İştah Kesici Yiyecekler, Bitkiler, Çaylar ve Kürler

Asrın Hizmeti Sizler İçin Geliyor: İştah Kesici Yiyecekler

Kilo vermek isteyenler için iştah kesen yiyecekler büyük önem taşır. İştah kesici şeyler iştahı azaltmasının yanı sıra genellikle metabolizmayı hızlandırıcı ve bağırsakları çalıştırıcı etkiye de sahiptir.

İştah Kesici Yiyecekler Nelerdir?

Elma: İştah kesici besinler arasında yer alan elma, yüksek lif içeriği ile midede doygunluk hissi yaratır. Sindirimi uzun sürdüğünden dolayı kan şekerini yavaş yavaş yükseltir.

Badem: İçeriğinde yer alan pinoleik asit nedeniyle açlığı bastıran hormonlar üretilmesini sağlayan badem, zayıflama diyetlerinin ana öğünlerinde yaygın olarak kullanılır. Uzun süre tokluk hissi veren besin kilo vermede oldukça etkindir.

Avokado: İçerdiği liflerden dolayı sindirimi uzun süren avokado uzun süre tokluk hissi yaratır. İçeriğinde yer alan oleik asit nedeniyle iştahı bastıran besin, kilo vermeye yardımcı olur.

Muz: Yüksek oranda potasyum ve lif içeren muz, sindirimi düzenler ve yüksek nişasta miktarı ile uzun süre tokluk hissi sağlar. İştah kesici meyveler arasında önemli bir yere sahip olan muz zayıflama diyetlerinde ara öğün olarak kullanılır.

Keten Tohumu: Omega 3 yağ asidi, lif ve protein açısından zengin bir besindir. İçeriğindeki bileşenler nedeniyle iştah bastırmada oldukça etkin olan keten tohumu zayıflama diyetlerine eklenerek kilo vermeye yardımcı olur.

Acı Biber, Zencefil ve Tarçın: Acı biberde yer alan kapiat ve kapsaisin maddeleri iştahı bastırmada oldukça etkin maddelerdir. Acı biberden rahatsız olanlar için ise aynı etkiyi yaratan tarçın ve zencefil kullanılabilir. Zencefil açlık hissini bastırma da etkinken tarçın kan şekerini düzenleyici etkisi ile ön plana çıkmaktadır. İştah kesici şifalı bitkiler arasında en sık kullanılan iki bitki tarçın ve zencefil kullanılarak hazırlanan çaylar da iştahı kapatıcı etki gösterir.

Bitter Çikolata: Hafif acı aroması ve içeriğindeki stearik asitten dolayı sindirimi yavaşlatıcı etkiye sahip olan bitter çikolata tokluk hissi yaratır. Hatta bitter çikolatayı koklamanın bile iştahı kapattığı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

İştah Kesici Bitkiler Nelerdir?

Narenciye Uçucu Yağı: Portakal, limon ve mandalina gibi narenciyelerin yağını suya damlatılması ve yemeklerden önce tüketilmesi iştahı azaltıcı etki gösterir.

Kereviz: Bağışıklık sistemini destekleyen kereviz, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yüksek lif içeriğinden dolayı uzun sürede sindirilebilen sebze iştah azaltıcı etkisi ile dikkat çeker.

Kakule: Hoşaf, sütlü tatlılar, kompostoların ayrıca çay ve kahvenin içine atılarak da tüketilen kakule kendine has aroması ile lezzet verici bir bitkidir. İştah kesici gıdalar arasında yer alan bitki, sindirimi düzenler ve sakinleştirici etkisi ile de adından söz ettirir. Çaya, kahveye ya da bitki çaylarına eklendiğinde iştah kesici etkiye sahip olan kakule konsantrasyonu da arttırır.

Maydanoz: İdrar söktürücü etkisi ile ön plana çıkan maydanoz, içeriğindeki bileşenler sayesinde iştah kesici otlar arasında yerini alır. Özellikle haşlanmış maydanoz suyu yemeklerden önce tüketildiğinde iştahı kapatarak fazla yemek yemeği engeller.

Isırgan Otu: Antioksidan içeriği sayesinde vücutta biriken fazla suyun ve toksinlerin atılmasını sağlayan ısırgan, iştahı bastırma konusunda da oldukça etkin iştah kesici bitkiler arasında yer alır.

İştah Kesici İlaç ve Şuruplar Nelerdir?

İştah kesici şuruplar ve ilaçlar ile iştah kesici sprey, hem kimyasal hem de doğal bileşenler içerir.

Bu ilaçların kullanımı kesinlikle doktor kontrolü altında olmalıdır. Genel itibarıyla aç olarak alınan ve günde en fazla 3 adede izin verilen iştah kesici bitkisel ürünler, yaygın olarak kullanılmaktadır.

İştahı azaltan ilaçlar etkilerini açlık ve tokluk hormonları olan obestatin, ghrelin ve leptin üzerinde gösterir. Ciddi yan etkilere sahip olan hormon ilaçlarının doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. İştah kesici ilaç grubunda yer alan fentermin hidrokloridin ana erkten maddesi amfetamindir. Beynin hipotalamus bölgesine etki eden iştah kesici zayıflama hapları açlık hormonları olan serotonin ve norepinefrin emilimine neden olur. Fentermin içeren ilaç kısa süreli tedavilerde kullanılır.

Diğer bir iştah kesici hap olan sibutramin hidroklorid monohidrat, beyinde yer alan neurohormon seviyesini yükseltir ve kişide doygunluk hissi yaratır. Fentermin resin de yüksek kilolulara önerilen iştah kesici bir haptır. Ciddi yan etkilere sahip olduğundan dolayı kısa süreli önerilen ilacın bir haftadan daha uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

Her ne kadar kilo vermeye yardımcı olsa da iştah kesici ürünler uzun süre kullanıldıklarında vücudun doğal ritmini bozar ve bu nedenle uzun süre kullanımı önerilmez. Dikkatli kullanılmadığında ölüme varan sonuçlara sebep olan iştah kesici ilaç kullananlar düzenli olarak doktora gitmelidir. İştahın kesilmesi için alternatif bir yol olan iştah kesici dua ve iştah kesici akupunktur deneyenler de bulunur.

İştah Kesici Çaylar Nelerdir?

Kilo problemi yaşayanların diyet yapmaya karar verdiklerinde en sık karşılaştıkları problem iştahlarıdır. İştahı bastırmak için en pratik çözüm iştah kesiciler olarak bilinen çaylardır. İştah kesici içecekler, organizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak iştah kesici yağ yakıcı etki yaratır ve dolaysıyla da kilo vermeyi destekler. Zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra bu çay çeşitleri içerdikleri antioksidan bileşenler, vitamin ve mineraller nedeniyle de sağlığa faydalıdır.

Yeşil Çay: Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı yağ yakımını hızlandıran yeşil çay, hem enerji tüketimini arttırır hem de iştah kesici etkiye sahiptir. Ayrıca içeriğinde yer alan antioksidan ve C vitamini toksin maddelerin ve vücutta biriken fazla suyun atımını sağlar.

Mate Yaprağı: İştah azaltıcı etkisiyle ön plana çıkan mate yaprağı, metabolizma hızını arttırarak kalori yakmaya yardımcı olur. İçeriğinde yer alan bileşenler, iştahı azaltıcı etkisinin yanı sıra zihinsel ve fiziksel yorgunluk tedavisinde de etkindir.

Funda Yaprağı: İdrar söktürücü etkisiyle tanınan bitki böbrekleri çalıştırır ve en çok kullanılan iştah kesici bitki çayları arasında yer alır. Vücuttaki fazla suyun atımını sağlayan bitki bağırsak boşaltıcı etkisinden dolayı özellikle tok karnına içilmesi önerilir. Düzenli kullanıldığında iştahı da önleyen bitki kilo vermeye yardımcı olur.

Adaçayı: Kendine has aroması ile dikkat çeken adaçayı, içeriğindeki fenol bileşikler sayesinde iştahı baskılayıcı etki gösterir.

Sinameki Çayı: Müshil etkisi ile ön plana çıkan sinameki bitkisinin kurutulup demlenmesi ile hazırlanan çay, nane ve rezene ile birlikte tüketildiğinde hem iştahı baskılar hem de metabolizmayı hızlandırır.

Frambuaz Yaprağı (ahududu) Çayı: Muhteşem bir aromaya sahip olan ahududu çayı, lezzetinin yanı sıra iştahı kapatan özelliği ile de dikkat çeker. Enerji verici olan ahududu çayını kahvaltıda tüketerek kilo vermek daha kolay bir hale gelebilir. Tadı oldukça güzel olan bu çay, metabolizmayı hızlandırarak iştahı bastırma özelliğine sahiptir. Bu iştah kesici çay enerji verme özelliğine sahip olması nedeniyle kahvaltıda tercih edilebilir.

İştah Kesici Kürler Nelerdir?

İştah kesici kürleri uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri yeterli ve dengeli oranda alma gerekliliğidir. En etkili iştah kesici doğal yöntemler:

Buzlu Çay Kürü: 1,5 litre su, 1 tatlı kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı mate yaprağı,1 tatlı kaşığı yasemin ve 1 tutam ıhlamur kullanılarak hazırlanan karışım çaydanlığın içine koyularak yaklaşık 30 dakika kaynatılır. Daha sonra 4-5 dakika dinlenmeye bırakılır. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra süzülerek ılıması sağlanır. Ilıyan karşıma bir miktar bal eklenir. Biraz daha soğuduktan sonra içi buz dolu bir termosa aktarılır. İçine taze nane yaprakları da eklenerek yemeklerden önce buz ile birlikte yemeklerden 10 dakika önce tüketilir.

Rezene Kürü: 4 tatlı kaşığı rezene tohumu üzerine yaklaşık 2 litre kaynar su eklenir ve 5 dakika kadar kaynatılır. Hazırlanan bitki çayı gün boyu yemeklerden önce ve öğün aralarında tüketilir. İştah kesici yöntemler arasında kolay uygulanılabilirliği ile dikkat çeken kür aynı zamanda ödem atımı da sağlar.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Zencefilli Limonlu Bitki Kürü Tarifi
Zencefilli Limonlu Bitki Kürü10-12 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama8
Ödem Atıcı Yeşil Çay Soda Limon Kürü Tarifi
Ödem Atıcı Yeşil Çay Soda Limon Kürü1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama29
İştah Açan Kahvaltı Tarifi
İştah Açan Kahvaltı1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama3
Grip Bitki Çayı Tarifi
Grip Bitki Çayı1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama23
Şekersiz İç Kesici Waffle Tarifi
Şekersiz İç Kesici Waffle1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama2
İştah Kesen Kahve Tarifi
İştah Kesen Kahve1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Öksürük Kesici Mucize İksir Tarifi
Öksürük Kesici Mucize İksir2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama2 B
Ödem Attırıcı Ve İştah Kapatıcı Detoks Suyu Tarifi
Ödem Attırıcı Ve İştah Kapatıcı Detoks Suyu1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama73
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti Tarifi
Havale Geçirdiğinizi Gösteren 4 Belirti

Havale Geçirdiğimi Nasıl Anlarım? Birçok farklı nedenden oluşabilen havale durumu, yetişkinlerde direkt olarak doktor yardımına…

Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası Tarifi
Türkiye’nin En İyi 10 Damacana Su Markası

Türkiye’nin En İyi Damacana Suyu Hangisi? Söz konusu içme suyu olunca pek çok kişinin aklında…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Saç Kremi

En İyi Saç Kremleri: Besleyici, Doğal, Onarıcı Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremleri,…

Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 5 Çatlak Kremi

Evde En İyi Çatlak Kremi Nasıl Yapılır? Zaman zaman hassas ve narin olan cildiniz çatlama…

Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?
Evde En İyi El Kremi Nasıl Yapılır?

En İyi El Kremi: Doğal, Besleyici, Koruyucu El, vücudumuzda en çok kullandığımız organlardan biridir. Ellerimiz…

Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi Tarifi
Ev Yapımı En İyi 6 Kırışıklık Kremi

En İyi Kırışıklık Giderici Krem Nasıl Yapılır? Cildin yıpranması bazı cilt problemlerine neden olur. Cilt…

Tarifler Geri
Videolar Geri