Kefal Balığı – Oltadan Sofraya Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kefal Balığı 101 – Av, Temizleme, Pişirme Teknikleri

Ülkemizin denizleri ve gölleri birbirinden farklı deniz canlılarına ev sahipliği yapar. Tatlı su ve tuzlu suda yaşayan bu canlılar, sağlık için herhangi bir risk oluşturmuyorsa leziz balık sofralarının baş tacı olur. Şimdi sizlerle çok özel ve lezzetli bir balık üzerine yoğunlaşalım istiyoruz.

Van’dan Akdeniz’e kadar geniş bir alanda yaşamına devam eden kefal balığını, hep beraber tanıyalım. Tanıdıktan sonra da birbirinden lezzetli tarifler ile tadına bakalım. Hazırsanız, kefal, merak edilen tüm yönleri ile sizinle!

kefal nasıl pişirilir

Kefal Balığı Özellikleri ve Çeşitleri

 • Mugilidae familyasından bir balık türü olan kefal balığı, ortalama 40 cm uzunluğa sahip pullu bir balıktır.
 • Genellikle kirli ve karışık sularda yaşamayı seven bu balık, özel olarak havyar için avlanır.
 • Kefal havyarı ekonomik değeri yüksek lezzetli bir besindir.
 • Canlılığını sürdürebilmesi için yosun, minik deniz canlıları ve omurgasız canlıları tüketir.
 • Akdeniz, Atlantik, Manş Denizi ve Kuzey Denizi’nde sıkça bulunur.
 • Levrek ile aynı lezzete sahip olan kefal balığının birkaç türü bulunur. Bu türlerden en meşhuru Van Gölü’nün incisi İnci Kefali’dir.
 • Diğer türleri ise Has kefal, sarıkulak kefal, altınbaş kefal, mavri kefal, topan kefal, Rus kefali olmak üzere sınıflandırılmıştır.
 • Kış ve bahar aylarında kefal tüketimi sağlıklı ve faydalıdır. Diğer aylarda kefal yumurtlama dönemine girmektedir.
 • Kefal mevsimi olarak belirlenen sonbahar ve kış, omega 3 yağ asitlerini alacağınız en güzel dönemdir.
kefal balıkları

Kefal Avı – Nasıl Tutulur? Püf Noktaları Nelerdir?

 • Kefal avına çıkacaksanız, dip oltası ile verimli sonuçlar alabilirsiniz. Öncelikle ekmek içi gibi bir kefal yemi hazırlamalısınız. Oltayı atacağınız bölgeyi yemlemelisiniz. Böylece kefaller bölgeye yaklaşacaktır. Kefal yakalamanın püf noktaları kefali bölgeye ekmekle toplamaktır.
 • Kefal balığı yemini emerek alabilen bir balıktır. Bu nedenle iğne ucuna hafif eğik şekilde hamuru takabilirsiniz.
 • Oltada kullanacağınız misinanın özelliği de avınızı etkileyebilir. 0.20 ya da 0.25’lik misina kullanmanız önerilir.
 • Tercih edeceğiniz iğne ise kısa pala çapraz türünden olmalıdır. Bu kriterlerde ava çıkarsanız, birçok kefali tutabilirsiniz.
 • Kefal avına çıkarken bir yöntemi daha uygulayabilirsiniz. Kıbrıs takımı ile yani çoklu olta ile kefal avı keyifli şekilde sonlanabilir.
 • Dip oltası veya çoklu olta kefal takımı ihtiyacınızı giderecektir.
kefal avı

Kefal Balığı Nasıl Temizlenir?

 • Kefal balığını temizlerken öncelikle pullarını deriden almanız gereklidir.
 • Karın bölgesinin altından bir kesik açarak iç organlarının çıkarılması sağlanır.
 • Temizleme esnasında solungaç ve organların dışarı alınması daha sağlıklı olur. Balığın içine baktığınızda sadece eti görmelisiniz.
 • Son işlemde siyah et parçalarını da aldıktan sonra balığı tüketmek için hazırlayabilirsiniz.
kefal yemleri

Kefal Nasıl Pişirilir?

Kefal ile lezzetli bir balık ziyafeti yaşamak için birçok seçeneğiniz olacak. Kefal yenir mi diyorsanız, önerdiğimiz yöntemlerden sonra cevabı kendinize verebilirsiniz!

1) Fırında Pişirme Yöntemi

Kefali ortadan ikiye kesip ince bir et haline gelmesini sağladıktan sonra, arzu ettiğiniz baharatları ekleyip fırına verebilirsiniz. Böylece besin değerini kaybetmeden sağlıklı şekilde balık tüketebilirsiniz.

2) Izgarada Kefal

Kefal balığını dilimler halinde ya da ikiye ayırıp ızgarada pişirebilirsiniz. Dilenen baharatlar ile sotelenen kefal, ızgarada da leziz ve sağlıklı olacak diye düşünüyoruz. Kefal ızgara hem zahmetsiz hem de düşük kalorili bir yemek olmaktadır.

3) Kefal Sote

Kefal balığının etini kuşbaşı şeklinde doğrayıp sevdiğiniz sebzeler ile sote yapabilirsiniz. Böylece balık sofrasında farklı bir tat elde edebilirsiniz.

4) Tavada Kefal

Temizlenen kefali, granit ya da döküm tavada kızartarak tüketebilirsiniz. Bu pişirme yöntemi bir miktar yağ isteyeceği için, diyette olanların bir kere daha düşünmesini tavsiye ederiz.

kefal nasıl pişirilir

Kefal Kalori ve Besin Değerleri

Kış ve sonbahar aylarında sıkça tüketebileceğiniz kefal besin değeri ve kalorisi hakkında bilgi almak isterseniz, şu rakamları hatırlayabilirsiniz.

 • 1 adet kefal: 410 kalori
 • 100 gram kefal: 117 kalori

Kefal besin değeri tablosu ise:

 • 67.72 gram Protein
 • 13.27 gram Yağ
 • 171.5 mg Kolesterol
 • 227.5 mg Sodyum
 • 1249.5 mg Potasyum
 • 143.5 mg Kalsiyum
 • 430.5 iu A vitamini
 • 4.2 mg C vitamini
 • 3.57 Demir
kefal balığı

Kefal Fiyatı Ne Kadar?

 • Yaz mevsimi dışında balık tezgahlarında yerini alan kefal, 20 TL ile 30 TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.
 • Fiyatların değişkenliği bulunduğunuz bölgeye ve aya göre belirleniyor.
kefal takımı

Kefal Balığı ile Hazırlayabileceğiniz En Leziz 12 Tarif

Kış aylarında vitamin depolayıp bol bol kefal yemeye hazır mısınız? İşte birbirinden pratik ve nefis kefal balığı tarifleri:

1) Yaza Hazırlık Yapalım: Fırında Kefal

Yaz mevsimi gelmesiyle beraber balık sezonu da ufaktan ufaktan kapanır. Kış günlerinde bolca kefal tüketerek vücut direncinizi koruyabilirsiniz. Bir balık önerisi isterseniz leziz mi leziz fırında kefal bu tarifte. Fırında Kefal

Tarif: Fırında Kefal

2) Sağlıklı Bir Öğün Fırında İnci Kefali

Düşük kalorili bir yemek hazırlayacağınız zamanlarda, fırında inci kefali deneyebilirsiniz. Kullanacağınız baharatlardan pişirme süresine kadar tüm detaylar bu mis kokulu tarifte. Fırında İnci Kefal

Tarif: Fırında İnci Kefal

3) Balık Günlerine Özel İnci Kefal Tuzlu Balık

Uzmanların tavsiyelerine uyup haftada 2 defa balık tüketiyorsanız bir şans da kefal balığına verebilirsiniz. Daha önce denemeyenler nasıl yapacağım diye endişe etmesin. Tüm adımlar burada. İnci Kefal (Tuzlu Balık)

Tarif: İnci Kefal (Tuzlu Balık)

4) Cızz Bızz Kefal Tava Ziyafeti

Balıkları soğutmadan ve kısa zamanda yemek istediğinizde kolay bir yöntemi deneyebilirsiniz. Tavada arkalı önlü şekilde kızartarak dakikalar içinde kefali tüketebilirsiniz. Kızartmak için bilmeniz gereken püf noktaları linkte sizi bekliyor. Kefal Tava

Tarif: Kefal Tava

5) İştah Açan Soslu Kefal Kapış Kapış Tüketilecek

Bu kefal tarifi bol sos içeriyor. Sosu hazırlarken kullanacağınız tüm lezzet detayları tarifte tek tek anlatıldı. Yapımı pratik, yemesi zevkli bir balık yemeği için tarife göz atabilirsiniz. Soslu kefali çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Soslu Kefal

Tarif: Soslu Kefal

6) Kokusuz Dumansız Fırında Kefal

Balık yaparken kendinizi yormak istemiyorsanız, hemen bu tarifi deneyebilirsiniz. Çünkü fırında kefal yapacağınız durumda tezgah da ocak da tertemiz kalıyor. Size düşen ise balığın lezzetini almak. Denemek için tıklayabilirsiniz. Fırında Kefal Yapımı

Tarif: Fırında Kefal Yapımı

7) Çıtır Çıtır Cips Tadında Fırında Kefal

Ben balığı iyi pişmiş severim diyorsanız, bu tarifi tam ölçüsü ile uygulamalısınız. Kefalin çıtırlığı, kullanılan soslar sayesinde mi yoksa pişirme tekniğinde mi öğrenmek için bir göz atın deriz. Fırında Kefal Balığı

Tarif: Fırında Kefal Balığı

8) Akşama Ziyafet Var: Tavada Kefal Balığı

Kefal balığını pişirmek için kızartmayı tercih ediyorsanız, kızartmadan önce bu tarife göz atmalısınız. Bazı detayları öğrendiken sonra balık daha lezzzetli bir kıvama gelecek. Ziyafete hazır olun! Tavada Kefal Balığı

Tarif: Tavada Kefal Balığı

9) Adeta Bir Tablo Fırında Kefal

Fırında pişirilen balıkların besin değerinin korunduğunu biliyor musunuz? Kefal de besin değeri yüksek bir balık türü. Fırında deneyerek tüm vitaminleri alabilirsiniz. İşte denemenin bir yolu daha: Fırında Kefal

Tarif: Fırında Kefal

10) Balık Mı? Köfte Mi? Kefal Balık Köfte – İkisi Bir Arada!

Kefal balığını bambaşka bir tarifle denemeye hazır olun. Bu kefal köfteyi, her yaştan kişi bayılarak yiyecek. Balık yemeklerine farklı bir boyut kazandırmak için tarifimize uğrayabilirsiniz. Kefal Balık Köfte

Tarif: Kefal Balık Köfte

11) Kefal Balığın Közde Pişirilmesi Azerice Tarifiyle Çok Lezzetli

Kefal balığını közde pişirmek, ortaya nefis bir yemeği getirecektir. Bu tarifin açıklaması Azerice fakat her okuyan anlayabilir. Kolay ve pratik bir kefal sunumu için tarife bekliyoruz. Kefal Balığın Közde Pişirilmesi (Azerice)

Tarif: Kefal Balığın Közde Pişirilmesi (Azerice)

12) Biraz Da Çorba: Zerdeçallı Kefal Balığı Çorbası

Ana yemeklerden sıkılanlar ve çorba denemek isteyenler için nefis ve sağlıklı bir çorba önerimiz var. Zerdeçallı kefal balığı ile hazırlanan bu çorba içenlere şifa dağıtıyor. Denemek isteyenler, vakit kaybetmeden tıklamalı! Zerdeçallı Kefal Balığı Çorbası

Tarif: Zerdeçallı Kefal Balığı Çorbası

Balık Pişirme Teknikleri: 9 Değişik Yöntem, Fark Yaratan İpuçları

Balık Kokusu Nasıl Gider? Artık Evinizde Rahatça Balık Pişirebilirsiniz!

Balık Kaç Kalori? Pişirme Çeşitlerine Göre Balık Kalori Değerleri

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kefal Balığı Kızatması Tarifi

Kefal Balığı Kızatması

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kefal Balık Buğulama (Tavada) Tarifi

Kefal Balık Buğulama (Tavada)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Fırında İnci Kefal (Van Balığı) Tarifi

Fırında İnci Kefal (Van Balığı)

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Her Şeyden Bir Kaşık Çorbası Tarifi

Her Şeyden Bir Kaşık Çorbası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Fırında Kefal Tarifi

Fırında Kefal

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Fırında Kefal Tarifi

Fırında Kefal

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Fırında Kefal Tarifi

Fırında Kefal

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Balık Sofralarının Şahı Fava Tarifi

Balık Sofralarının Şahı Fava

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri Tarifi
Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri

Kurban Bayramı Denince İlk Akla Gelenler Acısıyla tatlısıyla geçen günlerin ardından ne kadar çok zaman…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Sözleri: Anlamlı Tebrik Mesajları Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Diyanet Açıkladı Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir yoludur…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır? Diyanet Tarifi
Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır? Diyanet

Kurban Vekâleti Verirken ve Alırken Ne Söylenmeli? Kurban Bayramı’na adım adım yaklaştığımız bu günlerde birçok…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen Tarifi
Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen

Sevilen Lezzetlerle Sucuk Kalori ve Besin Değerleri Kendine özgü bir lezzete sahip olan sucuk, kıyma…

Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori? Tarifi
Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Salam Kaç Kalori? Salam kaç kalori konulu yazımız, salamı sık tüketenleri yakından ilgilendiriyor.…

Sosis Kaç Kalori? Dana, Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Sosis Kaç Kalori? Dana, Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri

Sosis Kalori ve Besin Değerleri Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği başta olmak üzere günün…

Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri Tarifi
Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri

Kurban Bayramı Denince İlk Akla Gelenler Acısıyla tatlısıyla geçen günlerin ardından ne kadar çok zaman…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Sözleri: Anlamlı Tebrik Mesajları Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yoğurtlu Ekmek Arası Dürüm Tantuni Kaç Kalori? Tarifi
Yoğurtlu Ekmek Arası Dürüm Tantuni Kaç Kalori?

Mersin’in Meşhur Lezzeti Tantuni Kaç Kalori? Zengin mutfak kültürüne sahip ülkemizin en sevilen yemekleri listesi…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Diyanet Açıkladı Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir yoludur…

Lahmacun Kaç Kalori? 1 Adet, Fındık, Büyük Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori? 1 Adet, Fındık, Büyük

Lahmacun Kalori ve Besin Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı leziz yiyeceklerden biridir. Etli…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en çok tüketilen ve ününü…

Pastırma Kaç Kalori? Besin Değerleri, Faydaları Tarifi
Pastırma Kaç Kalori? Besin Değerleri, Faydaları

Pastırmalı Kuru Fasulye, Yumurta, Börek Kalorileri Pastırma Türk mutfağının klasik lezzetlerinden biridir. Kahvaltılara ve ana…

Döner Kaç Kalori? Tavuk, Et, Hatay Usulü, Dürüm, Ekmek Tarifi
Döner Kaç Kalori? Tavuk, Et, Hatay Usulü, Dürüm, Ekmek

Hangi Döner Kaç Kalori? Ülkemizde döner denildiği anda akan suları durduracak yemek severler bulunmaktadır. Döner…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Tarifler Geri
Videolar Geri