Karabuğdayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Karabuğday Diyeti

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Karabuğdayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Karabuğday Diyeti Tarifi

Gluten İçermeyen Greçka: Karabuğdayın Faydaları

Sağlıklı mutfakların gözdesi olan, kaliteli besin değerleri ile popülerleşen karabuğday mutfaklarınızın vazgeçilmezi olmaya aday! Birkaç dakikada haşlanarak hazırlanan ve dolapta saklanarak uzun süre dayanan yiyecek, düşük kalorisi ve tok tutması ile diyetlerin altın madalyalı yiyeceklerinden birisi durumunda. Sadece ekmeğiyle değil, salatasından karabuğday çorbası gibi tariflere kadar geniş bir yelpazede kullanılan bu besini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Karabuğday Nedir?

Kuzukulağıgiller familyasından olan bitki, klasik buğdaydan yüzde 11 daha az protein ve yüzde iki daha düşük oranda yağ içerir. Yıllarca hayvan yemi olarak kullanılan karabuğday günümüzde yemek ve tatlıların içinde de kullanılır. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Fransa, Kanada ve Amerika’da yaygın olan bitki, kabuğundan ayıklanarak yiyeceklere katılır.

Kavrulan ve öğütülerek yemeye hazır hale gelen bitkinin en yaygın tarifi ise bir tür lapa olan “kasha”dır. Gluten içermediği için intoleransı bulunan kimselerce de gönül rahatlığı ile tüketilebilen yemiş, çölyak hastalarının menülerinde yer almaktadır. Günümüzde oldukça popülerleşen karabuğday diyeti de glutensiz beslenmeyi temel alır.

Karabuğday Unu Nedir?

Karabuğday unu, greçka adıyla bilinir. Karabuğdayın öğütülmesi ile elde edilir. Yoğun tadı, tek başına kullanılarak hazırlanan tariflere mani olur. Mutfaklarda buğday ekmeği kadar yaygın olmayan karabuğday ekmeği için sadece karabuğday bitkisi kullanılmaz ve diğer unlarla karıştırılır. Unlu mamul yapımına tek başına uygun olmayan greçka, tahıldan ziyade kabuklu yemiş olarak kategorize edilir.

Karabuğdayın Besin Değerleri Nedir?

Karabuğday kolesterol içermez. %2 yağ, %11 protein bulundurur. Hazmedilir protein bulunduran yiyecek soya fasulyesinden bile daha besleyicidir. Aminoasit yönünden zengin olan karabuğdayın içindeki proteinin %74’ü vücut tarafından kullanılabilir.

Bitkisel proteinler arasında en yüksek oran olan %74, benzer besinlerde çok daha düşük seviyelerdedir. Kompleks karbonhidrat değeri ise %75’e ulaşmaktadır. B1, B2 vitamini, potasyum, magnezyum, fosfat, mangan, kalsiyum, fosfor, demir, çinko ve lif bulunduran bitki bu sebeplerle karabuğday diyeti yapanlar tarafından başrole alınmıştır. Pişmemiş karabuğday yalnızca 340 kalori içerir, pişirilmiş halde ise kalori 149’a düşmektedir.

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

  • Karabuğday faydaları arasında vitaminli içerik ilk sırada sayılabilir. İçerikte yer alan Rutin P1 vitamini kötü kolesterolü düşürür. Damarları güçlendirir ve elastikiyeti artırır.
  • Karabuğday yüksek kan basıncını önler.
  • Karabuğday bitkisi, bağırsak için faydalıdır. Düşük yağ oranı ve glutensiz protein içeriği bağırsak dolaşımını düzenler.
  • Lizin içeriği uçukların önlenmesine yardımcı bir aminoasittir.
  • Bitki, vücuttaki iltihaplanmayı önler.
  • Aşırı terlemeyi engeller.
  • B1 ve B2 vitaminleri yönünden zengindir. Günlük 100 gram karabuğday tüketimi günlük B1 vitamini ihtiyaçlarının yüzde 40’ı kadarını karşılar.
  • Demir içeriği demir kansızlığına iyi gelir.
  • Choline maddesi karaciğerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

karabuğday faydaları

Karabuğday Nerede Yetişir?

Karabuğday tohumu ne zaman ekilir? sorusu amatör çiftçilerin en merak ettiği sorular arasında yer alır. Kurak, serin ve engebeli alanlarda yetişen ürün, çevresinde zararlı ve yabani otların yetişmesini de engellediği için çiftçiler tarafından tercih edilir. Nemli ve serin iklim seven karabuğday çiçeği, 60 ila 100 gün içinde yetişir. Çiçeklenme zamanında oluşacak yüksek sıcak ve soğuk, karabuğday verimi için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Don gibi hava olayları bitkinin ölmesine sebep olabilir. Hassas olan karabuğday bu sebeple ilkbahar donları bittikten sonra nisan ve temmuz ortasında ekilebilir.

Her toprağa uyum gösteren karabuğday, dekara 5 kilogram tohum alınarak ekilir. Serpme ekim tercih edildiğinde 10 kilogram tohum kullanılır. 2 – 3 cm kadar derine ekilmesi önerilen bitki, fazla gübrelemeye de gerek duymaz. Fosforlu ve potasyumlu az miktarda gübre ürün alımı için yeterli olur. Bir ay içinde çiçeklenen ve tohum veren karabuğday, kuruduktan sonra biçerdöverle hasat edilir. Verim ortalaması 60 ile 230 kilogram arasında değişir, Türkiye’de 100 ile 140 kilogram arasında hasat yapılırken sulak bölgelerde 200 kiloya kadar verim çıkabilir.

karabuğday

Karabuğday Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadardır?

Karabuğday nerelerde satılır? sorusu birkaç yıl önce kısıtlı alanlarla yanıtlanırdı ancak sağlıklı beslenmenin popülerleşmesi ile bu tür yemişlerin pazarı da genişlemiş bulunmaktadır. Karabuğday paketli olarak marketlerde, açık haliyle ise pazar ve organik ürünler satan işletmelerde bulunabilir. İnternet üzerinden de siparişi verilen karabuğdayın ekmeğine fırınlarda rastlanabilir. Günümüzde pek çok karabuğday tarifi restoran menülerini süslemektedir. Karabuğdayın büyük aktarlardan da alınabildiği bilinmektedir. Ürün kilo üzerinden veya paket ile satılabilir. Ortalama karabuğday fiyatları kilogram üzerinden 10 ile 13 lira arasında değişir.

Karabuğday Diyeti: Karabuğday Zayıflatır Mı?

Karabuğday diyeti, aşırıya kaçmadan uygulandığında oldukça sağlıklı bir beslenme tablosu çıkarır. Az miktarda her öğünde düşük kalorili yiyecekler yemeyi hedefleyen diyette ara öğün olarak karabuğday tercih edilir. Düşük kalorili beslenme düzenli egzersiz ve spor ile beraber yapıldığında kilo verilmesine yardımcı olur. Karabuğday diyeti zararları uzun süre çok düşük kalorili beslenmeden dolayı ortaya çıkabilir. Diyet yapanların dengeli beslenmeyi hedeflemesi diyetin en önemli önerisidir.

Diyetin uzun süre yapılmaması, ana öğünlerde standartların değiştirilmemesi, ara öğünlerde ise karabuğday tercih edilerek kalori alımının azaltılması esastır. Diyet içinde buğday ve ekmek tüketimi en aza indirilirken, karabuğday ile hem tokluk sağlanır hem de düşük kalori alınır. Karabuğday ile zayıflayanlar, pişmiş karabuğdayı tercih etmektedir. Karabuğday diyeti yapanların yorumları üzerinden pek çok pişmiş karabuğday tarifine ulaşılabilir.

karabuğday nerede satılır

Karabuğdayın Zararları Nelerdir?

Karabuğdayın içeriğindeki tripsin inhibitörleri iyi pişirilmediğinde hazmı zordur. Tam pişmeden yenen karabuğday sindirim sorunları yaşatabilir. Kimi tüketicilerin bitkiye alerjisi bulunabilir. Hiperisin toksisitesi nedeniyle günlük 40 gramdan az karabuğday tüketilmesi gerekir. Karabuğdayın içinde yer alan fagoprin, tüketicilerde ışık hassasiyeti yaratabilir. Semptomlarla karşılaşan kişilerin doktorlarına danışmaları önerilir.

karabuğday tarifi

Karabuğday Nasıl Kullanılır: Nasıl Haşlanır, Nasıl Pişirilir?

Karabuğday oldukça kısa sürede, kolaylıkla haşlanır. Haşlanan karabuğday buzdolabında saklanarak birkaç gün yenebilir. Haşlama işleminde buğday / su oranı 1’e 2 olarak hazırlanır. Karabuğday iyice yıkandıktan sonra tencereye 2 su bardağı su eklenir. Tencerenin kapağı tam kapatılmadan kısık ateşte pişirilir. Haşlanan karabuğday pilavda, salatada, lapa yapımında kullanılabildiği gibi yoğurtla karıştırılarak da yenebilir.

Karabuğday Nasıl Tüketilir? Karabuğdaylı 3 Nefis Tarif

1) Doyurucu Salata Arayışındaysanız: Karabuğday Salatası

Karabuğdaylı tarifler arasında en sevilenlerden birini karabuğday salatası oluşturur. Mevsim sebzeleri ile karıştırılarak hazırlanan salata haşlanmış karabuğday ile tatlandırılır. Hem tok tutan hem de kalorisi düşük olan yiyecek, günün her saatinde yenebilir. Özellikle diyet yapanlar için iyi bir akşam yemeği alternatifidir. Karabuğday Greçka Salatası

2) Gluten İçermeyen Pilav Yaptık: Karabuğday Pilavı

Bulgur pilavına benzeyen karabuğday pilavı, glutensiz olması ile hassasiyet yaşayan tüketicileri pilavla barıştırmaktadır. Lezzeti ile mutfakların gözdesi olan buğday, sağlıklı içeriği ve yüksek besin değeri ile de beğeni toplamaktadır. Sebzeli Karabuğday Pilavı

3) Altın Günlerinin Yeni Gözdesi: Karabuğday Kısırı

Karabuğdayın pilavı olur da kısırı olmaz mı? Karabuğday kısırı klasik kısır gibi hazırlanırken kalori ve besin değeri açısından rakipsizdir. Beş çaylarının vazgeçilmezi olan kısır, geleneksel lezzete modern ve sağlıklı bir dokunuş getirmektedir. Karabuğday Greçka Kısırı

Karabuğdayın sağlığını tatlılarda da arayanlar ise karabuğday balı yiyebilir. Arıların karabuğday çiçeklerinden elde ettikleri bal, koyu rengi, baharatlı ve malt tadı ile ayırt edilir. Keskin tadıyla dikkat çeken bal, diğer çiçek ballarına göre çok daha saf olduğundan fiyatı da diğer ballara göre daha yüksektir. Karabuğdayın sağlıklı içeriğini tatlıya taşıyan balın çok fazla tüketilmesi bünyede ağırlık yapabilmektedir.

Karabuğday ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Karabuğdayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Karabuğday Diyeti 04.10.2017 tarihinde yayınladı.