel bitki yağlarındandır. Çay ağacı yağını mesane bölgesine ardıç yağı ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Banyo esnasında iki üç damla çay ağacı yağını banyo suyuna ekleyerek bir süre suda oturun. Bu iki yöntemle idrar yolu enfeksiyonunu yok edebilirsiniz.
 • Karbonat: İdrarınızın asit ve baz dengesini kontrol eder. Gün içinde karbonatlı su içerseniz, idrarınızla beraber gelen yanma hissini dindirebilirsiniz.
 • Yaban Mersini: Bakterileri önleyen bitkisel ürünler listesine yaban mersini de eklenebilir. Yaban mersini tüketerek idrar yolunuzda oluşan parazitlerin yayılmasını ve çoğalmasını önleyebilirsiniz.
 • Limon: İdrar yollarında bulunan bakterileri temizlemek için oldukça etkilidir. Enfeksiyon günlerinizde bol limonlu su tüketerek bu süreci atlatabilirsiniz.
 • Soğan Suyuİdrar yolu enfeksiyonu soğan suyu içerek giderilebilir. Soğan doğal bir antibiyotiktir ve vücudunuzdaki zararlı bakterileri öldürücü etkiye sahiptir. Enfeksiyon yaşadığınızda soğanı kaynatıp suyunu içmeniz tavsiye edilir. Ayrıca çiğ soğan tüketimi de oldukça etkilidir.
 • Maydanoz Buharı: Evinizde uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de buhar tedavisi olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu maydanoz buharı deneyebilirsiniz. Bir bağ maydanozu kaynatın ve buharına 10 dakika oturun. Düzenli olarak uyguladığınızda idrar yollarında oluşan enfeksiyon tedavi edilecektir.
 • Karnabahar Kürü: İdrar yolu enfeksiyonu Saraçoğlu tavsiyeleri ile de iyileştirilebilir. İbrahim Saraçoğlu’na göre enfeksiyondan kurtulmanız için karnabaharı kaynatıp suyunu içmelisiniz. Günde 3 defa olacak şekilde 3 bardak karnabahar suyu, idrar yolu enfeksiyonunu giderecektir.
 • Sigara ve alkol kullanımı, idrar yollarını tahriş eden faktörlerdendir. Bu nedenle sigara ve alkol alışkanlığından bir süre uzak durmanız, sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Detaylı bilgi için:

idrar yolu enfeksiyonu ilacı

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi öncelikle ilaçla başlayacaktır. Kesin çözüm için idrar yolu enfeksiyonu antibiyotiği kullanmanız daha etkili olacaktır. Bu nedenle doktorunuz tarafından verilen Sedox film tablet vücudunuzdaki bakterileri yok etmek için iyi bir tercih olabilir.

 • Ecsery
 • Sefpotec
 • Cruter
 • Seftech
 • Sefsidal
 • Infex gibi ilaçlar, bu süreci daha hızlı atlatmanızda etkili olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun atlatılması için ilaç kullanacağınızda öncelikle doktora görünmelisiniz. Doktor kontrolü dışında kullanılan antibiyotikler farklı rahatsızlıklara neden olabilir.

idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bölüm Bakar?

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri sizde görülüyorsa, bir an önce gerekli tedavinin başlaması için hastaneye gidip “Üroloji” doktoruna şikayetinizi anlatmalısınız. Gerekli kontroller ve muayenelerden sonra doktorunuzun uygun gördüğü ilaçlarla tedavi süreciniz başlayacaktır.

“İdrar yolu enfeksiyonu hamileliğe engel mi?” diye düşünebilirsiniz. Enfeksiyonlar gebelik ihtimalini düşürecektir. Bu nedenle enfeksiyonu vücudunuzdan tamamen attıktan sonra hamile kalmayı düşünmelisiniz. Doktorlar bu konuda gereken testlerin ve tahlillerin yapılmasını önermektedir. Tedavilere geç kalındığında idrar yolu enfeksiyonu, kronik bir hal alacaktır.

idrar yolu enfeksiyonu neden olur

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı Mı?

İdrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalıktır. Eşler arasında bulaşıcı olması sıkça görülmektedir. Ortak kullanım alanlarında özellikle alışveriş merkezlerinin veya otellerin tuvaletleri yeterli hijyene sahip olmadığından, bu ortamlarda bulaşma riski çok fazladır. Aynı durum evler için de geçerlidir. Temizliği yapılmayan ortak alanlarda risk daha da artar. Halka açık yerlerde idrar yolu enfeksiyonu ihtimali her zaman vardır. Bu durumu göz önüne alarak kişisel temizliğinize önem vermeniz tavsiye edilir.

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (2)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bitkisel Şurup Tarifi

Bitkisel Şurup

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Antibiyotik (Videolu) Tarifi

Bitkisel Antibiyotik (Videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal Bitkisel Şifacı Tarifi

Doğal Bitkisel Şifacı

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Çaylı Muhallebi Tarifi

Bitkisel Çaylı Muhallebi

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Efnan Bitkisel Karışımlı Süt Turtası Tarifi

Efnan Bitkisel Karışımlı Süt Turtası

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Etli Sebzeli Kebap (Karıştır Fırına Yolla ) Tarifi

Etli Sebzeli Kebap (Karıştır Fırına Yolla )

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Mor Üzüm Suyu (Bebeklere Bitkisel Süt ) Tarifi

Mor Üzüm Suyu (Bebeklere Bitkisel Süt )

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Tarifler Geri
Videolar Geri