Koruk Nedir? Koruk Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Ham Üzümün Mayhoş Lezzeti Koruk

Yaz aylarının vazgeçilmezi, Ege sofralarının olmazsa olmazı koruk, lezzeti ve faydaları ile sofralarınıza misafir olmayı hak eder. Geleneksel lezzeti, doğal mayalı özelliği ile yüzyıllardır tüketilen, yemeklere de lezzet katan koruk suyu, doğal ve bitkisel içeriği ile sağlık kaynağı olarak bilinir.

Evde yapılabildiği gibi endüstriyel olarak da üretilebilen ve ev yapımı mamullerin yanı sıra şişelenerek de satılan koruklar, yalnız Türkiye’de değil, Avrupa’da da yaygın olarak kullanılır.

koruk nedir

Koruk Nedir?

Ham üzümlere halk arasında koruk meyvesi de denir. Olgunlaşmamış koruk üzümü ezilerek suyu çıkartılır, çıkan asitik meyve suyu ekşiliği ile alternatif bir tat sunar. Tamamen doğal olan bu su, ham haliyle şişelenerek saklanır.

Yemeklerde ve salatalarda sıklıkla yer alan koruk suyunun yerine ekşi tat almak için şarap veya sirke de kullanılabilir. Avrupa’da yemeklerde ekşilik için şarap kullanımı zaman içinde artarak koruk popüleritesini yitirirken, Anadolu’da kültürel gelenekte koruk kullanımı hala devam etmektedir. Koruk üzümü özellikle Ege mutfağında önemli yere sahiptir.

koruk üzüm

Koruk Suyu Nasıl Yapılır?

Koruk suyu yapmak için üzüm koruğuna, toz şekere ve ıtır otuna gerek duyulur. Itır otu halk arasında Hindişah otu adıyla da bilinir. Ham üzümler yıkandıktan sonra saplarından arındırılarak bir tencereye alınır. Pişirmeye uygun olan, ısıya dayanıklı kaba koruk meyvelerinin üzerini bir parmak geçecek kadar su konur. Ocak yakılarak pişmeye bırakılır. Bir diğer taraftan yakın boyutlarda başka bir tencerenin içine üzerine tülbent serilmiş olan bir süzgeç konularak ikinci işlem için hazırlık yapılır.

Yarım saatlik pişme süresinin sonunda koruklar süzülür ve tülbent sıkılarak korukların tüm suyu alınır. İnce parçaların süzülmesi için temiz bir tülbentle ikinci filtreleme gerçekleştirilir. Süzülen koruk suyu yeniden pişirme tenceresine alınarak kaynamaya bırakılır. Toz şeker eklenerek 3 saat kadar pişirilen suyun üzerindeki tortular sürekli alınarak koruk suyunun temiz olması sağlanır.

Bu esnada tahta kaşık kullanmak mutfakta ustalığın simgesidir. 3 saatin ardından kaynayan koruk suyuna ıtır otu eklenir ve 200 dakika kadar bir taşım daha kaynatılır. Ardından dinlenmeye alınan koruk suyu soğuyunca servise hazırdır. Bir bardağın çeyrek kısmına koruk suyu eklenirken diğer tarafına su konularak doldurulur. Bardak karıştırılarak köpürtülür ve koruk şerbeti geleneksel olarak servis edilir.

Koruk suyunu aromalandırmak için limon gibi meyvelerden veya farklı baharatlardan eklemeler yapılabilir. Küçük farklılıklarla siz de kendi tarifinizi yaratabilirsiniz.

ham üzüm

Koruk Suyu Faydaları Nelerdir?

  • Koruk suyu yemeklerden önce iştah açıcı olarak ikram edilebilir.
  • Sindirimi rahatlatır. Bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Kabızlığa devadır. Rahatsızlığın devamı halinde hekime gitmek gerekir.
  • Göz ağrılarına iyi geldiği halk arasında rivayet edilir; ancak göz hastalıkları konusunda hekim desteği alınması tavsiye edilir.
  • Kurdeşen döken kişilere rahatlatıcı olarak sunulur. Ciltteki kızarıklıklara iyi geldiği bilinir. Hastalığın tedavisi için bir cilt uzmanından görüş alınması önem arz eder.
  • Özellikle yaz aylarında tüketilen koruk, toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Antioksidandır.
  • Soğuk tüketilir ve serinletici etki verir.
  • İçerisindeki doğal maya sayesinde bağışıklığın kuvvetlenmesine yardım eder.
  • Ödem atılmasını sağlar.
  • Kalbi kuvvetlendirir.
  • Böbrek taşı atımına yardımcı olur. Böbrek rahatsızlığı bulunanların tedavilerine devam etmesi tavsiye edilirken, doktorlarının onayı ile koruk içerek tedaviyi destekleyebileceklerinin altı çizilir.

üzüm bağı

Koruk Ekşisi Nasıl Yapılır?

Koruk ekşisi yapmak için güzelce yıkanan koruklar iyice kurulanır ve bir kaba alınır. Geleneksel tahta tokmakla ezilerek yavaşça suyu çıkarılan üzümlerin çekirdeklerinin ezilmemesine dikkat edilir. Çekirdeklerin ezilmesi halinde koruk ekşisinin tadı acılaşacaktır.

Koruk suyu süzülerek çekirdek ve kabuklar ayrılır. Kabuk ve saplar suya bastırılarak ekşisinin geçmesi sağlanır. Sıkılan ve salkımdan kalan ekşi tattaki su derin bir kaba alınır. Bir avuç un serpilerek tortuların dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir. Kabın üstünde kalan su süzülerek tortunun ayrışması gözlemlenir. Tortu tülbent ile süzülür ve ekşi su alınır. Toplanan ekşi sular güneşte doğal olarak veya ocakta kaynatılarak koyu kıvama getirilir. Koyulaşan koruk ekşisi artık hazırdır.

koruk suyu

Koruk Suyu Nasıl Saklanır?

Koruk suyu ve koruk ekşisi cam kavanozlarda rahatlıkla saklanır. Doğru şartlarda saklanması halinde 6 aya kadar tazeliğini koruyabilen koruk, hava almayan kaplara konur. Eğer salata sosu olarak hazırlanacaksa hava geçmesinin engellenmesi için en son tuz ve zeytinyağı eklenerek kavanoz kapatılır.

Koruk suyu içecek olarak tüketilecekse yağ eklenmeden sıkıca kapak kapatılır. Buzdolabının soğutucu bölümünde tutulması önerilen koruk suyunun nem, ısı ve ışıktan uzak tutulması önem arz eder.

koruk suyu faydaları

Koruk Suyu Nasıl Tüketilir? Zayıflatır Mı?

Koruk suyu gün aşırı tüketilebilir. Antioksidan özelliği sebebiyle oldukça yararlı olan içecek özellikle sıcak yaz günlerinde tercih edilir. Çeyrek bardak koruk şerbetinin üzerine su ve buz eklenerek içecek hazırlanır.

Salatalara konulacak koruk suyu ise damak tadına göre dilendiği kadar eklenir. Koruk suyunun porsiyonunda limon referans alınarak ölçüm yapılabilir. Koruk suyunun şerbet halinde yapılması durumunda içerisindeki şeker nedeniyle zayıflattığı söylenemez.

İştah açıcı etkisi bilinen koruk, diyet listelerinde yer almaz. Yine de salatalarda ve yemeklerde az miktarda tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

koruk

Koruk Nerede Satılır?

Koruk üzüm bağların olduğu köy ve kasabalarda pazarlarda satılır. Yemeklere koyabileceğiniz, koruk salatası yapabileceğiniz veya ezerek su ve şerbet hazırlayabileceğiniz korukları taze haliyle kısa sürede tüketmelisiniz. İnternetteki organik yiyecek sitelerinden koruk siparişi verebilirsiniz.

Tesislerde işlenerek koruk suyu, turşusu veya ekşisi haline getirilen ürünlere de yine organik marketlerden, pazarlardan ulaşabilirsiniz. Günümüzde zincir marketler de hazır üretim koruk sularından satmaktadır.

Lezzet Garantili Denenmiş Koruk Tarifleri

1) Koruk Lezzetine Anadolu Dokunuşu

Koruk anlamı itibarıyla ham üzümün ekşiliğini vadederken hem tatlı hem de tuzlu koruk suyu tarifleri yöreden yöreye değişiklik gösterir. Kilis yöresine ait tarif ise en çok rağbet görenlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Koruk Suyu Yapımı (Kilis Yöresi)

Tarif: Koruk Suyu Yapımı (Kilis Yöresi)

2) Bamya Böyle Lezzet Görmedi

Bamya sevmeyenlere bile yemeği sevdirecek olan tarif, Ege’den geliyor. Koruklu Bamya Yemeği

Tarif: Koruklu Bamya Yemeği

3) Turşu Sevenlere Yeni Bir Tarif

Yaz kış sofralarınızın vazgeçilmezi olacak koruk turşusu, ana yemeğinizle yarışacak bir aperitif sunar. Koruk Turşusu

Tarif: Koruk Turşusu

4) Koruk Aroması Yeterli Diyenlere

Koruk suyunun içinde başka bir tatlandırıcı istemeyenlere özel koruk suyu tarifi sizlere koruk tadının en yalın halini sunuyor. Koruk Suyu

Tarif: Koruk Suyu

5) Koruk Suyunun Lezzeti Sofralarınızda

Yarım kiloluk koruk ile yapılabilecek pratik koruk suyu tarifi mutfağınızın vazgeçilmezi olacak. Koruk Suyu

Tarif: Koruk Suyu

6) Koruk Ekşisi Tatlı ile Buluşuyor

Koruk şurubu ile damaklarınızı tatlandırmak ister misiniz? Leziz tarif kolaylığı ile hayran topluyor. Koruk Şurubu

Tarif: Koruk Şurubu

7) Hem Besleyici Hem Leziz

Sarımsak ile koruk meyvesini buluşturan bamya yemeği, lezzetinin yanı sıra besleyiciliği ile de alkış alıyor. Koruklu Sarımsaklı Taze Bamya Yemeği

Tarif: Koruklu Sarımsaklı Taze Bamya Yemeği

8) Sıcak Yaz Gecelerine Deva

Soğuk soğuk içilen, ferahlatıcı koruk suyunu dolaplarınızdan eksik etmeyeceksiniz. Koruk Suyu

Tarif: Koruk Suyu

9) Sohbetlerinize Tat Katacak: Koruk Şerbeti

Koruk şerbeti ile sohbetler tatlanırken, mutfaklara lezzet gelecek. Misafirlere ikram olarak sunabileceğiniz şerbet, yaz kış tüketilebilir. Koruk Şerbeti

Tarif: Koruk Şerbeti

10) Ege Lezzetini Evinize Taşıyın

Ege’nin vazgeçilmezi koruk şerbeti ile geleneksel tatları sofranızdan eksik etmeyin. Koruk Şerbeti

Tarif: Koruk Şerbeti

11) Çocuklar Bu Lezzete Bayılacak

Bamya sevmeyen çocukların bile bayılacağı koruklu bamya tarifi annelerin göz bebeği oluyor. Koruk Suyuyla Bamya Yemeği

Tarif: Koruk Suyuyla Bamya Yemeği

12) Hem Acı Hem Ekşi Sevenlere

Yöresel tatların lezzetini bulacağınız koruk terlemesi hem acı hem de ekşi sevenleri lezzete doyuruyor. Acılı Ekşili Koruk Terlemesi

Tarif: Acılı Ekşili Koruk Terlemesi

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Koruk Suyu Tarifi
Koruk Suyu4-6 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama11
Koruk Suyu Tarifi
Koruk Suyu Tarifi4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama54
Koruk Şerbeti Tarifi
Koruk Şerbeti10-12 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama41
Koruk Salatası Tarifi
Koruk Salatası4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama35
Koruk Suyu Yapımı (Kilis Yöresi) Tarifi
Koruk Suyu Yapımı (Kilis Yöresi)12-14 kişilik, 5dk Pişirme, 3 saat Hazırlama141
Koruk Limonata (Çok Pratik Ve Sağlıklı) Tarifi
Koruk Limonata (Çok Pratik Ve Sağlıklı)8-10 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama9
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Tarifler Geri
Videolar Geri