Kaldirik Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaldirik Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kaldirik Otu Hodan Hakkında Merak Edilenler

Doğanın şifalı mucizelerinden biri olan kaldirik otu, baharın müjdeleyicisi olarak tüm tazeliğiyle gerek yetiştiği alanlarda gerekse pazar tezgahlarında Düzce halkını selamlar. Düzce’den tüm ülkeye uzanan faydaları ile ün kazanan kaldirik otu ile şifa etkili bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Kaldirik Otu Nedir?

Kaldırık bitkisi, ülkemizin çeşitli yörelerinde kaldırak, sığırdili, ıspıt ve hodan otu olarak bilinir. Hodangiller familyasına ait olan hodan otunun bilimsel adı Borago Officinalis. Kaldirik turşusu yapılabildiğinden turşu otu adı ile de anılmaktadır.

Bahar aylarında pazarları şenlendiren, mavi-mor renge sahip kaldirik çiçeği ile, Düzce’nin ormanlık kesimlerinde, herhangi bir ilaca veya kimyasal etkiye maruz kalmadan yetiştiği için bitkisel ürünlerin yapımında ve alternatif tıpta oldukça rağbet görüyor.

Ülke genelinde pek fazla bilinmeyen kaldirik otu, demet halinde toplanır ve fiyatları mevsiminde 2- tl arasındadır. Besin değerinin yüksek oluşu ve tamamen doğal ortamda yetişmesi sebebiyle Düzce halkı hodan otu ile ek gelir elde ediyor.

Neden Kaldirik Otu Tüketmeliyiz? İşte Cevaplar!

Kaldirik Otunun Faydaları Nelerdir?

 • İç sıkıntıları, depresyon ve huzursuzluk halini giderip cesaretlendirici etki yarattığından eski zamanlarda askerlere yedirildiği rivayet edilir. Rahatlatıcı özelliği ile bir nevi doğal antidepresan işlevi görür.
 • Kaldirik otu neye iyi gelir? İdrar yolları hastalıklarına fayda sağlar, iyi bir idrar söktürücüdür; idrar yollarını açar.
 • Soğuyan havalarla birlikte bünyemize misafir olan bademcik ve boğaz iltihaplanmalarına iyi geldiği söylenir. Sigara tiryakileri için de etkili bir balgam söktürücü olduğu bilinmektedir.
 • Yatıştırıcı ve doğal bir bitki oluşuyla, uykusuzluk ve stresin bitkisel tedavisinde kullanılabilir.
 • Kırgınlık, halsizlik ve soğuk algınlığı gibi olumsuz durumlarda tüketildiğinde ter atar, toksinlerden arındırarak vücudu yeniler.
 • Kaldirik faydaları arasında öksürüğe iyi gelmesi de yer alır.
 • Tohumundan elde edilen saf kaldirik tohumu yağı, sivilce ve çatlak izlerini gidermeye yardımcı doğal bir yöntemdir.

Kaldirik Otu Nasıl Temizlenir?

 • Kaldirik otunun kök kısımları ayrılır, arzu ederseniz çiçeklerini de ayıklayabilirsiniz.
 • Ayıklanan otlar yeterince geniş bir kapta, mikroplarından arınması için yaklaşık 2 saat sirkeli suda bekletilir.
 • Saplar yıkanır ve 50 dakika kadar iyice yumuşayıncaya dek haşlanır.
 • Haşlanan otun suyu süzülür.

Böylelikle temizlenmiş kaldirik otlarını dilediğiniz tarife uygulayabilirsiniz.

Kaldirik Otu ile Hazırlanan Yemekler

Kaldirik otunu iyice temizlediğinizden emin olduktan sonra, kaldirik kavurması, kaldirik turşusu ve kaldirik diblesi gibi çeşitli kaldirik yemeği tarifleri hazırlayabilir, sofralarınızı renklendirebilirsiniz.

1) Mutfağınızda Şifa Şöleni: Kaldirik Kavurması

Sarımsak, soğan, çeşitli baharatlar ve leziz kaldirik otu ile hazırlanabilecek en sağlıklı yemeklerden biridir kaldirik kavurması. Peki hazırlanışının da lezzeti kadar pratik olduğunu söylesek? O halde linke tık tık! Kaldirik Kavurması

2) Farklı Tatlar Peşinde Olanlara: Kaldirik Kızartması

Kaldirik otunun yumurtayla birleşiminden katlanan besin değeri ile kahvaltılarınıza iddialı bir aday geliyor! Mısır unu, sarımsak, yumurta ve kaldirik otu ile hazırlanan hızlı bir tarif için aşamaları takip etmeniz yeterli. Kaldırık Kızartması

3) Sofraların Yeni Atıştırmalığı: Kaldirik Turşusu

Kaldirik ile pırasanın ekşi birleşiminden ortaya çıkan yeşil yeşil bir turşu tarifi. Sağlıklı olduğunuzdan şüphemiz olmadığı gibi lezzetine de kefiliz. Ana yemeklerinizde, kuru fasulyenin yanına nasıl da yakışır ama! Pırasa ve Kaldırık Turşusu

4) Çiçek Pancarı: Kaldirik Yaprağı Sarması

Yaprak sarmalarının arasında muhtemelen fazla bilinmeyeni ama en sağlıklısı! Kaldirik otunun ve yaprağının mucizeleri sürüyor… Yaprak sarmasının müdavimlerine yenir bir teklif, tarif için sitemize bekleriz efendim. Kaldirik Yaprağı Dolması

5) Pirinç ve Kaldirik Birleşiyor: Kaldirik Diblesi

Haşlama yöntemi ile pişirilen, yiyebileceğiniz en ferah diblelerden birisi… İster sıcak isterseniz soğuk servis edebileceğiniz kaldirik diblesi tarifi sizleri bekliyor. Kaldirik Diblesi

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kaldirik Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? 20.11.2017 tarihinde yayınladı.