Keçi Peyniri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Keçi Peyniri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Meraklılarına Özel Keçi Peyniri Hakkında Her Şey

Son dönemlerde anne sütüne en yakın besin içeriği ile adından söz ettiren keçi peyniri, kendine has aroması ve lezzeti ile tüm dünyada beğeni ile tüketilmektedir.

Ülkemiz keçi sütü ve keçi peyniri üretiminde dünya ikincisidir. Özellikle kolesterol hastaları, hamileler, emzikliler ve çocuklar tarafından tüketilmesi önerilen keçi peyniri Türk mutfağında özel ve önemli bir yere sahiptir.

Dünyanın en eski peyniri olan ve Arabistan’da üretilen Kishle, keçi peyniridir ve aynı zamanda dünyanın en pahalı peyniri olan ve Fransa’da üretilen Crottin de Chavignal da keçi sütünden yapılan bir peynirdir.

Özellikle kahvaltılarda sevilerek tüketilen keçi peyniri kızartması,yeşillik ve baharatlarla birlikte yemeklerde de servis edilir. Muhteşem aroması ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakan keçi peyniri börek, gözleme, poğaça, çörek gibi hamur işlerinde ve ayrıca makarnalarda da kullanılır.

Keçi Peyniri Nedir?

Çiğ keçi sütü kullanılarak hazırlanan keçi peyniri, karakteristik bir aromaya sahiptir. Memeliler sınıfının boynuzgiller familyasına ait olan keçiden elde edilen süt ile hazırlanan keçi peyniri, az yağlı ve besleyici özellikleri ile dikkat çeker.

Göçebe topluluklarda en çok yapılan peynir türü olan keçi peyniri ağızda dağılan yapısı ve içerdiği aminoasit kompozisyonu ile diğer peynir türleri arasında fark yaratır. Vücudun genel sağlığının korunmasında önemli rolü olan keçi peyniri ülkemizin en çok tükettiği peynir çeşitleri arasında yer alır.

Keçi Peyniri Nasıl Yapılır?

Keçi peyniri yapılışı oldukça kolay ve pratiktir. 70 dereceye kadar ısıtılan keçi peyniri karıştırılarak yapılır. Soğumaya bırakılan süte keçi peyniri yapımı için seyreltilmiş peynir mayası kullanılır. Mayalanan sütte oluşan pıhtılar alınır ve istenilen ölçülerde kesilir. Kesilen parçalar alınır ve süzülür.

Peki, keçi peyniri nasıl tuzlanır? Süzülen peynire miktarı ile orantılı tuz atılarak salamuraya bırakılır. İstenilen yumuşaklığa geldiğinde keçi peyniri üretimi tamamlanmış olur.

Peki, keçi peyniri kaç kilo sütten olur? 1 kilogram keçi peyniri yaklaşık olarak 5-6 kilogram keçi sütünden elde edilir.

Keçi Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de üretilen keçi peyniri çeşitleri genel olarak beyaz renklidir. Bazı yörelerde yapılan keçi peynirleri keçi sütü ile inek sütü karıştırılarak yapılır. Her ülke kendi geleneksel biçimlerine göre organik keçi peyniri üretmektedir. Bu yüzden dünya üzerinde yüzlerce farklı keçi peyniri çeşidi vardır.

Türkiye’deki geleneksel keçi peyniri çeşitleri, Doğu Anadolu’da Varto, Akdeniz’de Gazi Paşa, Marmara’da Ezine olarak sıralanabilir.

Keçi Peyniri Kaç Kalori? Keçi Peyniri Besin Değeri Nedir?

Keçi peyniri besin değeri açısından zengindir. 100 gram keçi peyniri 21 gram yağ ve 22 gram protein içerir.

Keçi peyniri protein miktarı diğer peynir türlerine göre daha fazladır. Potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum gibi mineral içeriği ile dikkat çeken keçi peyniri yüksek oranda A vitamini ve demir de içerir. Keçi peyniri kolesterol içeriği düşük bir peynir türüdür.

Keçi Peyniri Faydası Nedir?

  • Keçi peyniri sindirimi kolay bir besindir. Bu nedenle sindirim sistemi tam gelişmemiş bebeklerde ek besin olarak kullanılır. Ayrıca yaşlı beslenmesinde özel bir yere sahiptir.
  • Yüksek oranda fosfor içeren keçi peyniri özellikle et ve balık tüketmeyenler için iyi bir fosfor kaynağıdır.
  • Daha az kalori içermesi, düşük sodyum miktarına sahip olması, yüksek protein içeriği ile hasar gören vücut hücrelerini desteklemesi, kemik ve diş sağlığını koruması keçi peyniri yararları arasında yer almaktadır.

Keçi Peyniri Nasıl Saklanır?

Keçi peyniri yapılırken kullanılan salamura suyu ile birlikte kapaklı derin bir kapta muhafaza edilir. Serin bir yerde peynirin üstü iyice su ile kaplanarak kapatılan cam bir kavanoz içinde uzun süre saklanabilir.

Bu şekilde buzdolabında aylarca muhafaza edilebilen keçi peyniri, yenmek istendiğinde kapak açılarak dilenildiği kadar alınır ve kapak tekrar iyice kapatılarak depolama alnına geri yerleştirilir. Eğer salamura suyu yok ise kaynatıp soğutulan suyun içine %10 oranında sirke eklenerek keçi peyniri saklanabilir.

Keçi Peyniri Kokusu Nasıl Giderilir?

Keçi peyniri ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de keçi peyniri kokar mı? sorusudur. Keçi peynirinin kendine özgü bir kokusu vardır. Bu koku bazı insanları rahatsız edebilir. Satın alınan keçi peyniri kendine özgü kokusundan farklı olarak hoş olmayan kokular yaymaya başladıysa bu yanlış saklama koşullarından ileri gelebilir.

Keçi peynirinin saklandığı kap süzülerek keçi peynirleri ayrılır ve kabı değiştirilir. Yeni kaba kaynamış ve soğutulmuş su ile birlikte tuz ve sirke eklenerek yeni bir saklama koşulu yaratılırsa keçi peyniri kokusu giderilebilir.

Keçi Peyniri Zararları Nelerdir?

Her besinde olduğu gibi keçi peynirinin de aşırı tüketimi vücutta zararlı etkilere neden olabilir. Keçi peyniri zararları ile ilgili olarak en sık sorulan sorulardan biri keçi peyniri ishal yapar mı? sorusudur. Aşırı keçi peyniri tüketimi bağırsak hareketlerini hızlandırarak ishale neden olabilir. Isıtılmış sütten yapıldığı için keçi peyniri zehirlenmesi yaşanabilir.

Sütlerde bulunan salmonella mikrobunun ölmesi için sütün kaynatılması gereklidir. Çiğ süt ile yapılan keçi peyniri eğer sütte salmonella varsa zehirleyici etkiye sahip olabilir. Keçi sütü proteinine karşı alerjisi olanlar keçi peyniri alerjisi de yaşayabilir. Keçi peyniri faydaları zararları göz önüne alınarak dikkatli tüketilmelidir.

Keçi Peyniri Fiyatları Nedir?

Ülkemiz keçi peyniri üretiminde dünya sıralamasında yer almaktadır. Ülkemizde bol bulunması nedeniyle keçi peyniri fiyat açısından uygundur. Ancak küçükbaş hayvan olmasından dolayı inekten elde edilen süt miktarından daha az keçi sütü elde edilir.

İnek sütü ticari açıdan peynir yapımına daha uygundur. Bu sebeplerden dolayı keçi peyniri inek peynirine oranla daha pahalıdır.

1 kilogram keçi peyniri fiyatları 2016 yılında 25 lira ile 50 lira arasında değişmektedir. 1 kilogram organik keçi peyniri fiyatı ise 60 lira ile 90 lira arasında değişmektedir.

Keçi Peyniri ile Lezzetli ve Pratik 8 Tarif

1) Katmer Katmer Dökülen Keçi Peynirli Poğaça

Keçi peyniri ile hazırlanan katmer poğaça kendine özgü muhteşem lezzeti ile çay saatlerinize farklı bir alternatif olur. Yapımı biraz zahmetli olsa da lezzeti emeğinizin her damlasına değer. Keçi Peynirli Katmer Poğaça

2) Tostun En Lezzetli Hali: Keçi Peynirli Sebzeli Tost

Közlenmiş kırmızıbiber, yeşilbiber, kabak ve keçi peyniri kullanılarak hazırlanan keçi peynirli sebzeli tost, lezzeti ile olduğu kadar besleyici değeri ile de çay keyfinize ve kahvaltılarınıza sağlıklı dokunuşlar getirir. Keçi Peynirli Sebzeli Tost

3) Anne Elinden Keçi Peyniri Yapımı

Evde keçi peyniri yapmaya ne dersiniz? Geleneksel bir lezzet olan keçi peynirini evde yapabilir, kendi emeğiniz ile hazırladığınız keçi peyniri ile enfes lezzetler yakalayabilirsiniz. Keçi Peyniri ve Peynir Altı Suyu

4) Krema ile Keçi Peynirinin Muhteşem Birlikteliği: Keçi Peynirli Chevre Chaud

Ekmek dilimleri üzerine krema ve keçi peyniri sürülerek fırına verilen Keçi Peynirli Chevre Chaud ile kahvaltılarınızda fark yaratabilirsiniz. Kahvaltılık Chevre Chaud (Keçi Peynirli ve Kremalı Ekmek)

5) Tam Bir Vitamin Deposu: Keçi Peynirli Cevizli Roka Salatası

Roka, ceviz, keçi peyniri, nar ekşisi ve zeytinyağının birlikteliği ile hazırlanan salata tam bir vitamin deposudur. Öğünlerinizi keçi peynirli cevizli roka salatası ile zenginleştirebilir muhteşem lezzeti ile misafirlerinizi büyüleyebilirsiniz. Keçi Peynirli Cevizli Roka Salatası

6) Pastırma ve Keçi Peynirinin Mükemmel Uyumu

Hem görünümü hem de kendine has aroması ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakan pastırmaya sarılan keçi peyniri rulolarını ister meze olarak, ister kahvaltıda isterseniz de çay saatlerinizde yapabilirsiniz. Pastırmalı Keçi Peynirli Hurmalar

7) Hem Protein Hem Vitamin Deposu: Keçi Peynirli Ispanak Salatası

Yeşil elma, ıspanak, keçi peyniri, ceviz ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanan salata, beyaz ile yeşilin bir araya geldiği hem protein hem de vitamin açısından oldukça zengin bir salata çeşididir. Keçi Peynirli Ispanak Salatası

8) Tel Şehriye Keçi Peyniri ile Hayat Buluyor: Keçi Peynirli Tel Şehriye Pilavı

Kendine has aroması ile tel şehriyeye farklı bir lezzet katan keçi peynirli tel şehriye pilavı, ana yemeklerin en özel tamamlayıcısı olarak sofralarınıza lezzet katar. Keçi Peynirli Tel Şehriye Pilavı

Keçi peynirli tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Keçi Peyniri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? 15.11.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: