Kırlangıç Balığı Nasıl Yakalanır? Nasıl Temizlenir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kırlangıç Balığı Nasıl Yakalanır? Nasıl Temizlenir? Tarifi

Kırlangıç Balığı Hakkında Merak Edilenler

Kırlangıç balığı ne demek? Kırlangıç balığı Trigladae familyasının en bilinen balığıdır. Yaygın kullanımı kırmızı kırlangıç olan balık dünyada, Doğu Atlantik’ten başlayarak Norveç ve Batı Afrika sahillerine kadar olan kıyı şeridinde, Hint Okyanusu’nda, 8-24 derece sıcaklık aralığındaki sularda yaşar. Ülkemizde ise tüm sularda yaşayabilir; ancak Karadeniz’in sert sularına nazaran Marmara, Ege ve Akdeniz sularında bolca bulunur.

Ortalama 25-30 cm olup, nadiren 75 cm olanlarına da rastlanılmaktadır. Yaşadıkları bölgeyi terk etmeyen, göç etmeyen balıklardır. Kırlangıç balıklarının küçükleri derviş balığı olarak bilinir.

Sırt rengi kırmızı-pembe, karın ise pembe ve beyazdır. Yanlardan basık bir vücuda sahip olan kırlangıç balığının kafası oldukça büyük, gözleri iri ve ağızları körüklüdür. 15-20 yıla yakın yaşayabilirler. Genellikle suların diplerinde bulunurlar.

Gelişmiş solungaçları ve gırtlak yapıları nedeniyle uğultulu sesler çıkarabildiklerinden balıkçılar tarafından ‘inleyen balık’ olarak nitelendirilir ve uğursuz sayılır.

Trigladea ailesinin diğer üyeleri: uzun yüzgeçli kırlangıç, benekli kırlangıç, kırmızı kırlangıç, dik alınlı kırlangıç ve öksüz şeklinde sıralanabilir.

Kırlangıç balığı fiyatları, balığın oldukça lezzetli olması nedeniyle pahalıdır, ekonomik değeri yüksektir. Kırlangıç balığı fiyatı, hal fiyatlarına paralel olarak kilosu en düşük 40tl en yüksek 60tl değerindedir.

Kırlangıç Balığı Nasıl Avlanır?

Kırlangıç balığı avı, her sezonda bulunması nedeniyle rahatlıkla yapılabilir. Kırlangıç balığı mevsimi daha çok nisan, mayıs ve haziran aylarıdır. Kırlangıç balığı yemi için doğal tercihlere yönelmek gerekir; çünkü kırlangıç balığı doğal yemlere gelen bir balıktır.

İstavrit, izmarit balığı, zargana, kolyoz ve uskumru gibi balıklar yem olarak kullanılabilir. Yem olarak izmarit gibi pullu bir balık kullanılacaksa, avdan önce pullarının temizlenmesi önerilir.

Kırlangıç balığı takımı: uzun köstekli dip sürütmesi, tel terazili beden, üç köstekli takım ve zokalı takım olarak çeşitlendirilebilir.

İğnenin her seferinde yeme tam ortadan batırılması önemlidir. Bu aşama atlanırsa yem, dipte bulunan balığın dikkatini çekmez. Kırlangıç avı hareket eden tekne üzerinde yapılırsa daha verimli olur. Yavaş ilerleyen bir balık olduğundan kırlangıç yemini çok hızlı hareket ettirmemek gerekir. Bu aşamada yemi ara sıra kontrol etmenizde fayda vardır.

Kırlangıç Balığı Nasıl Temizlenir?

Kırlangıç balığı pullu bir balıktır. Bu nedenle öncelikle pullarının nazikçe, balığın etine zarar vermeden temizlenmesi gerekir. Pulları temizlenen balığın daha sonra iç organları temizlenir ve tercih edilen şekle göre dilimlenir. Kırlangıç balığının kafası vücuduna oranla oldukça büyüktür. Balığın temizledikten sonra kafasını çorba yapımında kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

Kırlangıç Balığı Tarifleri

Kırlangıç ızgara veya tava için uygun bir balık değildir. Kırlangıç buğulaması ile kırlangıç balığının en lezzetli halini tatmış olabilirsiniz. Kırlangıç çorbası da, sıcacık deniz aromalı bir balık çorbası olup, balık severlerin sıkça tercih ettiği bir çorba çeşididir.

Haşlanmış ve kılçıkları ayrılmış kırlangıç balığının etlerine çok az mayonez, zeytinyağı ve limon sıkılarak ferahlatıcı, leziz bir meze yapılabilir.

1) Bebekler İçin Şifa Deposu: Kırlangıç Balığı Çorbası:

Mevsim sebzeleriyle lezzetine şifa katabileceğiniz bu çorba, kırlangıç balığının tüm vitaminlerini çocuklarınıza vermenize vesile olacak. Kırlangıç Balığı Çorbası

2) Kırlangıcın En Leziz Hali: Kırlangıç Balığı Buğulama

Kırlangıç balığının pişirilmesi en çok tavsiye edilen şekli olan kırlangıç buğulama ile, balık sofralarınıza unutulmaz bir lezzet ekleyebilirsiniz.  Kırlangıç Balığı Buğulama

3) Denemeyenlerin Pişman Olacağı Kırlangıç Balığı Çorbası:

Balığın haşlama suyu ile leziz kırlangıç etlerinin eşlik ettiği, sebzeli kırlangıç balığı çorbası ile mideleriniz bayram edecek :) Kırlangıç Balığı Çorbası

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kırlangıç Balığı Nasıl Yakalanır? Nasıl Temizlenir? 21.11.2017 tarihinde yayınladı.