İstanbul Manzarası En Güzel Bu 8 Tepeden Seyredilir!

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
İstanbul Manzarası En Güzel Bu 8 Tepeden Seyredilir! Tarifi

“Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!”

Evet sevgili okurlarımız bugün ki yazımız tüm dünyadan turist akının olduğu mükemmel şehir olan İstanbul’un manzaraları hakkında.Bu yazımızda sizlere eşsiz ve kesinlikle görülmesi gereken yerleri tanıtacağız.

1) Galata Kulesi

İstanbul denince akla ilk gelen yapılardan olan Galata Kulesi her zaman ziyaretçileri tarafından büyük bir beğeni görüyor 528 yılında inşa edilen bu değerli yapıtın bir diğer özelliği ise Galata Kulesine ‘’İlk kez kiminle çıkarsan,onunla evlenirsin.’’ İnanışına sahip olmasıdır.Kim bilir sevgili okur, belki de gerçektir.

galata kulesi

2) Pierre Loti

Eyüp ilçesinde Haliç’i gözleyen bir tepe olan Pierre Loti tepesi etrafındaki çay bahçesi ile karakteristik bir havaya sahip. Pierre Loti tepesi adını 1876 yılında bu bölgedeki kıraathaneye sıklıkla gelen Fransız yazar Julien Viaud’dan almış. Pierre Loti İstanbul manzara mekanları arasında çok tercih edilen yerlerden biri şüphesiz.

pierre loti

3) Kız Kulesi

Üsküdar Salacak sahilinde bulunan Kız Kulesi hem İstanbul’un hem de Üsküdar’ın en önemli simgelerinden biri olarak karışımıza çıkıyor. Salacak sahilden minik bir tekne yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Kız Kulesi’nin içindeki restoran ve kafede keyifli vakit geçirebilirsiniz.

kız kulesi

4) Büyük Valide Han

Kösem Sultan tarafından 17.yüzyılda inşa edilen ve Eminönü’nde bulunan Büyük Valide Han tarihi yarımadanın büyüleyici güzelliğini gözler önüne seriyor. Son zamanlarda gayet popüler olan yapıt birçok reklam ve fotoğraf çekimine de ev sahipliği yapmıştır.

büyük valide han

5) Fethi Paşa Korusu

Osmanlı vezirlerinden Fethi Ahmet Paşa’nın ismiyle anılan Fethi Paşa Korusu, Üsküdar-Kuzguncuk’ta Paşa Limanı bölgesindedir. İstanbul’un oksijen deposu olarak adlandırılan bu koruda yürüyüş ve spor yapabilir, hafta sonu kahvaltısında iş ve kalabalık stresinden uzaklaşabilir, İstanbul’a gelen misafirlerinize enfes bir manzara keyfi yaşatabilirsiniz.

fethi paşa korusu

6) Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eseri olarak da bilinen, adeta akustik harikası Süleymaniye Camisi, Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine inşa edilmiştir. Eminönü semtinin Süleymaniye mevkiinde yer alır. 1000 kubbeli Süleymaniye Külliyesinin kalbi olan bu camiiden Galata Kulesi, Çamlıca Tepesi ve İstanbul boğaz manzarası ayaklarınıza seriliyor.

süleymaniye camii

7) Mihrabat Korusu

İmparatorluğun son dönemlerinde Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a yüz görümlüğü olarak sunulmuş Mihrabat Korusu o yıllardan günümüze eşsiz İstanbul manzarasına tanıklık edilebilecek noktalardan biri. Kanlıca sırtlarında yer alan bu korudan Ortaköy sahili ve Rumeli Hisarı’nı keyifle seyredebilirsiniz.

mihrabat korusu

8) Ulus Parkı

Doğanın içinden, tazeleyen bir atmosfer eşliğinde İstanbul manzarasına ne dersiniz? Boğaziçi Köprüsü, Topkapı Sarayı ve Selimiye Kışlası’nı içerisine alan manzarasıyla İstanbul’u bir adım geriden seyretmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Yani şehrin ne tam içindesiniz ne de tam dışında ;) Rahatına düşkün İstanbul halkı hafta sonu gezintisi için burayı tercih ediyor.

ulus parkı

Yazan: Yaren VAROL

İlginizi çekebilir: En Sevilen 7 Sokak Lezzeti

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
İstanbul Manzarası En Güzel Bu 8 Tepeden Seyredilir! 21.09.2018 tarihinde yayınladı.