Karın Şişliği Neden Oluşur? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Karın Şişliklerini Gideren Etkili Tavsiyeler

Pek çok kişide, çeşitli nedenlerden dolayı karın şişliği ve ağrısı görülmektedir. Bir şekilde asıl nedeni bilinmeyen bu şişlikler, kişiye kimi zaman kısa süreliğine kimi zaman gün boyu rahatsızlık verir. Bazen karın bölgesinde oluşan şişlikler geçici rahatsızlık olurken, bazen başka bir hastalığın habercisi olabilir. İşte bizler de Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak, bu ikilemlere yanıt bulmak için bir yazı hazırladık.

Yazımızı okumayı bitirdikten sonra karın şişliği tedavisi hakkında gereken bilgilere ve karın şişliğine bitkisel çözüm önerilerine ulaşmış olacaksınız. En önemli hazineniz sağlığınızdır diyerek, yazımıza başlıyoruz.

karın şişliği neden oluşur

Karın Şişliği Neden Oluşur?

 • Karın şişkinliğinin en temel sebebi bağırsaklarda oluşan gazdır. Bağırsaklarda gaz oluşumu ise; besinlerdeki karbonhidratların parçalanma esnasında ortaya çıkar. Besinlerin parçalanması dışında yoğun şekilde hava yutmak da karın şişliğine neden olan doğal faktörler arasındadır. Sigara içenlerde ve sürekli sakız çiğneyenlerde hava yutma durumu sıkça gözlemlenir. Bu nedenle karın şişliğinden şikayetçi olanların geneli sigara içen ve sakız çiğneyen kişilerden oluşmaktadır.
 • Karın şişliğinin diğer nedenleri arasında bağırsaklarda oluşan enfeksiyon ve bakteriler de yer alır. Bağırsak hastalıklarına bağlı olarak kullanılan ilaçlar, vitamin ilaçları ve antibiyotikler de karnınızın şişmesine ve rahatsız olmanıza neden olur. Herhangi bir şey tüketmeden de karnınız zaman zaman şişebilir. Bunun sebebi ise duygusal halinizdir. Kimi durumlarda stres ve kaygı midede tepkime oluşmasına neden olur.
 • Regl döneminde hissedilen karın şişliğinin etkisini de unutmamak gereklidir. Karın şişliği adet gecikmesi yaşayan kadınlarda sıkça görülen bir rahatsızlıktır.
 • Ayrıca çölyak karın şişliği belirtisi ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Çölyak hastalığının diğer nedenleriyle beraber karın şişliği görülüyorsa, en kısa sürede doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir. Erken teşhis ile pek çok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.
 • Bilinmesi gerekir ki karın şişliği karaciğer yetersizliği ve siroz gibi durumlarda da bir işaretçi olabilir. Karaciğerin işlevini kaybetmemesi için gerekli kontrollerin ihmal edilmemesi gereklidir. Uzun süreli yaşanan şişliklerin ne de olsa geçer düşüncesi ile önemsenmediği bir gerçektir. Buna neden olan bir başka hastalık olabilir. Bu nedenle sizi ciddi boyutta rahatsız eden karın şişliklerinde gerekli önemi göstermelisiniz.
 • Yemek yerken yapılan yanlışlar, karın şişliğini tetikleyen unsurlar arasında yerini alır. Hızlı ve çiğnenmeden yenilen yemekler, bağırsaklardan geçerken zorlanacaktır ve daha çok gaz açığa çıkacaktır. Neredeyse herkesin bir şekilde yaptığı fakat zararının farkında olmadığı bir diğer neden de; fazla yemektir. Fazla alınan besinler mideyi yoracak ve sindirilmesini zorlaştıracaktır. Besinlerin parçalanma sırasında ise fazlasıyla gaz açığa çıkacaktır. Bunun sonucunda da istenmeyen ve çok rahatsız eden karın şişliği görülecektir.
 • Ayrıca karın şişliği mide bulantısı hissini de getirebilir. Bu belirti besinlere karşı oluşan alerji durumunda daha çok görülmektedir. Süt ürünlerinin ve glutenli gıdaların alerji yapması durumunda şişlikle beraber mide bulantısı yaşattığı da bilinmelidir. Bağırsaklarınızda oluşan parazitler de mide bulantısına neden olacaktır.

karın şişliği neden oluşur

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Öncelikle karın şişkinliği gebelik belirtisi olabilir. Sizlere önerdiğimiz bitkisel çözümleri denemeden önce, eğer gebelik şüpheniz varsa doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

 • Karın şişliğinin geçmesi beslenme düzeninin değişmesi ile kısa süre içinde geçebilir. Uzun Öncelikle az az yemeye özen göstermelisiniz. Birden midenize yüklenirseniz, bu durum mide ve bağırsak sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyebilir.
 • Gün içinde meyve ve sebze ile beslenmeye dikkat etmelisiniz. Bol sıvı tüketimi besinlerin daha rahat sindirilmesine yardım edecektir. Lifli gıdaların tüketilmesi de bağırsaklarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Karın şişliğine iyi gelen çözümler arasında hareket etmek de yer alıyor. Hareketsiz kalan kişilerin daha çok karın şişliği problemi yaşadığı görülmektedir.
 • Karın şişliği nefes darlığı gibi durumlara da yol açabilir. Bu nedenle gün içinde 30 dakika da olsa kısa bir yürüyüş bedeninize iyi gelecektir.
 • Bağırsaklarınızın daha rahat çalışması adına kuru erik, kuru kayısı, kuru incir tüketebilirsiniz. Bunlara ek olarak ananas ve ıspanak da karın şişliğini önleyecek ve giderecek besinlerdendir.
 • Yemeklerinize sindiriminizi rahatlatacak baharatlar eklerseniz, yediğiniz besinlerin sindirilmesi daha kolay olacaktır. Böylece yemek sonrasında karın şişliği problemi yaşamazsınız. Kekik, kimyon, pul biberi ve karabiber gibi baharatlar sindiriminizi kolaylaştırabilir.
 • Karın şişliği alkol alışkanlığı sonucunda da meydana gelebilir. Bu nedenle eğer alkol kullanan biriyseniz ve karın şişliğinden şikayetçiyseniz, alkolden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Karın şişliği ile başlayan bu durum karaciğerinizi de çok geçmeden rahatsız edecektir.

karın şişliğine ne iyi gelir

Karın Şişliği Nasıl Giderilir İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri

 • Limonlu su: Karın şişliği İbrahim Saraçoğlu tarafından incelenen ve tedavisi için bitkisel çözümler aranan bir rahatsızlıktır. Karın şişliği şikayeti ile gelen danışanlara öncelikle limonlu su içilmesini tavsiye ediyor. Sabah uyanır uyanmaz ılık su içine bir dilim limon atın ve için. Daha sonra bir süre hareket halinde kalın. Limon antioksidan etkisi ile karnınızda oluşan şişliği yok edecektir.
 • Melisa çayı: Limonlu su önerisine ek olarak melisa çayının da şişliklerde oldukça etkili olduğunu ifade eder İbrahim Saraçoğlu. Gün içinde 1 fincan melisa çayı içenlerin karın şişliği şikayetlerinin son bulduğunu söylemektedir.
 • Aynı zamanda her sabah bir fincan yoğurt suyu içilmesinin de iyi geleceğini belirtiyor.
 • Havuç suyu da yoğurt suyu gibi etkili olacaktır.

Karın Şişkinliği İçin Şifalı Bitkiler

Karın şişkinliği için en iyi yöntem besinlerinizi seçmeniz olacaktır. Bu nedenle karın şişliği bitkisel tedavi önerileri size büyük yardımcı olacaktır. Suna Dumankaya’nın önerisi ile dereotunu çay gibi süzüp içebilirsiniz. Dereotu çayı karın şişliğini yok edebilir.

 • Melisa otu: Spazm yok edici özelliğe sahip bir bitkidir. Çayını demleyip tüketirseniz şişliğe neden olan faktörleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Sindirim sisteminize büyük yardımı olacaktır.
 • Anason: Mide ve bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklar için tüketilmektedir. Karın şişliği durumunda anason çayı içerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Zencefil: Mide problemleri konusunda oldukça adı duyulan bir bitkidir. Uzun zamandır karın şişliği şikayetiniz varsa zencefilli yoğurt veya zencefil çayı size iyi gelecektir.
 • Meyan kökü: İdrar söktürücü özelliği ile dikkat çekmektedir. Böylece şişliğe neden olan maddeleri vücudunuzdan atabilirsiniz.
 • Adaçayı: Ödem ve spazm gibi durumlarda kurtarıcı bir çay olarak karşınıza çıkacaktır. Karın şişliği gaz gibi durumlarda bir fincan tüketmek oldukça iyi gelecektir.
 • Bitki çayları: Karın şişliği kabızlık belirtisi de olabilir. Bu durumu önlemek için yeşil çay tüketebilirsiniz. Papatya çayı da alternatif olacaktır.

karın şişliğine ne iyi gelir

Karın Şişliği Tedavisi: Hangi Doktora Gidilir?

Karın şişliği probleminiz hala ortadan kalkmıyorsa; çok vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekecektir. Gideceğiniz doktora “İç Hastalıkları” bölümünden ulaşabilirsiniz. En kısa zamanda “Gastroenteroloji” uzmanına giderek karın şişliği tedavisi için adım atabilirsiniz.

Doktorunuz karnınızın şişmesine neden olan faktörleri incelemek için öncelikle kan ve idrar testi yaptıracaktır. Tahlil sonuçlarınıza göre uygun görülen gerekli ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Mücver Kaç Kalori? Tarifi
Mücver Kaç Kalori?

Sebzeli Kekin En Çıtır Hali! Çeşitlerine Göre Mücver Kalori Değerleri Yaz aylarında sofralara misafir olan…

Boza Kaç Kalori? Tarifi
Boza Kaç Kalori?

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori? Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa…

Tarifler Geri
Videolar Geri