Karanfil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Karanfil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

Metabolizma Hızlandıran Çok Etkili Karanfil Çayı

Baharat olarak dünya mutfağında sıklıkla kullanılan karanfilin, çayı da lezzeti ve faydalı yönleriyle dikkat çekmektedir. Kokusunu aşina olduğunuz bu enfes baharatın çayını da mutlaka denemelisiniz. Tarçın gibi farklı baharatlara da uyum içinde tüketilebilen karanfil çayı, stresi azaltmaktan ağız sağlığını korumaya kadar birçok yarar sağlamaktadır. Karanfil ağacının çiçeklerindeki tomurcukların kurutulması ile elde edilen karanfiller diş halinde ya da toz halinde kullanılabilir. Bu enfes tadı; isterseniz tek başına bir bitki çayı olarak, isterseniz de siyah çaya katarak keyifle içebilirsiniz.

karanfil çayı nasıl hazırlanır

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Karanfil çayı hazırlamanın farklı metotları bulunmaktadır. Aktarlardan ya da marketlerden alabileceğiniz diş halindeki karanfili, bu şekilde kullanacaksınız su ile birlikte kaynatmanız önerilmektedir. Yaklaşık 6 diş karanfili 2 bardak su ile kaynatabilirsiniz. Kaynatma işlemini kapalı bir demlikte 20 dakika boyunca yapmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde hazırlayacağınız çayı, sindirim sisteminizi rahatlatmak için yemeklerden hemen sonra bir çorba kaşığı olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Bir diğer karanfil çayı demleme yöntemi de toz haline getirerek gerçekleştirilir. Karanfili toz haline getirmek için havanda dövebilir ya da çeşitli mutfak gereçlerini kullanarak öğütebilirsiniz. 6 ya da 7 diş kurutulmuş karanfili toz haline getirdikten sonra, kaynatmış olduğunuz suya atıp 10 dakika demlenmesini beklemelisiniz. Demlenmiş çayınızın tatlanması için bal da ekleyebilirsiniz. Demlenme süresini 20 dakikaya kadar uzatarak daha yoğun bir tat elde edebilirsiniz.

Karanfil çayı hazırlarken birçok başka bitki ve meyve ilave ederek lezzetini zenginleştirebilirsiniz. Farklı bitkilerle desteklenen çayın sağlığa olan faydaları da artacaktır. Karanfil çayına en iyi eşlik eden bitkilerden birisi de tarçındır. Tarçın karanfil çayı faydaları ile olduğu kadar uyumlu tadıyla da beğenilerek tüketilmektedir. Severek içilen siyah çaya da karanfil eklenebilir. Siyah çaya farklı bir aroma katacak olan karanfil, bünyenize iyi gelecek özellikleriyle rahatlamanıza da yardımcı olacaktır.

Karanfil çayı İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların da yararlı özelliklerinden sıklıkla bahsettiği, popüler bir bitki çayıdır.

karanfil çayı

Karanfil Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Karanfil çayı faydaları arasında, diş ve ağız sağlığına olan olumlu etkileri ilk sıralarda yer alır. Diş etlerinin rahatlamasını sağlayacak karanfil çayı, antibakteriyel yapısı sayesinde ağız içi enfeksiyonların azalmasına da katkı sunacaktır.
 • Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına da yardım eden karanfil çayı, yemek sonrası oluşabilecek şişkinliği azaltır. Karanfil çayının tükürük üretimini arttırdığı ve böylece besinlerin daha rahat sindirilmesini sağladığı da düşünülmektedir.
 • Karanfil çayı cilt sağlığına da oldukça faydalıdır. Özellikle kuru ciltlerin nem bakımından daha dengeli bir hale gelmesine yardımcı olur. Cildin yumuşaklığını korumasını sağlar ve cildi besleyerek kendini yenilemesini kolaylaştırır.
 • Karanfil çayı, mide bulantısı gibi durumlara karşı da etkili olabilmektedir. Keskin kokusu ile ferah hissetmenizi de sağlar.
 • Kışın diğer bitkilerle birlikte yapılan karanfil çayı, soğuk algınlığından korunabilmek için tüketilebilir. Öksürüğe karşı iyi gelen karanfil çayı, solunum yollarını da rahatlatır.
 • Antioksidan özelliği ile bilinen karanfil çayı vücuttaki toksinlerin atılması sürecinde de etkili olur. Karanfil çayında yer alan antioksidan bileşenler, vücudun kendini yenilemesine yardım edecektir.
 • Karanfil çayı, içindeki bazı etken maddeler sayesinde idrar söktürücü olarak da tercih edilebilmektedir.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin olan karanfil çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hassas bünyeye sahip kişilerin hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardım eder.
 • Karanfil çayı, saç ve tırnak için de faydalıdır. Soğutulmuş karanfil çayı saça uygulanabilmektedir. Saç köklerini ve saç derisini besleyen soğutulmuş karanfil çayı, canlı ve dolgun saçlara sahip olabilmenizi sağlar.
 • Karanfil çayının, sinir sistemi üzerinde de rahatlatıcı bir etkisi bulunur. Karanfil çayı stresten arınmanıza yardım eder ve kendinizi daha iyi hissetmenize olanak tanır.
 • Ağzı kokusu için sıklıkla kullanılan diş şeklindeki karanfilin yanı sıra karanfil çayı da ağız içi hijyenin korunmasını kolaylaştırır. Ağız içinde oluşabilen birçok enfeksiyona karşı etkili bir savunma aracı olan karanfil çayı, ağız sağlığına özen gösterenler için önerilmektedir.

Alerjik reaksiyonlardan ve çeşitli olumsuz etkilerden korunmak için karanfil çayı içmeden önce doktorunuza danışınız.

karanfil çayı

Karanfil Çayı Cinsellik İçin Etkileri

Cinsellik ile ilgili sorun yaşayanların, destekleyici besin kaynağı olarak tükettiği birçok bitkisel çay arasında karanfil çayı da bulunur. Karanfil çayı ve cinsellik konusundaki bazı etkileri, eski tarihlerden beri bilinmektedir. Afrodizyak olduğu düşünülen karanfil çayı, özellikle Uzak Doğu’da sıklıkla kullanılır. Doğal afrodizyaklar arasında ismi geçen karanfil çayını, kararında ve doktor kontrolünde tüketmelisiniz.

karanfil çayı zayıflatır mı

Karanfil Çayı Zayıflatır Mı?

Karanfil çayı ile zayıflama süreci daha kolay bir hale gelebilir. Bunun nedenlerinden birisi, karanfil çayının içindeki bazı bileşenlerin metabolizmayı hızlandırabilmesidir. Tarçın karanfil çayı zayıflatır mı şeklindeki sorularla da internette yer alan çeşitli sitelerde sık sık karşılaşabilirsiniz. Karanfil çayına katılacak tarçın ile metabolizma arttırıcı etki daha yoğun bir şekilde ortaya çıkabilir. Tarçınla birlikte hazırlanan karanfil çayı tokluk hissi de verebilmektedir.

Doğal bitki çaylarının birçoğunda olduğu gibi, karanfil çayı da sadece destekleyici olarak görülmelidir. Zayıflamak isteyenler, programlarını mutlaka uzman doktor ve diyetisyenler eşliğinde yapmalıdır.

karanfil çayı

Karanfil Çayı Zararları ve Yan Etkileri

Karanfil çayının birçok yararının yanı sıra bazı zararları ve yan etkileri de bulunmaktadır. Özellikle hassas bünyelere sahip olanlar, karanfil çayı gibi doğal ürünleri bilinçli bir şekilde kullanmalıdır. Diğer doğal bitki çayları gibi karanfil çayı da kararında içilmelidir.

Karanfil çayını sürekli içmek yerine ara vererek tüketmek gerekir. Karanfilin kan inceltici etkileri olduğu düşünülmektedir. Ameliyat olacaklar karanfil kullanımını ameliyatın bir süre öncesinden kesmelidir.

“Hamileler karanfil çayı içebilir mi?” Sorusu da sıklıkla sorulabilmektedir. Hamilelik süresince karanfil çayı kesinlikle tüketilmemelidir. Emziren annelerin de karanfil çayı tüketmemesi gerekir. Alerjik reaksiyonlardan kaçınmak ve zararlı etkilerden korunmak için karanfil çayı içmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Mucize Etkileriyle 3 Farklı Karanfil Çayı Tarifi

1) 1 Haftada 3 Kilo Garantili Karanfil Çayı

Genellikle zencefil ve tarçın gibi bitkilerle bir arada tercih edilen karanfil çayı, sağlığa oldukça faydalı bir bitki çayıdır. Kokusu ve tadıyla da dikkat çeken bu enfes tarif, metabolizmanızı hızlandırmaya da katkı sunacaktır. Doktorunuza danışarak oluşturacağınız zayıflama programlarınıza katkı sunabilecek karanfil çayı, lezzetiyle de kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 1 Haftada 3 Kilo Garantili Karanfilli Çay

2) Çay Tiryakilerinin Seveceği Tarif: Karanfilli Siyah Çay

Birçok insan gibi siz de çay içmeyi çok seviyorsanız, bu tarifle çay tutkunuz bir kat daha artacaktır. Çayın orijinal tadını bozmadan farklı bir aroma katan karanfil, kokusuyla da beklentileriniz karşılayacaktır. Konuklarınıza da ikram edebileceğiniz, farklı ve lezzetli bir çay deneyimi yaşamak istiyorsanız, karanfilli siyah çayı tercih edebilirsiniz. Karanfilli Siyah Çay

3) Kokusuyla Öne Çıkan Nefis Karanfilli Çay

Çay alışkanlığınıza farklı bir tat katmak için, demlediğiniz çaya karanfil ekleyebilirsiniz. Karanfil sayesinde çayınız, tadı bozulmadan hoş bir kokuya ve lezzete sahip olacaktır. Karanfilin ve çayın uyumlu tadı özellikle şeker kullanmayanların hoşuna gidebilir. Kurabiye ya da kek ikramlarına eşlik edecek özgün bir tat için misafirlerinize karanfilli çay hazırlayabilirsiniz. Mixek Çayı (Karanfilli Çay)

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilli Suyun Faydaları Nelerdir? Karanfilli Su İçmek Zayıflatır Mı?

Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Karanfil Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı? 06.06.2018 tarihinde yayınladı.