Karahindiba Nedir? Bilmediğiniz 7 Faydası

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Karahindiba Nedir? Bilmediğiniz 7 Faydası Tarifi

Karahindiba Bitkisi ve Çiçeği ile Şifalı Bilgiler

Tabiatı ve içinde bulunanları daha iyi keşfedince sağlığı olumlu yönde etkileyen birçok yeni bitki ile karşılaşma şansınız vardır. Söz konusu bitkiler aslında uzun süredir orada yer alsa da kimilerini sonradan öğreniyor olabilirsiniz. Karahindiba bitkisi de bu listeye dahil edilecek olanlardan biridir.

Genellikle sağlıkla ilgili sorunlar meydana geldiğinde kimyasal üretim ile hazırlanmış ilaçlar kullanılsa da şifayı bitkiler ve çiçekler aracılığıyla bulma şansınız yüksektir. Özellikle bahar aylarında her yerde görebileceğiniz iç açıcı çiçeklerden biri olan karahindiba, faydalı yönleri sayesinde birçok farklı alanda sizlere yardımcı olabilir.

Karahindiba Nedir?

İlk göründüğü anda bile insanı etkileyen sarı çiçeklerden oluşan karahindiba bitkisi halk arasında başka isimler de verilmesine rağmen en fazla bu isimle tanınmaktadır. Sonbahar zamanına kadar sarı şekilde varlığını sürdüren karahindiba çiçeği, sonraları beyaz bir görünüm almaya başlar.
Bitkinin tohumlarını içeren beyaz çiçek, hemen uçuşan narin bir yapıdadır.

Böylelikle karahindiba üflemek de yaygın bir aktivite haline gelmiştir. Çiçeğin ismini bilmeyenler bile belki de bunu birkaç kere gerçekleştirmiştir. Papatyagiller familyasına dahil olan çiçeğin sarı görünümü papatyayı andırmaktadır.

Karahindiba Çiçeği Hikayesi Nedir?

Tarihin her döneminde kendine önemli bir yer edinmiş olan karahindiba, ateş ve güneş gibi sıcak kavramlar ile beraber düşünülmüştür. Karahindiba çiçeğinin anlamı pozitif duygularla bir aradadır. Şifa vermek, aydınlanmak ve parıldamak gibi olumlu hisleri akıllara getiren bir bitkidir.

Karahindiba anlamı aslan dişi olarak da açıklanabilir. Karahindiba kelimesi ise göz sağlığıyla alakalı bir deyimden esinlenerek oluşturulmuştur. Felsefi yönden de olumlu bir bitki olan karahindibanın ailelerin mutluluğunu ve evlerin bereketini arttırmak gibi pozitif sonuçlar yarattığına inanılır.

Dekorasyon için veya bahçede büyütmek için ideal bir tercih olduğunu söylemek doğru olur. Karahindiba öyküsü çeşitli kitaplara da konu olmuştur. Karahindiba şarabı isimli kitap, bitkiden ilham alınmış eserlere önemli bir örnek olarak gösterilebilir.

Karahindiba Nerede Yetişir?

Fransa ve İtalya çevresinde karahindiba yetiştiriciliği son derece popülerdir. Klasik karahindiba görünümünden daha büyük olan bitkiler salata yapımında sıklıkla tercih edilir. Türkiye’nin de birçok bölgesi karahindiba tohumu ekmek ve yetiştirmek için elverişli durumdadır. Karahindiba çiçeğini sokakta yürürken bile çevrenizde görmeniz mümkündür.

Bununla birlikte Karahindiba nasıl toplanır diye merak edenler bitkiyi şehir merkezinden uzak, hijyenik ortamdaki bahçelerden temin etmelidir.

Özel bir iklim isteği olmamasına rağmen ılıman ve yağışlı koşullarda daha iyi yetişir. Ayrıca don olayları gibi durumlar karahindibanın yetişmesini olumsuz şekilde etkiler. Kurutulma süreci ise güneşte değil gölgelik bir alanda gerçekleşmelidir. İsterseniz bitkiyi kendi bahçenizde rahatlıkla yetiştirme şansınız vardır.

Karahindiba Faydaları Nelerdir?

 • Günümüzde en favori sağlıklı yaşam ve diyet destekleme seçeneklerinden biri haline gelen karahindiba çayı, düzenli olarak tüketildiği zaman zayıflamayı sağlar.
 • Karahindibanın faydaları arasında sindirim sistemine yaptığı katkılar dikkat çekicidir. Kabızlık ve benzeri sorunları yok ettiği gibi sindirim sisteminin her daim daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Karahindiba yararları sayesinde vücutta tam anlamıyla detoks gerçekleşir. Yıllar boyunca çeşitli nedenlerle biriken toksinler atılmaya başlar ve rahatlama hissi yaşanır.
 • Karahindiba kökü yardımıyla kalp hastalıkları, diyabet ve kolesterol gibi vücut sağlığını olumsuz etkileyen durumlar tedavi edilir.
 • Karahindiba kanser gibi ciddi bir hastalığın tedavisinde bile başarı göstermiştir. Karahindiba otu kanser bulaşmış olan hücreler üzerinde etkilidir ve tedavilerine destek verir.
 • Karahindiba çiçeği faydaları cilt bakımı konusunda da görülür. Önemli cilt sorunlarının tedavisinde bitkinin kullanımına yer verilir.
 • Karahindiba safra kesesi taşı eritilmesine katkıda bulunur. Üç ay boyunca çayını içen kişiler söz konusu problemden kurtulduklarını hissedebilir.

Karahindiba Zararları Nelerdir?

Karahindiba zararları, faydaları ile karşılaştırıldığı zaman bir hayli az miktardadır. Diyabet ilaçları veya diüretik etkili ilaçlar kullanmak zorunda olan kişiler için önerilmemektedir.

Karahindiba yan etkileri arasında en önemlisi alerji yaratmasıdır. Sık olarak görülmese de böyle durumlar yaşanması söz konusu olabilir. Ayrıca kronik olarak ishal sorunu yaşamakta olan kişilerin bitkiyi temkinli kullanmasında fayda vardır.

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindibanın en yaygın ve bilinen kullanım şekli çay olarak tüketilmesidir. Karahindiba aktar ve benzeri özellikteki dükkanlarda rahatlıkla bulacağınız bir üründür. Genellikle bitki, çay veya çiçek formunda akıllara gelmesine rağmen birçok farklı şekilde karşınıza çıkma ihtimali vardır. Çaydan çok kahve tutkunu olan biriyseniz karahindiba kahvesi yapmayı deneyebilirsiniz.

Karahindiba otu kökü öğütüldüğü zaman kahveye benzeyen bir forma ulaşmaktadır. Karahindiba yağı, bitkinin bir başka ideal kullanım alanıdır. Hazır olarak satılan veya karahindiba otu toplayarak kendinizin yapabileceği yağ ile cilt bakımı yapabilir veya ağrılarınızı giderebilirsiniz. Karahindiba cilt lekeleri üzerinde büyük etki gösterecek ve zamanla azalmalarını sağlayacaktır. Karahindiba şerbeti ise binbir çeşit yararlı bitkinin bir araya geldiği, tam bir şifa deposudur.

Karahindiba özü çeşitli firmalar tarafından ürünlerinde kullanılmaktadır. Karahindiba kapsül şeklinde satılan ürünler gıda takviyesi olarak özellikle spora hayatlarında yer veren kişilere hitap etmektedir. Karahindiba hapı düzenli olarak kullanıldığı takdirde vücudun daha zinde hissetmesini destekler.

Karahindiba Zayıflatır Mı? Karahindiba Kürü

Karahindibanın zayıflatıcı etkisi birçok kişi tarafından test edilerek onaylanmıştır. Özellikle karahindiba çayı veya bitkinin karışımında bulunduğu çaylar böyle özellik gösterir.

Karahindiba yenir mi sorusunun cevabı olumludur. Üstelik bitki ile son derece leziz sonuçlar elde etmek mümkündür. Karahindiba yemekleri içinde salatanın özel ve ayrıcalıklı bir yeri vardır. Karahindiba çeşitleri arasındaki başlıca türlerden biri olan radika ile mükemmel tarifler yaratabilirsiniz. Güçlü bir antioksidan olan karahindiba sirkesi ise bağırsak iltihapları ve kolon kanserine karşı iyi bir kürdür.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Karahindiba yaprağı temin edildikten sonra 2 çay kaşığı kadar yaprak yarım bardak suya ilave edilir. Bir süre kaynatılan yapraklar 15 dakika süresince demlendirilir. Böylelikle enfes ve sağlıklı bir çay türü elde edilir. Çayın içine bal eklemeyi tercih edebilirsiniz. Günde iki kere tüketmeniz yerinde bir tercih olmaktadır.

Karahindiba Çayı Faydaları:

 • Karahindiba çayı zayıflatır mı sorusu en fazla akıllara gelenlerden biridir. Sık ve belirli aralıklarla, örneğin her gün içildiği zaman çayın ödem attırıcı ve şişkinlik giderici yönleri gözlemlenir. Daha sonraları ise zayıflama belirtilerini görmeniz mümkün olur.
 • Hepatit tedavisi için karahindiba çayı iyi bir seçenek oluşturur. Benzer şekilde, sarılık hastalığının semptomlarını azalttığı görülür.
 • Karaciğer ve böbrek gibi önemli iç organların işleyişine katkıda bulunur ve daha iyi çalışmalarını sağlar.
 • Depresyon ve mutsuz hissetme gibi olumsuz ruh hallerinin azalmasına yardım ederek kişilerin mutlu ve huzurlu olmalarını destekler.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin bu sıkıntıyı aşmalarına ve rahat, derin uykular yaşamalarına destek olur.
 • Kan akışını hızlandırdığı için çayı tüketenlerin kendilerini daha zinde ve kuvvetli hissetmeleri sonucunu yaratır.
 • Bağırsaklarda birikmiş olan zararlı parazitlerin vücuttan atılmasına yardım ederek sindirim sistemini olumlu yönde etkiler.
 • Gastrit gibi vücudun sağlığına zarar veren durumların olumsuz etkilerinin azalmasını sağlar.
Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Karahindiba Nedir? Bilmediğiniz 7 Faydası 14.12.2017 tarihinde yayınladı.