Karahindiba Nedir? Bilmediğiniz 7 Faydası

Karahindiba Bitkisi ve Çiçeği ile Şifalı Bilgiler

Tabiatı ve içinde bulunanları daha iyi keşfedince sağlığı olumlu yönde etkileyen birçok yeni bitki ile karşılaşma şansınız vardır. Söz konusu bitkiler aslında uzun süredir orada yer alsa da kimilerini sonradan öğreniyor olabilirsiniz. Karahindiba bitkisi de bu listeye dahil edilecek olanlardan biridir.

Genellikle sağlıkla ilgili sorunlar meydana geldiğinde kimyasal üretim ile hazırlanmış ilaçlar kullanılsa da şifayı bitkiler ve çiçekler aracılığıyla bulma şansınız yüksektir. Özellikle bahar aylarında her yerde görebileceğiniz iç açıcı çiçeklerden biri olan karahindiba, faydalı yönleri sayesinde birçok farklı alanda sizlere yardımcı olabilir.

Karahindiba Nedir?

İlk göründüğü anda bile insanı etkileyen sarı çiçeklerden oluşan karahindiba bitkisi halk arasında başka isimler de verilmesine rağmen en fazla bu isimle tanınmaktadır. Sonbahar zamanına kadar sarı şekilde varlığını sürdüren karahindiba çiçeği, sonraları beyaz bir görünüm almaya başlar.
Bitkinin tohumlarını içeren beyaz çiçek, hemen uçuşan narin bir yapıdadır.

Böylelikle karahindiba üflemek de yaygın bir aktivite haline gelmiştir. Çiçeğin ismini bilmeyenler bile belki de bunu birkaç kere gerçekleştirmiştir. Papatyagiller familyasına dahil olan çiçeğin sarı görünümü papatyayı andırmaktadır.

Karahindiba Çiçeği Hikayesi Nedir?

Tarihin her döneminde kendine önemli bir yer edinmiş olan karahindiba, ateş ve güneş gibi sıcak kavramlar ile beraber düşünülmüştür. Karahindiba çiçeğinin anlamı pozitif duygularla bir aradadır. Şifa vermek, aydınlanmak ve parıldamak gibi olumlu hisleri akıllara getiren bir bitkidir.

Karahindiba anlamı aslan dişi olarak da açıklanabilir. Karahindiba kelimesi ise göz sağlığıyla alakalı bir deyimden esinlenerek oluşturulmuştur. Felsefi yönden de olumlu bir bitki olan karahindibanın ailelerin mutluluğunu ve evlerin bereketini arttırmak gibi pozitif sonuçlar yarattığına inanılır.

Dekorasyon için veya bahçede büyütmek için ideal bir tercih olduğunu söylemek doğru olur. Karahindiba öyküsü çeşitli kitaplara da konu olmuştur. Karahindiba şarabı isimli kitap, bitkiden ilham alınmış eserlere önemli bir örnek olarak gösterilebilir.

Karahindiba Nerede Yetişir?

Fransa ve İtalya çevresinde karahindiba yetiştiriciliği son derece popülerdir. Klasik karahindiba görünümünden daha büyük olan bitkiler salata yapımında sıklıkla tercih edilir. Türkiye’nin de birçok bölgesi karahindiba tohumu ekmek ve yetiştirmek için elverişli durumdadır. Karahindiba çiçeğini sokakta yürürken bile çevrenizde görmeniz mümkündür.

Bununla birlikte Karahindiba nasıl toplanır diye merak edenler bitkiyi şehir merkezinden uzak, hijyenik ortamdaki bahçelerden temin etmelidir.

Özel bir iklim isteği olmamasına rağmen ılıman ve yağışlı koşullarda daha iyi yetişir. Ayrıca don olayları gibi durumlar karahindibanın yetişmesini olumsuz şekilde etkiler. Kurutulma süreci ise güneşte değil gölgelik bir alanda gerçekleşmelidir. İsterseniz bitkiyi kendi bahçenizde rahatlıkla yetiştirme şansınız vardır.

Karahindiba Faydaları Nelerdir?

 • Günümüzde en favori sağlıklı yaşam ve diyet destekleme seçeneklerinden biri haline gelen karahindiba çayı, düzenli olarak tüketildiği zaman zayıflamayı sağlar.
 • Karahindibanın faydaları arasında sindirim sistemine yaptığı katkılar dikkat çekicidir. Kabızlık ve benzeri sorunları yok ettiği gibi sindirim sisteminin her daim daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Karahindiba yararları sayesinde vücutta tam anlamıyla detoks gerçekleşir. Yıllar boyunca çeşitli nedenlerle biriken toksinler atılmaya başlar ve rahatlama hissi yaşanır.
 • Karahindiba kökü yardımıyla kalp hastalıkları, diyabet ve kolesterol gibi vücut sağlığını olumsuz etkileyen durumlar tedavi edilir.
 • Karahindiba kanser gibi ciddi bir hastalığın tedavisinde bile başarı göstermiştir. Karahindiba otu kanser bulaşmış olan hücreler üzerinde etkilidir ve tedavilerine destek verir.
 • Karahindiba çiçeği faydaları cilt bakımı konusunda da görülür. Önemli cilt sorunlarının tedavisinde bitkinin kullanımına yer verilir.
 • Karahindiba safra kesesi taşı eritilmesine katkıda bulunur. Üç ay boyunca çayını içen kişiler söz konusu problemden kurtulduklarını hissedebilir.

Karahindiba Zararları Nelerdir?

Karahindiba zararları, faydaları ile karşılaştırıldığı zaman bir hayli az miktardadır. Diyabet ilaçları veya diüretik etkili ilaçlar kullanmak zorunda olan kişiler için önerilmemektedir.

Karahindiba yan etkileri arasında en önemlisi alerji yaratmasıdır. Sık olarak görülmese de böyle durumlar yaşanması söz konusu olabilir. Ayrıca kronik olarak ishal sorunu yaşamakta olan kişilerin bitkiyi temkinli kullanmasında fayda vardır.

Karahindiba Salatası

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindibanın en yaygın ve bilinen kullanım şekli çay olarak tüketilmesidir. Karahindiba aktar ve benzeri özellikteki dükkanlarda rahatlıkla bulacağınız bir üründür. Genellikle bitki, çay veya çiçek formunda akıllara gelmesine rağmen birçok farklı şekilde karşınıza çıkma ihtimali vardır. Çaydan çok kahve tutkunu olan biriyseniz karahindiba kahvesi yapmayı deneyebilirsiniz.

Karahindiba otu kökü öğütüldüğü zaman kahveye benzeyen bir forma ulaşmaktadır. Karahindiba yağı, bitkinin bir başka ideal kullanım alanıdır. Hazır olarak satılan veya karahindiba otu toplayarak kendinizin yapabileceği yağ ile cilt bakımı yapabilir veya ağrılarınızı giderebilirsiniz. Karahindiba cilt lekeleri üzerinde büyük etki gösterecek ve zamanla azalmalarını sağlayacaktır. Karahindiba şerbeti ise binbir çeşit yararlı bitkinin bir araya geldiği, tam bir şifa deposudur.

Karahindiba özü çeşitli firmalar tarafından ürünlerinde kullanılmaktadır. Karahindiba kapsül şeklinde satılan ürünler gıda takviyesi olarak özellikle spora hayatlarında yer veren kişilere hitap etmektedir. Karahindiba hapı düzenli olarak kullanıldığı takdirde vücudun daha zinde hissetmesini destekler.

Karahindiba Zayıflatır Mı? Karahindiba Kürü

Karahindibanın zayıflatıcı etkisi birçok kişi tarafından test edilerek onaylanmıştır. Özellikle karahindiba çayı veya bitkinin karışımında bulunduğu çaylar böyle özellik gösterir.

Karahindiba yenir mi sorusunun cevabı olumludur. Üstelik bitki ile son derece leziz sonuçlar elde etmek mümkündür. Karahindiba yemekleri içinde salatanın özel ve ayrıcalıklı bir yeri vardır. Karahindiba çeşitleri arasındaki başlıca türlerden biri olan radika ile mükemmel tarifler yaratabilirsiniz. Güçlü bir antioksidan olan karahindiba sirkesi ise bağırsak iltihapları ve kolon kanserine karşı iyi bir kürdür.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Karahindiba yaprağı temin edildikten sonra 2 çay kaşığı kadar yaprak yarım bardak suya ilave edilir. Bir süre kaynatılan yapraklar 15 dakika süresince demlendirilir. Böylelikle enfes ve sağlıklı bir çay türü elde edilir. Çayın içine bal eklemeyi tercih edebilirsiniz. Günde iki kere tüketmeniz yerinde bir tercih olmaktadır.

Karahindiba Çayı Faydaları:

 • Karahindiba çayı zayıflatır mı sorusu en fazla akıllara gelenlerden biridir. Sık ve belirli aralıklarla, örneğin her gün içildiği zaman çayın ödem attırıcı ve şişkinlik giderici yönleri gözlemlenir. Daha sonraları ise zayıflama belirtilerini görmeniz mümkün olur.
 • Hepatit tedavisi için karahindiba çayı iyi bir seçenek oluşturur. Benzer şekilde, sarılık hastalığının semptomlarını azalttığı görülür.
 • Karaciğer ve böbrek gibi önemli iç organların işleyişine katkıda bulunur ve daha iyi çalışmalarını sağlar.
 • Depresyon ve mutsuz hissetme gibi olumsuz ruh hallerinin azalmasına yardım ederek kişilerin mutlu ve huzurlu olmalarını destekler.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin bu sıkıntıyı aşmalarına ve rahat, derin uykular yaşamalarına destek olur.
 • Kan akışını hızlandırdığı için çayı tüketenlerin kendilerini daha zinde ve kuvvetli hissetmeleri sonucunu yaratır.
 • Bağırsaklarda birikmiş olan zararlı parazitlerin vücuttan atılmasına yardım ederek sindirim sistemini olumlu yönde etkiler.
 • Gastrit gibi vücudun sağlığına zarar veren durumların olumsuz etkilerinin azalmasını sağlar.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Karahindiba Sirkesi Doğal Tarifi
Karahindiba Sirkesi Doğal12-14 kişilik, Pişirme yok, 25dk Hazırlama9
Ne Dürüm Ne Börek Tarifi
Ne Dürüm Ne Börek4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama52
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama60
Balkabaklı Tarhana + 7 Tarifi
Balkabaklı Tarhana + 71-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama5
Bebek Pankeki +7 Tarifi
Bebek Pankeki +71-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama50
Şehriye Çorbası 7+ Tarifi
Şehriye Çorbası 7+1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama91
Sufle ( 7 Dakikada ) Tarifi
Sufle ( 7 Dakikada )2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama36
7 Dk Sufle Tarifi
7 Dk Sufle2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama30
Bebek Reçeli (+7) Tarifi
Bebek Reçeli (+7)1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama53
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif Tarifi
Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif

Bu listede Ege'den Doğu Anadolu'ya, Trakya'dan Akdeniz'e, Karadeniz'den İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya en…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Tarifler Geri