İlk Kez İş Görüşmesine Gideceklere 8 Etkili Tavsiye

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
İlk Kez İş Görüşmesine Gideceklere 8 Etkili Tavsiye Tarifi

İş Görüşmeniz Mi Var?

Tavsiyelerimize Kulan Verin ;)

Başarılı bir eğitim hayatı, mükemmel bir öz geçmiş. Peki sizce istediğiniz işi almak için bunlar yeterli mi? Aslında herkes tarafından bilinen, iş görüşmesi için tavsiyeler uyulduğunda sizi birçok adayın arasından bir adım öne geçirebilir. Bizden söylemesi!

1) Yapacağınız işi ve çalışacağınız yeri iyice araştırın!

İş görüşmesi teknikleri hususunda ilk tavsiyemiz araştırma! Görüşmeye gitmeden önce şirketin vizyonu ve misyonu, görüşme yapacağınız kişi, şirketin beklentileri vb. konularda araştırmalar yapın. Bilgileri internet üzerinden veya şirketin sitesinden bulabilirsiniz. Olası bir sürprizle karşılaşmanızı önler. İşveren nasıl bir çalışan istediğini ilanında belirtmişken sizin de ne istediğinizi bilen bir çalışan olmanızda fayda var. Bu sizin bu işi ne kadar çok istediğinizi gösterir. Bir faydası da kendinize güveninizi arttıracaktır.

iş görüşmesi sorulan sorular

2) Dış görünüşünüze önem verin!

İş görüşmesi kıyafet konusunda birtakım incelikler ister. Bir insanın ilk kez karşılaştığı birinde dikkat edeceği ilk şey dış görünüşüdür. Bunu ister kıyafet ister imaj ister duruş olarak düşünebilirsiniz. Çalışacağınız pozisyona ya da kuruma göre şıklık anlayışı değişse de hoşa giden şeyler bellidir. Genel olarak iş görüşmesi kombinleri için koyu tonlarda, daha çok klasik bir havaya sahip kıyafetler tercih edilebilir. Tabii ki kıyafetlerin temiz ve ütülü olması da oldukça önemli. Temiz ve bakımlı saçlar, kadınlarda abartıya kaçmayacak bir makyaj ve belki de en önemlisi yüzünüzden hiç düşmemesi gereken bir gülümseme. Aslında giydiklerinizden ziyade bunları nasıl taşıdığınız önemli… İçinde rahat edemediğiniz ya da size yakışmadığını düşündüğünüz bir kıyafetin içinde nasıl kendinizi ifade edebilirsiniz ki!

iş görüşmesi kıyafet

3) Lütfen geç kalmayın!

Nereye giderseniz gidin geç kalmanız kimsenin hoşuna gitmeyecektir bu bir arkadaşınız bile olsa. Süre size kalmış fakat en azından en az 5 dakika önce gidin ki bir nefes alın, ortamı soluyun. Geç kaldığınız anda hızlı hızlı nefes alıp vermekten işverenin ne dediğini bile duymaz hale gelebilirsiniz. Üstelik bu durum işi önemsemediğiniz veya disiplinli biri olmadığınız gibi bir imaj da yaratabilir. İş görüşmesine giderken planladığınız vakitten daha erken yola çıkmak her zaman lehinize olacaktır.

iş görüşmesine giderken

4) Öz güveniniz yerinde olsun! Derin nefes ;)

Öz güven kişinin kendine olan güvenidir. Bir işi yapabileceğine inanması, kendine güvenmesidir. Aynı zamanda öz güven sahibi bir kişi neye gücünün yetemeyeceğini de bilir. Kendinin farkında olandır. Kişisel yaşantınızda öz güveniniz ne durumda olursa olsun işvereni bu işi yapacağınıza inandırın. Kendinizden emin olun. Tabii bu konuda da ukalalığa ve laubaliliğe kaçmaktan, lafı çok uzatmaktan ve gereksiz konuşmaktan uzak durmakta da fayda var. ‘Sizi neden işi almalıyız?’ sorusuna cevap olarak kendinizi övmek yerine yetkinliklerinizden ve bunların şirkete uygunluğundan bahsedebilirsiniz.

iş görüşmesi için tavsiyeler

5) Diksiyonunuza dikkat edin!

Her yerde karşımıza çıkan bu kavram sadece güzel Türkçe konuşmak ile ilgili değildir. Kişinin kendini ifade etmesi, jestleri, mimikleri, oturması ve kalkması, yürümesi, kendine olan öz güveni hepsi içinde bir bütündür. Şirketlerin çoğu kez ‘Diksiyonu düzgün eleman aranıyor!’ ibaresinin izahıdır bu saydıklarımız. Kısacası bir kişiyle nasıl iletişim kuracağınızı ve ona nasıl davranacağınızı bilmenizdir. Diksiyonunuzu geliştirmek size sadece iş görüşmelerinde değil hayatınızın birçok alanında da yeni kapılar açacaktır.

iş görüşmesi soruları

6) Gelebilecek sorulara hazırlıklı olun!

Görüşmede ya da mülakatlarda işveren sizin yeterliliğinizi ölçmek isteyebilir. ‘Şirketten beklentileriniz neler?’, ‘Kariyer hedefiniz ne?’, ‘Neden bu işte çalışmak istiyorsunuz? ‘ vb. sorularla karşılaşabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan doğru cevapların verilmesi değil sizin kendinizi doğru bir şekilde ifade edebilmeniz.

iş görüşmesi teknikleri

7) Soru sormaktan korkmayın!

İş görüşmesi soruları ve bu soruların niteliği işveren gözünde imajınızın kalite sınırları içerisinde oluşması açısından önem taşır. Aynı zamanda soru sormak kişinin o konuyla ne kadar ilgili ve o konuya karşı ne kadar meraklı olduğunu gösterir. Çalışacağınız kurumun kariyerinizde sizi nereye taşıyacağı, iş yerinin size neler katacağı ve yapacağınız işle ilgili detayları sorabilirsiniz.

iş görüşmesi sorulan sorular

8) ‘Ne kadar maaş alacağım?’ Sorusunu biraz erteleyin!

En kritik sorulardan biri olmakla birlikte genellikle bu soruyu ilk adımda sormamanız daha faydalı bulunur. Çünkü birçok iş yeri paradan önce kariyerin ve iş yerinin size katacaklarının önemsenmesini ister. Genellikle de görüşmenin son süreçlerinde  ‘Ücret beklentiniz nedir?’ şeklinde sorular yöneltilir ya da belli bir maaş teklifinde bulunulur. İşte o zaman kendinize uygun bir cevap vermeniz yerinde olacaktır.

iş görüşmesi teklif aşaması

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
İlk Kez İş Görüşmesine Gideceklere 8 Etkili Tavsiye 16.10.2018 tarihinde yayınladı.