Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? Evde 10 Pratik ve Etkili Yöntem

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? Evde 10 Pratik ve Etkili Yöntem Tarifi

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak Artık Mümkün!

Karıncalar, böcekler arasında en büyük beyne sahip olan bir böcek türüdür. Küçücük olduklarına bakmayın siz, muhteşem bir sisteme sahiptirler. Tıpkı arılarda olduğu gibi, karıncalarda da kraliçe sistemi vardır. Kraliçe karıncalarda doğuştann gelen bir kanat sistemi vardır. Liderlik yapmak için bu kanatları kullanarak çok uzaklara gidebilirler. Kolonisini kurduğunda ise bu kanatları düşer.

Mükemmel bir uyum ve iş birliği içinde yaşayan karıncalar, insanlarla bir arada olduklarında biraz stresli süreç başlar. Bir tanesi evinize girdi mi, diğer koloniyi de peşinden getirebilir. Ev içinde dolaşan karıncalar ev halkının canını sıkan bir duruma yol açabilir. Evin her köşesinde büyük bir hırsla dolaşıp yiyecek arama telaşına girerler. Bu durumu fark eden ev sahipleri ise “Karıncalardan nasıl kurtulurum?” diye düşünürler. İşte tam da bu noktada sizlere karıncaların gelmemesi için ne yapılır diye düşünmeyin diye yardım etmek için buradayız.

Ev halkı evdeki karıncalardan nasıl kurtulur diye merak ediyorsanız işte size çözüm yolları:

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

1) Pudra Şekeri ve Kabartma Tozu Kullanın

Pudra şekeri ve kabartma tozunu karıştırarak bir toz karışım elde edin. Karınca yuvalarına bu karışımı dökün. İki maddeye karşı hassas olan karıncalar, pudra şekeri ve kabartma tozunun kokusunu aldıktan sonra bir daha evinize gelmeyecektir.

pudra şekeri

2) Yosun Kumu İyi Bir Kovucudur

Topraktan ve çeşitli deniz canlılarından elde edilen yosun kumu, karıncaları yok eden bir yapıya sahiptir. Yosun kumunu kapı kenarlarına ve gördüğünüz karınca yuvalarına döküp bir süre bekleyin. Karıncalardan ses seda çıkmayana kadar yosun kumunu temizlemeyin. Birkaç gün içinde evinizde bir tane bile karınca kalmayacaktır.

yosun

3) Elma Sirkesi ile Karıncalara Elveda

Elma sirkesi ile saf su karıştırıp karıncaları evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Elde ettiğiniz suyu karınca yuvalarına dökün. Karıncalar sirke kokusundan anında kaçacaktır.

elma sirkesi

4) Bir Seçenek Daha: Nane Yağı

Karınca yuva girişlerine nane yağı dökerseniz, nanenin keskin kokusundan dolayı karıncalar bir daha o bölgeye gelmeyecektir. Böylece karıncalar evinizden çok uzağa gidebilir.

nane yağı

5) Karıncalar İçin Kahve

Evet yanlış duymadınız. Karıncalar için kahve iyi bir önlem olacaktır. Gün içinde kendinize ısmarladığınız Türk kahvesinin telvesini dökmeyin. Karıncaların yuvası için ayırın. Her bir karınca yuvası için bir kaşık kahve telvesi yeterli olacaktır.

kahve

6) Tebeşir ile Karıncaları Kovabilirsiniz!

Karıncalardan kurtulma yollarından biri de tebeşir olacaktır. Karıncaların izlediği yolları tebeşirle çizip bir iki gün bekleyin. Aynı işlemi karınca yuvasının çevresi için de deneyin. Tebeşirde bulunan maddeler, karıncaların sevmediği ve kaçtığı maddelerdir. Tebeşir ile karıncalara uzaktan el sallayabilirsiniz!

tebeşir

7) Portakal Kabuğu ile Karınca Yuvalarına Son

Portakal kabuğunu ince ince doğrayıp karınca yuvalarının girişine yerleştirdiğinizde, portakaldan çıkan toksik maddeler karıncaları yok edecektir. Evinizde karınca sürüsü kendine mekan bulmuşsa hemen bir portakal ile bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

portakal

8) Karabiber ile Ev ve Bahçenizi Karıncadan Koruyun

Tane karabiberi bir miktar su ile karıştırın. Özellikle de bahçeye açılan kapılara ve balkon kapılarına bu suyu dökün. Karıncalar karabiberin kokusundan rahatsız olup kendi doğalarına doğru gidecektir.

karabiber

9) Limon veya Limon Suyu Kesin Çözüm

Karınca yuvalarına bir dilim limon bıraktığınızda, içindeki asitlerden dolayı karıncaları kısa sürede yok edecektir. Aynı işlemi limon suyu ile de yapabilirsiniz. Bir iki kaşık limon suyunu karınca yuvalarının girişine dökebilirsiniz.

limon

10) Karınca Nasıl Önlenir?

  • Karıncalar en çok mutfaklarda kendilerine yer bulmak isterler. Mutfak tezgahlarınızı özellikle de sıcak günlerde kuru tutmaya özen gösterin.
  • Şekeri seven karıncalar tatlı besinler etrafında gezecektir. Bu nedenle reçel, şeker kutuları ve şekerli yiyecekleri kapalı mekanlarda hatta poşetli şekilde muhafaza edin.
  • Mutfakta çöpü uzun süre tutmayın. Karıncaların sıkça gezdiği yerlerden birisidir çöp poşetleri. Bu yüzden çöpü işiniz bittiğinde hemen atmaya çalışın.
  • Karıncaların yuva yaptığı boşlukları silikon veya tutkal ile de kapatabilirsiniz.
Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? Evde 10 Pratik ve Etkili Yöntem 25.07.2018 tarihinde yayınladı.