Kefal Balığı – Oltadan Sofraya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kefal Balığı 101 – Av, Temizleme, Pişirme Teknikleri

Ülkemizin denizleri ve gölleri birbirinden farklı deniz canlılarına ev sahipliği yapar. Tatlı su ve tuzlu suda yaşayan bu canlılar, sağlık için herhangi bir risk oluşturmuyorsa leziz balık sofralarının baş tacı olur. Şimdi sizlerle çok özel ve lezzetli bir balık üzerine yoğunlaşalım istiyoruz.

Van’dan Akdeniz’e kadar geniş bir alanda yaşamına devam eden kefal balığını, hep beraber tanıyalım. Tanıdıktan sonra da birbirinden lezzetli tarifler ile tadına bakalım. Hazırsanız, kefal, merak edilen tüm yönleri ile sizinle!

kefal nasıl pişirilir

Kefal Balığı Özellikleri ve Çeşitleri

 • Mugilidae familyasından bir balık türü olan kefal balığı, ortalama 40 cm uzunluğa sahip pullu bir balıktır.
 • Genellikle kirli ve karışık sularda yaşamayı seven bu balık, özel olarak havyar için avlanır.
 • Kefal havyarı ekonomik değeri yüksek lezzetli bir besindir.
 • Canlılığını sürdürebilmesi için yosun, minik deniz canlıları ve omurgasız canlıları tüketir.
 • Akdeniz, Atlantik, Manş Denizi ve Kuzey Denizi’nde sıkça bulunur.
 • Levrek ile aynı lezzete sahip olan kefal balığının birkaç türü bulunur. Bu türlerden en meşhuru Van Gölü’nün incisi İnci Kefali’dir.
 • Diğer türleri ise Has kefal, sarıkulak kefal, altınbaş kefal, mavri kefal, topan kefal, Rus kefali olmak üzere sınıflandırılmıştır.
 • Kış ve bahar aylarında kefal tüketimi sağlıklı ve faydalıdır. Diğer aylarda kefal yumurtlama dönemine girmektedir.
 • Kefal mevsimi olarak belirlenen sonbahar ve kış, omega 3 yağ asitlerini alacağınız en güzel dönemdir.

kefal balıkları

Kefal Avı – Nasıl Tutulur? Püf Noktaları Nelerdir?

 • Kefal avına çıkacaksanız, dip oltası ile verimli sonuçlar alabilirsiniz. Öncelikle ekmek içi gibi bir kefal yemi hazırlamalısınız. Oltayı atacağınız bölgeyi yemlemelisiniz. Böylece kefaller bölgeye yaklaşacaktır. Kefal yakalamanın püf noktaları kefali bölgeye ekmekle toplamaktır.
 • Kefal balığı yemini emerek alabilen bir balıktır. Bu nedenle iğne ucuna hafif eğik şekilde hamuru takabilirsiniz.
 • Oltada kullanacağınız misinanın özelliği de avınızı etkileyebilir. 0.20 ya da 0.25’lik misina kullanmanız önerilir.
 • Tercih edeceğiniz iğne ise kısa pala çapraz türünden olmalıdır. Bu kriterlerde ava çıkarsanız, birçok kefali tutabilirsiniz.
 • Kefal avına çıkarken bir yöntemi daha uygulayabilirsiniz. Kıbrıs takımı ile yani çoklu olta ile kefal avı keyifli şekilde sonlanabilir.
 • Dip oltası veya çoklu olta kefal takımı ihtiyacınızı giderecektir.

kefal avı

Kefal Balığı Nasıl Temizlenir?

 • Kefal balığını temizlerken öncelikle pullarını deriden almanız gereklidir.
 • Karın bölgesinin altından bir kesik açarak iç organlarının çıkarılması sağlanır.
 • Temizleme esnasında solungaç ve organların dışarı alınması daha sağlıklı olur. Balığın içine baktığınızda sadece eti görmelisiniz.
 • Son işlemde siyah et parçalarını da aldıktan sonra balığı tüketmek için hazırlayabilirsiniz.

kefal yemleri

Kefal Nasıl Pişirilir?

Kefal ile lezzetli bir balık ziyafeti yaşamak için birçok seçeneğiniz olacak. Kefal yenir mi diyorsanız, önerdiğimiz yöntemlerden sonra cevabı kendinize verebilirsiniz!

1) Fırında Pişirme Yöntemi

Kefali ortadan ikiye kesip ince bir et haline gelmesini sağladıktan sonra, arzu ettiğiniz baharatları ekleyip fırına verebilirsiniz. Böylece besin değerini kaybetmeden sağlıklı şekilde balık tüketebilirsiniz.

2) Izgarada Kefal

Kefal balığını dilimler halinde ya da ikiye ayırıp ızgarada pişirebilirsiniz. Dilenen baharatlar ile sotelenen kefal, ızgarada da leziz ve sağlıklı olacak diye düşünüyoruz. Kefal ızgara hem zahmetsiz hem de düşük kalorili bir yemek olmaktadır.

3) Kefal Sote

Kefal balığının etini kuşbaşı şeklinde doğrayıp sevdiğiniz sebzeler ile sote yapabilirsiniz. Böylece balık sofrasında farklı bir tat elde edebilirsiniz.

4) Tavada Kefal

Temizlenen kefali, granit ya da döküm tavada kızartarak tüketebilirsiniz. Bu pişirme yöntemi bir miktar yağ isteyeceği için, diyette olanların bir kere daha düşünmesini tavsiye ederiz.

kefal nasıl pişirilir

Kefal Kalori ve Besin Değerleri

Kış ve sonbahar aylarında sıkça tüketebileceğiniz kefal besin değeri ve kalorisi hakkında bilgi almak isterseniz, şu rakamları hatırlayabilirsiniz.

 • 1 adet kefal: 410 kalori
 • 100 gram kefal: 117 kalori

Kefal besin değeri tablosu ise:

 • 67.72 gram Protein
 • 13.27 gram Yağ
 • 171.5 mg Kolesterol
 • 227.5 mg Sodyum
 • 1249.5 mg Potasyum
 • 143.5 mg Kalsiyum
 • 430.5 iu A vitamini
 • 4.2 mg C vitamini
 • 3.57 Demir

kefal balığı

Kefal Fiyatı Ne Kadar?

 • Yaz mevsimi dışında balık tezgahlarında yerini alan kefal, 20 TL ile 30 TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.
 • Fiyatların değişkenliği bulunduğunuz bölgeye ve aya göre belirleniyor.

kefal takımı

Kefal Balığı ile Hazırlayabileceğiniz En Leziz 12 Tarif

Kış aylarında vitamin depolayıp bol bol kefal yemeye hazır mısınız? İşte birbirinden pratik ve nefis kefal balığı tarifleri:

1) Yaza Hazırlık Yapalım: Fırında Kefal

Yaz mevsimi gelmesiyle beraber balık sezonu da ufaktan ufaktan kapanır. Kış günlerinde bolca kefal tüketerek vücut direncinizi koruyabilirsiniz. Bir balık önerisi isterseniz leziz mi leziz fırında kefal bu tarifte. Fırında Kefal

Tarif: Fırında Kefal

2) Sağlıklı Bir Öğün Fırında İnci Kefali

Düşük kalorili bir yemek hazırlayacağınız zamanlarda, fırında inci kefali deneyebilirsiniz. Kullanacağınız baharatlardan pişirme süresine kadar tüm detaylar bu mis kokulu tarifte. Fırında İnci Kefal

Tarif: Fırında İnci Kefal

3) Balık Günlerine Özel İnci Kefal Tuzlu Balık

Uzmanların tavsiyelerine uyup haftada 2 defa balık tüketiyorsanız bir şans da kefal balığına verebilirsiniz. Daha önce denemeyenler nasıl yapacağım diye endişe etmesin. Tüm adımlar burada. İnci Kefal (Tuzlu Balık)

Tarif: İnci Kefal (Tuzlu Balık)

4) Cızz Bızz Kefal Tava Ziyafeti

Balıkları soğutmadan ve kısa zamanda yemek istediğinizde kolay bir yöntemi deneyebilirsiniz. Tavada arkalı önlü şekilde kızartarak dakikalar içinde kefali tüketebilirsiniz. Kızartmak için bilmeniz gereken püf noktaları linkte sizi bekliyor. Kefal Tava

Tarif: Kefal Tava

5) İştah Açan Soslu Kefal Kapış Kapış Tüketilecek

Bu kefal tarifi bol sos içeriyor. Sosu hazırlarken kullanacağınız tüm lezzet detayları tarifte tek tek anlatıldı. Yapımı pratik, yemesi zevkli bir balık yemeği için tarife göz atabilirsiniz. Soslu kefali çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Soslu Kefal

Tarif: Soslu Kefal

6) Kokusuz Dumansız Fırında Kefal

Balık yaparken kendinizi yormak istemiyorsanız, hemen bu tarifi deneyebilirsiniz. Çünkü fırında kefal yapacağınız durumda tezgah da ocak da tertemiz kalıyor. Size düşen ise balığın lezzetini almak. Denemek için tıklayabilirsiniz. Fırında Kefal Yapımı

Tarif: Fırında Kefal Yapımı

7) Çıtır Çıtır Cips Tadında Fırında Kefal

Ben balığı iyi pişmiş severim diyorsanız, bu tarifi tam ölçüsü ile uygulamalısınız. Kefalin çıtırlığı, kullanılan soslar sayesinde mi yoksa pişirme tekniğinde mi öğrenmek için bir göz atın deriz. Fırında Kefal Balığı

Tarif: Fırında Kefal Balığı

8) Akşama Ziyafet Var: Tavada Kefal Balığı

Kefal balığını pişirmek için kızartmayı tercih ediyorsanız, kızartmadan önce bu tarife göz atmalısınız. Bazı detayları öğrendiken sonra balık daha lezzzetli bir kıvama gelecek. Ziyafete hazır olun! Tavada Kefal Balığı

Tarif: Tavada Kefal Balığı

9) Adeta Bir Tablo Fırında Kefal

Fırında pişirilen balıkların besin değerinin korunduğunu biliyor musunuz? Kefal de besin değeri yüksek bir balık türü. Fırında deneyerek tüm vitaminleri alabilirsiniz. İşte denemenin bir yolu daha: Fırında Kefal

Tarif: Fırında Kefal

10) Balık Mı? Köfte Mi? Kefal Balık Köfte – İkisi Bir Arada!

Kefal balığını bambaşka bir tarifle denemeye hazır olun. Bu kefal köfteyi, her yaştan kişi bayılarak yiyecek. Balık yemeklerine farklı bir boyut kazandırmak için tarifimize uğrayabilirsiniz. Kefal Balık Köfte

Tarif: Kefal Balık Köfte

11) Kefal Balığın Közde Pişirilmesi Azerice Tarifiyle Çok Lezzetli

Kefal balığını közde pişirmek, ortaya nefis bir yemeği getirecektir. Bu tarifin açıklaması Azerice fakat her okuyan anlayabilir. Kolay ve pratik bir kefal sunumu için tarife bekliyoruz. Kefal Balığın Közde Pişirilmesi (Azerice)

Tarif: Kefal Balığın Közde Pişirilmesi (Azerice)

12) Biraz Da Çorba: Zerdeçallı Kefal Balığı Çorbası

Ana yemeklerden sıkılanlar ve çorba denemek isteyenler için nefis ve sağlıklı bir çorba önerimiz var. Zerdeçallı kefal balığı ile hazırlanan bu çorba içenlere şifa dağıtıyor. Denemek isteyenler, vakit kaybetmeden tıklamalı! Zerdeçallı Kefal Balığı Çorbası

Tarif: Zerdeçallı Kefal Balığı Çorbası

Balık Pişirme Teknikleri: 9 Değişik Yöntem, Fark Yaratan İpuçları

Balık Kokusu Nasıl Gider? Artık Evinizde Rahatça Balık Pişirebilirsiniz!

Balık Kaç Kalori? Pişirme Çeşitlerine Göre Balık Kalori Değerleri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kefal Balık Tarifi
Kefal Balık2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Kefal Balığı Kızatması Tarifi
Kefal Balığı Kızatması2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama12
Her Şey Dahil Pizza Tarifi
Her Şey Dahil Pizza4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 50dk Hazırlama14
İnci Kefal (Tuzlu Balık) Tarifi
İnci Kefal (Tuzlu Balık)2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama34
Kefal Balık Buğulama (Tavada) Tarifi
Kefal Balık Buğulama (Tavada)1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama2
Zerdeçallı Kefal Balığı Çorbası Tarifi
Zerdeçallı Kefal Balığı Çorbası Tarifi4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama4
Fırında Van Balığı-İnci Kefali Tarifi
Fırında Van Balığı-İnci Kefali2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 30dk Hazırlama14
Fırında İnci Kefal (Van Balığı) Tarifi
Fırında İnci Kefal (Van Balığı)2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama12
Hamburger (Her şeyiyle ev yapımı) Tarifi
Hamburger (Her şeyiyle ev yapımı)1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama5
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı? Tarifi
Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

Düzenli Su İçmek Zayıflatır Mı? Hem medeniyet hem de insanlık tarihinin en önemli kaynağı olan…

Dut Faydaları: Güçlü Bağışıklığa Birebir! Tarifi
Dut Faydaları: Güçlü Bağışıklığa Birebir!

Dut Meyvesinin Az Bilinen Faydaları Meyvesi ile hem çiğ olarak hem de kurutulmuş haliyle tüketilebilen…

Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri

Tira mi su! Sizi Kendinize Getirecek Kahveli Pasta! Peki Tiramisu Kaç Kalori? Buram buram kahve…

Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Mini Sandviç Pasta Ekler Kalori Değerleri Gün içinde ara öğünlerde, ani tatlı krizlerinde, çay saatlerinde…

Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek Tarifi
Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek

Lokantalarda yiyip, diğer sakatatlara kıyasla evlerde daha sık yapmaya alışkın olunan bir lezzet: Ciğer! Kurban…

Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif Tarifi
Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif

Bazen yapımının zorluğu bazen de mutfakta eksik olan bir malzeme yüzünden başvurulan, sonucunda enfes tarifler…

Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit Tarifi
Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit

Evde Starbucks kurabiye yapımı farklı kurabiye tarifleri deneyenlerin epey merak ettiği bir konu. Biz de…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif Tarifi
Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif

Karnabahar sebzesinden değişik tarifleri denemediyseniz, karnabahar yemeği çeşidinin bol olduğu bu listeye hoş geldiniz. Karnabaharla,…

Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif Tarifi
Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif

Yazın pazardan, marketten taze taze aldığımız kışınsa konservedeki, buzluktaki haliyle hasret giderdiğimiz sebzedir taze fasulye.…

Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek Tarifi
Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek

Atamızın aşçısının anlatımları ile derlenmiş, onun en sevdiği 10 yiyeceğin bir arada bulunduğu listesi! Atatürk'ün…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Tarifler Geri
Videolar Geri