Kas Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri, İsimleri, Tedavisi

Kas Hastalıklarına Işık Tutan Faydalı Bilgiler, Bitkisel Çözümler

Myopati de denilen kas hastalıkları, vücudun hareket etmesini sağlayan bölümlerde çeşitli nedenlere bağlı yaşanan sorunları ifade eder. Kas hastalıkları, kas hücrelerinin yapısını ve görevini etkileyerek yürüme, oturduktan sonra kalkma, uzanma ya da saç tarama gibi basit hareketleri kısıtlar ve bu nedenle günlük yaşamı en çok zorlaştıran rahatsızlıkların başında gelir.

kas hastalıkları nelerdir

Kas Hastalıkları Nedir?

Kas hastalıkları, kas liflerindeki çeşitli rahatsızlıklarıdır. Kas liflerindeki problemler çoğu zaman kaslarda güçsüzlük, incelme, ağrı ve kramplarla kendini gösterir. Kas hastalıkları bebeklerden yaşlılara kadar her yaşta kişide görülebilir.

En yaygın kas hastalıkları:

 • Duchenne Müsküler Distrofi
 • Miyantenia Gravis
 • İnflamatuar Miyozitlerdir.

Duchenne Müsküler Distrofi genetik, Miyantenia Gravis ve İnflamatuar Miyozitler genetik olmayan kas hastalıklarına örnektir. Genetik kas hastalıklarının önlenmesi mevcut koşullarda mümkün değildir; ancak ilaçlar ve doğru tedavi ile hastalığın seyri ve hızı yavaşlatılabilir.

Genetik olmayan hastalıklar ise uygun tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir. 1978 yılında kurulan Türkiye Kas Hastalıkları Derneği hasta ve hasta ailelerine düzenlediği çeşitli etkinlik ve organizasyonlarla destek olur. Dernek hastalara evde bakım, rehabilitasyon gibi konularda yardımcı olur.

kas hastalıkları belirtileri

Kas Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Her yaşta görülebilen kas hastalıkları, hareket etmenizi sağlayan omurilik, omurilikten çıkan sinirler ve bu sinirlerle beslenen kasları kısıtlar. Yani kas hastalıkları terimi sadece kaslardaki problemleri değil, bu kasları yöneten sinirleri ve sinirlerin omurilikteki başlangıç noktalarını da ifade eder. Bu nedenle kas hastalıkları belirtileri tek tip değildir.

Belirtiler sorunun kaynağına ve kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Ancak tüm kas hastalıklarında ortak belirti kas güçsüzlüğüdür. Güçsüzlük; ayağa kalkarken ya da merdiven çıkarken zorlanma, yürüme güçlüğü, göz kapağında düşüklük ve göz hareketlerinde kısıtlanma gibi durumlarla kendini gösterebilir.

Bir bebeğin kucakta zıplatılırken ayaklarının bastırılamaması güçsüzlük belirtisi olarak kabul edilir. Benzer şekilde çocukların yürürken ya da merdivenlerden çıkarken sürekli kucağa alınmak istemesi güçsüzlük göstergesi olabilir.

Ayrıca:

 • Halsizlik
 • Eklemlere kramp girmesi
 • Ağrı
 • Felç geçirme
 • Kaslarda sertleşme ve normal büyüklükteki bir organın, hücrenin veya dokunun sonraki süreçte kendiliğinden küçülmesi olarak bilinen atrofi yaygın görülen diğer belirtiler arasındadır.
 • Çok yaygın olmasa da kas hastalıkları kalp ve solunum kaslarında da görülebilir. Bu gibi durumlarda hastalık bulguları dikkatlice takip edilmeli ve hastalık ilerlemeden gerekli önlemler alınmalıdır.

kas hastalıkları isimleri

Kas Hastalıkları İsimleri ve Çeşitleri

Günümüzde henüz nedeni net olarak belirlenemeyen yaklaşık 500 tane kas hastalığı mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanları:

 • Omuz ya da kalça çevresinde bulunan kaslardaki güçsüzlük sebebiyle hastaların hareketlerinin kısıtlanması ile kendini gösteren Kavşak Tipi Kas Distrofileri,
 • Göz kapaklarında düşüklük, kas ve bacaklarda kuvvetsizlik belirtilerine sahip olan Mitokondriyal Kas Hastalıkları,
 • Distrofin isimli proteinin eksikliği nedeniyle ortaya çıkan Distrofinopatiler,
 • Erişkin yaşlarda sıklıkla görülen Miyotonik Distrofi,
 • Yüz ve omuz çevresi kaslarında etkili olan Fasioskapulohumeral Kas Distrofisi (FSH),
 • Erken çocukluk döneminde başlayan Emery-Dreifuss Kas Distrofisi
 • Doğumdan itibaren kendini gösteren Konjenital Kas Distrofileri kas hastalıkları isimleri arasında yer alır.

Kas hastalıkları çeşitleri iltihabi kas hastalıkları, yaşam sürecinde belirli bir sebebe bağlı olarak gelişen edinsel kas hastalıkları ve kalıtımsal kas hastalıkları olarak alt türlere ayrılabilir. Ayrıca tiroit hastalıkları, potasyumu ilgilendiren hastalıklar gibi bazı rahatsızlıklar da kas hastalıklarına neden olabilir.

kas hastalıkları tedavisi

Kas Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktora Gidilir?

Genetik kas hastalıkları dışındaki kas hastalıkları tedavi edilebilir. Genetik kas hastalıkları genellikle çocuklarda, ergenlerde ve erişkinlerde, nadiren de yaşlılarda görülür. Bu nedenle çocuk ya da ergenlerde yürüme bozukluğu olduğunda, öncelikle genetik olup olmadığı değerlendirilir.

Kalıtımsal olmayan kas hastalıkları tedavisi için ilaç, kortizon, kan değişimi ve IVIG kullanılır. Bazı durumlarda koruyucu tedavi de uygulanabilir. Fizik tedavi kas hastalıklarında kasların güçlenmesine destek olur. Tıbbi gelişmelerin ilerlemesi ile kök hücre tedavisi olanakları artmakta ve kas hastalıkları kök hücre tedavisi uygulanarak da tedavi edilebilmektedir.

Tedaviler hastalığın ne tür bir kas hastalığı olduğuna göre değişiklik gösterir. Örneğin vücutta bir maddenin eksikliğinden kaynaklanan kas hastalıklarının tedavisinde eksik maddenin tamamlanması yolu izlenir. Teşhis ise muayene ve EMG tetkikleri ile koyulur. Ayrıca kas hastalıkları kan tahlili yapılarak da tespit edilebilir. Özel uzmanlık gerektiren kas biyopsisi kas hastalığının teşhisinde çok önemlidir.

Belirtilere göre farklılık gösterebilse de genel kas ağrıları için ilk etapta dahiliye bölümüne başvurulur. Kas hastalıkları doktorları veya kas hastalıkları profesörleri öncelikle kas ağrısının kaynağını teşhis ederek tedavi yöntemini belirler:

 • Ağrıların belirgin nedenleri varsa ilgisine göre nöroloji, ortopedi ya da kalp damar bölümleri tercih edilir:
 • Ağrılarınız zamanla artıyor ve sinir sisteminden kaynaklanıyor ise nöroloji,
 • Hareket ederken vücudunuzu bir yere çarpmanızdan ya da kendinizi zorlamanızdan kaynaklanıyor ise ortopedi bölümünün ilgi alanına girer.

Nedeni bulunamayan ağrılarda kasların daha iyi çalışması ve kaslara destek sağlanması için fizik tedavi bölümleri hastayı rehabilite eder.

kas hastalıkları çeşitleri

Kas Hastalıkları Neden Olur?

“Kas hastalıkları neden olur?” sorusunun cevabı çok çeşitlidir. Öncelikle kalıtımsal hastalıklar genlere bağlı olarak her yaşta kişide görülebilir. Anne veya babada ya da her ikisinde de bulunan hastalık taşıyan genler doğum ile birlikte çocuğa aktarılır. Pompe hastalığı dahil Kas Glikojen Depo Hastalığı, Ailesel Periyodik Felç, mitokondriyum anormallikleri olarak da bilinen Mitakondrial Miyopati ve bacak ve kalça bölgesinde başlayan ve hastaya hareket kabiliyetini kaybettiren Kas Distrofisi, kas hastalığı ile sonuçlanan kalıtımsal durumlara örnektir.

Akraba evlilikleri kas hastalıklarının görülme sıklığını artıran faktörler arasında sayılabilir. Aile bireylerinde hastalık bulunmayan kişilerde de kas hastalığı olabilir. Genetik olmayan bu kas hastalıkları ise enfeksiyonel hastalıklar, toksinlere maruz kalma, endokrin bozuklukları, kas iltihabı, vücudun susuz kalması gibi nedenlerle olabilir.

Ayrıca genlerde kendiliğinden gelişen mutasyonlar, nöron bozuklukları ve inflamatuar hastalıklar da genetik olmayan kas hastalıklarına neden olabilir.

kas hastalıkları bitkisel tedavi

Kas Hastalıkları Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kas hastalıkları için tıbbi tedavi yöntemleri dışında bitkisel yöntemler de kullanılır. Kas hastalıkları için şifalı bitkiler kullanarak kaslarının desteklenmesini ve rahatlamasını sağlayabilir, kas ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

 • Örneğin kas hastalıkları sonucunda gelişen kas erimesi için soya fasulyesi, hardal yağı ve biberiye yağı faydalıdır. Soya fasulyesini kaynatarak suyunu içebilir, fasulyeyi de pişirerek tüketebilirsiniz. Hardal yağı ve biberiye yağını kas erimesi olan bölgelere sürdükten sonra birkaç saat streç filmle yağlı bölgeyi sararak bekletebilirsiniz.
 • Ayrıca muz içindeki vitaminler nedeniyle kas ağrıları için faydalıdır.
 • Sirke de kas hastalıkları için doğal çözümler arasında sayılır. Sirkeyi tuzla karıştırarak ağrıyan kaslara sürebilir ya da balla birlikte karıştırarak içebilirsiniz.
 • Zencefil macunu, tere otu macunu, üzerlik tohumu macunu, sinameki macunu ve yoğurt suyu kas hastalıklarının iyileştirilmesini destekler.
 • Ağrıyan bölgeye sedef otu yağı ile masaj yapmak, katran sürmek de kas ağrılarına iyi gelir.
 • Birçok rahatsızlık için en doğal ilaç olan bal, kas ağrıları için de idealdir. Balı merhem gibi rahatsızlık veren bölgeye masaj yaparak sürebilirsiniz.
 • Ek olarak nergis çiçeğinin kökünden lapa yapılarak ağrıyan bölgeye sarılabilir.
 • Akgünlük sakızı, arpa çayı, burçak çayı, ısırgan otu, meyan kökü ve zeytinyağı da kas ağrılarının azaltılmasında kullanılan doğal yöntemler arasında yer alır.
 • Kum banyosu yaz dönemlerinde en pratik doğal tedavilerden biridir. Kaplıca ve kükürtlü banyo da kas hastalıklarına iyi gelir.

Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Boza Kaç Kalori? Tarifi
Boza Kaç Kalori?

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori? Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Tarifler Geri
Videolar Geri