İskit Yağı Nedir? 3000 Yıllık Bitkilerden Hazırlanan Doğal Merhem

Kas ve Eklem Ağrılarına Termal Etki

İskit Yağı Nedir?

Bitkiler çok eski zamanlardan beri tedavi amacı ile kullanılır, iskit yağı da pek çok eski bitkinin karışımından meydana getirilmiştir. Genel olarak rahatlatıcı etkisi ile bilinen iskit yağı faydaları ve doğallığı ile ön plana çıkar. Tamamen doğal özlerden oluşması nedeni ile pek çok ağrıya karşı kullanılmak üzere satın alınır.

Çok etkili olduğu söylenen bu yağ, içerisinde pek çok farklı bitki özünü barındırır. Bu nedenle karışıma özel bir isim verilmiştir. İskit yağının birden fazla çeşidi ve birden fazla boyu bulunur. Bunlar arasından size en faydalı olanı veya kokusunu en çok beğendiğiniz yağı seçmeniz mümkündür.

iskit yağı içindekiler

İskit Yağı Neden Yapılır? Nasıl Elde Edilir?

Gücünü ve şifa verici özelliğini 3000 yıllık bitkilerden alan iskit yağı içeriği son derece zengindir. Birbirinden farklı yaklaşık 10-12 bitki özünün birleşiminden özel olarak oluşturulur. Tüm bu bitkilerin en doğal halleri doğadan toplanır ve ardından yağları çıkarılarak karıştırılıp iskit yağı oluşturulur. Yani aslında iskit yağı doğal bir şifa bulma yöntemidir.

Eski zamanlarda yapılan tedavilerde olduğu gibi doğada yetişen şifalı otlar karıştırılarak yeni bir ilaca ulaşılır. Bu bitki özlerinin her biri ayrı bir alanda faydalı iken birleştiklerinde de daha etkili hale gelerek farklı bir fayda sağlar. Böylece herhangi bir ilaç kullanmaya gerek kalmadan ve ağrı kesicilerden uzak durarak ağrılar dindirilebilir. Bunun için tek yapmanız gereken iskit yağını satın aldıktan sonra düzenli olarak kullanmaktır.

iskit yağı faydaları

İskit Yağı İçindekiler Nelerdir?

Karışımlar ile ilgili en çok merak edilen konu son derece önemli olan içeriktir. Ancak içerik hakkında çoğu firma ve çoğu satış elemanı yeterli bilgi vermez fakat içeriği sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü kişinin bu bitkilerden herhangi birine karşı alerjik durumu olabilir. Yani iskit yağı içindekiler mutlaka kullanılmadan önce incelenmelidir. Ayrıca doğal olduğu söylenen bir iskit yağı kutusunun içeriği de özenle incelenmelidir.

Koruyucu, kimyasal madde veya katkı maddesi içeren bir iskit yağı doğal içerikli değildir. Bu nedenle de vaat edilen faydaları göstermeyebilir. İskit yağı içerisinde: karabiber yağı, çörek otu yağı, okaliptüs yağı, kekik yağı, zeytin yağı, ardıç yağı, ozon yağı, nane (mint) yağı, antphlogistine, mentol ve kapsaisin bulunur.

iskit yağı

İskit Yağı Faydaları Nelerdir?

İskit yağı özellikle devamlı ağrılar için kullanılırken genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan eklem ve kas ağrıları için tercih edilir. Bunun yanı sıra bel, boyun fıtığı ağrıları, diz ağrıları ve kol, bacak eklem ağrıları için de kullanılır. En çok bilinen iskit yağı faydaları ise şunlardır:

 • Cilt üzerine sürüldüğü için başlangıçta en dış tabakada rahatlama sağlar.
 • Eklem ağrılarını gidererek eskisine nazaran daha rahat hareket edebilmeyi sağlar.
 • Kas ağrılarını gidererek yürümeyi ve merdiven inip çıkmayı kolaylaştırır.
 • Tutulma durumlarında (boyun tutulması gibi) ağrıya ve tutulmaya bağlı hareket kabiliyetine iyi gelir.
 • Bilek burkulmalarında ağrının azalmasına iyi gelir.
 • Kan dolaşımı rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Solunum yolu hastalıklarına (üşütme, bronşit, öksürük gibi) karşı kullanılabilir. İçeriğinde yer alan nane ve mentol gibi karışımlar solunum yolunu açar.
 • Hemoroid ağrılarının giderilmesine ve azalmasına yönelik kullanılır.
 • Ciltteki herhangi bir bölgede bulunan kaşıntılı bölgeye sürülerek kaşınma giderilir.
 • Vücutta özellikle ağız bölgesinde oluşan siğil ve uçuklara sürülebilir. Ancak miktarının abartılmaması ve gün içerisinde çok sık tekrarlanmaması önerilir.
 • Kulak ağrılarına karşı da iyi geldiği söylenir.
 • Diş eti bakımında kullanılabilir. İçeriğinde yer alan bitkiler sayesinde ağız içi yaralara karşı da iyi gelir.

İskit Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Tamamen doğal bitkilerden ve bitki özlerinden yapıldığı için iskit yağının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak doğal olmayan iskit yağı zararları gözlenebilir. Sahte veya doğal olmayan iskit yağı kullanımının yanı sıra kişisinin alerjisi olan bazı bitki türleri karşımın içerisinde yer alabilir.

Alerjiye neden olan bitkiler yağ karışımında bulunuyorsa sürüldüğü zaman vücutta kabarma, kızarıklık ve kaşınma gibi yan etkiler ile karşılaşabilir. Bu nedenle iskit yağını öncelikle vücudun küçük bir bölgesinde denemek gerekir. Birkaç gün gözlem yapıldıktan sonra herhangi bir alerjik reaksiyon gözlenmezse daha geniş bölgelere tedavi amacı ile uygulanabilir.

Ancak iskit yağı fıtık gibi önemli hastalıklarda tamamıyla tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Eğer doktor tedavisi gerektiren herhangi bir durum varsa öncelikle doktora danışılmalı ve ilaçların yanında doktor bilgisi dahilinde iskit yağı kullanılmalıdır.

iskit yağı kremi
www.negiderse.com

İskit Yağı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle uygulanacak bölge ılık su ile temizlenmelidir ve yağ sürümüne uygun temiz bir hale getirilmelidir. Daha sonra dairesel ve yavaş hareketler ile iskit yağı bölgeye güzel bir şekilde yedirilmelidir.

İskit yağı sürüldüğü bölgede ısınma (termal etki) sağlayarak kasların ve dokunun rahatlamasına yardımcı olur. Yani yağı sürdükten hemen sonra oluşan hafif yanma ve sızı hissi normaldir; hatta olması gereken ve beklenen etki budur. Masaj ile birlikte de bölge daha da rahatlamış olur.

Bunun dışında iskit yağının direkt olarak dahili tüketilmesi de mümkündür. Yiyeceklere az miktarda katılarak vücuda girmesi ve kana karışması sağlanabilir. Böylece ağrıların tedavisi içten de desteklenmiş olur. Özellikle kan dolaşımı ve solunum hastalıkları tedavisinde kullanılırken dahili tüketmek daha mantıklı olacaktır.

Ağrı durumunda dışarıdan uygulamak son derece yeterlidir. Ancak iskit yağı yan etkileri diğer besin maddelerinde olduğu gibi en çok ağızdan tüketilince ortaya çıkar, bu nedenle alerji testi yaptırmadan tüketilmemelidir. Aynı zamanda dozu konusunda da uzmanlardan bilgi alınmalıdır. Gereğinden fazla tüketmek ve kullanmak farklı yan etkiler oluşmasına yol açabilir.

İskit Yağı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Doğal içerikli ürünler satın alınmadan önce mutlaka çok iyi araştırmalar yapılmalıdır. Çünkü doğal ürünlerin genellikle insan sağlığına herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Ancak günümüzde doğal olduğu iddia edilen ve aslında içeriğinde doğal olmayan pek çok farklı ürün yer alan yağlar, kremler ve besin maddeleri satılmaktadır. Bu nedenle satın alınan markanın güvenilirliği son derece önemlidir.

Ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması veya doğal olduğuna dair bir sertifikaya sahip olması gerekir. İskit yağı hem aktar dükkânlarında hem de bazı internet sitelerinde satışa sunulur. Fiyatları ise gramına göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak iskit yağı fiyatı 50-60 TL olarak görülür; ancak zaman zaman bu fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Eğer sizin de dinmeyen ve uzun süreli kas ağrılarınız varsa, zaman zaman tekrar eden eklem ağrıları yaşıyorsanız veya burkulma gibi anlık ağrılar ile karşı karşıya kaldıysanız iskit yağı satın alabilir ve düzenli olarak kullanabilirsiniz. Böylece doğal yöntemler ile ağrılarınızı biraz olsun dindirebilme imkânına sahip olabilirsiniz.

Ancak iskit yağının kullanımında uzmanlardan bilgi almak gereklidir. En azından satın aldığınız aktardan, eczaneden veya aile hekiminizden genel bir tüketim dozu önerisi alabilirsiniz. Böylece iskit yağı faydalarından en iyi şekilde yararlanmanız mümkün hale gelir. Bunun yanı sıra herhangi bir ağrınız yoksa bile ani burkulmalara ve ağrılara karşı ecza dolabınızda bir kutu iskit yağı bulundurabilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yağ Yakıcı Merhem Tarifi
Yağ Yakıcı Merhem1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Ejderha Yağı (Acılı Zeytin Yağı) Tarifi
Ejderha Yağı (Acılı Zeytin Yağı)8-10 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Baharatlı Zeytin Yağı Tarifi
Baharatlı Zeytin Yağı6-8 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Kantaron Yağı Tarifi
Kantaron Yağı12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama
Bafla (150 Yıllık Tarif) Tarifi
Bafla (150 Yıllık Tarif)12-14 kişilik, 40dk Pişirme, 1 saat Hazırlama
Yağda Börek Tarifi
Yağda Börek2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 1 saat Hazırlama
Yağda Mantı Tarifi
Yağda Mantı4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 50dk Hazırlama
İç Yağı Tarifi
İç Yağı12-14 kişilik, 45dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Şeftali Suyu (Doğal Doğal) Tarifi
Şeftali Suyu (Doğal Doğal)4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti Tarifi
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti: 5 Günde 5 Kilo Zayıflama Hayatın telaşından ve yaşanan beslenme düzensizliğinden dolayı…

Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm Tarifi
Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm

Diyette Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tek tip beslenme, şok diyetler, düşük kalorili beslenme…

Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri Tarifi
Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Ruminasyon Bozukluğu (Geviş Getirme) İnsan nesli asırlardır pek çok hastalıkla mücadele etmektedir. Hem ruhen hem…

Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti Tarifi
5 Günde 5 Kilo Verdiren Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti: 5 Günde 5 Kilo Zayıflama Hayatın telaşından ve yaşanan beslenme düzensizliğinden dolayı…

Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm Tarifi
Diyette Kabızlık Nasıl Geçer? 10 Kesin Çözüm

Diyette Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tek tip beslenme, şok diyetler, düşük kalorili beslenme…

Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri Tarifi
Ruminasyon Bozukluğu Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Ruminasyon Bozukluğu (Geviş Getirme) İnsan nesli asırlardır pek çok hastalıkla mücadele etmektedir. Hem ruhen hem…

Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi Tarifi
Ülseratif Kolit Diyeti: Nasıl Beslenmeli? Bitkisel Tedavi

Ülseratif Kolit Beslenme Tedavisi: Ne İyi Gelir? Vücudun en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, oldukça…

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı? Tarifi
Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Kaç Olmalı?

Metabolizma Hızı Nelere Bağlıdır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için, diyetlerden verimli sonuç almak için,…

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tarifi
Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer? Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri…

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları, Neye İyi Gelir?

Kış Hazırlığı Niteliğinde Bilgiler: Kuşburnu Çayı Kuşburnu güzel kokusu ve rengiyle tanınan bir bitkidir. Gülgiller…

Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif Tarifi
Peeling Maskesi: En İyi 5 Doğal Tarif

Evde En İyi Yüz Peelingi Nasıl Yapılır? Cildimiz gün boyu çeşitli toza, kire, makyaja ve…

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı
Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır? Tarifli Anlatımı

Çıtır Çıtır Enfes Tariflerin Sırrı! Sade Yağ Hemen her yemek tarifi "Önce yağımızı tavaya alıyoruz"…

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm Tarifi
Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? En Etkili 4 Çözüm

Sindirimi Kolaylaştıran Doğal Tavsiyeler Şüphesiz dünyanın en güzel şeylerinden biri yemek yemek! Fakat herkesin bildiği…

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer? Tarifi
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Testi, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu Kalabalık şehirlerde doğal ürünlerin zor bulunması, iş telaşından dolayı sıkça tüketilen…

Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri Tarifi
Gıda İntoleransı Nedir? Testi ve Çeşitleri

Gıda İntoleransı: Alerji, Hassasiyet Vücudumuz öyle bir mekanizmaya sahiptir ki; aldığı besinlere karşı neyi nasıl…

Tarifler Geri
Videolar Geri