Kınalıada Nerede Ne Yenir? En Meşhur 3 Mekan – Gezilecek Yerler

Kınalıada En İyi Gezi & Yemek & Konaklama Rehberi

Prens Adaları’nın arasında İstanbul’a en yakın ada olan Kınalıada, çoğunlukla diğer adalar kadar popüler olmasa da en az diğerleri kadar güzel, en az diğerleri kadar görülmeye değerdir. Yeşil renge çok rastlanmaz Kınalıada’da fakat adaya ismini veren kızıl toprağı, farklı bir atmosfer sunar. Kınalıada, karmaşadan ve gürültüden uzaklaşmak isteyenler için İstanbul’dan yalnızca 1 saat uzaktadır.

Bizans zamanında bir sürgün adası işlevi gören Kınalıada, dönemin başarısız prenslerinin cezalandırılmaları için sürgüne gönderildiği adadır. Günümüzde bu işlevini elbette yitirmiştir, bir nevi atların cezalandırma işlemi olan fayton arabaları bile kullanılmaz bu adada. Kınalıada’da ulaşım, genellikle bisikletlerle sağlanır. Adanın yerleşik halkı oldukça kibar, oldukça naiftir. Nüfusun büyük çoğunluğunu Ermeni vatandaşlar oluşturur.

kınalıada

Kınalıada Yemek Rehberi – En Meşhur 3 Lezzet Durağı

1) Yeşil Roma Dondurma

Kınalıada’nın en meşhur noktası neresi diye sorulduğunda ilk akla gelen mekân Yeşil Roma Dondurma ismindeki meşhur dondurmacıdır. Adanın en güzel dondurmacısı olarak kabul edilen Yeşil Roma Dondurma, Kınalıada’yı ziyaret eden herkesin mutlaka uğraması gereken mekânların başında gelir. Özellikle ballı ve vişneli dondurmaların tavsiye edildiği dondurmacı, Çarşı caddesinde bulunur ve gece 01.00’e kadar açıktır.

Adres: Kınalıada Mah. Kınalı Çarşı Cad. No: 8/1 34977 Adalar, İstanbul

İletişim: 0216 381 62 62

kınalıada yeşil roma dondurmacısı

2) Bahar Pastanesi

Kınalıada kahvaltı konusunda da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Adanın en meşhur kahvaltı noktası, Bahar Pastanesi’dir. Klasik kahvaltı tabağında bile farkını hissettiren pastane, serpme kahvaltı ve hafif kahvaltı çeşitleriyle de beğeni toplar. Omlet ve menemen alternatifleri, doğal ürünlerin kullanılması ve rengârenk sofralarıyla ön plana çıkan Bahar Pastanesi, sabahın erken saatlerinden gece 03.00’a kadar hizmet vermektedir.

Adres: Kınalıada Mah. Alsancak Cad. No: 19/A Adalar, İstanbul

İletişim: 0216 381 41 41

kınalıada bahar pastanesi

3) Jash İstanbul Kınalıada

Jash, en sık tercih edilen Kınalıada restaurant adreslerinden biridir. Adanın en güzel noktalarından birinde yer alan restaurant, harika konumu ve lezzetli mezeleriyle dikkat çeker. Doğu Avrupa, Ermeni ve Türk mutfaklarından yemekler sunan Jash İstanbul Kınalıada; güzel müziği, sıcakkanlı çalışanları, leziz yemekleri, huzur verici manzarası ve hoş atmosferiyle adayı ziyaret eden herkese tavsiye edilir. Alsancak Caddesi’nde bulunan Jash, saat 02.00’a kadar açıktır.

Adres: Kınalıada Mah. Alsancak Cad. 34977 Adalar, İstanbul

İletişim: 0216 381 44 32

jash istanbul kınalıada

Kınalıada Gezilecek Yerler Listesi – Görmeden Dönmeyin!

Kınalıada, gezilmesi gereken, görülmeye değer oldukça çok yere sahiptir. İşte tavsiyelerimiz!

1) Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Ermeni nüfusun artmasıyla birlikte 1857 yılında yaptırılan Ermeni Kilisesi’dir. Bir ibadet bölümü, bir mihrap ve iki şapelden oluşan bu dini mabedin yanında ayrıca patriklik yazlık konutu ve Karagözyan Yetimhanesi Dinlenme Evi de bulunur. Akgünlük Sokak’ta yer alan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, adanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

surp krikor kilisesi kınalıada

2) Kınalıada Camii

Adanın belki de en ilgi çekici mimarisi, Kınalıada Camii’nin mimarisidir. 1963 yılında ibadete açılan cami, oldukça modern dokunuşlarla inşa edilmiştir. Uzaktan bakıldığında sanat galerisi ya da müzeye benzer bir görünüme sahip olan cami, adayı ziyaret edenlere tavsiye edilen yerlerden bir diğeridir. Kınalıada Camii, Çarşı Caddesi üzerindedir.

kınalıada camii

3) Hristos Manastırı

Adanın geçmişte sürgün amaçlı kullanıldığından bahsetmiştik. Adaya sürgün edilen en önemli isimlerden biri olan Diyojen, adadaki Hristos Manastırı’na sürgün edilmiştir. Diyojen’in mezarının da bulunduğu söylenen Hristos Manastırı, sessiz atmosferi ve iç açıcı manzarasıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

kınalıada hristos manastırı

4) Dönüşüm Manastırı

Dönüşüm Manastırı, adanın Manastır Tepesi olarak adlandırılan tepesinde yer alır, oldukça ilgi çekici bir mimariye sahiptir. Adayı ziyaret edenlere oldukça keyifli bir manzara sunan manastır, günümüzde Rum çocuklarının yazlık yerleşkesi olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca:

 • Sahil boyunca uzanan Hacıyan, Sukyas, Krespi, Yazıcıoğlu ve Derunyan gibi tarihi köşk ve konaklar, Kınalıada’nın tarihi dokusunu gözler önüne sermektedir.
 • Kınalıada plajları da oldukça güzeldir, ada genel olarak plajlarla çevrilidir. Ayazma plajı, kumluk plajı, boncuk plajı ve iskele plajı, Kınalıada’daki en popüler plajlardır.
kınalıada gezilecek yerler

Kınalıada Otel & Pansiyon – Konaklayabileceğiniz En İyi 3 Yer

Kınalıada, ziyaretçileri için oldukça geniş bir konaklama alternatifi sunar. Kınalıada otelleri ve Kınalıada pansiyonları her bütçeye ve her zevke uygun çeşitliliktedir. Adanın en sık tercih edilen 3 konaklama yeri ise şunlardır:

1) Kınalı Butik Otel

Kınalıada’nın ilk oteli olan Kınalı Butik Otel, 40 yılı aşkın süredir hizmet veren bir aile işletmesidir. Sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlere yönelik tüm istekleri cevaplayabilen otel, her biri deniz manzaralı olan ve oldukça geniş imkânlarıyla dikkat çeken 20 odaya sahiptir. Oldukça güzel ve huzur veren bir manzara sunan terası ve keyifli bir tatil yapmanıza olanak veren havuzu ile ön plana çıkan Kınalı Butik Otel, restoran ve kafe bölümleriyle de toplantı ve seminer gibi toplanma faaliyetlerine de ev sahipliği yapar. Kolay ulaşılabilir bir konumda olan otel, iskeleye yalnızca 100 metre uzaklıktadır.

Adres: Kınalıada Mah. Tekinay Sok. No: 26 34977 Adalar, İstanbul

kınalı butik otel
www.kinalibutikotel.com

2) Hababam Pansiyon

Eski Rum mimarisi, sıcakkanlı ve samimi çalışanları, cana yakın işletmecileri ve konforlu olanaklarıyla adanın en çok tercih edilen konaklama yerlerinden biri olan Hababam Pansiyon, huzurlu ve dingin bir tatil isteyenlere tavsiye edilir. Sadeliğin ve şıklığın bir arada bulunduğu, 7/24 hizmet verilen bu pansiyon, aynı zamanda ferah bir atmosfere de sahiptir.

Adres: Kınalıada Mah. Çınarlıköşk Sok. (Çınaraltı Pembeköşk) No: 4 Adalar, İstanbul

hababam pansiyon kınalıada
www.glotels.com

3) Mine Pansiyon

Adada tercih edilen pansiyonlardan bir diğeri olan Mine Pansiyon, merkezi konumuyla dikkat çekmektedir. Uygun bir tatil isteyenlere tavsiye edilen bu pansiyon, iskele ve kafe, restoranların bulunduğu caddelere oldukça kolay bir ulaşım sunar. Akasya Caddesi’nde yer alan Mine Pansiyon, plajlara da çok yakındır.

Adres: Kınalıada Mah. Akasya Cad. No: 8 Adalar, İstanbul

kınalıada vapur

Kınalıada Vapur Saatleri – Ulaşım Bilgileri 2019

Kınalıada’ya ulaşım gün içerisindeki vapur seferleri ile kolaylıkla sağlanabilir. Kınalıada vapur saatleri Kınalıada çıkışlı olarak:

 • 07.40
 • 08.50
 • 10.50
 • 12.50
 • 14.50
 • 17.20
 • 19.30
 • 20.30
 • 23.50 şeklindedir.

Yolculuk yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Kınalıada’dan Beşiktaş’a ulaşım, sabah 08.35’te ve akşam 17.50’de sağlanır, bu yolculuk da yaklaşık 55 dakika sürer. Kınalıada ve Burgazada arası ise yalnızca 20 dakikadır, dolayısıyla bu iki ada arasındaki ulaşım da oldukça kolaydır.

Adaların en küçüğü olan Kınalıada, yukarıda sözü edildiği gibi birbirinden güzel manastırlara, kiliselere, plajlara ve restoran, kafe gibi imkânlara sahiptir. Oldukça konforlu konaklama alternatifleri sunan ada, kısa süreli dinginlik ve huzur isteyenlere istediklerini verebilir, keyifli bir tatil sunabilir.

 • Kınalıada’ya giderseniz Yeşil Roma Dondurmacı’dan dondurma yemeyi,
 • Birbirinden güzel plajlarında denize girmeyi,
 • Restoranlarda lezzetli yemekleri denemeyi,
 • Eski Rum mimarisine sahip evlerle çevrelenen dar sokaklarda turlamayı unutmayın!

İstanbul’un karmaşık ve yorucu yapısından sıyrılıp kafa dinlemek isteyen herkesi bekleyen Kınalıada, misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir. Kış aylarında daha da sessiz ve sakin olan ada, yılın her dönemi ziyaret edilebilecek kadar güzeldir. Kınalıada, kesinlikle görülmeye değerdir.

kınalıada gezilecek yerler

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Karaköy Kafeleri – Orijinal ve Nezih! En İyi 10 Mekan Tavsiyesi

Çukurcuma’da Ne Yenir? Eski Günlere Döndürecek 5 Nostaljik Mekan

Büyükada’da Ne Yenir? Ada’nın En Meşhur 10 Nostaljik Lezzet Durağı

Heybeliada Gezilecek Yerler – Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Mekan

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri – Tam Kafa Dinlemelik 10 Süper Tavsiye

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri