Kepek Nasıl Giderilir? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler

Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir. Kepek, en sık rastlanan cilt sorunlarından biridir. Kepek sorunu, kuruyup pul pul olan ölü saç derisinin saç telleri arasından gözükmesidir. Normal şartlarda insan derisi, sürekli kendini yenilediğinden ölü hücreler, yeni deriler tarafından atılır. Kepeklenme sıkıntısında ise bu süreç hızlanır ve normal olandan daha çok sayıda hücre atılımı yaşanır. Bu da ölü derilerin kümelenmesine sebep olarak gözle görülür bir hâl almasına sebep olur.

Kepek, ilk olarak hormonların değişmeye başladığı ve kepeğe neden olan Malassezia Globosa mikrobunu besleyen saç derisi yağının daha fazla üretildiği ergenlik döneminde görülür. İlerleyen yaşlarda ise stres ve bazı hastalıklar gibi nedenlere bağlı olarak sıklıkla görülen bir durumdur. İleri derecedeki kepeklenme sorunlarında saç derisinde kaşıntıların oluştuğu da görülür.
Kepeklenme, ciddi bir hastalık olarak görülmemekle beraber bulaşıcı da değildir. Lakin estetik olarak sıkıntı oluşturur. Hijyen eksikliğinden kaynaklanmaz. Temiz olsa bile saçlar kirli ve bakımsız gibi gözükür.

saçtaki kepek nasıl giderilir

Kepek Nasıl Giderilir? Kepekten Kurtulmanın Doğal Yolları

Kepek tedavisinde yaş ve kepeğin şiddeti gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Şiddetli kepek sorunlarında cilt hastalıkları uzmanlarından yardım almak gerekir. Orta şiddetli sorunlarda ise kepeği gidermek için doğal yollara başvurulabilir.

 • Doğal İçerikli Şampuan: Tekrar eden kepek sorunlarını engellemek için saç derisindeki sebumu yani fazla yağı dengeleyen, peeling etkili şampuanlar tercih edilmelidir. Eğer kepek sorunu, saç derisinin aşırı kuru olmasından kaynaklanıyorsa selenyum ve paraben içermeyen şampuanların kullanılması gerekir.
 • Çiçek Yağları: Yine saç derisini nemlendirmek için çiçek yağları ile masaj yapmak da faydalı olur.
 • Yoğun kepeklenme dönemlerinde fön, maşa ve düzleştirici gibi saç derisini iyice kurutacak olan işlemlerden kaçınmak gerekir.
 • Elma Sirkesi: Kepek nasıl gider doğal yöntemler sayesinde diye düşünüyorsanız, elma sirkesi derdinize deva olacaktır. Bir kasenin içine su doldurulur ve bir miktar sirke ile karıştırılır. Banyodan çıkmadan hemen önce son durulama, bu su ile yapılır.
 • Doğal Yağlar: Saçtaki kepek nasıl giderilir sorusunun bir başka cevabı da şampuanınızın içine doğal yağlar katmaktır. Her zaman kullandığınız şampuanın içerisine 20 damla nane yağı damlatılır. Şampuanınızı bu şekilde kullanmaya başladıktan bir müddet sonra kepeğin kendiliğinden yok olduğuna şahit olursunuz.

kepek nasıl giderilir ahmet maranki

Kepek Nasıl Giderilir Ahmet Maranki Bitkisel Çözüm

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel çözüm yolu var mıdır diye düşünüldüğünde ilk akla gelen isimlerden biri Ahmet Maranki’dir. Ahmet Maranki’nin kepeğe karşı kür tavsiyelerinden birisi aspirindir.

İki adet aspirin ezilerek toz hâle getirilir. Bu toz, her defasında kullanılan şampuan miktarına eklenir. Bu karışım ile saçlar köpürtülür ve durulanmadan önce beş dakika saçta bekletilir. Daha sonra durulanır.

Zeytinyağı ile masaj yapılması da tavsiye edilir.

Ahmet Maranki’nin bir diğer kepek kürü ise çemen otu ile yapılır. Çemen otunun bileşkesinde bulunan amino asitler ve proteinler, saçın sağlıklı büyümesini sağlarken kepeği de önler.

Bu kürün yapılışı ise şöyledir:

Çemen tohumları, geceden suda ıslatılır. Sabah, bu karışım macun hâline getirilerek saç derisine uygulanır. 35-40 dakika sonra saç, şampuanla yıkanır. Bu kür, hafta bir kez uygulanırsa saçların daha hızlı uzamasını da sağlar.

kepek nasıl giderilir bitkisel

Kepek Nasıl Giderilir İbrahim Saraçoğlu Doğal Saç Kürü

İbrahim Saraçoğlu, ısırgan otunun kepek düşmanı olduğunu ve kepeğin kesin çözümü olduğunu belirtmektedir.

Malzemeler:

 • 750 ml içme suyu
 • 1 tutam ısırgan otu

Hazırlanışı:

Verdiği ısırgan kürü tarifi, evde kolaylıkla uygulanabilir. 750 ml kaynayan suyun içerisine bir tutam ısırgan otu atılır ve 2-3 dakika kaynatılır. Ilıyan karışım süzülür. Eğer saç temizse bu karışım ile yıkanır, yarım saat bekletilir ve sonrasında durulanır. Saç kirliyse öncelikle şampuan ya da sabun ile yıkanır. Sonrasında bu karışım ile yıkanır, ılık su ile durulanır ve sonrasında kurutulur. Bu kür, kepeği önlerken saçların canlı ve parlak görünmesini de sağlar.

İbrahim Saraçoğlu’nun diğer bir kepek küründe ise bir tutam lavanta kaynar suya atılır. 5 dakika kısık ateşte demlenir. Ocaktan alınır ve ılımaya bırakılır. Soğuyan lavanta suyu ile saçlar yıkanır. Yarım saat bekledikten sonra durulanır. Bu kür, kepeği önlerken aynı zamanda saçlarınızda unutulmaz güzel bir koku da bırakacaktır.

saçtaki kepek nasıl giderilir

Kepek Nasıl Giderilir Suna Dumankaya Saç Maskesi Tarifi

Kepek nasıl gider kesin çözüm denilince akla gelen ilk isimlerden birisi de doğal yöntemleri gözde olan Suna Dumankaya’dır. Suna Dumankaya’nın kepek önleyici saç maskesi tarifi için gerekli malzemeler:

Malzemeler:

 • 2 adet havuç
 • 300 ml zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu

Hazırlanışı:

Havuçlar rendelenir, zeytinyağında benmari usulü 30 dakika sotelenir. Bir gece buzdolabında bekletilir. Ertesi gün süzülür. Bu karışımdan bir kahve fincanı alınır, içine 1 çorba kaşığı sirke, 1 çay kaşığı deniz tuzu katıp saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Saçlar, streçle sarılıp bir gece beklenir. Sabah olduğunda şampuanla yıkanır. Haftada bir kez uygulanan bu kür, kepeksiz saçlar vaat etmektedir.

sakaldaki kepek

Sakaldaki Kepek Nasıl Giderilir?

Sakal da en az saç kadar bakım ister. Kendi hâline bırakıldığında sertleşir ve kepek oluşumu görülebilir. Sakalda kepek oluşumu, birçok erkekte görülen önemli bir estetik sorundur. Bu sorunun çözümüne yönelik kozmetik ilaç ve yağlar bulunduğu gibi evde doğal yöntemlerle de bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bu doğal yöntemlerden birisi zeytinyağlı sabun ve saf zeytinyağı uygulamasıdır. Öncelikle bir pamuğa dökülen zeytinyağı, sakallara yedirilir. Bir müddet beklenir. Bu bekleme süreci ne kadar uzun olursa sonuç da o kadar etkili olur. Sonrasında sakallar, zeytinyağlı sabun ile yıkanır.

Yine evinizde yapabileceğiniz sakal yağı karışımları, kepek sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır. Argan yağı, jojoba yağı, greyfurt, bergamot ve kakule karışımı, düzenli olarak sakal diplerine uygulanırsa kepeklenme sorununa yardımcı olur.

kepek nasıl giderilir

Kepek Neden Olur?

Kepeğe neden olan etmenler arasında seboreik dermatit başta gelmektedir. Seboreik dermatit hastalığı olanlar, kepek sorunuyla sık sık karşılaşırlar. Çünkü, bu hastalık; kulak arkası, burun kenarları ve kaşları etkilediği gibi saçları da etkiler. Bunun sonucunda saç derisi, hassaslaşır, tahriş olur ve fazladan deri üretmeye başlar. Bu fazla deri ise yenilenmek üzere ölü hücrelere dönüşür ve kepek adı verilen beyaz döküntüler hâline gelir.

 • Saçı yeterince taramamak
 • Ani sıcaklık değişimleri
 • Saçı yeterince yıkamamak
 • Şampuan kullanmamak
 • Stres
 • Yetersiz ve yanlış beslenme
 • Nörolojik hastalıklar
 • Kalp hastalıkları ve bağışıklık sistemi hastalıkları, kepeğe neden olabilir.

Bu noktada en önemli aşama, kepeğin nedeninin doğru olarak saptanmasıdır.

kepek nasıl önlenir

Saçlarda Kepek Nasıl Önlenir?

Kepeği önlemek için en başta lazım gelen, kepeğe neden olan etkenin tespit edilmesidir. Bu noktada bir uzmandan yardım almakta büyük fayda vardır. Zira kepek, çoğu zaman mantar hastalıkları, sedef hastalığı, egzama, bazı mikropların sebep olduğu cilt hastalıkları, seboreik dermatit gibi hastalıkların habercisidir.

Uzman yardımıyla sorunun kaynağı tespit edildikten sonra tedavi için gerekli yollar izlenmelidir. Basit türdeki kepeği önlemek için ise evde doğal yöntemler işe yarayabilir. Doğru şampuan ve yardımcı doğal kürler ile kepekten kurtulmak, oldukça kolaydır.

Saçtaki kepek nasıl giderilir erkek okuyucularımızın daha çok sorduğu bir sorudur. Bunun sebebi ise erkeklerin yağ salınımının kadınlara oranla daha yüksek olmasından ileri gelmektedir.

Saç Uzatan Yağlar ve Kullanımları, 10 Bitkisel Yağ

Saç Uzatma Yöntemleri, 10 Farklı Saç Bakımı Önerisi

Şems Arslan Güzellik Sırları, Doğal Cilt ve Saç Bakımı Maskeleri

Suna Dumankaya Tarifler, Cilt Beyazlatma Yöntemleri, Doğal Maskeler

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar
 • Profil fotoğrafı

  benim de saç derim de inanılmaz çok kepek olurdu bunun için cildiye doktoruna gittim şampuanımı değiştirdim yine de saç derim de bir düzelme olmadı ne yazık ki , şuan liquid keratin şampuanı ve dip bakım yağını kullanıyorum zamanla derim düzeldi kepekler gitti pırıl pırıl oldu saç derim çok memnun kaldım öneriyorum :)

Yeni Gelen Yorumlar
 • Profil fotoğrafı

  benim de saç derim de inanılmaz çok kepek olurdu bunun için cildiye doktoruna gittim şampuanımı değiştirdim yine de saç derim de bir düzelme olmadı ne yazık ki , şuan liquid keratin şampuanı ve dip bakım yağını kullanıyorum zamanla derim düzeldi kepekler gitti pırıl pırıl oldu saç derim çok memnun kaldım öneriyorum :)

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Gribe Karşı Doğal Çözüm Tarifi
Gribe Karşı Doğal Çözüm1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama48
Ayva Püresi 6+ (Kabızlığa Kesin Çözüm) Tarifi
Ayva Püresi 6+ (Kabızlığa Kesin Çözüm)1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama12
Kepek Ekmeği Tarifi
Kepek Ekmeği12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama1
Kayseri Açma Kete Nasıl Yapılır?
Kayseri Açma Kete Nasıl Yapılır?12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama7 B
Zeytinli Kepek Ekmek Tarifi
Zeytinli Kepek Ekmek2-4 kişilik, 2 saat Pişirme, 5dk Hazırlama5
Tepside Kepek Ekmeği Tarifi
Tepside Kepek Ekmeği4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama4
Kete Tarifi
Kete6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama31
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Tarifi
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kutsal Topraklardan Gelen Lezzet Hurma İftar sofralarına baş tacı ettiğimiz hurma, şekerli tadıyla özellikle orucu…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Tarifler Geri
Videolar Geri