Karahindiba Nedir? Bilmediğiniz 7 Faydası

Karahindiba Nedir? Bilmediğiniz 7 Faydası Tarifi

Karahindiba Bitkisi ve Çiçeği ile Şifalı Bilgiler

Tabiatı ve içinde bulunanları daha iyi keşfedince sağlığı olumlu yönde etkileyen birçok yeni bitki ile karşılaşma şansınız vardır. Söz konusu bitkiler aslında uzun süredir orada yer alsa da kimilerini sonradan öğreniyor olabilirsiniz. Karahindiba bitkisi de bu listeye dahil edilecek olanlardan biridir.

Genellikle sağlıkla ilgili sorunlar meydana geldiğinde kimyasal üretim ile hazırlanmış ilaçlar kullanılsa da şifayı bitkiler ve çiçekler aracılığıyla bulma şansınız yüksektir. Özellikle bahar aylarında her yerde görebileceğiniz iç açıcı çiçeklerden biri olan karahindiba, faydalı yönleri sayesinde birçok farklı alanda sizlere yardımcı olabilir.

Karahindiba Nedir?

İlk göründüğü anda bile insanı etkileyen sarı çiçeklerden oluşan karahindiba bitkisi halk arasında başka isimler de verilmesine rağmen en fazla bu isimle tanınmaktadır. Sonbahar zamanına kadar sarı şekilde varlığını sürdüren karahindiba çiçeği, sonraları beyaz bir görünüm almaya başlar.
Bitkinin tohumlarını içeren beyaz çiçek, hemen uçuşan narin bir yapıdadır.

Böylelikle karahindiba üflemek de yaygın bir aktivite haline gelmiştir. Çiçeğin ismini bilmeyenler bile belki de bunu birkaç kere gerçekleştirmiştir. Papatyagiller familyasına dahil olan çiçeğin sarı görünümü papatyayı andırmaktadır.

Karahindiba Çiçeği Hikayesi Nedir?

Tarihin her döneminde kendine önemli bir yer edinmiş olan karahindiba, ateş ve güneş gibi sıcak kavramlar ile beraber düşünülmüştür. Karahindiba çiçeğinin anlamı pozitif duygularla bir aradadır. Şifa vermek, aydınlanmak ve parıldamak gibi olumlu hisleri akıllara getiren bir bitkidir.

Karahindiba anlamı aslan dişi olarak da açıklanabilir. Karahindiba kelimesi ise göz sağlığıyla alakalı bir deyimden esinlenerek oluşturulmuştur. Felsefi yönden de olumlu bir bitki olan karahindibanın ailelerin mutluluğunu ve evlerin bereketini arttırmak gibi pozitif sonuçlar yarattığına inanılır.

Dekorasyon için veya bahçede büyütmek için ideal bir tercih olduğunu söylemek doğru olur. Karahindiba öyküsü çeşitli kitaplara da konu olmuştur. Karahindiba şarabı isimli kitap, bitkiden ilham alınmış eserlere önemli bir örnek olarak gösterilebilir.

Karahindiba Nerede Yetişir?

Fransa ve İtalya çevresinde karahindiba yetiştiriciliği son derece popülerdir. Klasik karahindiba görünümünden daha büyük olan bitkiler salata yapımında sıklıkla tercih edilir. Türkiye’nin de birçok bölgesi karahindiba tohumu ekmek ve yetiştirmek için elverişli durumdadır. Karahindiba çiçeğini sokakta yürürken bile çevrenizde görmeniz mümkündür.

Bununla birlikte Karahindiba nasıl toplanır diye merak edenler bitkiyi şehir merkezinden uzak, hijyenik ortamdaki bahçelerden temin etmelidir.

Özel bir iklim isteği olmamasına rağmen ılıman ve yağışlı koşullarda daha iyi yetişir. Ayrıca don olayları gibi durumlar karahindibanın yetişmesini olumsuz şekilde etkiler. Kurutulma süreci ise güneşte değil gölgelik bir alanda gerçekleşmelidir. İsterseniz bitkiyi kendi bahçenizde rahatlıkla yetiştirme şansınız vardır.

Karahindiba Faydaları Nelerdir?

 • Günümüzde en favori sağlıklı yaşam ve diyet destekleme seçeneklerinden biri haline gelen karahindiba çayı, düzenli olarak tüketildiği zaman zayıflamayı sağlar.
 • Karahindibanın faydaları arasında sindirim sistemine yaptığı katkılar dikkat çekicidir. Kabızlık ve benzeri sorunları yok ettiği gibi sindirim sisteminin her daim daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Karahindiba yararları sayesinde vücutta tam anlamıyla detoks gerçekleşir. Yıllar boyunca çeşitli nedenlerle biriken toksinler atılmaya başlar ve rahatlama hissi yaşanır.
 • Karahindiba kökü yardımıyla kalp hastalıkları, diyabet ve kolesterol gibi vücut sağlığını olumsuz etkileyen durumlar tedavi edilir.
 • Karahindiba kanser gibi ciddi bir hastalığın tedavisinde bile başarı göstermiştir. Karahindiba otu kanser bulaşmış olan hücreler üzerinde etkilidir ve tedavilerine destek verir.
 • Karahindiba çiçeği faydaları cilt bakımı konusunda da görülür. Önemli cilt sorunlarının tedavisinde bitkinin kullanımına yer verilir.
 • Karahindiba safra kesesi taşı eritilmesine katkıda bulunur. Üç ay boyunca çayını içen kişiler söz konusu problemden kurtulduklarını hissedebilir.

Karahindiba Zararları Nelerdir?

Karahindiba zararları, faydaları ile karşılaştırıldığı zaman bir hayli az miktardadır. Diyabet ilaçları veya diüretik etkili ilaçlar kullanmak zorunda olan kişiler için önerilmemektedir.

Karahindiba yan etkileri arasında en önemlisi alerji yaratmasıdır. Sık olarak görülmese de böyle durumlar yaşanması söz konusu olabilir. Ayrıca kronik olarak ishal sorunu yaşamakta olan kişilerin bitkiyi temkinli kullanmasında fayda vardır.

Karahindiba Salatası

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindibanın en yaygın ve bilinen kullanım şekli çay olarak tüketilmesidir. Karahindiba aktar ve benzeri özellikteki dükkanlarda rahatlıkla bulacağınız bir üründür. Genellikle bitki, çay veya çiçek formunda akıllara gelmesine rağmen birçok farklı şekilde karşınıza çıkma ihtimali vardır. Çaydan çok kahve tutkunu olan biriyseniz karahindiba kahvesi yapmayı deneyebilirsiniz.

Karahindiba otu kökü öğütüldüğü zaman kahveye benzeyen bir forma ulaşmaktadır. Karahindiba yağı, bitkinin bir başka ideal kullanım alanıdır. Hazır olarak satılan veya karahindiba otu toplayarak kendinizin yapabileceği yağ ile cilt bakımı yapabilir veya ağrılarınızı giderebilirsiniz. Karahindiba cilt lekeleri üzerinde büyük etki gösterecek ve zamanla azalmalarını sağlayacaktır. Karahindiba şerbeti ise binbir çeşit yararlı bitkinin bir araya geldiği, tam bir şifa deposudur.

Karahindiba özü çeşitli firmalar tarafından ürünlerinde kullanılmaktadır. Karahindiba kapsül şeklinde satılan ürünler gıda takviyesi olarak özellikle spora hayatlarında yer veren kişilere hitap etmektedir. Karahindiba hapı düzenli olarak kullanıldığı takdirde vücudun daha zinde hissetmesini destekler.

Karahindiba Zayıflatır Mı? Karahindiba Kürü

Karahindibanın zayıflatıcı etkisi birçok kişi tarafından test edilerek onaylanmıştır. Özellikle karahindiba çayı veya bitkinin karışımında bulunduğu çaylar böyle özellik gösterir.

Karahindiba yenir mi sorusunun cevabı olumludur. Üstelik bitki ile son derece leziz sonuçlar elde etmek mümkündür. Karahindiba yemekleri içinde salatanın özel ve ayrıcalıklı bir yeri vardır. Karahindiba çeşitleri arasındaki başlıca türlerden biri olan radika ile mükemmel tarifler yaratabilirsiniz. Güçlü bir antioksidan olan karahindiba sirkesi ise bağırsak iltihapları ve kolon kanserine karşı iyi bir kürdür.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Karahindiba yaprağı temin edildikten sonra 2 çay kaşığı kadar yaprak yarım bardak suya ilave edilir. Bir süre kaynatılan yapraklar 15 dakika süresince demlendirilir. Böylelikle enfes ve sağlıklı bir çay türü elde edilir. Çayın içine bal eklemeyi tercih edebilirsiniz. Günde iki kere tüketmeniz yerinde bir tercih olmaktadır.

Karahindiba Çayı Faydaları:

 • Karahindiba çayı zayıflatır mı sorusu en fazla akıllara gelenlerden biridir. Sık ve belirli aralıklarla, örneğin her gün içildiği zaman çayın ödem attırıcı ve şişkinlik giderici yönleri gözlemlenir. Daha sonraları ise zayıflama belirtilerini görmeniz mümkün olur.
 • Hepatit tedavisi için karahindiba çayı iyi bir seçenek oluşturur. Benzer şekilde, sarılık hastalığının semptomlarını azalttığı görülür.
 • Karaciğer ve böbrek gibi önemli iç organların işleyişine katkıda bulunur ve daha iyi çalışmalarını sağlar.
 • Depresyon ve mutsuz hissetme gibi olumsuz ruh hallerinin azalmasına yardım ederek kişilerin mutlu ve huzurlu olmalarını destekler.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin bu sıkıntıyı aşmalarına ve rahat, derin uykular yaşamalarına destek olur.
 • Kan akışını hızlandırdığı için çayı tüketenlerin kendilerini daha zinde ve kuvvetli hissetmeleri sonucunu yaratır.
 • Bağırsaklarda birikmiş olan zararlı parazitlerin vücuttan atılmasına yardım ederek sindirim sistemini olumlu yönde etkiler.
 • Gastrit gibi vücudun sağlığına zarar veren durumların olumsuz etkilerinin azalmasını sağlar.

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sebze Çorbası+7 Tarifi

Sebze Çorbası+7

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bebek Muhallebisi +7 Tarifi

Bebek Muhallebisi +7

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sebze Çorbası (+7) Tarifi

Sebze Çorbası (+7)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kıymalı Bezelye (+7) Tarifi

Kıymalı Bezelye (+7)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bebek Mücveri +7 Tarifi

Bebek Mücveri +7

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Bebek Mücver 7+ Tarifi

Bebek Mücver 7+

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Gece Maması 7+ Tarifi

Gece Maması 7+

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Balkabaklı Tarhana + 7 Tarifi

Balkabaklı Tarhana + 7

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri